rozwińzwiń

Matki i córki

Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
2559 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
133
8

Na półkach:

„Matki i córki” Ałbeny Grabowskiej to trudna i bolesna historia prababki, babki, matki i córki, które zmagają się z przeszłością. Reprezentują cztery pokolenia kobiet mierzących się z problemami, które odciskają na nich piętno, kształtują je jako kobiety, wpływają na postrzeganie świata i dalsze wspólne życie. Prababka Maria w przypływie romantycznych wyobrażeń podążyła za mężem na Sybir. Jej córka Sabina uciekła z piekła obozu koncentracyjnego Ravensbrück, w którym dokonywano eksperymentów medycznych na kobietach. Wnuczka Magdalena po utracie ukochanego została samotną matką w czasach PRL-u. Najmłodsza – Lila - stara się zrozumieć kim jest, przełamując panujące w domu milczenie, które przykrywa pokłady kłamstw i niedomówień łączących starsze pokolenia jej rodziny.

W domu Lili zawsze były tylko kobiety. Nie było śladu po rodzinnych pamiątkach. O mężczyznach się nie mówiło, wszelkie pytania odczytywano jako nietakt. Lila dorastała w domu bez bliskości. Poszukiwanie swojej tożsamości, korzeni i poskładanie historii jej rodziny stało się dla niej obsesją, wokół której budowała swoje życie.

Autorka zgrabnie przechodzi między przeszłością a teraźniejszością, pokazując nam po kawałku cztery linie czasowe, w których żyją bohaterki. Porusza temat tego jaką rolę ma poznanie swojego dziedzictwa w budowaniu swojej tożsamości. Jaki wpływ ma na nas rodzinny bagaż psychiczny? W jaki sposób przełamać schemat dziedziczenia traumy? Powieść wzrusza, skłania do wysłuchania historii do końca przed wydaniem opinii. Jej koniec daje nadzieję na przełamanie schematu dziedziczenia traumy, zaakceptowanie trudności i przełamanie strachu przed bliskością. Dopiero koniec historii sprawia, że zaczynamy rozumieć ten ciąg trudnych doświadczeń. Wartościowa podróż, którą polecam.

„Matki i córki” Ałbeny Grabowskiej to trudna i bolesna historia prababki, babki, matki i córki, które zmagają się z przeszłością. Reprezentują cztery pokolenia kobiet mierzących się z problemami, które odciskają na nich piętno, kształtują je jako kobiety, wpływają na postrzeganie świata i dalsze wspólne życie. Prababka Maria w przypływie romantycznych wyobrażeń podążyła za...

więcej Pokaż mimo to

avatar
140
133

Na półkach:

Bardzo wciągająca. Ciekawie poprowadzona historia 4 pokoleń Polek.

Bardzo wciągająca. Ciekawie poprowadzona historia 4 pokoleń Polek.

Pokaż mimo to

avatar
169
163

Na półkach:

Moje pierwsze spotkanie z autorką wypada dobrze,. Lekko napisane że pozwala czytać jednym tchem ,nie nuży i nie męczy. Historia czterech kobiet opowiedziana przez pryzmat historii Polski. Maria wybiera się z ukochany na syberię , tam ciężko im się żyję ,i dziecko w drodze.Sabina podczas drugiej wojny zostaje wysłana do obozu dla kobiet ,ponieważ umie grać na skrzypcach to jakoś się udaje przeżyć ,a tam zachodzi w ciążę i to z kim ... Magdalena to już czasy PRLu, poznaje chłopaka który marzy o paszporcie ,co prowadzi do tragedii , i też ciąża.Lila to już czasy współczesne , ta w rozkmince ,gdzie mężczyźni w jej rodzinie ,jaka tajemnica za tym się kryje.

Moje pierwsze spotkanie z autorką wypada dobrze,. Lekko napisane że pozwala czytać jednym tchem ,nie nuży i nie męczy. Historia czterech kobiet opowiedziana przez pryzmat historii Polski. Maria wybiera się z ukochany na syberię , tam ciężko im się żyję ,i dziecko w drodze.Sabina podczas drugiej wojny zostaje wysłana do obozu dla kobiet ,ponieważ umie grać na skrzypcach to...

więcej Pokaż mimo to

avatar
468
78

Na półkach: ,

"Matki i córki" to książka o trudnych losach czterech kobiet, córek i matek. Najstarsza z nich - prababka, wyjechała za ukochanym na Syberię, gdzie doświadczyła trudów życia na wygnaniu bez rodziny i bogactwa. Jej córka słynna skrzypaczka, trafiła do niemieckiego obozu koncentracyjnego. Z kolei jej córka pomimo, że nie przeżyła takich dramatów jak jej matka i babka, została porzucona i oszukana. I ostatnia z kobiet, poszukująca sensu w zachowaniach jej prababki, babki i matki. Zdecydowała się na studiowanie psychologii żeby odkryć tajemnicę ukrytą w zachowaniach jej rodziny.

"Matki i córki" to książka o trudnych losach czterech kobiet, córek i matek. Najstarsza z nich - prababka, wyjechała za ukochanym na Syberię, gdzie doświadczyła trudów życia na wygnaniu bez rodziny i bogactwa. Jej córka słynna skrzypaczka, trafiła do niemieckiego obozu koncentracyjnego. Z kolei jej córka pomimo, że nie przeżyła takich dramatów jak jej matka i babka, została...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1911
1657

Na półkach: , , , ,

Cudowna książka.
Pani Ałbena pisze tak,że na prawdę potrafi zaciekawić czytelnika .Świetnie napisała historię z życia czterech kobiet-prababki,babki,matki i córki.Utkała ją ze wspomnień i odkrywanych powoli tajemnic.
Każda z kobiet żyła w trudnych,burzliwych czasach\,każdą skrzywdził mężczyzna,każda została matką i samotnie wychowywała córkę i choć ich losy w jakim sensie się powieliły ,to każda tworzy inną,własną ,niezwykłą historię.
Historię smutną,pełną bólu i traumatycznych przeżyć.
Historię inną niż wydawałoby się na początku.
Świetna,wzruszająca i trudna powieść.
Powieść,która wbija w fotel.

