Bezcenny

Okładka książki Bezcenny
Zygmunt Miłoszewski Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Zofia Lorentz (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Zofia Lorentz (tom 1)
W.A.B.
2020-05-20
2013-06-23
literatura polska

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (57) / 2022 Jurij Andruchowycz, Katarzyna Boni, Anna Cieplak, Joanna Concejo, Anna S. Dębowska, Barbara Engelking, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Zygmunt Miłoszewski, Patryk Mogilnicki, Ottessa Moshfegh, Weronika Murek, Vladimir Nabokov, Michał Nogaś, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Barbara Skarga, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Mariusz Szczygieł, Jarek Szubrycht, Olga Tokarczuk, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka
Ocena 0,0
Książki. Magaz... Jurij Andruchowycz,...
Okładka książki Mierzeja Wojtek Miłoszewski, Zygmunt Miłoszewski
Ocena 5,8
Mierzeja Wojtek Miłoszewski,...

1972

Ciekawa tematyka, ale akcja to typowa sensacja, troszeczkę wydumana. Na długie zimowe wieczory jak znalazł.

Wytykane w innych opiniach niespójności, naiwność fabuły i brak 'dreszczyku' są niestety mocnymi mankamentami tej książki. Miał być thriller, a wyszła powieść przygodowa klasy niemal B. Na plus można zaliczyć humor autora, miejscami można nieźle się uśmiać, co jednak dodatkowo obniża wartość powieści jako dreszczowca.

Nie pamiętam już, kiedy ostatni raz aż tak bardzo męczyłam się z książką. Zupełnie nie moje klimaty, absolutnie nic mi w niej nie pasowało, począwszy od tematyki, bohaterów, stylu pisania a na beznadziejnym wydaniu skończywszy. Walczyłam z nią ponad półtora miesiąca. Rekord, ale zwyciężyłam. W zasadzie nie wiem po co, chyba tylko dlatego, że nie zostawiam niedoczytanych książek. Na drugi raz muszę ufać jedynie swoim wyborom, ta została mi polecona i żałuję, że się za nią zabrałam. 3 gwiazdki dla autora, bo jednak sporo się napracował, szkoda, że nie zaiskrzyło.

Znakomita! Z zapartym tchem słuchałem audiobooka w wykonaniu Andrzeja Chyry. Ponad 17 godzin świetnych emocji. Końcówka troszkę słabsza ale całość godna polecenia.
Mocne 8,5 👌

Mocne 8,5 👌

Genialna i wyjątkowa. Miłoszewski bawi się słowem, sytuacjami i bohaterami. Scenariusz może i nieprawdopodobny, ale nie on gra główną rolę w kontakcie z tą twórczością. Albo polubisz i rozkochasz się bez granic, albo odrzuci Cię i nie dasz się porwać. Absolutnie polecam i gwarantuje, że sięgniesz po kolejne książki Miłoszewskiego.

Na półkach: , , , , , ,

"Bezcenny" to w założeniu polskie "Anioły i Demony", ale do cliffhangerów Dana Browna mu bardzo daleko.
Niby mamy wartką akcję, ciekawe postacie, mocarstwa i tajemniczych zabójców polujących na antagonistów i wielką tajemnicę powiązaną z dziełami sztuki. Ale w praktyce niewiele w tej powieści spina się w całość - rażą przede wszystkim nielogiczności, niespójności, brak polotu i przede wszystkim emocji. Mimo że bohaterowie są ciągłym ruchu, to próżno tu szukać zagrożenia, niepewności, strachu o ich los. Emocje są letnie, co przy założeniu książki jest wielkim minusem. Dodatkowo brak logiki i mierne zakończenie dopełniają dzieła przeciętności tej powieści.
Myślę, że Pan Miłoszewski powinien pozostać przy pisani kryminałów, bo to mu wychodziło najlepiej.

Rozczarowałem się, bo znam możliwości autora z jego innych książek. Tutaj bywa ciekawie, ale jako całość - to jedna, wielka, absurdalna i nielogiczna próba stworzenia czegoś typu "Kod Leonarda da Vinci". Z tą różnicą, że, pomijając w miarę staranną nadbudowę opowieści wiedzą na temat dzieł sztuki i historii, tu nic się nie trzyma kupy, a każda kolejna dziura logiczna zjada poprzednią swoim rozmiarem... i tak do ostatniej strony, kiedy to absurd osiąga wartości niespotykane.

Miłoszewski zawsze broni się lekkością pisania i przyjemnym stylem, którego w tej książce, owszem, nie brakuje. Mimo wszystko, nawet w tej kwestii lekko się rozczarowałem, a nagminne literówki w wydaniu drugim psują to dodatkowo i powinny być źródłem wstydu dla wydawcy.

Szkoda, że wyszło tak słabo, bo to nawet bywa ciekawe, a w pewnym momencie naprawdę chce się wiedzieć, jak historia się rozwinie i co ustalą bohaterowie. Niestety, na końcu zostaje tylko groteska i wrażenie jak po filmie ze Stevenem Seagalem... taki to poziom "sensacji". Szkoda!

To jest moje pierwsze spotkanie z twórczością Zygmunta Miłoszewskiego. Nieudane. Męczyłam tę książkę bardzo długo, baaardzo długo... Nie mogłam przez nią przebrnąć. Nie nadążałam za tokiem myślenia głównych bohaterów i nie mam bladego pojęcia, jak doszli do rozwiązania zagadki "Młodzieńca" Rafaela Santiego. Miałam wrażenie, że odpowiedzi na zadane pytania wpadały im do głowy ot tak, a nie na podstawie logicznej dedukcji. Być może ta logika była, ale ja jej nie uchwyciłam. Poza tym to nie mój klimat. Jest to książka sensacyjna w stylu "zabili go i uciekł" ze zbyt dużą ilością postaci oraz wątkami wojennymi i politycznymi. Niewątpliwie jest rzesza czytelników, którym się ta książka bardzo spodoba. Niestety, ja do nich nie należę.

Świetna książka akcji, fabuła wciąga aż do samego końca. Można też sporo się dowiedzieć na temat zaginionych dzieł sztuki. Myślę, że ta powieść świetnie nadawałaby się na scenariusz filmowy.

Niezła historia, fajnie się czyta. W sam raz na "wakacyjne" czytanie.

Niezła historia, fajnie się czyta. W sam raz na "wakacyjne" czytanie.