Przeinaczanie Jezusa. Kto i dlaczego zmieniał Biblię

Okładka książki Przeinaczanie Jezusa. Kto i dlaczego zmieniał Biblię Bart D. Ehrman
Okładka książki Przeinaczanie Jezusa. Kto i dlaczego zmieniał Biblię
2009-04-02
2005-01-01
Mieszko Chowaniec
religia filozofia

Książka powinna się nazywać: przeinaczanie Nowego Testamentu, ponieważ autor skupia się na przedstawieniu w jaki sposób i dlaczego pisma które stanowią Nowy Testament były zmieniane przez kolejnych kopistów - nie wnikając czy autorzy tych tekstów przedstawiali słowa Jezusa.
Autor przedstawia historię kopiowania pism Nowego Testamentu, w jaki sposób ustalone zostały standardowe wersje i jak badacze zaczęli je kwestionować i wypracowali techniki oceny zmian.
Następnie autor przedstawia techniki oceny tekstu oraz różne rodzaje zmian.
Przy zmianach zamierzonych pokazuje jak zmiany wynikały z dyskusji wewnętrznych i zewnętrznych w czasach kopistów. Dyskusji na temat materii Jezusa: czy był w pełni człowiekiem, w pełni bogiem, czy tym i tym (naraz czy w separacji),na temat roli kobiet, i w odpowiedzi na ataki Żydów i otaczających ich pogan.
Autor podaje wiele interesujących przykładów, przy czym celem książki nie jest wskazanie co jest oryginalne, co zostało zmienione, co przedstawiali autorzy Nowego Testamentu, ale sam proces zmieniania Biblii i proces analizy tekstu. Przykładowo autor pokazuje, że św. Paweł nie napisał tekstów zakazujących odzywanie się kobietom w kościele, ale celem nie jest ocenianie podejścia św. Pawła do kobiet, ale wskazanie dlaczego kopiujący listy św. Pawła mógłby dodać dane teksty i jak badawcze decydują że dane teksty nie są źródłowe.
Autor pisze ciekawie, przystępnie, operując wieloma interesującymi przykładami co sprawia że książkę czyta się z przyjemnością.

Książka pozwalająca spojrzeć na powstawanie Biblii z perspektywy sytuacji starożytnego świata, o których się na co dzień nie myśli jak np. olbrzymie odległości pokonywane pieszo lub konno oraz niemożność skonsultowania się z osobą od której się spisało daną historię jako czynniki determinujące to, jak dana historia (niezależnie czy mówimy o Biblii czy jakiejś średniowiecznej kronice danego kraju itp.) została utrwalona i czy na pewno jest w 100% tym, co jej autorzy faktycznie chcieli powiedzieć. Jako lektura pozwalająca zrozumieć realia powstawania Biblii - to ta pozycja jest jak najbardziej ok

Tendencyjne bzdury dawno naprostowane przez znacznie rzetelniejszych, chociaż mniej krzykliwych naukowców. Wydano kilka sporych polemik miażdżących "metodę" naukową Ehrmana, ale oczywiście nie w języku polskim. Kolejny po Dawkinsie guru gimboateistów.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Krótka, lecz wciągająca i ciekawa. Żmudne porównywanie starożytnych manuskryptów - cóż może być bardziej nudnego. A jednak Ehrman pokazuje, że jest to pasjonująca tematyka. I że ważne jest, że niektóre fragmenty Nowego Testamentu są bardziej pewne, a inne mniej. Czy do wszystkich pownniśmy przykładać identyczną wagę?

Jeżeli chcesz wiedzieć, dlaczego w Nowym Testamencie zamiast Junni jest Junnias, albo czy Jezus umarł "bez Boga", czy "z łaski Boga", a może Jezus zamiast być "zdjęty litością" rozgniewał się na trędowatego.
Zapraszam do lektury.

