Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej

Piotr Milewski Wydawnictwo: Świat Książki literatura podróżnicza
2020-10-14
2014-02-17
Świat Książki
Rosja Syberia kolej transyberyjska podróż podróże pasażer literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
2020-10-14
Inne

Skończyłam niedawno "Transsyberyjską" Piotra Milewskiego i był to dobrze spędzony czas 😊 Razem z autorem wyruszamy w podróż koleją wzdłuż matuszki Rosiji. Piotr zatrzymywal się w większych miastach typu Sankt Petersburg czy Irkuck, opisywał toczące się w nich życie, ale przede wszystkim podążał śladem budowniczych kolei. Przez całą podróż towarzyszą nam ostatni carowie i...

Książka napisana z sercem, jednak niestety bardzo ciężko się ją czyta.

Chyba spodziewałam się czegoś innego, czegoś bardziej reportażowego. Trochę za mało jest w tej książce ludzi, ale może miała ona być pretekstem do napisania o samej kolei transsyberyjskiej, a ja naiwnie założyłam, że to podróż będzie pretekstem do pisania o ludziach. Książka nie spełniła moich oczekiwań, ale to nie znaczy, że jest zła - po prostu ja się z nią rozminęłam.

Przeczytałam "Islandię (...)" autora, obok kilku innych książek na temat Islandii. Po lekturze poleciałam na Islandię. Z wszystkich rzeczy - wycieczki na wyspę pozostałych lektur w głowie najmniej została mi książka Milewskiego. Nie porwała mnie w żaden sposób, chociaż opisywała aspekty podróżnicze - czego oczekiwałam. Postanowiłam dać autorowi jeszcze jedną szansę i...

Bardzo się zawiodłam. Ogólnie sama historia mogłaby być ciekawa do opisania. Autor jednak mimo, że pisze przystępnym i zrozumiałym dla odbiorcy stylem, nie porywa w tę podróż. Udało mi się przeczytać całą książkę, jednak tak naprawdę nie wiem o czym czytałam. Głównie akcja toczyła się wśród codziennych, zwykłych akcji, życia na terenach odwiedzanych przez pisarza.

Daję...

Podróż koleją transsyberyjską jest marzeniem wielu ludzi. Moim niekoniecznie :), ale ponieważ jestem ciekawa tej dziwnej, nieludzkiej ziemi, zatem zajrzałam.

Przeczytałam, no może bardziej przemęczyłam. Zupełnie czego innego się spodziwałam, zupełnie inaczej wybrażałam sobię tę podróż. Może trochę na kształt podróży Orient Expressem? Jednak nie o luksusach tu...

Dla mnie książka jest męcząca. Drugi raz próbuję ją przeczytać i drugi raz pewnie nie dam rady. Opisy dworców oraz historie Rosji, są mało wciągające.

Książka zawiodła mnie i znużyła. jest nieco przesycona faktami i datami historycznymi. Najciekawsze fragmenty to rozmowy z ludźmi spotkanymi w pociągu, ale nie ma ich zbyt wiele. A szkoda, bo temat wydaje się być o wiele bardziej fascynujący. Po lekturze nie czuję się zachęcona do podróży. Po prostu w książce zabrakło emocji.

Od razu chce się jechać na Syberię!

Największą zaletą tej książki jest tematyka.
Sam styl opisu takiej podróży i elementy, które zaakcentował autor są jak dla mnie nieciekawe, momentami wręcz nudne. Za dużo historii powstawania tej trasy i opisów zwiedzanych miast, a za mało o podróży koleją transsyberyjską samą w sobie.

Dyskusje

• Chcę w prezencie