Okładka książki Rozmowy, które miał król Salomon mądry z Marchołtem grubym a sprośnym, a wszakoż, jako o nim powiedają, barzo zwymownym, z figurami i gadkami śmiesznymi autor nieznany
autor nieznany Wydawnictwo: Ventigo Media literatura piękna
28 str. 28 min.
Ventigo Media
2020-09-19
2020-09-19
28 min.
Jan z Koszyczek

Biegłam do sklepu z ebookami na skrzydłach, żeby już, teraz, zaraz, natentychmiast przeczytać te marchołtowe mądrości. Trafiłam do nich prosto z książki LiteraTOURa Pauliny Mikuły. Pani Paulina oprowadza nas po polskiej literaturze i Marchołta opisała tak brawurowo, że (tu przeczytaj zdanie pierwsze).
No niestety, niestety. Potknęłam się o konstrukcję książki i o język. Książka składa się z dwóch części: druga jest "fabularna" i tę zniosłam dosyć dobrze, a pierwsza polega na tym, że Salomon wypowiada jakąś życiową mądrość, a Marchołt odpowiada kontrmądrością. I tak przez bitych kilka stron, aż Salomon się zmęczył i zakończył wymianę. Normalnie jakbym oglądała przez 15 minut mecz pingponga bez straty piłki. Ping-pong-ping-pong <powtórzyć 120 razy: szybciej, wolniej, krótka, długa>. Język sprzed kilkuset lat też nie ułatwiał. O ile można się było domyślić znaczenia wielu archaizmów z kontekstu, to nie obyło się bez słownika. Takie na przykład "miąsze oczy", oznaczają oczy opuchnięte. Ale już "miąszego wzrostu" znaczy krępej budowy ciała, a miąsze goleni to mięsiste/tłuste łydki. Niby można sprawdzać każde słowo, albo pominąć, ale w obu przypadkach traci się albo płynność czytania, albo sens zdania. Chyba dobrym rozwiązaniem jest przeczytanie przynajmniej dwukrotnie całości-raz ze słownikiem, a drugi raz już ze zrozumieniem. Inną sprawą jest zrozumienie sensu zdania. Jeśli ktoś zechce rozwiązać zagadkę, co miał na myśli Marchołt, który na Salomonowe "Gdy się na cię gniewa twoja żona, nie bój się, albowiem tyś jest mężem, ona niewiasta" odpowiada tekstem "Miękkiemu owczarkowi wilk nie osra kudłów". Jeśli ktoś ma pomysł o co chodzi proszę o wiadomość.
Generalnie na tak małej objętości jest skumulowane tak wiele mądrości, że czytając i raz dziesiąty odkryjemy jakieś nowe smaczki.
Mnie ta książka raczej pozostanie w pamięci jako ciekawostka i kopalnia dosyć nieparlamentarnych tekstów obracających się głównie wokół rzyci.

No niestety, niestety. Potknęłam się o konstrukcję książki i o język....

• Książki 2023
  • PWN POLSKIE