Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu

Okładka książki Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu
Piotr M. Majewski Wydawnictwo: Krytyka Polityczna Seria: Seria Historyczna [Krytyka Polityczna] historia
historia
1938 historia XX wiek przyczyny II wojny światowej II wojna światowa
Inne

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Jak wiadomo Niemcy są głównym sprawcą II wojny światowej ale gdyby nie słabość i błędne decyzje zachodu, historia mogła by się potoczyć zupełnie inaczej. Książka ta ukazuje nam w jaki sposób demokratyczne zachodnie kraje europejskie, zamiast udzielać wsparcia swojemu sojusznikowi, poklepują po plecach Hitlera i spełniają wszystkie jego zachcianki. Na rok przed rozpoczęciem wojny doprowadzają do zwiększenia pewności siebie Dyktatora i utwierdzają go tylko w przekonaniu, że są jedynie słabymi narodami które, bojąc się o swoje bezpieczeństwo bez mrugnięcia okiem zostawią swoich sojuszników na lodzie.

Rzadko zdarza mi się czytać tak dobrze i tak sugestywnie napisaną książkę historyczną. Książkę, która stroni od odnoszenia się do bieżącej polityki, a tym samym nie interpretuje wydarzenia z perspektywy czyichś interesów. I jeśli już jakiś interes można tu dostrzec, to własny, ten który uczy jak rozróżnić polityka od męża stanu, ideologie od prawdy, rzetelną rekonstrukcję wydarzeń od manipulowania faktami.
Pomimo tego oderwania od spraw bieżących, książka, której zasadniczym wątkiem jest upadek Czechosłowacji z 1938 r. dostarcza wyjątkowej możliwość całkowicie innego zmierzenia się z obecna sytuacją na Świecie, Ukrainie.

Świetna książka historyczna, naszpikowana informacjami, pełna przypisów odsyłających do dokumentów z epoki. Wyjaśnia i pokazuje nam kulisy jednej z najważniejszych decyzji politycznych XX wieku.
Świetna książka, tak ogólnie. Czyta się ja niemal jak dobry thriller polityczny, w którym kilka razy można wstrzymać oddech - mimo, że role są rozpisane od początku.
Konsumpcję książki ułatwia świetne pióro autora oraz dobre wydanie.

Konsumpcję...

Niesamowita książka! To się czyta jak książkę sensacyjną: na początku jest trzęsienie ziemi a potem napięcie stale rośnie. A jednak pozory mogą mylić: to nie jest wciągający kryminał tylko bardzo poważna książka historyczna z mnóstwem odsyłaczy do innych opracowań i do jeszcze większej ilości dokumentów źródłowych.

A zresztą nie, to nie jest książka sensacyjna bo składa się z dużej ilości bardzo krótkich rozdziałów, z których niemal wszystkie zachowują jedność miejsca, jedność czasu i jedność akcji, więc na dobrą sprawę to jest raczej gotowy scenariusz serialu dokumentalnego, a może nawet i fabularnego, gdyby obsadzić tu dobrych aktorów - w związku z tym to się raczej nie czyta tylko ogląda w głowie. Swoją drogą ktoś (Czesi?) powinien z tego zrobić serial, w każdym razie nie zdziwię się jak zrobią.

Przez ostatnie lata nadrobiłem sporo zaległości w wiedzy historycznej i wydawało mi się, że o roku 1938 i o Monachium wiedziałem już bardzo dużo, ale okazało się, że nie wiedziałem prawie nic. A było to niezwykle ważne wydarzenie. Chyba zdecyduję się nawet na świętokradztwo i napiszę, że wrzesień 1938 roku w Monachium był ważniejszy dla historii Europy i Świata niż nasz wrzesień 1939 roku. To był moment załamania się, wydawało się że ostateczny, demokracji w Europie. To był punkt przegięcia się krzywej ustępstw wobec Hitlera, dalej już po prostu nie dało się ustępować. Gdyby nie to przegięcie pewnie Polska zostałaby zupełnie osamotniona i nie wybuchłaby II Wojna Światowa, a na pewno nie po ataku na Polskę. To był także punkt przegięcia, po którym Stalin uznał, że Francją i Anglią nie ma po co gadać i zaczął obłaskawiać Hitlera - nie jest wcale przypadkiem, że Brygady Międzynarodowe wycofano z Hiszpanii w tydzień po Monachium.