Zapraszam do lektury.

obowiązkowa lektura dla każdego Chrześcijanina

obowiązkowa lektura dla każdego Chrześcijanina

Książka bardzo dobra.
Zastanawiam się jednak, czy pozostali czytelnicy przeczytali tę pozycję ze zrozumieniem. Wielu z was pisze, że to książka napisana przez osobę wierzącą. Proszę o cytat z książki, który to potwierdzi.
Prof. Bart Ehrman był osobą wierzącą - BYŁ ale już nie jest, aczkolwiek, szanuje nauki Jezusa i stara się wg nich żyć. Polecam "How Jesus became God."

Książka bardzo dobra.

Bardzo interesująca lektura dla osób, które uważnie słuchają czytań mszalnych oraz pozostałych zainteresowanych księgami Nowego Testamentu. Autor, wierzący chrześcijanin, wprowadza czytelników w metody badania starożytnych tekstów, ustalania ich oryginalności, chronologii powstania oraz dochodzenia do pierwotnej treści. Punktem wyjścia jest refleksja nad tym jak kluczowe dla współczesnych wierzących chrześcijan jest (albo powinno być),co rzeczywiście mówił Jezus, jak żył i umarł i czego oczekiwał od swoich uczniów. Okazuje się to niełatwym zadaniem, gdyż przez wieki pierwotny tekst relacji ewangelicznych ulegał wielu zmianom, mniej lub bardziej zamierzonym.
Bart D. Ehrman pokazuje na kilku znaczących fragmentach Nowego Testamentu duże różnice w sposobie przedstawiania Jezusa - u Marka Jezus często się irytuje i złości, zupełnie inaczej niż u Łukasza. Inaczej opisywana jest męka w ogrodzie Getsemani i śmierć na krzyżu. Nie mówiąc już o Ewangelii św. Jana, która bardzo mocno odstaje od pozostałych trzech.
Wątkiem pobocznym jest skrócona historia wczesnego chrześcijaństwa, zwłaszcza w kwestii formowania się doktryny oraz dużo późniejszych tłumaczeń Biblii na języki nowożytne.
Bardzo ciekawe dla mnie było przedstawienie nowotestamentowych interpretacji zagadnień takich jak rola kobiet w Kościele, stosunku do Żydów i innych religii.
Jestem usatysfakcjonowana lekturą i polecam!

Niewygodne prawdy
Tę książkę powinien przeczytać każdy, niezależnie od tego, czy deklaruje się jako osoba wierząca, czy też nie. Jest to znakomita, świetnie przetłumaczona pozycja popularyzatorska - autor bezboleśnie wprowadza czytelnika w problemy krytyki tekstu i biblistyki. Ta zaś jest nauką z pewnych powodów mało w Polsce lubianą i niespecjalnie popularyzowaną (wiadomo, wierny, który zastanawia się nad słowami Biblii, szybko przestaje być potulną owieczką). Oczywiście z uwagi na niewielkie rozmiary książki Ehrman ogranicza się tylko do kilkunastu wybranych (ale za to spektakularnych) przykładów przeinaczeń, najczęściej Nowego Testamentu. Nie kryje jednak, ze tych przeinaczeń jest multum - John Mill znalazł np. ponad 30.000 (!) miejsc, w których poszczególne wersje Biblii się różnią. Lektura pracy Ehrmana jest znakomitą nauką, by nie przyjmować niczego bezrefleksyjnie, "na wiarę". Być może tekst Biblii został stworzony pod natchnieniem Boga, ale w ciągu wielu wieków był do tego stopnia zmieniany, że tak naprawdę dziś nie wiadomo, co właściwie Bóg chciał powiedzieć. Nie mógł bowiem natchnąć tysięcy kopistów i setek teoretyków wiary, którzy w ciągu tego czasu wprowadzali do Pisma niezliczone błędy, opuszczenia, wstawki, przeinaczenia (przypadkowe i zamierzone) - nie mógł, gdyż poszczególne warianty diametralnie się różnią, a często wręcz sobie przeczą. Biblistyka już dawno dowiodła, że wczesnym chrześcijanom niezbyt zależało na wierności przekazu słów i dziejów Jezusa, a bardziej na stworzeniu spójnej i jednolitej podstawy wiary, która ponadto mogłaby posłużyć do zwalczania przeciwników, pogan, a zwłaszcza odmiennie myślących chrześcijan ("heretyków"). Wszelkie prowadzące do tego celu manipulacje były uznawane za dopuszczalne i usprawiedliwione. Szkoda tylko, że tak mało dzisiejszych wierzących zdaje sobie z tego sprawę.

