Fall Weiss. Najazd na Polskę 1939

Okładka książki Fall Weiss. Najazd na Polskę 1939 Robert Forczyk
Okładka książki Fall Weiss. Najazd na Polskę 1939
Robert Forczyk Wydawnictwo: Rebis historia
496 str. 8 godz. 16 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2020-08-11
Data 1. wyd. pol.:
2020-08-11
Liczba stron:
496
Czas czytania
8 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381881029
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Walcząca Polska – 1939



708 92 555

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
77 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
167
148

Na półkach:

Bardzo ciekawie, sprawnie napisana historia najazdu Niemiec na Polskę pióra amerykańskiego wojskowego i historyka. Niemiecki kryptonim najazdu to Fall Weiss, stąd tytuł książki. Ukazała się ona na rynku amerykańskim dwa lata temu i jest napisana na potrzeby czytelnika nieznającego dokładnie dziejów Polski, autor przestawił więc pokrótce dzieje dwudziestolecia 1918-1939 ze szczególnym uwzględnieniem spraw wojskowych. W recenzjach książki wybija się na pierwszym miejscu fakt, że autor obala mity o polskich ułanach atakujących czołgi i polskich samolotach rzekomo zniszczonych bez walki na lotniskach. Problem w tym, że to nie żadne mity, tylko ordynarne kłamstwa niemieckiej propagandy, wciąż powtarzane przez autorów zachodnich (duża w tym wina polskich historyków, którzy z uporem godnym lepszej sprawy wzbraniają się przed publikowaniem na dużą skalę w językach kongresowych, to tak na marginesie). Dla kogoś, kto nie jest biegły w sprawach wojskowych (czyli dla mnie na przykład) pewnym problemem były liczne skróty militarne, jak KA, pp, DP itd. Wiem, co oznaczają, ale zdania typu „XI KA wraz z 4DP oraz 16.pp z 5.DP coś tam, coś tam” były dla mnie pewnym problemem. Autor jest bardzo obiektywny w swoich ocenach. Z jednej strony pokazuje wiele poważnych niemieckich błędów, a drugiej krytycznie wypowiada się o polskim dowodzeniu na najwyższym szczeblu, a wręcz suchej nitki nie zostawia na Edwardzie Rydzu-Śmigłym. Pisze natomiast z wielkim uznaniem o takich dowódcach, jak Franciszek Kleeberg, Tadeusz Kutrzeba, Władysław Anders, Stanisław Sosabowski i wielu innych oraz o dowodzeniu na szczeblu taktycznym. O kawalerii, tak wyśmiewanej przez tych, którzy uwierzyli w niemiecką i późniejszą komunistyczną propagandę, pisze: „Niemcom nie udało się niemal do końca kampanii całkowicie zniszczyć żadnej z przedwojennych brygad kawalerii”. Forczyk nie znajduje żadnych słów usprawiedliwienia dla naszych „sojuszników”, Francji i Wielkiej Brytanii. Najważniejsze jest jednak pytanie o to, czy Polska miała w ogóle jakiekolwiek szanse w 1939. Forczyk uważa, że wobec podwójnej agresji i zdrady „sojuszników” - nie. Pisze z uznaniem o wielkim wysiłku modernizacji armii, o doskonałej jakości polskim sprzęcie, np. czołgach 7TP czy działkach przeciwlotniczych 40 mm, ale tego sprzętu po prostu nie zdążono wyprodukować w wystarczającej liczbie. Dużo w książce ciekawostek, np. o Stanisławie Mikołajczyku, późniejszym premierze na uchodźstwie, który we wrześniu ’39 będąc trzydziestoośmioletnim posłem, zaciągnął się jako ochotnik do obrony Warszawy i służył w stopniu szeregowca. Bardzo polecam, tylko uprzedzam, można się potknąć o 18.DP wraz z 4.DPanc i XVI KZmot.

Bardzo ciekawie, sprawnie napisana historia najazdu Niemiec na Polskę pióra amerykańskiego wojskowego i historyka. Niemiecki kryptonim najazdu to Fall Weiss, stąd tytuł książki. Ukazała się ona na rynku amerykańskim dwa lata temu i jest napisana na potrzeby czytelnika nieznającego dokładnie dziejów Polski, autor przestawił więc pokrótce dzieje dwudziestolecia 1918-1939 ze...

więcej Pokaż mimo to

avatar
138
13

Na półkach: ,

Szybko się czyta. Łatwo się czyta. Trochę widać, że pozycja jest przygotowana dla obcokrajowców, bo ten wstęp w którym autor sięga do Piastów i Jagiellonów to brzmi jakby chciał uświadomić, Polska to nie państwo które powstało z łaski W. Wilsona, ale Polacy to ludzie którzy żyją w jednym miejscy w ramach zorganizowanego państwa od co najmniej 12 wieków. Mam odczucia, że w niektórych miejscach autor poszedł nieco na skróty i trochę jest niedosyt, że niektóre wątki, nie zostały rozwinięte. Nie mniej jednak pozycja bardzo dobra dla entuzjastów historii, którzy w lekki sposób chcą zrozumieć dlaczego kampania wrześniowa 1939 r. potoczyła się tak a nie inaczej.

