Dochodzę. Odkryj, co sprawia ci przyjemność

Okładka książki Dochodzę. Odkryj, co sprawia ci przyjemność
Roberta Rossi Wydawnictwo: Znak poradniki
poradniki
Znak
2021-02-24
2021-02-24
Anna Osmólska-Mętrak, Natalia Mętrak-Ruda

Dużo powtórzeń. Można by ja streścić w broszurze. Cały czas mowa jest o akceptacji i komunikacji. Są to ważne rzeczy, ale poza tym mało konkretnej wiedzy.

Książka o tematyce ważnej dla każdej kobiety. Głównym celem jest tu normalizacja seksualności i uświadamianie, że problemy których często się wstydzimy, lub z którymi się zmagamy, zdarzają się znacznie częściej niż mogłoby się wydawać. Osoby z większą wiedzą w tym temacie zapewne nie znajdą tu wielu nowych informacji, ale młodym, mniej doświadczonym dziewczynom na pewno warto polecić.

Roberta Rossi, włoska seksuolożka, zamieściła w internecie ankietę dotyczącą kobiecej seksualności. Okazało się, że kobiety pragną rozmawiać o seksie, orgazmie i przyjemności. Na podstawie odpowiedzi 16 000 kobiet powstał poradnik odpowiadający na pytania, których często wstydzimy się zadać.

Książka ‘Dochodzę’ to świetny poradnik z rzetelnymi i popartymi badaniami informacjami, przekazanymi w prostej formie. Myślę, że każda kobieta powinna ją przeczytać, ponadto książka mogłaby być polecana na lekcji edukacji seksualnej/wychowania do życia w rodzinie. Bo często sądzimy, że jest coś z nami nie tak, tylko dlatego, że nie mamy dostatecznej wiedzy na ten temat. Ta pozycja pozwala nam zaznajomić się ze swoją seksualnością, przełamuje wszelkie tematy tabu. Po przeczytaniu jej każda z nas może stwierdzić, że wszystko z nią w porządku.

Gdybym miała nastoletnią córkę, przekazałabym jej tę książkę. Wyjaśnia wiele w temacie seksualności, a całość jest poparta badaniami, co jest ogromnym plusem.

Książka ‘Dochodzę’ to świetny poradnik z rzetelnymi i popartymi badaniami...

„Dochodzę” to książka, która została napisana na podstawie ankiety wypełnionej przez chętne kobiety. Ankieta ta została zamieszczona przez autorkę w intrenecie. Formularz zawierał pytania dotyczące intymnego życia kobiet. A wszystko po to, aby dowiedzieć się z czym borykają się kobiety. Autorka spodziewała się około tysiąca odpowiedzi, a dostała ich ponad 16 000. Na podstawie otrzymanych odpowiedzi okazało się, że kobiety mają ogromną potrzebę rozmowy na tematy swojej intymności.
Ten poradnik został napisany przez seksuologa i psychoterapeutkę. Autorka jest przewodniczącą Włoskiej Federacji Seksuologicznej. Książka zwiera bardzo ciekawe wnioski wyciągnięte z uzupełnionych ankiet. Zamieszczono również wypowiedzi kobiet, które zdecydowały się udzielić odpowiedzi na zadane pytania. Poradnik jest napisany, tak aby można było czytać dowolne rozdziały niezależnie od siebie. Pozycja zawiera również proste i zrozumiałe informacje nt. kobiecej anatomii i seksualności. Znajdziemy także ciekawe informacje o antykoncepcji i edukacji seksualnej. Treść książki może rozwiać wiele wątpliwości, które mamy względem swojej intymności i ciała. Może być również dobrą pomocą dla mam, które mają przed sobą rozmowę córkami o ich cielesności. Poradnik jest godny polecenia.

Całkiem porządne zestawienie statystyk; nie da się zaprzeczyć, że autorka odwaliła dobrą robotę, jeśli chodzi zarówno o liczby, jak i przegląd badań dotyczących tematu jako forma anegdoty. Książka jednak - pod względem treści właściwej - jest bardzo przeciętna i cały ten sekret przyjemności, o którym tak marketingowo wszyscy pieją, można opisać dosłownie jednym zdaniem: "Jeśli chcesz, by było przyjemnie - nie bój się eksperymentować"!

Nie polecam książki osobom choćby w niewielkim stopniu zaznajomionym z tematyką seksuologii i seksualności człowieka - wynudzicie się na śmierć i będziecie przewracać oczami bądź ziewać średnio kilka razy na rozdział.

