Drugi brzeg

Okładka książki Drugi brzeg Joanna Jax
Okładka książki Drugi brzeg
Joanna Jax Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Drugi brzeg (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Drugi brzeg (tom 1)
Skarpa Warszawska
2020-07-01
2020-07-01
9788366195837
literatura polska

Po kilku rozdziałach zaczęła nachodzić mnie myśl, czy ja tej książki już kiedyś nie czytałam bo fabuła brzmiała mi coś za bardzo znajomo. Końcówka jeszcze bardziej spotęgowała te wrażenie ale nie pamiętam bym kiedykolwiek miała ten tytuł w ręce. Może czytałam coś bardzo podobnego... nie wiem, ale te odczucie trochę przeszkadzało mi we właściwym odbiorze książki i czasem miałam chęć po prostu ją odłożyć, no bo po co znowu czytać to samo. No ale to J.J. (skrótowiec imienia i nazwiska autorki) a jej książki mają potężny ładunek historyczny i właśnie za ten ładunek tak bardzo cenię sobie tę autorkę.

Akcja sagi rodziny Niemojskich toczy się w latach 1919 - 1920 tuż w "przededniu" Bitwy Warszawskiej. Trójka bardzo ze sobą zżytego rodzeństwa (Fryderyk, Gustaw, Wiktoria) angażuje się w niepodległościową walkę, gdzie do głosu dochodzą także pierwsze porywy serca, nie zawsze te właściwe...

Niektórzy twierdzą, że za dużo tutaj polityki i historii. Dla mnie akurat ta historia i polityka to najmocniejsza strona tej powieści z bardzo dobrze zarysowaną sytuacją polityczną czasów odrodzenia Polski.

Koniec I Wojny Światowej, początek niepodległej Polski, wojna z bolszewikami. To historyczne tło do losów niezmiernie kochającego się rodzeństwa Niemojskich.
Zawsze z przyjemnością sięgałam po powieści Joanny Jax, jednak tym razem trochę się rozczarowałam. Męczące i przedłużające się dylematy moralne, rozważania wewnętrzne bohaterów. Myślałam, że nie przebrnę przez I tom, ale dałam radę i przeczytam następny.

Swietna powiesc.Na pewno siegne po kolejny tom.Po prostu rewelacja.

Swietna powiesc.Na pewno siegne po kolejny tom.Po prostu rewelacja.

Fajna obyczajówka. Trochę za dużo wątków politycznych .

Fajna obyczajówka. Trochę za dużo wątków politycznych .

Losy rodziny Niemojskich. Akcja dzieje się w młodej Polsce w Warszawie, we Lwowie w 1919 i trakcie wojny z bolszewikami w roku 1920.
Dużo historii. To jej atut. Jest nierówna. Czasem jest potwornie nudna. Czasem akcja żywa i szybka.

Jak na tę autorkę marniutko

Jak na tę autorkę marniutko

"Drugi brzeg" to książka historyczno-obyczajowa. Jej akcja przypada na lata 1919-1920 i tłem historycznym jest wojna polsko-bolszewicka, kiedy to tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości sowieci obmyślili sobie zagrabić m.in. nasz kraj na potrzeby utworzenia jednej wielkiej republiki.
Tło obyczajowe stanowi rodzina Niemojskich, inteligentów i wielkich patriotów, w której ojciec Ksawery i starszy syn Fryderyk to to mężczyźni, dla których żołnierski mundur stanowi o byciu Polakiem. Gustaw, młodszy syn kształci się na lekarza, córka Wiktoria zakochuje się w bolszewiku, a matka Hortensja stanowi opokę dla rodziny, ale też dla ubogich, którym pomaga, jak może.
Jak zawsze autorka popisała się dużą wiedzą historyczną, a także niewątpliwą erudycją, co sprawiło, że pomimo czasem zbyt długich wątków na temat samej wojny, książkę czyta się z przyjemnością i zainteresowaniem.

"Drugi brzeg" nie mogłam przebrnąć przez początek.Dla mnie za duży wzmianek historyczno -politycznych.Akcja wlecze się powoli.Zobaczę drugi i trzeci tom

Sięgnęłam po następny cykl Joanny Jax.
Pierwsza część na początku się trochę wlokła
i sądziłam, że nie dotrwam do końca.
Po połowie akcja rozkręciła się do tego stopnia, że dokończyłam ją z przyjemnością
i zabieram się z ciekawością za drugi tom cyklu by dowiedzieć się o dalszych losach rodziny Niemojskich.
Polecam, miłość na tle faktów historycznych.

Sięgnęłam po następny cykl Joanny Jax.
Pierwsza część na początku się trochę wlokła
i sądziłam, że nie dotrwam do końca.
Polecam, miłość na tle faktów historycznych.

Przeczytałam z przyjemnością. Plusem dla mnie jest dobre tło historyczne i polityczne. Losy bohaterów wciągające.