Ja i moje przyjaciółki idiotki

Okładka książki Ja i moje przyjaciółki idiotki Joanna Okuniewska
Okładka książki Ja i moje przyjaciółki idiotki
Joanna Okuniewska Wydawnictwo: TuOkuniewska biografia, autobiografia, pamiętnik
TuOkuniewska
2020-10-05
2020-10-05

w s p a n i a ł a - jak rozmowa z przyjaciółką, poziom otulenia 1000

w s p a n i a ł a - jak rozmowa z przyjaciółką, poziom otulenia 1000

DNF w formie słuchanej ok, jako książka słabo. Dużo takiego pierdololo do posłuchania przy śniadanku. Nie miałam na to ochoty na razie. Może jeszcze wrócę.

Jakoś tak książka nie trafiła do mnie. Może nie jestem na odpowiednim etapie życia.

Kupując tą książkę bałam się, że będzie streszczeniem podcastów. Mimo, że tematyka jest ta sama, jednak książka nie jest kopią podcastu. Pięknie wydana, papier okładka, kolorystyka. Dość gruba, ale czyta się bardzo szybko. Myślę, że chętnie do niej wrócę w formie audiobooka, bo będzie najdłuższy podcast świata. Przyjemne, lekkie, zabawne, momentami smutne i uczące pokory. Każdy tam znajdzie siebie.

Z podcastami Okuniewskiej zetknęłam się po raz pierwszy kilka miesięcy temu. Moją przygodę z jej twórczością zaczęłam właśnie od „Idiotek”. O ile jednak idiotkowe historie odpowiadały mi puszczane w tle podczas sprzątania czy zakupów, o tyle książka ta okazała się dla mnie powtarzalna i zwyczajnie zbędna.

Moje zdanie wynikać może z faktu, że idiotkowe przygody i nieudane randki mam już za sobą i będąc na pewnym etapie życia, nie utożsamiam się już z tymi historiami. Może, gdybym przeczytała tę pozycję jeszcze parę lat temu, moje podejście byłoby zupełnie odmienne. Istnieje realne prawdopodobieństwo, że tak właśnie by było.

Okuniewska w swoich podcastach wielokrotnie wspominała o popełnieniu tejże książki. Chwaliła się, promowała ją i dała do zrozumienia, że jest ze swojego tworu bardzo dumna. Owszem, wizualnie, na pierwszy rzut oka cała oprawa tomu naprawdę przykuwa wzrok. Jednakże, jeśli planujecie zabrać tę pozycję ze sobą na plażę, liczcie się, że jest to książka o sporej wadze i gabarytach. Można by sądzić, że autorka miała nam aż tyle do przekazania. Niestety, treść jest bardzo powtarzalna. Przez kilka rodziałów mielone są wciąż te same tematy. Opowieści słuchaczek są wklejone ni z gruchy ni z pietruchy i w większości nie są opatrzone żadnym komentarzem. Co więcej, Okuniewska nie poprawiła błędów pojawiających się nieraz w tych wiadomościach, co mnie bardzo uderzyło.

Osoby niezaznajomione z podcastem mogą pogubić się w terminologii i całym zamyśle książki, więc lepiej nie sięgać po nią bez odpowiedniego kontekstu. Z drugiej jednak strony, jako słuchaczka, od książki tej oczekiwałam powiewu świeżości. Rozczarowałam się, ponieważ wiele z historii przedstawionych w książce było omawianych wcześniej w podcaście. Jeśli autorka zaznacza, że otrzymywała tysiące wiadomości, chyba byłaby w stanie wyłuskać coś, o czym wcześniej nie było mowy?

Niektóre z przedstawionych opowieści są wręcz toksyczne. Można odnieść wrażenie, że autorka popiera skakanie z kwiatka na kwiatek, kłamstwa i oszustwa przedstawione w mailach. Momentami nie mogłam uwierzyć w głupoty, które czytam! Rozumiem przedstawienie punktu widzenia osoby krzywdzącej i pokrzywdzonej, jednak warto byłoby te autentyczne wstawki opatrzyć pewnym komentarzem. Do tego, pomarańczowa czcionka na różowym tle to bardzo zły pomysł i niektóre strony bardzo trudno się czytało. Jest to wizualnie może ciekawe, ale zdecydowanie niepraktyczne rozwiązanie.

Podsumowując, cieszę się, że nie nabyłam tej książki, bo zbierałaby na mojej półce kurz. Rozumiem chęć oddania realizmu i powielenia nadesłanych wiadomości jeden do jednego, jednak zachowanie błędów w moim odczuciu było bardzo bije po oczach. Co więcej, odnieść można wrażenie jakby finalna wersja tej książki była tylko szkicem. Okuniewska zostawiła w niej bowiem suchary i własne komentarze z adnotacją, że zostaną one później usunięte. Na pewno fani podcastu skusili się licznie na nabycie tej książki i nabicie również kieszeni autorki. Z całym szacunkiem do Okuniewskiej, bo jej podcasty darzę szczerą sympatią, ale książka ta była męcząca i naprawdę ucieszyłam się gdy w końcu dotarłam do jej końca.

Moje zdanie wynikać może z faktu, że idiotkowe przygody i nieudane...

Ciężko się tego słuchało, Okuniewska jak zwykle strasznie się powtarza i forma usystematyzowana tego nie zmieniła. To mógł być mail.

Fajna, miła i przyjemna, jednak nieco już mi się dłużyła.

Fajna, miła i przyjemna, jednak nieco już mi się dłużyła.

Audiobook świetny, najdłuższy podcast Okuniewskiej 👍

Audiobook świetny, najdłuższy podcast Okuniewskiej 👍

Jestem prawdziwą idiotką! Pokochałam podcast Okuniewskiej nawiązujący do tej książki, więc na nią czekałam z ogromną niecierpliwością.
Mimo to szczerze czytałam tą książkę „żeby skończyć”. Nie odpowiadał mi w niej język - uważam, że Asia świetnie radzi sobie w opisywaniu wydarzeń słowem mówionym, jednak pisane nie wpisuje się w moje gusta.
Bardzo podobały mi się za to historie idiotek i idiotków zawarte w książce. Ona sama jako produkt fizyczny również prezentuje się pięknie. Jest wykonana z ogromną starannością.
Podsumowując - miałam wyższe oczekiwania względem tej lektury.

Bardzo podobały mi się za to...

Książka, która jednocześnie jest balsamem na bolące serduszko w każdej fazie idiotkowego życia. Myślę, że jest ona warta przeczytania dla każdej i każdego, niezależnie od momentu związku, w którym jest i jakie aktualnie ma problemy. Pomaga poczuć się częścią społeczności. Chciałabym móc przeczytać ją w moich nastoletnich czasach.