"Człowiekiem jestem i nic, co ludzkie, nie jest mi obce" - myślę, że ta sentencja trafnie oddaje główny przekaz tej książki. Według mnie jest to pozycja obowiązkowa dla każdej kobiety, lecz mężczyzn również zachęcam do zapoznania się z nią. Lektura obala mit służebniczej i biernej roli kobiety w łóżku, pozwala odkryć tajniki kobiecej seksualności i odpowiada na pytania, których wstydzimy się zadać lub po prostu nie mamy komu ich zadać. Autorka nie pochwala sposobu przedstawienia seksu i poznawania własnego ciała jako coś brudnego i zakazanego, uzasadniając to późniejszym wstydem, niewiedzą, a w konsekwencji brakiem satysfakcji z życia seksualnego, które przecież jest ważne w naszym życiu. Informacje poznane w tej lekturze i sposób ich przekazania zachęcają kobiety do skupienia się na sobie i rozpoczęcia poszukiwań tego, co sprawia nam przyjemność. Poznajemy tu budowę własnego ciała, dowiadujemy się, co jest najważniejsze w osiągnięciu orgazmu, czujemy się w końcu ważne i wspierane, ponieważ okazuje się, że w żadnym seksualnym zachowaniu nie jesteśmy wyjątkiem, nic nie jest dziwne lub nienormalne, o ile dostarcza nam satysfakcję i nie wyrządza nikomu krzywdy. Autorka nie ocenia, do każdego tematu podchodzi w sposób otwarty i wyrozumiały, zachęcając do podobnego zachowania wszystkich czytających jej treści. Książka powstała z zebranych doświadczeń 16 000 kobiet; możemy w niej odnaleźć wiele krótkich fragmentów ich wyznań. Pogłębiamy również wiedzę z zakresu antykoncepcji, infekcji przenoszonych drogą płciową, penetracji, seksu oralnego i analnego, dojrzewania oraz menopauzy. Dowiadujemy się, które powszechnie znane mity zostają obalone i jaka jest prawda. Książka nie tylko dokładnie edukuje nas z zakresu kobiecej seksualności, lecz także przedstawia kroki, które możemy podjąć, aby ułatwić naszym córkom wkraczanie w dorosłość, a tym samym wpoić im, jak ważne jest odczuwanie własnej przyjemności i osiąganie jej jedynie na zasadzie konsensualności. Pokazuje nam, jak mamy się zachowywać i dobierać słowa, by nasze córki nie traktowały seksu jako tematu tabu, co w dzisiejszych czasach jest zbyt częstym zjawiskiem. Książka jest napisana prostym językiem, świetnie się ją czyta, zawiera również porady psychologiczne dla osób będących w toksycznych związkach, a także ułatwia rozpoznać takie relacje. Bardzo polecam tę książkę i żałuję, że nie dowiedziałam się o niej wcześniej. Jak wspomniałam na początku, zachęcam również mężczyzn, ponieważ im bardziej zadowolona jest kobieta w łóżku, tym bardziej jest zadowolony jej partner. :)

Nie miałam możliwości przeczytać całej, ale może kiedyś do tego... dojdę. Udane zestawienie statystyk, treści wywiadów i koncepcji teoretycznych, wokół kobiecej intymności, ciała, seksu i samego orgazmu. Ciekawe i wartościowe.

To bardziej taki seksualny elementarz, można polecić kobietom, które długo trzymały swoją seksualność w szafie. Jeżeli jesteście bardziej doświadczone, niestety raczej nie znajdziecie tu wiele nowego.
Książka jest ciekawa i porządnie napisana, jednak mam wrażenie, że trochę za bardzo romantyzuje kobiecą seksualność. Jasne, sporo kobiet lubi wolniejszy i bardziej zmysłowy seks, ale to nie wszystko. Brakowało mi chociażby kilku słów o BDSM, fetyszach, dynamice dominowania itp. Nie wszystkie kobiety lubią być uległe w łóżku, a niestety "Dochodzę..." trochę sprawia wrażenie, jakby to był dominujący (hehe) model. Szkoda, bo to znowu pewne ograniczenie dróg do eksploracji własnej seksualności.
Dlatego uważam, że to świetny pierwszy krok i taka książka byłaby rewelacyjna i bardziej odkrywcza może... w 2013 roku?
Niesamowicie brakowało mi też chociażby rozdziału dla kobiet trans. Wiem, że na ten temat mogłaby powstać całkiem oddzielna książka, a tematyka wydaje się delikatna, ale fajnie byłoby wreszcie zobaczyć bardziej inkluzywne pozycje o kobiecej seksualności.

Lektura tej książki byłą dla mnie bardzo miłym zaskoczeniem. Autorka z wielką delikatnością przeprowadza osobę czytającą przez kobiecą seksualność. Odpowiada na wiele nurtujących pytań w bardzo profesjonalny sposób.
Sama nie dowiedziałam się wielu nowych rzeczy, jednak "Dochodzę" zadziałała na mnie trochę terapeutycznie, utwierdzając mnie w tym, że nie ma absolutnie nic złego w wielu aspektach mojego życia.

Pozycja obowiązkowa dla każdej laski.

Pozycja obowiązkowa dla każdej laski.

Dodaj cytat z książki Dochodzę. Odkryj, co sprawia ci przyjemność