Szybko się czyta. Łatwo się czyta. Trochę widać, że pozycja jest przygotowana dla obcokrajowców, bo ten wstęp w którym autor sięga do Piastów i Jagiellonów to brzmi jakby chciał uświadomić, Polska to nie państwo które powstało z łaski W. Wilsona, ale Polacy to ludzie którzy żyją w jednym miejscy w ramach zorganizowanego państwa od co najmniej 12 wieków. Mam odczucia, że w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
6
5

Na półkach:

Kapitalna synteza kampanii wrześniowej. Dla fanów tematu pozycja wręcz obowiązkowa.

Kapitalna synteza kampanii wrześniowej. Dla fanów tematu pozycja wręcz obowiązkowa.

Pokaż mimo to

avatar
52
52

Na półkach: ,

Mam wrażenie, iż książkę napisał Polak jednakże jest to Amerykanin... Dedykacją na początku ostatniemu żołnierzowi AK, autor od razu stawia wysoko poprzeczkę udowadniając, że jest naprawdę świetnie zorientowany w naszej historii. Wytrawnie omawia Polską modernizacje lat między wojennych korzystajac ze słynnej doktryny USA systemów działania pola walki. Właśnie tego brakowało w opracowaniach o polskiej kampanii we wrześniu 1939 roku. Te 7 charakterystyk rzutujących na armie, było bezpośrednio związanych z naszymi możliwościami na ówczesnym polu walki. Autor nie boi się nazywać rzeczy po imieniu, np krytykując jego zdaniem niewłaściwe decyzje na polu walki naszych dowódców używając słowa "głupie". Trochę miałem mu to za złe, jednak gdy zobaczyłem teksty typu " hipokryzja Roosevelta" czy "przygłupi wiceprezydent Henry Wallace" szybko wybaczyłem ową krytykę. Dla autora najważniejsza jest bezstronność i właśnie tego nam brakowało na rynku wydawniczym.

Mam wrażenie, iż książkę napisał Polak jednakże jest to Amerykanin... Dedykacją na początku ostatniemu żołnierzowi AK, autor od razu stawia wysoko poprzeczkę udowadniając, że jest naprawdę świetnie zorientowany w naszej historii. Wytrawnie omawia Polską modernizacje lat między wojennych korzystajac ze słynnej doktryny USA systemów działania pola walki. Właśnie tego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
7
6

Na półkach:

Książka Roberta Forczyka nie wzbogaciła mojej wiedzy na temat Kampanii Polskiej 1939. Niemniej uważam, że jest to pozycja godna polecenia jako przystępne opracowanie, dobre dla kogoś, kto zaczyna się tym zagadnieniem dopiero interesować, a przy okazji ciekawe o tyle, że napisane przez autora zza oceanu, nieobciążonego emocjonalnym podejściem do tematu. Moje zainteresowanie historią zaczęło się właśnie od takich, relatywnie lekkich lektur. Znam też przynajmniej kilka osób, które w rezultacie zderzenia ze zbyt specjalistycznymi opracowaniami trwale zniechęciły się do historii. Praca Forczyka spodobała mi się na tyle, że właśnie sięgam po drugą jego książkę wydaną w Polsce, czyli Fall Rot. Podsumowując: polecam.

Książka Roberta Forczyka nie wzbogaciła mojej wiedzy na temat Kampanii Polskiej 1939. Niemniej uważam, że jest to pozycja godna polecenia jako przystępne opracowanie, dobre dla kogoś, kto zaczyna się tym zagadnieniem dopiero interesować, a przy okazji ciekawe o tyle, że napisane przez autora zza oceanu, nieobciążonego emocjonalnym podejściem do tematu. Moje zainteresowanie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
125
56

Na półkach: ,

Ksiazka tylko dobra spodziewałem się więcej. Jeśli interesujesz się Wrześniem 1939 roku nie znajdziesz tutaj nic odkrywczego, niestety.

Ksiazka tylko dobra spodziewałem się więcej. Jeśli interesujesz się Wrześniem 1939 roku nie znajdziesz tutaj nic odkrywczego, niestety.

