Jak myśleć o sobie dobrze? O sztuce akceptacji i życiu bez lęku

Okładka książki Jak myśleć o sobie dobrze? O sztuce akceptacji i życiu bez lęku
Stefanie Stahl Wydawnictwo: Otwarte nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
So stärken Sie Ihr Selbstwertgefühl. Damit das Leben einfach wird
Otwarte
2020-08-03
2020-08-03
Sylwia Miłkowska, Marta Książkiewicz
poczucie własnej wartości narcyzm pewność siebie asertywność komunikacja komunikacja interpersonalna perfekcjonizm ekstrawertyzm introwertyzm depresja

Książka podejmuje wiele ciekawych wątków- od dzieciństwa, przez związki, po zmianę swoich przyzwyczajeń i (niepotrzebnych) myśli. Myślę, że jest to dobra lektura na rozpoczęcie zmiany nastawienia. Język jest prosty, czyta się przyjemnie. Chętnie sięgnę po następne książki autorki

uważam, że można byłoby ją skrócić, gdyż wiele opisów sie powtarza lecz mimo to wywarła na mnie pozytywne wrażenie.

Bardzo ciekawa i dobrze mi się ją czytało, ale lepsze wrażenie na mnie zrobiła książka "Odkryj swoje wewnętrzne dziecko". Podoba mi się, że pojawiły się też ćwiczenia w tej książce, ale za dużo opisu, a za mało co można zrobić.

Poczucie własnej wartości nie tylko istotne jest w tworzeniu naszej tożsamości oraz wpływa na naszą osobowość, ale generalnie łatwiej podejmuje się decyzje, daje bardziej komfortowe życie, a co najważniejsze, to życie opiera się na własnych warunkach, z pozytywnym i otwartym nastawieniem na innych ludzi. Więcej, pewne siebie osoby nie boją się szczerości, otwarcie wyrażają swoje potrzeby, myśli. Po prostu takie osoby są zdrowsze, są mniej obciążone psychicznie, myślą racjonalnie i rzeczowo, nie chłoną wszystkiego i nie przyjmują wszystkiego do siebie.

Autorka w poszczególnych podrozdziałach przedstawia, jak to właściwie jest z tą pewnością siebie. Ważnym rozdziałem jest omówienie, jak działa niskie poczucie własnej wartości, jak się ono objawia w codziennym funkcjonowaniu. Nieodzownym elementem, który ma wpływ na świadomość siebie, jest drugi człowiek oraz otrzymywany przez niego komunikat, także owszem, relacje interpersonalne oraz komunikacja mają wpływ na poczucie wartości.
Równie istotny jest aspekt tego, skąd właściwie wynika niepewność siebie, która swoją drogą, także ma swoje plusy, a jednak! Mimo wszystko warto sięgnąć troszkę głębiej i zanurzyć się w przyczyny mające wpływ na niskie poczucie, z którego również może rozwinąć się nie tylko lękowa postawa, ale bardziej nieprzyjemna i agresywna w stosunku do innych.
Najbardziej rozbudowany rozdział tej książki jest poświęcony chęci uwolnienia się od wewnętrznych lęków i próby podjęcia pracy nad samoświadomością i pewnością siebie. Co można zrobić, jakie poczynić kroki w stronę samoakceptacji, w aspekcie komunikacji, pracy nad uczuciami — Czytelnik znajdzie praktycznie i w sposób klarowny przedstawione rady. Lekturę zamykają dwa rozdziały, pierwszy z nich to ćwiczenia usprawniające i umożliwiające dokonywanie zmian w życiu oraz jak zmienić to życie uwzględniając dominujące podejście do życia w kontekście bycia bardziej ekstrawertykiem lub introwertykiem.

Mnie osobiście ta lektura niezwykle zaintrygowała, pochłonęła mnie i okazała się cenną wskazówką. Otaczający mnie ludzie w najbliższym otoczeniu okazali się niezwykle przykładni. Dzięki tej lekturze, wiem, kto na co dzień mnie otacza i z jakimi aspektami mogą zmagać się ludzie, a które to aspekty zaniżają ich poczucie własnej wartości, a nad którymi można popracować lub po prostu, jakich ludzi unikać ze względu na ich toksyczny aspekt wynikający z niskiej pewności siebie, który może być nie tylko zaraźliwy, ale w konsekwencji bardziej toksyczny.