Cudowna książka.
Pani Ałbena pisze tak,że na prawdę potrafi zaciekawić czytelnika .Świetnie napisała historię z życia czterech kobiet-prababki,babki,matki i córki.Utkała ją ze wspomnień i odkrywanych powoli tajemnic.
Każda z kobiet żyła w trudnych,burzliwych czasach\,każdą skrzywdził mężczyzna,każda została matką i samotnie wychowywała córkę i choć ich losy w jakim...

więcej Pokaż mimo to

avatar
90
37

Na półkach:

Dawno nie natrafiłam na tak mądrą i ważną pozycję. Mocna, dobitna i wciągająca. Zostanie ze mną na długo. Polecam nie tylko kobietom.

Dawno nie natrafiłam na tak mądrą i ważną pozycję. Mocna, dobitna i wciągająca. Zostanie ze mną na długo. Polecam nie tylko kobietom.

Pokaż mimo to

avatar
705
477

Na półkach: ,

Z początku wydawało mi się, że nie znajdę "wspólnego języka" z tą historią i jej bohaterkami. Jednak z czasem nie wyobrażałam sobie, że nie poznam jej do końca. Cztery pokolenia matek i córek, które miały do opowiedzenia własną historię, nie najłatwiejszą i często bolesną. Większość niejasności wyjaśnia się na końcu, Lecz mam jeden żal do autorki, że najmniej poznałam najmłodsze pokolenie ostatnią córkę),z którą jestem można powiedzieć rówieśniczką.
Muszę przyznać, że niektórych zwrotów akcji kompletnie się nie spodziewałam. Według mnie bardzo interesująca lektura.

Z początku wydawało mi się, że nie znajdę "wspólnego języka" z tą historią i jej bohaterkami. Jednak z czasem nie wyobrażałam sobie, że nie poznam jej do końca. Cztery pokolenia matek i córek, które miały do opowiedzenia własną historię, nie najłatwiejszą i często bolesną. Większość niejasności wyjaśnia się na końcu, Lecz mam jeden żal do autorki, że najmniej poznałam...

więcej Pokaż mimo to

avatar
361
305

Na półkach:

Książka nieprzewidywalna, wciągająca, szczera do bólu, boleśnie chłodna i momentami irytująca. Opowieść o rodzinie, w której są same kobiety. Ojcowie, dziadkowie i inni męscy przedstawiciele rodu zniknęli w dziwnych okolicznościach i dziwnym trafem nikt o nich nie mówi. Prababka Maria, Babka Sabina, Matka Magdalena i Córka Paulina – wszystkie te kobiety opowiadają historię swojego życia. Każda z nich jest oparta w innych czasach i kulturze. Każda z nich niesie historię i cierpienie, które zmieniło ich życie na zawsze. Oczywiście tajemnica została wyjawiona i to była totalna zawałka. POLECAM

Książka nieprzewidywalna, wciągająca, szczera do bólu, boleśnie chłodna i momentami irytująca. Opowieść o rodzinie, w której są same kobiety. Ojcowie, dziadkowie i inni męscy przedstawiciele rodu zniknęli w dziwnych okolicznościach i dziwnym trafem nikt o nich nie mówi. Prababka Maria, Babka Sabina, Matka Magdalena i Córka Paulina – wszystkie te kobiety opowiadają historię...

więcej Pokaż mimo to

avatar
37
28

Na półkach:

Wciągająca, dobrze skrojona powieść. 3 linie czasowe, każda bohaterka barwna. Takie sagi rodzinne lubię :)

Wciągająca, dobrze skrojona powieść. 3 linie czasowe, każda bohaterka barwna. Takie sagi rodzinne lubię :)

Pokaż mimo to

avatar
176
116

Na półkach:

Wciągnęła mnie ta opowieść dopiero po kilkudziesięciu stronach. Cztery kobiety – cztery pokolenia i cztery różne historie, opowiadane naprzemiennie, stąd może wydawać się, że panuje w niej chaos. Mnie jednak bardziej przeszkadzała „obecność” prababki i babci z zaświatów. Najmłodsza z kobiet – Lilka – żyjąca z piętnem dziecka niekochanego uwikłana jest w tajemnice, których rozwiązanie ma pozwolić jej oswoić codzienność, odnaleźć tożsamość i korzenie oraz przezwyciężyć strach przed bliskością.

Wciągnęła mnie ta opowieść dopiero po kilkudziesięciu stronach. Cztery kobiety – cztery pokolenia i cztery różne historie, opowiadane naprzemiennie, stąd może wydawać się, że panuje w niej chaos. Mnie jednak bardziej przeszkadzała „obecność” prababki i babci z zaświatów. Najmłodsza z kobiet – Lilka – żyjąca z piętnem dziecka niekochanego uwikłana jest w tajemnice, których...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Przeczytane
  3 014
 • Chcę przeczytać
  1 672
 • Posiadam
  329
 • 2020
  106
 • 2021
  96
 • 2020
  89
 • 2019
  82
 • Ulubione
  61
 • Teraz czytam
  57
 • 2022
  52

Cytaty

Więcej
Ałbena Grabowska Matki i córki Zobacz więcej
Ałbena Grabowska Matki i córki Zobacz więcej
Ałbena Grabowska Matki i córki Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także