Moc dobrego snu. Jak spać, by być bardziej szczęśliwym, zdrowym i wypoczętym

Okładka książki Moc dobrego snu. Jak spać, by być bardziej szczęśliwym, zdrowym i wypoczętym Michael Mosley
Michael Mosley Wydawnictwo: Otwarte poradniki
poradniki
Otwarte
2021-01-18
2021-01-18
sen zdrowie

Napisana bardzo prostym i przyjemnym do czytania językiem. Mimo, że nie zawiera wielu rewolucyjnych faktów, stanowi lekkie podsumowanie dostępnej nam wiedzy na temat snu, czynników i sposobu jak wpływają na jego jakość. Bez zaskoczeń, ale zachęca do poprawienia swojego cyklu dobowego i zawiera wskazówki w jaki sposób to uczynić

Nie zachwyciła mnie jak poprzednia książka autora o jelitach, którą byłem nawet zachwycony, pewnie dlatego, iż fascynują mnie jelita jako element ludzkiego organizmu. Myślę, że jest tu wiele pożytecznych informacji, sen zajmuje człowiekowi niemal 1/3 życia, podczas jego trwania nasz organizm się regeneruje, dostarcza nam siły do zmagania się z trudnościami każdego dnia, zatem z natury rzeczy należałoby postarać się o zwiększenie jego komfortu z każdej poznanej naukowo strony. Z pewnością jest to wstęp do potencjalnych następnych publikacji, o ile ktoś posiada zapał do zgłębiania się w niniejszy obszar wiedzy.

Jest to pozycja popularnonaukowa, z mocnym naciskiem na pierwszy człon tego słowa. Około połowy objętości stanowią przepisy kulinarne, mające mieć pozytywny wpływ na mikrobiom i pośrednio na sen (autor zaleca dietę śródziemnomorską).
Nie przekonała mnie ta książka, nie poczułam się zachęcona do wypróbowania zaproponowanego w niej programu. Jest w niej mnóstwo anegdotek, całość robiła na mnie dość niepoważne wrażenie. Za mało naukowego podbudowania.

Świetna książka z bardzo dużą dawką informacji o tym jak dobrze spać w nocy. W książce są zawarte też porady dla osób dużo podróżujących (jet lag) oraz pracujących na zmiany.

Na końcu książki jest dużo przepisów kulinarnych na potrawy polepszające mikrobiom jelit co wpływa korzystnie na sen.

Dzięki 🙂.

Dzięki 🙂.

Bardzo dobra książka. Posiada kilka porad dotyczących lepszego snu. Autor odwołuje się do badań.
Warta polecenia.

Warta polecenia.

Michael Mosley znany z poradnika "Jelita wiedzą lepiej" tym razem prezentuje swoje autorskie sposoby na pokonanie bezsenności. Tak jak w poprzedniej książce, parę zawartych rzeczy było petardami, tak tutaj właściwie niewiele nowego dowiemy się o samym procesie śnienia. Oprócz dwóch, trzech sposobów na efektywne zaśnięcie, dowiemy się, że autor jest fanem melatoniny w tabletkach. Przemyca także stosowanie swojej ukochanej diety śródziemnomorskiej oraz postu przerywanego. Na końcu książki znajdziemy przepisy na dania pomysłu żony autora, które jak na polskie warunki, są realne do wykonania.

świetna ksiazka.

świetna ksiazka.

Dla mnie zdecydowanie lepsza jest książka "Dlaczego śpimy" - ta jest jej taką uboższą wersją.
Książka ma ponad 300 stron a od strony chyba 189 zaczynają się przepisy...

Książka ma ponad 300 stron a od strony chyba 189 zaczynają się przepisy...

Książkę czytało mi się bardzo lekko i przyjemnie. Zdecydowanie poszerzyłam swoją wiedzę z tematu snu dzięki ciekawostkom i badaniom poruszanym w książce. Dodatkowo pozycja zawiera bardzo wiele praktycznych wskazówek jak poprawić jakość swojego snu.
Polecam

Polecam