Książka daje też do myślenia na tematy współczesne: jak w imię pokoju i teoretycznych zasad demokracji można demokrację zniszczyć. W zasadzie tak przy okazji.

A zresztą nie, to nie jest książka sensacyjna bo składa...

Samą demokracją nie wygrywa się wojny…

Piotr M. Majewski
Kiedy wybuchnie wojna?1938.Studium kryzysu

Wydawnictwo Krytyki Politycznej daje nam, co i raz, ciekawe książki historyczne(nie tylko lewicowe). Wśród autorów historyków wymienić można Howarda Zinna, czy Erica Hobsbawma, którego trylogia o XIX wieku jest wzorem pisarstwa historycznego.
Trudno zresztą za lewicową uznać recenzowaną książkę, bo o tle społecznym wydarzeń zgoła niewiele się tutaj dowiadujemy. W końcowych partiach autor dowiaduje się, że książka jest pewną odpowiedzią na thriller polityczny Roberta Harrisa „Monachium”, opowiadający wydarzenia z 1938 pod kątem zmagań brytyjsko-niemieckich.
Z Czechami(i Słowakami) łączy nas pewna wspólnota losów* i położenie geograficzne, no i to że jesteśmy zachodnimi Słowianami. To dużo i mało. Ogólnie jednak w przedwojniu, Republika Czechosłowacka była niemal modelową demokracją wrzuconą w stado dyktatorów, a wśród nich wymienić można m.in. Polskę**, rządzoną przez grupę takich dyktatorków.
I o losach tej samotnej łajby mamy opowieść. Powieść wartką i polifoniczną. Trochę niczym proza wielbionego w Polsce Vargasa Llosy. Widzimy kryzys z perspektywy polskiej, węgierskiej, słowackiej, niemieckiej(hitlerowskiej i opozycji hitlerowskiej), francuskiej, a także wewnętrznej, partyjnej, z perspektywy Niemców sudeckich(sprawców całego zamieszania). Jednak, co ważne, zawsze jest to perspektywa jakieś konkretnej osoby. Głównym protagonistą jest prezydent Czechosłowacji, Edward Benes, a jego adwersarzem Konrad Henlein, przywódca Partii Niemców Sudeckich, który później okaże się marionetką prawdziwego wroga, czyli Adolfa Hitlera.
Książka pokazuje geniusz polityczny Hitlera u początku jego zawrotnej kariery międzynarodowej. „Bogini Fortuna przefruwa obok nas w mgnieniu oka. A jeśli w porę nie chwycimy rąbka jej szaty, drugi raz taka okazja już nam się nie przytrafi”powiedział fuhrer. Jednak obok tego przyszłego pogromcy Polski i Francji, staje upór małej republiki pepiczków pod przywództwem Benesa. Czasami czytelnik ma wrażenie, że Sauron walczy z Shire, albo z Rohanem(z tym, że nikt nie przyjeżdża z odsiedzą).
Umiejętność ingerencji w stosunki wewnętrzne, rozgrywanie mocarstw i ich lęków(Imperium Brytyjskie i Francja-najpotężniejsza armia przed IIWŚ), szczucie jednym na drugich, granie na uczuciach narodowych w sprawach wewnętrznych. Oto wróg przed którym stał wzorcowy uczeń Zachodu, uosabiany przez czołowego literata, Karla Capka***(orientacja prozachodnia, demokracja, otwartość). Wiatr dziejów jednak wiał zupełnie inaczej…
Postać Edwarda Benesa i jego moralno-polityczne dylematy to prawdziwe studium problemów męża stanu małego państwa. Przez problemy Neville’a Chamberlaina i jego świty widzimy jak polityka głaskania „to gorzej niż zbrodnia – to błąd”. Przez rządy pułkowników w Polsce i rządy admirała Horthyego na Węgrzech widzimy, że potencjalne ofiary drapieżnika stawiały się w roli sępów. Widzimy polityków-nacjonalistów slowackich i niemieckich, którzy rozsadzają republikę od środka w imię zasad, czyli posad. Dla mnie niedosytem jest zbyt małe skupienie się na Francji, zmęczonej gwieździe przedwojennego świata.
Cel ogólny książki jest jasny. Dla mądrych ku przypomnieniu, dla głupich dla nauki. Zdrada Czechosłowacji to utrata wiarygodności, która kosztowała dużo więcej niż myśleli, że przefrymaczyli Chamberlain z Daladierem(utratę małego kraju, o którym nic nie wiemy). Do dzisiaj nie mogę zrozumieć jak ówczesne polskie sfery rządowe mogły zająć w takiej sytuacji Zaolzie. Jednak jesteśmy mądrzejsi od naszych przodków o ich doświadczenia. Chyba.
Ps. Książka ma kontynuacje****

