Doktor Bogumił

- Kategoria:
- powieść historyczna
- Cykl:
- Uczniowie Hippokratesa (tom 1)
- Wydawnictwo:
- Marginesy
- Data wydania:
- 2020-08-12
- Data 1. wyd. pol.:
- 2020-08-12
- Liczba stron:
- 512
- Czas czytania
- 8 godz. 32 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788366500631
- Tagi:
- literatura polska historia medycyna choroby wewnętrzne ginekologia porody śmierć
- Inne
Bogumił Korzyński rozpoczyna pracę w warszawskim Szpitalu Dzieciątka Jezus. Jest rok 1850. Siedem lat wcześniej świat odrzuca Horacego Wellsa i jego wynalazek – znieczulający eter – doprowadzając nieszczęsnego dentystę do szaleństwa i samobójczej śmierci. Dwa lata wcześniej pod kołami pociągu ginie Gustav Michaelis, bezskutecznie próbujący wprowadzić zasady aseptyki na sale porodowe. Szpital połowy XIX wieku wciąż spływa ropą, krwią i brudem, a najlepszym chirurgiem jest ten, który potrafi w jak najkrótszym czasie wykonać operację i nie zabić przy tym pacjenta.
Bogumił pragnie zostać ginekologiem i tym samym pomóc kobietom takim jak jego żona, która kolejny poród niemalże przypłaca życiem. Jednocześnie doktor zmaga się z własnymi demonami i przeszłością, o której ani żona, ani jej powszechnie szanowana rodzina lekarska nie mają pojęcia.
W codziennej praktyce i korespondencji ze światowymi autorytetami medycznymi towarzyszy mu zafascynowana medycyną i znająca języki szwagierka Augusta, która marzy, żeby zostać lekarką. Tymczasem zawód ten jest zarezerwowany wyłącznie dla mężczyzn. Kobiety nie mają wstępu na uniwersytety. Nobliwa kadra medyczna jest niechętna wszelkim reformom. Augusta znajduje jednak sposób, żeby wedrzeć się do zamkniętego dla kobiet grona uczniów Hippokratesa…
W powieści prawdziwe odkrycia światowej medycyny przeplatają się z osobistą historią rodzinną bohaterów, co pokazuje trudności, przed jakimi stawali polscy lekarze w drugiej połowie XIX wieku.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Jak trwoga to do…
Ałbena Grabowska ma niezwykły dar – potrafi stworzyć wciągającą opowieść bez względu na gatunek. Świetnie odnajduje się w powieściach obyczajowych („Matki i córki”),kryminałach („Kości proroka”) i książkach dla dzieci (cykl „Julek i Maja”),a to zaledwie ułamek tego, co Grabowska jako pisarka ma nam do zaoferowania. Utrzymywanie tak dobrej passy wydaje się wręcz niemożliwe, ale ona swoją kolejną powieścią udowodnia, że jest w formie, o jakiej wielu autorów może pomarzyć.
„Doktor Bogumił” to pierwszy tom nowego cyklu „Uczniowie Hippokratesa” i niezwykła opowieść, w której przeplatają się prywatne losy doktora Bogumiła Korzyńskiego i jego rodziny z historią medycyny XIX wieku. Warszawski Szpital Dzieciątka Jezus jest tłem dla wydarzeń – nie tylko medycznych, ale również obyczajowych, społecznych i religijnych. To w nim dokonuje się amputacji kończyn bez znieczulenia, najlepszym chirurgiem jest ten, który przeprowadzi operację jak najszybciej, to w nim kobiety umierają w gorączce połogowej. To także w tym szpitalu, jak i wszystkich innych w zaborach, kobiety mogą być jedynie pielęgniarkami (wtedy nazywanymi siostrami szpitalnymi),a ambicje tych, które chcą być lekarkami, zostają tłumione przez otoczenie. To także w tym szpitalu ściany są oblepione wnętrznościami i krwią, studenci i lekarze mdleją od przenikającego wszystkie zakamarki smrodu, to w nim nie słyszało się o higienie i sterylności. Także tu słowo Boże jest ważniejsze od umysłu i racjonalności.
Jednak „Doktor Bogumił” to nie tylko opowieść o medycynie, chociaż bez wątpienia jest ona na pierwszym planie, ale także prywatne perypetie rodziny Korzyńskich i tajemnic, które ma każdy jej członek. Siostra przed rodzicami, mąż przed żoną, niedoszły teść przed potencjalną synową. To także obraz życia pod zaborami, gdzie uprzywilejowane wyższe klasy mogą wydawać wykwintne kolacje i chodzić do teatrów, a ci urodzeni pod złą gwiazdą umierają z głodu i choroby na ulicach.
Ałbena Grabowska po raz kolejny wciągnęła czytelnika w opisywany przez siebie świat. Stworzyła opowieść, która pozwala docenić rozwój medycyny, jakkolwiek górnolotnie to brzmi. Dzięki wpleceniu historii zagranicznych lekarzy kontekst ten jest jeszcze szerszy i pokazuje, że nie byliśmy odosobnionym przypadkiem. Wszędzie byli uczniowie Hippokratesa, który chcieli zmienić stan rzeczy i wierzyli w to, że nauka jest potęgą.
Karolina Purłan-Leśniak
Oceny
Książka na półkach
- 1 385
- 984
- 179
- 75
- 45
- 44
- 40
- 37
- 31
- 23
Cytaty
A potem podziękował w duchu za prostą chłopską rodzinę, dzięki której nie słuchał o Napoleonie, bitwach, ratowaniu Polski czy wszelkim tak d...
Rozwiń
OPINIE i DYSKUSJE
Do książki Ałbeny Grabowskiej z serii Uczniowie Hippokratesa przyciągnął mnie głównie wątek "lekarski". Muszę przyznać, że historia dość mocno skupia się nie tylko na wątku obyczajowym, ale również na odkryciach medycznych i na tym autorka opiera swoje postacie. Na początku wydawało mi się, że nie wciągnę się w historię, a jednak w pewnym momencie kliknęło i książka okazała się bardzo wciągająca. Chętnie sięgnę po kolejny tom.
Do książki Ałbeny Grabowskiej z serii Uczniowie Hippokratesa przyciągnął mnie głównie wątek "lekarski". Muszę przyznać, że historia dość mocno skupia się nie tylko na wątku obyczajowym, ale również na odkryciach medycznych i na tym autorka opiera swoje postacie. Na początku wydawało mi się, że nie wciągnę się w historię, a jednak w pewnym momencie kliknęło i książka...
więcej Pokaż mimo toFajne czytadło.
Książka utrzymana w nieskomplikowanej fabule z lekkim zabarwieniem kryminalnym. Losy bohaterów związane z medycyną w XIX wieku.
Ja raczej po kolejne tomy nie sięgnę, ale pokuszę się jeszcze o pozycję "Stulecie Winnych" autorki.
Fajne czytadło.
Pokaż mimo toKsiążka utrzymana w nieskomplikowanej fabule z lekkim zabarwieniem kryminalnym. Losy bohaterów związane z medycyną w XIX wieku.
Ja raczej po kolejne tomy nie sięgnę, ale pokuszę się jeszcze o pozycję "Stulecie Winnych" autorki.
Nie porwała mnie ta książka. W moim odczuciu jest nijaka. Akcja ciągnie się godzinami i nie ma żadnego efektu. Dopiero na ostatnich stronach jest nagła kumulacja rozwiązania fabuły.
Nie porwała mnie ta książka. W moim odczuciu jest nijaka. Akcja ciągnie się godzinami i nie ma żadnego efektu. Dopiero na ostatnich stronach jest nagła kumulacja rozwiązania fabuły.
Pokaż mimo toTo jedna z tych książek z "wyższej półki". Ogromne brawa dla Pani Ałbeny Grabowskiej za pierwszą cześć Uczniów Hipokratesa. Już nie mogę doczekać się kolejnej.
Ogromnie mi smutno, że muszę się pożegnać z Bogusiem i innymi bohaterami, bo spędziłam z nimi wiele miłych chwil :)
To jedna z tych książek z "wyższej półki". Ogromne brawa dla Pani Ałbeny Grabowskiej za pierwszą cześć Uczniów Hipokratesa. Już nie mogę doczekać się kolejnej.
