Sześć pięter luksusu. Przerwana historia Domu Braci Jabłkowskich

Okładka książki Sześć pięter luksusu. Przerwana historia Domu Braci Jabłkowskich
Cezary Łazarewicz Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią reportaż
216 str. 3 godz. 36 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Poza serią
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2020-05-06
Data 1. wyd. pol.:
2020-05-06
Liczba stron:
216
Czas czytania
3 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381910064
Tagi:
Polska Warszawa dom towarowy rodzina bracia handel interes kamienica Bracka
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (46) 2021 Katarzyna Boni, Maciej Jarkowiec, Ryszard Koziołek, Cezary Łazarewicz, Jill Lepore, Weronika Murek, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Brian Porter-Szűcs, Redakcja magazynu Książki, Magdalena Środa
Ocena 6,5
Książki. Magaz... Katarzyna Boni, Mac...
Okładka książki Śmierć warta zachodu Brygida Grysiak, Cezary Łazarewicz, Dorota Łosiewicz, Paweł Reszka, Magdalena Rigamonti, Jan Rojewski, Małgorzata Sidz, Piotr Siemion
Ocena 7,2
Śmierć warta z... Brygida Grysiak, Ce...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Dzieje domu towarowego Jabłkowskich



715 92 557

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
43 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
615
615

Na półkach:

Kierunek: Bracka 25. Cel: nabycie wszelakich artykułów codziennego użytku po przystępnych cenach.
Tym tropem podążył Cezary Łazarewicz, tworząc reportaż o losach Domu Towarowego Braci Jabłkowskich- najnowocześniejszego obiektu handlowego w II Rzeczpospolitej, który po II wojnie został właścicielom odebrany, upaństwowiony i doprowadzony do ruiny.
Autor między wierszami swojej książki przemyca nostalgię za światem, w którym panował etos pracy, w handlu panowała zasada szacunku do klienta, a kariery robiło się dzięki wytrwałości i konsekwentnemu podnoszeniu swoich kwalifikacji oraz doświadczeniu. I tak jak pracownicy sklepu wspinali się w górę, żeby zajmować coraz bardziej odpowiedzialne i lepiej opłacane stanowiska, tak i Cezary Łazarewicz wspina się po piętrach budynku zajmowanego kiedyś przez braci Jabłkowskich, żeby przedstawić wszystkie działy sklepu, ich pracowników, strukturę zarządu, działanie instytucji socjalnych, a także historię samego budynku i firmy. Dotarł do nielicznych żyjących dawnych pracowników, a także spadkobierców rodziny, którzy walczą o odzyskanie majątku przodków zagrabionego przez rząd komunistyczny.
Dzięki licznym fotografiom można na własne oczy zobaczyć, że na początku XX wieku na ziemiach polskich powstała firma, która niczym nie ustępowała firmom znajdującym się w zamożnych krajach Europy. Sklep Jabłkowskich był wówczas szczytem nowoczesności. Na zdjęciach widać sale wystawowe urządzone podobnie do dzisiejszych hipermarketów- towary są dostępne dla klientów, pogrupowane w oznaczonych działach, częste są także promocje, wyprzedaże i specjalne akcje sezonowe. Wydawano nawet specjalne katalogi wysyłkowe, dzięki czemu możliwe były zakupy nawet z najdalszych zakątków Królestwa Polskiego (a po I wojnie Rzeczpospolitej). Na fotografiach widać też założycieli spółki i pracowników. Wszyscy poważni, w eleganckich strojach, sztywno upozowani przez fotografa. Była to firma bardzo dbająca o zatrudnionych ludzi- przy domu towarowym, zatrudniającym w okresie świetności kilka tysięcy osób, działało przedszkole, stołówka, a nawet szkółka, gdzie uczono się języków obcych, aby móc obsługiwać cudzoziemców. Jak mówi jeden z rozmówców pana Łazarewicza- każdy chciał tam pracować.
Najbardziej poruszający był dla mnie fragment, kiedy autor opowiada o losach budynku po II wojnie. Najpierw wysiłek włożony przez ocalałych Jabłkowskich i ich przedwojennych pracowników w odbudowę sklepu, później uruchomienie handlu w zrujnowanym kraju, aby następnie przeżyć koszmar nacjonalizacji (horrendalne podatki, nękanie przez urzędy), w końcu bankructwo i likwidacja działającej przez 70 lat spółki. Na szczęście kilkanaście dni po I wydaniu tej książki rodzina Jabłkowskich odzyskała budynek na Brackiej 25 i zaczęła przygotowania do nowego otwarcia.
Reportaż Cezarego Łazarewicza to jednak nie tylko historia jednej firmy. To świetna opowieść o przemianach społecznych w Polsce. Dzięki odtworzeniu losów domu towarowego możliwe było też prześledzenie, jak zmieniał się handel, etyka pracy, w jaki sposób wielka historia wpływała na funkcjonowanie przedsiębiorstw i jak je niszczyła.
Chylę czoła przed autorem za pieczołowicie przeprowadzone dochodzenie reporterskie i przystępny sposób prezentacji jego wyników w postaci książki "Sześć pieter luksusu". Mrówcza praca zaowocowała świetnym tekstem, który czyta się jak powieść obyczajowo- historyczną, w której kibicuje się bohaterom, aby udało im się wyjść cało z opresji. Braciom Jabłkowskim się udało, co mnie bardzo cieszy.
Polecam wszystkim wielbicielom dobrej publicystyki.

Kierunek: Bracka 25. Cel: nabycie wszelakich artykułów codziennego użytku po przystępnych cenach.
Tym tropem podążył Cezary Łazarewicz, tworząc reportaż o losach Domu Towarowego Braci Jabłkowskich- najnowocześniejszego obiektu handlowego w II Rzeczpospolitej, który po II wojnie został właścicielom odebrany, upaństwowiony i doprowadzony do ruiny.
Autor między wierszami...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    604
  • Przeczytane
    546
  • Posiadam
    151
  • 2014
    21
  • Reportaż
    13
  • Chcę w prezencie
    13
  • Teraz czytam
    11
  • 2020
    11
  • 2013
    10
  • 2020
    9

Cytaty

Więcej
Cezary Łazarewicz Sześć pięter luksusu. Przerwana historia Domu Braci Jabłkowskich Zobacz więcej
Cezary Łazarewicz Sześć pięter luksusu. Przerwana historia Domu Braci Jabłkowskich Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także