* o tej wspólnocie losów narodów Europy środkowej opowiada ciekawie Piotr Wandycz w książce Cena wolności. Tutaj: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/120616/cena-wolnosci-historia-europy-srodko...
**za zajęcie Zaolzia w 1938 w trakcie kryzysu monachijskiego przeprosił dopiero Lech Kaczyński w 2009 roku
***autor m.in. „Inwazji Jaszczurów” ostatnio pięknie wydanej i sztuki „Robot”
**** https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4978567/niech-sobie-nie-mysla-ze-jestesmy-k...

Samą demokracją nie wygrywa się wojny…

Piotr M. Majewski
Kiedy wybuchnie wojna?1938.Studium kryzysu

Trudno zresztą za lewicową...

Doskonala ksiazka! Kazdemu autorowi, ktory przymierza sie do napisania ksiazki historycznej, polecilabym najpierw lekture "'Kiedy wybuchnie woja 1938. Studium kryzysu''. Nie dosc, ze jest napisana zrozumialym jezykiem, to jeszcze sama konstrukcja ksiazki (krotkie rozdzialy, nieprzeladowane faktami), powoduje, ze czyta sie ja z zapartym tchem, jak najlepsza powiesc sensacyjno-szpiegowska.

Rewelacja!

Świetna książka. Czyta się, jak powieść, ale niestety to są fakty. Świat w przededniu II wojny światowej, czy czegoś nam to nie przypomina. Historia znów się powtarza. Czy obecni światowi politycy czytają takie książki? Obawiam się, że niestety nie, a udałoby się uniknąć wielu błędów. Czasy się zmieniły, ale ludzie ciągle tacy sami.

Czytając/słuchając audiobooka patrzymy od kuchni na: ówczesną dyplomację, teatrzyk polityczny, geopolitykę i appeasement w tej najbardziej surowej wersji. Mnóstwo smaczków dot. udziału polskich polityków w podważaniu czeskiej suwerenności.
appeasement.
Książka wybitna. Strasznie ciężko się od niej oderwać. Struktura podziału na konkretne dni, kartki z kalendarza sprawia, że czyta się to jakby się oglądało serial i to bardzo dobry serial historyczny.

appeasement.

Rzeczywiście świetnie napisana książka. Podobało mi się to postawienie w centrum perspektywy Czechosłowacji, która często spada na plan dalszy przy opisie tego kryzysu. Zarazem przez to pozostałe wątki potraktowane trochę skrótowo.

Piotr M. Majewski Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu Zobacz więcej
Piotr M. Majewski Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu Zobacz więcej