Pokaż mimo toOgromnie mi smutno, że muszę się pożegnać z Bogusiem i innymi bohaterami, bo spędziłam z nimi wiele miłych chwil :)
Książka "Doktor Bogumił" autorstwa Ałbeny Grabowskiej to interesująca powieść historyczna, która przenosi czytelnika do Warszawy XIX wieku, w okres, gdy medycyna była wciąż w fazie rozwoju, a choroby i zakażenia zagrażały życiu ludzi. Opowieść skupia się na życiu Bogumiła Korzyńskiego, który po rozpoczęciu pracy w Szpitalu Dzieciątka Jezus pragnie zostać ginekologiem, aby pomagać kobietom w trudnych sytuacjach, takich jak poród.
Autorka przedstawia w powieści realistyczny i szczegółowy obraz medycyny drugiej połowy XIX wieku. W tamtych czasach, szpitale były pełne ropnych zakażeń, a najlepszy chirurg był tym, który potrafił wykonać operację w jak najkrótszym czasie i nie zabić pacjenta. Grabowska ukazuje też, jak trudno było kobietom, które chciały studiować medycynę i zostać lekarkami, ponieważ ten zawód był zarezerwowany wyłącznie dla mężczyzn.
Przeplatanie wątku medycznego z osobistą historią rodzinną bohaterów sprawia, że czytelnik nie tylko poznaje historię medycyny, ale także emocjonuje się losami postaci. Bohaterowie powieści stają przed trudnymi wyborami i zmagają się z własnymi demonami, co sprawia, że czytelnik może się z nimi utożsamiać.
Książka Ałbeny Grabowskiej to interesująca lektura dla osób zainteresowanych historią medycyny i polskiej kultury. Powieść pokazuje, jak trudno było w tamtych czasach osiągnąć sukces i zrealizować swoje marzenia, ale jednocześnie pokazuje, jak determinacja i ciężka praca mogą pomóc w osiągnięciu celu. Polecam tę książkę wszystkim, którzy szukają inspiracji i chcą poznać historię medycyny w Polsce.
Książka "Doktor Bogumił" autorstwa Ałbeny Grabowskiej to interesująca powieść historyczna, która przenosi czytelnika do Warszawy XIX wieku, w okres, gdy medycyna była wciąż w fazie rozwoju, a choroby i zakażenia zagrażały życiu ludzi. Opowieść skupia się na życiu Bogumiła Korzyńskiego, który po rozpoczęciu pracy w Szpitalu Dzieciątka Jezus pragnie zostać ginekologiem, aby...
więcej Pokaż mimo toBardzo udanie autorka łączy elementy biografii XIX- wiecznych lekarzy z fikcją literacką. Kładzie duży nacisk na podkreślenie zabobonnych obaw lekarzy starej daty przed postępową myślą medyczną.
Bardzo udanie autorka łączy elementy biografii XIX- wiecznych lekarzy z fikcją literacką. Kładzie duży nacisk na podkreślenie zabobonnych obaw lekarzy starej daty przed postępową myślą medyczną.
Pokaż mimo toZachwycałem się "Stuleciem winnych" dlatego sięgnąłem po "Doktora Bogumiła" i nie zawiodłem się. Pani Ałbena ma lekkie pióro i w swoich powieściach zawsze kryje wiele tajemnic, które po kolei odkrywa nie pozwalając czytelnikowi zostawić powieść bez czytania. Wstawki o historycznych lekarzach XIX wieku, którzy wnieśli do medycyny innowacje nie zaburzają powieści. Wspomniała mi się przy tych przerywnikach książka Jurgena Thorwalda: "Stulecie chirurgów". (czytana dawno-może czas odnowić wspomnienia)
Lekarzy, których przedstawia autorka w powieści poznajemy przy pracy i w życiu codziennym. Mają oni swoje grzeszki na sumieniu i z nimi walczą. Mają też swoje sukcesy. Jest w książce trochę erotyki, ale najbardziej "zainteresowała" mnie scena w "mikroskopowni" – świetna z suspensem. Opis nielegalnej walki bokserskiej też był świetny. Prawie czuło się spływającą krew.
Pewnie sięgnę po pozostałe dwie pozycje trylogii.