Nie spodziewałam się wiele: cóż, na okładce jest grafika, która była popularna jako minimalistyczny tatuaż w około 2015 roku. Ta kwestia mnie jakoś odstręczyła od publikacji, lecz dałam jej szansę - przecież to co napisała autorka na pewno nie może być plagiatem jak okładka.
No cóż, nie porwał mnie styl pisarski, ale może to wina tłumaczenia książki z języka niemieckiego, który nie jest moim ulubionym i rządzi się własnymi regułami.
Niektóre rady są przydatne, niektóre dość kreatywne, ale ogółem to moje oczekiwania przerosły rzeczywistość.

Miejscami myśl przewodnia trochę się gubi przez przydługie wywody i powtarzanie kilka razy tego samego, wiele przykładów "z życia" czy ćwiczeń jest nieco infantylne, do tego układ rozdziałów jest w mojej ocenie trochę chaotyczny, dlatego nie mogę z czystym sumieniem dać wyższej oceny. Jak na książkę w stylu poradnika, jest jednak cenną pozycją, z dużą ilością wiedzy merytorycznej, objaśnieniem wielu zagadnień i dużą dozą wyrozumiałości dla osób niepewnych siebie, które próbuje scharakteryzować. W ogólnym rozrachunku polecam jako dobrą pozycję, podczas czytania której trzeba jednak lekko przymknąć oko na niektóre fragmenty.

Pomocna pozycja :)

Pomocna pozycja :)

Po książkę sięgnęłam jako osoba pewna siebie (oczywiście, taka również wyszłam po jej przeczytaniu, a nawet bardziej). Autorka ma lekkie pióro, mimo to, łączy naukową terminologię z prostym przekazem. Przede wszystkim - dowiedziałam się więcej o swoich emocjach, odkryłam, co za nimi stoi. Lęk nie bierze się z nikąd, a nawet, gdy się z nim zmagamy - powinien trwać nie dłużej niż 30 minut, ponieważ po tym czasie organizm jest wyczerpany z hormonów stresu (np. adrenalina, kortyzol). Stephanie Stahl wywiera nacisk na doświadczenia z dzieciństwa, co stanowi pretekst, by przeczytać książkę ,,Odkryj swoje wewnętrzne dziecko", również jej autorstwa. Publikacja dodała mi sił, pomimo, że mogę śmiało stwierdzić, że 60% faktów była mi znana. Dla tych 40% wiedzy, której mogę użyć, by pomóc moim niepewnym siebie znajomym - warto. Książka doskonale sprawdzi się jako ,,przewodnik" po poczuciu własnej wartości. Jednocześnie podkreślam, że warto udać się na psychoterapię, jeśli jest ona potrzebna. Zdecydowanie sięgnę po inne pozycje Stephanie Stahl.

Pierwsza książka niemieckiej psychoterapeutki, którą udało mi się przeczytać. Porusza kwestie pewności siebie, z czego wynika niskie poczucie własnej wartości (że właściwie jest źródłem prawie wszystkich zaburzeń psychicznych - wpływa na nasze postępowanie, relacje międzyludzkie, nastawienie do innych itd). Autorka pokazuje, jak zaakceptować pewne aspekty, a te uciążliwe dla nas zmienić. Podkreśla, jak ważne jest wzięcie odpowiedzialności za swoje uczucia i decyzje, i że nie warto tkwić w roli ofiary - bo to nie pomoże nam w dojściu do celu

Świetnie się czyta i otwiera oczy. Autorka zrozumiale opisuje zachowania ludzi, które nie zawsze są dla nas oczywiste.

Stefanie Stahl Jak myśleć o sobie dobrze? O sztuce akceptacji i życiu bez lęku Zobacz więcej