Życie oparte na kłamstwach

Okładka książki Życie oparte na kłamstwach Magdalena Majcher
Okładka książki Życie oparte na kłamstwach
Magdalena Majcher Wydawnictwo: Pascal Cykl: Osiedle Pogodne (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Osiedle Pogodne (tom 2)
Pascal
2020-04-15
2020-04-15
literatura polska

Historia, którą szybko się czyta. Daje do myślenia, że nie warto robić coś wbrew sobie dla zadowolenie innych, bo rano się wiele osób przez to...

Książki autorstwa Magdaleny Majcher są dla mnie gwarancją dobrej lektury i sięgam po nie w ciemno.
"Życie oparte na kłamstwach" to trudna i zmuszająca do refleksji historia o rodzinie, która pozornie jest szczęśliwa. Jednak wkrótce na jaw wychodzi tajemnica, która burzy dotychczasowe życie bohaterów.
Powieść ta uświadamia czytelnikowi, jak często w życiu zależy nam bardziej na pozorach niż na prawdzie. Prawda nieraz jest trudna i bolesna, dlatego staramy się aby nie wyszła na jaw.
Judyta i Dominik mają dwoje dzieci i od piętnastu lat tworzą wydawałoby się szczęśliwą rodzinę. Jednak za fasadą pięknego domu na strzeżonym osiedlu kryją się sekrety i niewygodna prawda, której bohaterowie za wszelką cenę nie chcą do siebie dopuścić.
Autorka porusza w tej historii dwa trudne tematy. O ile problem alkoholizmu jest dość często opisywany w literaturze, to dość rzadko czytamy historie o homoseksualistach, którzy w obawie przed reakcją społeczeństwa udają heteroseksualnych i zakładają rodzinę.
Dominik przed laty został zmuszony przez rodzinę do ślubu z Judytą. Nie jest szczęśliwy w tym małżeństwie i od pewnego czasu ma romans z kolegą z pracy. Jednak nie potrafi odejść od żony, głównie ze względu na dzieci. Judyta natomiast czując brak miłości ze strony męża często sięga po alkohol, którym odreagowuje zmęczenie i codzienne stresy.
Pewnego dnia kobieta odkrywa sekret swojego męża i życie całej rodziny się rozpada.

Powieść ta uświadamia czytelnikowi, jak często w życiu zależy nam...

Kolejna część cyklu "Osiedle Pogodne". Świetna, wciągająca lektura. Bardzo dobra powieść obyczajowa. Magdalena Majcher staje się jedną z moich ulubionych autorek powieści obyczajowych. Polecam!

W życiu nawet najszczęśliwszego człowieka pojawiają się gorsze dni czy też problemy, które go przytłaczają. Życie nie jest tylko białe albo czarne, co jakiś czas pojawiają się w nim odcienie szarości.

Może nam się wydawać, że to niesprawiedliwe, że los z nas sobie drwi, ale to niemożliwe, aby żyć w permanentnym szczęściu. Bo gdyby nie istniało zło wtedy nie byłoby też i dobra – no bo w jaki sposób mielibyśmy je odróżnić i co dawało by nam radość?

Tym nieco filozoficznym wstępem zapraszam do recenzji książki “Życie oparte na kłamstwach” Magdaleny Majcher. Jest to druga książka z cyklu Osiedle Pogodne, każda z części opowiada inną historię i poznajemy życie innych bohaterów.

Osiedle Pogodne – luksusowe apartamenty, bogaci ludzie, ale czy szczęśliwi? Niejednokrotnie stan posiadania potrafi dać złudne wrażenie szczęścia …

W tej części poznajemy losy małżeństwa: Judyty i Dominika oraz ich dzieci czternastoletniej Julii i czteroletniego Antka. On pilot z miesięczną pensją trzynaście tysięcy euro. Ona organizatorka wesel pracuje, ile chce i kiedy chce, bo o pieniądze nie musi się martwić.

Julia - humorzasta nastolatka zapatrzona w swojego smartfona. Czy aby na pewno nie interesuje ją otaczająca rzeczywistość?

