Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów

Deborah Feldman Wydawnictwo: Poradnia K biografia, autobiografia, pamiętnik
Unorthodox. The Scandalous Rejection of My Hasidic Roots
2020-03-26
2017-05-10
Kamila Slawinski
Poradnia K
autobiografia biografia chasydzi dziewczyna fundamentalizm literatura faktu przemoc przemoc psychiczna przemoc seksualna relacje rodzinne religia rodzina życie codzienne Żydzi
Unorthodox. The Scandalous Rejection of My Hasidic Roots
biografia, autobiografia, pamiętnik
2020-03-26
Kamila Slawinski

Oficjalne recenzje i

Droga do wolności

[ 15 ] Link do recenzji

Jak po krótce można ocenić ten tytuł żeby nikomu przykrości nie robić.50% książki strasznie nudnawa. Męczyłam się, żeby przebrnąć przez nią. Na szczęści później robi się bardziej interesująco i prawie do końca tak już zostaje.
Można przeczytać, ale czy trzeba? Dugi raz bym już nie sięgnęła po nią. Tak samo jak nie mam zamiaru kontynuować przygody z drugą częścią.

Ciężko coś powiedzieć, na pewno zapada w pamięć. Jest trochę inna niż serial. Mocna

Niechętnie sięgnęłam po tę powieść ponieważ wcześniej widziałam serial i myślałam, że już nic nowego mnie nie zaskoczy. Oj jak bardzo się myliłam. Moim zdaniem trzeba obejrzeć serial i przeczytać książkę, żeby mieć pełen obraz tej historii.
Jeśli chodzi o sama książkę, na początku trudno było mi się w nią wgryźć, była też trochę nudnawa. Ale później historia nabrała tempa...

Na półkach: , , , ,

Wczoraj skończyłam czytać książkę, która zmieniła moje spojrzenie na świat .

Opisuje ona autentyczne wydarzenia z życia autorki wychowywanej w społeczności ortodoksyjnych Żydów. W społeczności, w której kobietom nie wolno czytać książek, zdobyć wykształcenia, czy nawet zapuścić włosów.
Aranżowane małżeństwo głównej bohaterki obdarte jest z wszelkiej prywatności, a ona sama...

Świetna książka. Historia przemiany autorki koniecznej do zawalczenia o realizację swojego życia wg własnego scenariusza. Tłem są zwyczaje chasydzkiej sekty religijnej w NY. Walka niełatwa, zwyczaje bardzo specyficzne, ale przecież realizacja życia wg własnych marzeń w każdych realiach wymaga wielkiej odwagi. I to jest opowieść o takiej niezwykłej kobiecie. Bardzo polecam.

Jeśli chodzi o treść, to jest to bardzo interesująca książka. Jednak jestem zawiedziona. Mam wrażenie, że jest bardzo nierówna. Dzieciństwo i wczesne lata nastoletnie bohaterki są opisane dość szczegółowo i momentami miałam wrażenie, że kilka razy przytaczane były bardzo podobne zdarzenia po kilka razy, np. ciągle przewijał się wątek czytania zakazanych książek. Dużo...

Bardzo ciekawie napisana książka, pozwalająca zajrzeć do świata, którego pewnie nigdy nie miałabym okazji poznać.

Dotarliśmy do zamkniętego świata ortodoksyjnych Żydów, świata nam obcego i nieznanego. Jego przedstawiciele za wszelką cenę bronią przed innymi swoją inność i odmienność, nie pozwalają, aby obcy mieli dostęp do ich społeczności. W takim oto odseparowanym środowisku wychowywała się autorka, i zarazem bohaterka tej wstrząsającej opowieści, Deborah Feldman.
W południowej...

Chasydyzm z języka hebrajskiego oznacza bogobojność lub pobożność. Czy ma cokolwiek z tym wspólnego odłam Judaizmu, jakim są Chasydzi? Nawet sami Żydzi są sceptycznie nastawieni do tej formy wyznawania najstarszej religii świata. Wielu członków społeczności, po jej opuszczeniu twierdzi, że jest to sekta, która pod przykrywką wiary manipuluje ludźmi i nie ma nic wspólnego z...

"...każdy ma swoją drogę. Dokąd ja muszę wyruszyć, by znaleźć swój własny wewnętrzny spokój?" (str 349)

Autorka wpuszcza czytelnika do świata zamkniętego, w którym rola każdego zostaje przypisana przy jego urodzeniu, w zależności od płci zostanie w przyszłości mężem lub żoną. Do tych ról przygotowywani są przez rodziny i przywódców religijnych. W tym społeczeństwie,...

Dyskusje

• 2021
  • Legimi
  • Przeczytane 2020
  • Ebook

Deborah Feldman Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów Zobacz więcej