Okładka książki How to Avoid a Climate Disaster: The Solutions We Have and the Breakthroughs We Need Bill Gates
Bill Gates Wydawnictwo: Penguin Books popularnonaukowa
popularnonaukowa
Penguin Books
2021-01-16
2021-01-16
ekologia środowiska zmiany klimatu

Książka nie daje praktycznie żadnych odpowiedzi poza tym, że „potrzeba więcej innowacji” aby zapobiec katastrofie klimatycznej. Pisana pod tezę, przez miliardera, który sam inwestuje w wybrane metody walki z globalnym ociepleniem i który pomija to co niewygodne. Według książki, rządy powinny wymuszać na nas wszystko dodatkowymi podatkami i opłatami, tak, żeby wszystko co nie „eko” się sztucznie nie opłacało. Genialne.

Ciekawa, dobrze napisana książka. Dostarcza dużo informacji.

Ciekawa, dobrze napisana książka. Dostarcza dużo informacji.

Omg... Książka dostaje aż 5 za interesujące fakty wzbogacające wiedzę o klimacie. Książka dostaje tylko 5 za ekstremalnie irytującą narrację Billa Gatesa, który wydaje się być ekstremalnie nieskromnym hipokrytą.

Kupa dobrze zebranych informacji. Do mnie przemawia.

Kupa dobrze zebranych informacji. Do mnie przemawia.

Bardzo rzeczowe i konkretne podejście do walki ze zmianami klimatycznymi. Bez emocji, oparte na liczbach i statystykach, a do tego dobrze napisane.

Książka zachęca do dbania o środowisko i pokazuje jak ważne są decyzje jednostek w drodze ku neutralności klimatycznej.

Myślą przewodnią książki jest ograniczenie wszelkich emisji dwutlenku węgla do zera i ogromna rola rządów na drodze do realizacji tego przedsięwzięcia.

O ile fakt, że taką tezę wygłasza miliarder poruszający się prywatnym odrzutowcem rodzi zarzuty o hipokryzję, o tyle autor przekonująco podaje argumenty na swoją obronę. Właśnie zapoznania z jego argumentami brakuje wszystkim tym, którzy na internetowych forach hejtują Billa Gatesa, rzucając oskarżeniami, na które nie znają odpowiedzi, a które znajdują się w tej właśnie książce. Chociażby z tego właśnie powodu warto po nią sięgnąć.

Owszem, miliarderzy są ludźmi oderwanymi od rzeczywistości i z niską wiarygodnością, ale już geniusza naprawdę miło posłuchać. A Bill Gates jest przede wszystkim geniuszem, miliarderem przy okazji.

Książka bardzo ciekawa, porusza temat walki z ociepleniem klimatu w realny i sensowny sposób. Okazuje się że można na ten temat pisać bez walki z plastikowymi rurkami.
Dziwi natomiast tłumacz, który usilnie używa form żeńskich w tłumaczeniu co jest żenujące w kontekście zmiany oryginału na siłę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej. Rozwiązania, które już mamy, zmiany, jakich potrzebujemy" to moje pierwsze spotkanie z literacką twórczością Billa Gates'a - postaci, która wywołuje wiele kontrowersji, stając się często bohaterem teorii spiskowych. Jego książka wzbudziła we mnie duże zainteresowanie.

Niezwykle intrygujący jest styl przekazu w polskim tłumaczeniu. Język, którym jest napisana książka, skierowany jest jakby do kobiety, co jako mężczyźnie dawało mi nietypowe doświadczenie. Zrozumiałem w pewien sposób, jak kobiety mogą się czuć, kiedy czytają literaturę pisana typowo 'męskim' głosem. To z pewnością stanowiło interesujący element lektury.

Pod kątem naukowym, tematyka książki jest niezwykle istotna. Plany i rozwiązania przedstawione przez Gates'a są ambitne, a ich realizacja wydaje się być ogromnym wyzwaniem. Pomimo tego, że wydają się nieosiągalne nawet w perspektywie stulecia, a co dopiero do 2050 roku, to jednak warto zwrócić uwagę na tę wizję i rozważyć jej konsekwencje.

Niezwykle intrygujący jest styl przekazu w polskim...

Przeczytane 2 razy, książka dobrze zwraca uwagę na problem z ociepleniem klimatycznym, uświadamia i daje nadzieję na lepsze rozwiązania.

• Popularnonaukowe

Bill Gates Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej. Rozwiązania, które już mamy, zmiany, jakich potrzebujemy Zobacz więcej