Antek - mały, uroczy brzdąc, który zawładnął sercami wszystkich domowników. Jak na swój wiek jest bardzo inteligentnym i rozumnym dzieckiem.

Po tym opisie można by było wyciągnąć wnioski, że historia, którą prezentuje autorka to istna sielanka. Niestety nie, tutaj też znajdziemy rysę na tym “idealnym obrazku”.

Książka porusza istotne problemy między innymi problem alkoholizmu w rodzinie, a także problemy jakie spotykają osoby homoseksualne.

Jak rodzina wpływa na życie i decyzje dorosłego człowieka? Jak rodzice kształtują światopogląd i czy można żyć normalnie ze świadomością, że jeden z rodziców nie akceptuje tego jakim jesteś?

Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w świetnej książce Pani Majcher, którą polecam z całego serca.

Ile rodzin tyle historii. Każdy ma swoje...
Polecam. Warto przeczytać.

Ile rodzin tyle historii. Każdy ma swoje...
Polecam. Warto przeczytać.

fabuła przeciętna i pozbawiona emocji, szału brak, podobnie jak pomysłu na zakończenie

Przychodzę z kolejną świetną książką, którą ostatnio przeczytałam. Jest to drugi tom Osiedla Pogodne zatytułowany "Życie oparte na kłamstwach".
I tak jak w pierwszym tomie, tak i tu, poznajemy rodzinę mieszkającą w jednym z domów na przedmieściach Bielsko - Białej. To Judyta i Dominik, małżeństwo z piętnastoletnim stażem i dwójką dzieci. Są zdrowi, mają pracę o jakiej marzyli, ich sytuacja materialna jest bardzo dobra. Czego chcieć więcej?
Autorka w doskonały sposób przedstawiła nam w tej książce dwa częste problemy. To homoseksualizm, a raczej brak tolerancji (bo sam homoseksualizm problemem nie jest) oraz alkoholizm. Do czego ta mieszanka może doprowadzić?
Odpowiedź na stronach książki, którą serdecznie polecam.

1914

Gorzka i przygnębiająca, ale dziwnie satysfakcjonująca powieść obyczajowa.
Magdalenie Majcher udało się to, na czym kompletnie poległa Agata Kołakowska w "Niechcianej prawdzie" - stworzyła wciągającą i poruszającą opowieść o rozpadzie małżeństwa, sprawnie napisaną, bez patosu i uciekania się do łatwych, banalnych rozwiązań fabularnych.

Gorzka i przygnębiająca, ale dziwnie satysfakcjonująca powieść obyczajowa.

2004

Drugi tom tak samo dobry jak pierwszy,kolejna rodzina z problemami z Osiedla Pogodne. Historia napisana taki sposób,jakbym sama przeżywała to wszystko czyli świetnie. Mam ochotę na inne książki Pani Majcher.

Podczas odwiedzin w drugim domu "Osiedla Pogodnego" poznajemy kolejną rodzinę, która skrywa tajemnicę. Judyta, Dominik, Julka i Antek mają cudowne życie - piękny dom, praca marzeń, pieniądze, wspaniałe dzieci. Nie mają jednak najważniejszego - nie są szczęśliwi. W tej lekturze spotykamy się z problemem homoseksualizmu, alkoholizmu, nietolerancji.. Dominik, głowa rodziny, jest gejem, który ożenił się z Judytą, ponieważ został zmuszony przez swojego nietolerancyjnego Ojca. Judyta ma problemy z alkoholem. Ich życie zostało zbudowane na wielu kłamstwach. Historia do samego końca trzymała w napięciu.. "Życie oparte na kłamstwach" to świetna książka, która dostarcza wielu emocji. Drugi tom z cyklu "Osiedle Pogodne" utwierdził mnie w przekonaniu, że Pani Magdalena Majcher jest świetną autorką, a jej książki są cudowne. Serdecznie polecam ❤

• Przeczytane 2020

Dodaj cytat z książki Życie oparte na kłamstwach