Zachwycałem się "Stuleciem winnych" dlatego sięgnąłem po "Doktora Bogumiła" i nie zawiodłem się. Pani Ałbena ma lekkie pióro i w swoich powieściach zawsze kryje wiele tajemnic, które po kolei odkrywa nie pozwalając czytelnikowi zostawić powieść bez czytania. Wstawki o historycznych lekarzach XIX wieku, którzy wnieśli do medycyny innowacje nie zaburzają powieści. Wspomniała...
więcej Pokaż mimo toAleż to było dobre!!! Uwielbiam obyczajówki rozgrywane w XIX wieku. A do tego wplecione odkrycia medyczne... Cud, miód i orzeszki :-) Jestem zachwycona tą książką.
Ależ to było dobre!!! Uwielbiam obyczajówki rozgrywane w XIX wieku. A do tego wplecione odkrycia medyczne... Cud, miód i orzeszki :-) Jestem zachwycona tą książką.
Pokaż mimo toKsiążkę czyta się jak dobrą, XIX-wieczną powieść i – mimo jej grubości oraz niezbyt dużej czcionki – lektura upłynęła mi błyskawicznie. Autorka ma wspaniałe pióro, znakomity styl i warsztat. Jestem bardzo ciekawa kolejnych tomów z cyklu.
Tytułowy dr Bogumił, mimo wielu zalet, nie jest tak szlachetny i oddany leczeniu ludzi jak choćby dr Judym. Chwilami budzi wręcz niechęć. Ale ma bogatą, ciekawą biografię. Pozostałe postaci z lekarskiego klanu są także pełnowymiarowe i charakterne (Augusta!).
Początkowo myślałam, że fabularne „wstawki” opisujące odkrycia medyczne będą rozbijać narrację, ale okazały się bardzo ciekawym uzupełnieniem faktów z historii medycyny, przemycanych w książce. No i ta wspaniała klamra kompozycyjna – książka zaczyna się i kończy wzmianką o… cyrku.
Książkę czyta się jak dobrą, XIX-wieczną powieść i – mimo jej grubości oraz niezbyt dużej czcionki – lektura upłynęła mi błyskawicznie. Autorka ma wspaniałe pióro, znakomity styl i warsztat. Jestem bardzo ciekawa kolejnych tomów z cyklu.
więcej Pokaż mimo toTytułowy dr Bogumił, mimo wielu zalet, nie jest tak szlachetny i oddany leczeniu ludzi jak choćby dr Judym. Chwilami budzi wręcz niechęć....
Po lekturze Matek i córek, którymi byłam zachwycona, zaczęłam interesować się twórczością i samą sylwetķą autorki. Okazuje się że Ałbena Grabowska nie tylko jest świetną pisarką, ale także lekarzem. Pewnie właśnie dlatego powieść o doktorze Bogumile jest tak dobra! Zrodziła się z połączenia obydwu profesji i wyszło to naprawdę świetnie.
Pisarka, wyjątkowo lekkim piórem, opisuje prawdziwe osiągnięcia lekarzy XIX wieku. Historię medycyny przeplata fikcyjnymi losami lekarzy i ich rodzin. Dzięki takiemu połączeniu, powieść czyta się jednym tchem i mimo, że jest w niej wyraźny walor edukacyjny, to nie mamy wrażenia jakbyśmy czytali podręcznik naukowy.
P.s. Kiedy czyta się o realiach szpitalnych XIX wieku, pozostaje nam się tylko cieszyć, że pandemię koronawirusa przechodzimy dwa wieki później 😉
Świetna lektura- polecam serdecznie fanom dobrego obyczaju z odrobiną przystępnie podanej historii.
Po lekturze Matek i córek, którymi byłam zachwycona, zaczęłam interesować się twórczością i samą sylwetķą autorki. Okazuje się że Ałbena Grabowska nie tylko jest świetną pisarką, ale także lekarzem. Pewnie właśnie dlatego powieść o doktorze Bogumile jest tak dobra! Zrodziła się z połączenia obydwu profesji i wyszło to naprawdę świetnie.
więcej Pokaż mimo toPisarka, wyjątkowo lekkim piórem,...