Pudło. Opowieści z polskich więzień

Okładka książki Pudło. Opowieści z polskich więzień Nina Olszewska
Okładka książki Pudło. Opowieści z polskich więzień
Nina Olszewska Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Seria reporterska reportaż
reportaż
Seria reporterska
Wydawnictwo Poznańskie
2020-05-20
2020-05-20
więzienie literatura faktu reportaż

Zapoznałam się z książką w wersji audiobooka i czytająca moim zdaniem ma głos bardzo nie pasujący do gatunku jakim jest reportaż, co może wpływać na moją ocenę. Uważam, że Autorka zbyt szeroko potraktowała temat przez co historie i poszczególne wątki nie były oddane w pełni i stało się to chaotyczne. Jedynie temat pracy w w więzieniu został opisany dokładnie i całościowo, co przy większej ilości materiału mogłoby stanowić osobny reportaż. Książka zbiera sporo ciekawych i autentycznych historii oraz problemów co bez wątpienia jest wartościowe.

Dobry reportaż skupiajacy się na opisaniu rzeczywistości więziennej z perspektywy więźniów oraz poniekąd również ludzi pracujących z więźniami (od wychowawców, przez psychologów, po pracowników fundacji). Bez oceniania, za to pełen empatii, opisujący ludzi i ich historie, a nie ich zbrodnie. Warty przeczytania zwłaszcza przez osoby, dla których temat jest nowy i chcieliby od czegoś zacząć

Książka z kategorii "można ale na pewno nie trzeba".

Książka z kategorii "można ale na pewno nie trzeba".

Lubię od czasu do czasu sięgać po reportaże. Szczególnie takie, które opisują interesujące mnie historie, bo dzięki temu mam okazję poszerzać swoje horyzonty. Czy tak było również w tym przypadku?

'Niektóre firmy, zanim wprowadzą swoje produkty do galerii handlowych czy na stadiony, testują je w więzieniu. Jeśli umywalka czy sedes przetrwa tutaj, da sobie też radę w publicznym szalecie.'

Wiele jest filmów i seriali, które opisują życie więźniów. Ten reportaż miałam na uwadze już od dłuższego czasu i nie żałuję, że po niego sięgnęłam. Przedstawione historie pokazały życie za kratami z innej perspektywy. I nie tylko życie, bo samych więźniów również. Okazuje się, że często są to ludzie, którzy po prostu gdzieś po drodze w życiu się zagubili. Ale nie tylko. Niemniej warto jest przeczytać tę książkę, polecam!

'W lutym 2020 roku najbardziej pożądane i najczęściej czytane w iławskim więzieniu książki to trylogia Blanki Lipińskiej, erotyczne powieści bijące rekordy popularności również po drugiej stronie muru.'

Czytałam już różne publikacje o tematyce więziennej. Ta jest inna, nie ma tu tak naprawdę za wiele o życiu za kratami, o tym za co ktoś siedzi. Reportaż pokazuje więźniów jako ludzi a nie tylko skazanych. Niczego nowego jednak się nie dowiedziałam po lekturze. Jak dla mnie było zbyt wielu bohaterów a ich historie nie były wyczerpujące. Myślę jednak, że dobrze, że ktoś pokazuje i taką stronę więzień i samych więźniów. To jak pracują, jak mogą zza krat sparować opiekę nad dziećmi lub zakochiwać się, jak wychodzą na przepustki i jak potem wracają do normalnego życia.

audio | ciekawe, napisane z wielkim sercem do więźniów, co jest jednocześnie plusem i minusem. rozumiem, że ktoś młody i glupi popełnił błąd, kradnąc coś komuś, a teraz się poprawił i marzy już o powrocie do domu. nie do końca rozumiem natomiast sympatię i szukanie człowieka w czlowieku, gdy chodzi o ludzi z wyrokami za morderstwo.

niby fajnie, że autorka nie skupia się na wyrokach, a na tym, kim ci ludzie są, ale wydaje mi się, że nie wszyscy więźniowie powinni być w ten sposób postrzegani.

niby fajnie, że autorka nie skupia się...

Dobrze napisany reportaz. Warto przeczytac.

Dobrze napisany reportaz. Warto przeczytac.

"Pudło. Opowieści z polskich więzień" autorstwa Niny Olszewskiej to fascynująca podróż w świat polskiego więziennictwa. Książka ta wyróżnia się nie tylko ciekawym tytułem, ale także angażującym stylem pisania oraz szczegółowymi relacjami z życia więźniów, co sprawia, że czytelnik odnosi wrażenie bezpośredniego uczestnictwa w opisywanych wydarzeniach.

Nina Olszewska z powodzeniem łączy w swojej pracy różne perspektywy, prezentując zarówno punkt widzenia więźniów, jak i pracowników więziennych czy ich rodzin. To właśnie ta wielowymiarowość pozwala na pełniejsze zrozumienie funkcjonowania systemu penitencjarnego w Polsce.

Jednym z mocnych punktów tej książki jest również duży nacisk na głos więźniów. Autorka przeprowadza liczne wywiady, które ukazują różnorodność ich doświadczeń, emocji i myśli. To sprawia, że czytelnik może z bliska poznać ludzi, którzy znaleźli się za kratami, zrozumieć ich historie, motywacje i przemyślenia.

Jednakże, podobnie jak w przypadku wielu publikacji o podobnej tematyce, "Pudło" nie jest pozbawione pewnych ograniczeń. Rozpiętość poruszanych tematów sprawia, że niektóre z nich są jedynie powierzchownie dotknięte, co może nieco ograniczyć satysfakcję czytelnika szukającego bardziej wyczerpujących odpowiedzi.

Podsumowując, "Pudło. Opowieści z polskich więzień" to godna polecenia lektura, która rzuca światło na rzadko eksplorowany obszar polskiego więziennictwa. Dzięki barwnej narracji Niny Olszewskiej oraz głębokiemu zaangażowaniu w relacje z więźniami, książka ta staje się ważnym głosem w dyskusji na temat kary pozbawienia wolności oraz jej wpływu na ludzi zamkniętych za kratami.

Nina Olszewska z...

6 ⭐

To było bardzo ciekawe, ale dałabym radę bez tych wiadomości w życiu

Mozna przeczytać, ale nic obowiązkowego

6 ⭐

To było bardzo ciekawe, ale dałabym radę bez tych wiadomości w życiu

Mozna przeczytać, ale nic obowiązkowego

"Pudło. Opowieści z polskich więzień" to jeden z lepszych reportaży jakie czytałam. Nina Olszewska z niezwykłą determinacją dociera do miejsc, do których dostępu nie ma przeciętny człowiek. Rozmawia z ludźmi, którzy do rozmowy zwykle się nie kwapią. Przeprowadza wnikliwe wywiady z więźniami, funkcjonariuszami, wychowawcami i psychologami. Z tych rozmów klaruje się ciekawy obraz życia w polskich więzieniach.

• Audiobooki

Nina Olszewska Pudło. Opowieści z polskich więzień Zobacz więcej