Niewygodne prawdy

Po przeczytaniu​...

"Szukajcie prawa nie w waszych pismach, bo życie jest prawem, podczas gdy pismo jest martwe. (...) Prawo jest żywym słowem żywego Boga do żywych proroków dla żywych ludzi. We wszystkim, co jest życiem, wpisane jest prawo. Znajdziecie je w trawie, w drzewie, w rzece, na górze, w ptaszkach niebieskich, w rybach mórz, ale szukajcie go przede wszystkim w sobie. (...) Ono jest w waszym oddechu, w waszej krwi, w waszych kościach, w waszych trzewiach, oczach, uszach i w każdej najmniejszej cząstce waszego ciała. Ono jest obecne w powietrzu, w wodzie, w ziemi, w roślinach, w promieniach słońca, w głębiach i na wyżynie. (...) Bóg wypisał swe prawa nie na kartach ksiąg, ale w waszym sercu i duchu. (...) One wszystkie przemawiają do was, byście mogli zrozumieć język i wolę żywego Boga. (...) Zaprawdę powiadam wam, wszystkie żywe rzeczy są bliższe Boga niż pismo, które jest bez życia"

Cytat z "Ewangelia Pokoju JEZUSA CHRYSTUSA"

”Retoryka jest tożsama z aktem stworzenia świata, ba, nawet go wyprzedza, skoro na początku „Bóg rzekł: »Niech się stanie światłość!« I stała się światłość”. Bóg zaczął zatem od tego, że „powiedział świat” - i dopiero potem „świat się stał”. Oto wskazówka dla religijnego pisarza: Boskie słowo, czyli retoryka, wyprzedza działanie.
Czy jednak twórca bez cienia wątpliwości wierzący w Boga, za to niezbyt wierzący we własne siły, może zająć miejsce obok Stwórcy? Zapewne zrobi to wtedy, gdy uwierzy, że świat jest słowem które chce być przeczytane. A zatem i zrozumiane, co otwiera pole wątpliwościom i interpretacjom. Oznacza bowiem, że słowo Boże jest w istocie dostępne jedynie w tłumaczeniu.”

Cytat: Bronisław Świderski "Czepiam się Kierkegaarda"

Papież chce zmian w modlitwie "Ojcze nasz". Chodzi o słowa "i nie wódź nas na pokuszenie", które według Franciszka zostały niewłaściwie przetłumaczone. Obecne tłumaczenie ma według papieża sugerować, że to Bóg wodzi ludzi na pokuszenie, tymczasem - jak twierdzi Franciszek - to szatan kusi ludzi. Słowa modlitwy zastąpione miałyby być określeniem "nie pozwól, abyśmy ulegli pokusie". To złe tłumaczenie, bo sugeruje, że to Bóg wywołuje pokusy. Tymczasem to ja jestem tym, który ulega, a nie Bóg pcha mnie do pokusy, aby sprawdzić, czy ulegnę - powiedział Papież Franciszek we włoskiej telewizji TV2000.

Po przeczytaniu​...

• Popularnonaukowe
  • Religia
  • Religie
  • Ateizm

Bart D. Ehrman Przeinaczanie Jezusa. Kto i dlaczego zmieniał Biblię Zobacz więcej