Pokaż mimo to

avatar
162
145

Na półkach: , ,

Temat II wojny światowej odmieniany jest przez wszystkie przypadki. Robert Forczyk w swej książce opisał nam działania, które miały miejsce podczas kampanii wrześniowej. W pierwszej części omówił natomiast historię Polski. Jest to na pewno dobry wstępniak dla anglosaskiego czytelnika, który myśli, że to to samo co Ro$ja. Wchodzi on nawet w polemikę z innymi uznanymi autorami, Beevorem, Moorhousem i innymi. Opisuje również sytuację polityczną w dwudziestoleciu międzywojennym, niestety, popełnił kilka pomyłek. Twierdzi na przykład, iż Dmowski popierał katolicyzm. Umniejsza również wkład Paderewskiego w odzyskanie niepodległości. Obalił również swój argument. Reszta książki jest raczej bez zarzutu. Kampanię wrześniową opisuje od ogółu do szczegółu. Pozycja na pewno warta przeczytania. Zamieszczono w niej kilka tabel, sporo ilustracji oraz ok. 40 stron załączników.

Wstrzymuję się z oceną.

Temat II wojny światowej odmieniany jest przez wszystkie przypadki. Robert Forczyk w swej książce opisał nam działania, które miały miejsce podczas kampanii wrześniowej. W pierwszej części omówił natomiast historię Polski. Jest to na pewno dobry wstępniak dla anglosaskiego czytelnika, który myśli, że to to samo co Ro$ja. Wchodzi on nawet w polemikę z innymi uznanymi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
10
1

Na półkach:

Znakomita synteza wojny obronnej 1939, pióra amerykańskiego autora. Napisana bardzo przejrzyście, bardzo dobrze się czyta. Autor stara się przedstawić wydarzenia kampanii chronologicznie i zrozumiale, dodatkowym atutem są mapki czytelnie opisane. Ciekawa lektura, zwłaszcza dla osób nie interesujących się dotąd walkami we wrześniu 1939, a myślę, że i pasjonaci nie będą zawiedzeni.

Znakomita synteza wojny obronnej 1939, pióra amerykańskiego autora. Napisana bardzo przejrzyście, bardzo dobrze się czyta. Autor stara się przedstawić wydarzenia kampanii chronologicznie i zrozumiale, dodatkowym atutem są mapki czytelnie opisane. Ciekawa lektura, zwłaszcza dla osób nie interesujących się dotąd walkami we wrześniu 1939, a myślę, że i pasjonaci nie będą...

więcej Pokaż mimo to

avatar
232
219

Na półkach:

Bardzo dobrze opisana kampania wrześniowa, oczami amerykańskiego historyka. Najpierw wprowadzenie w historię Polski, odzyskanie niepodległości, rys polityczno - gospodarczo - wojskowy Polski, Niemiec i ZSRR przez całe dwudziestolecie. A potem mięsko, czyli opis wojsk i całej kampanii. Momentami zbyt dokładna jak dla mnie, z opisem walk poszczególnych batalionów itd, ale dzięki temu mam znacznie lepszy pogląd na to co działo się pamiętnego września.
Zaleta: bardzo konkretna, bez wodolejstwa, i przystępnie napisana.

Bardzo dobrze opisana kampania wrześniowa, oczami amerykańskiego historyka. Najpierw wprowadzenie w historię Polski, odzyskanie niepodległości, rys polityczno - gospodarczo - wojskowy Polski, Niemiec i ZSRR przez całe dwudziestolecie. A potem mięsko, czyli opis wojsk i całej kampanii. Momentami zbyt dokładna jak dla mnie, z opisem walk poszczególnych batalionów itd, ale...

więcej Pokaż mimo to

avatar
403
403

Na półkach:

Bardzo ciekawa pozycja. Napisana przez autora spoza Polski lub Niemiec, przez co mogła zostać napisana bez zabarwienia emocjonalnego, charakterystycznego dla autorów z państw, które brały udział w opisywanych wydarzeniach. Dzięki temu, że autor ma przygotowanie wojskowe, jest w stanie ocenić aspekty strategiczne, operacyjne i taktyczne działań. Potrafi być przy tym obiektywny.

Książka ze wszech miar godna polecenia dla osób, które interesują się tematyką II wojny światowej.

Bardzo ciekawa pozycja. Napisana przez autora spoza Polski lub Niemiec, przez co mogła zostać napisana bez zabarwienia emocjonalnego, charakterystycznego dla autorów z państw, które brały udział w opisywanych wydarzeniach. Dzięki temu, że autor ma przygotowanie wojskowe, jest w stanie ocenić aspekty strategiczne, operacyjne i taktyczne działań. Potrafi być przy tym...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    133
  • Przeczytane
    94
  • Posiadam
    34
  • Historia
    11
  • 2021
    4
  • Historyczne
    4
  • Historia Polski
    3
  • II wojna światowa
    3
  • Literatura faktu
    2
  • II Wojna Światowa
    2

Cytaty

Więcej
Robert Forczyk Fall Weiss. Najazd na Polskę 1939 Zobacz więcej
Robert Forczyk Fall Weiss. Najazd na Polskę 1939 Zobacz więcej
Robert Forczyk Fall Weiss. Najazd na Polskę 1939 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne