Nikt

Okładka książki Nikt Magdalena Kozak
Okładka książki Nikt
Magdalena Kozak Wydawnictwo: Edipresse Cykl: Wampiry w ABW (tom 3) Seria: Mistrzowie Polskiej Fantastyki fantasy, science fiction
Wampiry w ABW (tom 3)
Mistrzowie Polskiej Fantastyki
Edipresse
2020-03-19
2020-03-19

Okładka książki Wiedźmy (Antologia opowiadań) Mikołaj Bandura, Ewa Chachlica, Eugeniusz Dębski, Jakub Diowksz, Adrianna Filimonowicz, Jan Godwod, Ka Klakla, Irmina Klocek, Magdalena Kozak, Urszula Maciuga, Andrzej Miszczak, Grzegorz Nowakowski, Marcin Podlewski, Arkady Saulski, Patryk Sobala, Dariusz Sprenglewski, Joanna Świba, Wojciech Świdziniewski, Paula Wanarska, Aneta Wyciszkiewicz, Mateusz Wyszyński, Karol Żołnierek
Wiedźmy (Antol... Mikołaj Bandura, Ew...
Okładka książki Gladiatorzy (Antologia opowiadań) Krzysztof Abramowski, Bartek Biedrzycki, Eugeniusz Dębski, Michał Gołkowski, Jarosław Grzędowicz, Alicja Janusz, Tomasz Kołodziejczak, Maja Lidia Kossakowska, Wojciech Kowalski, Magdalena Kozak, Wojciech Okrutny, Hubert Olkowski, Andrzej Pilipiuk, Janusz Płonka, Marcin Podlewski, Michał Puchalski, Magdalena Ratajczak, Arkady Saulski, Michał Śmielak, Michał Śmietana, Aleksandra Staniewska
Gladiatorzy (A... Krzysztof Abramowsk...

Dobra kontynuacja, choć nadal tom pierwszy najlepszy.

Dobra kontynuacja, choć nadal tom pierwszy najlepszy.

Uwielbiam tę serię, ale ten tom zostawił mnie z uczuciem rozczarowania. Spodziewałam się więcej po tych wszystkich intrygach.

Jestem naprawdę zawiedziony lekturą tej książki. Pierwszy tom zachwycił mnie ciekawym settingiem, dynamiczną akcją, charakternymi postaciami i intrygującą fabułą. Z tomu na tom było jednak coraz słabiej, a im więcej czasu mija, tym gorzej wspominam trzeci tom “Tajnych Akt Vespera”.

Choć jest to najkrótsza książka w cyklu, jej lektura najbardziej mi się dłużyła. Dynamika została totalnie położona. Liczyłem na widowisko porównywalne z “Nocarzem”, może nawet większe. Zamiast tego dostałem przegadany finał, który równie dobrze mógłby być dodatkową setką stron dopisaną do 2 tomu. Być może wtedy wypadłby ciekawiej i dynamiczniej.

Sam Vesper z tomu na tom jakoś tracił w moich oczach. Zrobiła się z niego trochę miękka klucha, która spina dupę dopiero, kiedy ktoś próbuje zabić jego lub jego towarzyszy. Istota totalnie niestworzona do wydawania rozkazów czy przewodzenia, choć w 2 tomie wydawałoby się, że jednak mogło być inaczej. I sam wątek “niewłaściwej osoby na niewłaściwym miejscu” na papierze brzmi ciekawie, ale tutaj się to spisało dosyć średnio.

Fabuła z czasem zrobiła się zbyt zagmatwana. Duża część winy za to przypada w moich oczach postaciom pobocznym. Podwójne dna są ciekawe, dopóki nie używa się ich za często i dopóki są podwójne, a nie potrójne czy poczwórne. Wielokrotna warstwa kłamstw i mglistych relacji totalnie zaburzyła mi obraz historii, co też dobiło jakąkolwiek stawkę, bo zwyczajnie przestało mnie obchodzić, co się z tymi postaciami stanie. Nie jest to efekt pożądany w żadnej książce, a zwłaszcza w finale serii (tak, wiem, że jest jeszcze 4 tom, ale dopisany po latach i opowiada historię innej postaci, choć istotnie jego akcja toczy się po wydarzeniach z “Nikogo”).

Jedyna rzecz, która jakkolwiek się broni, to sceny akcji. Nie było ich dużo - w sumie to chyba najmniej ze wszystkich trzech tomów - ale były, jak zwykle, bardzo dobre. Jest to zdecydowanie najmocniejsza strona pióra autorki. Czuć, że zna się na rzeczy i potrafi opisywać strzelaniny w taki sposób, by zrozumiał je ktoś z choćby minimalną wiedzą na temat broni palnej czy taktyki. Szkoda, że nie było tego więcej.

Kiedyś z pewnością sięgnę po "Młodego", czyli wspomniany wcześniej tom 4. Nie nastąpi to prędko, bo zwyczajnie nie ciągnie mnie do tej książki po zawodzie jaki mnie spotkał przy głównej serii. Niemniej, nie można wykluczyć, że "Młody" będzie o wiele lepszy.

Ebook

Ebook

Książka bardzo dobra. Jednak w pewnym momencie aż za dużo się działo i wkroczył haos. Jednak zakończenie podciągnęło całość i myślę że warto kontynuować.

W tej części poziom nieco spadł. Mamy więcej dłużyzn, fabularnie jest nieco wtórnie, ale wciąż mamy tutaj kawał rasowej męskiej prozy. Są wartkie akcje, są momenty pełne napięcia, są sekrety i niezła rozwałka. Może końcówka nieco zawodzi, ale ogólnie nie ma tragedii.

Ogólnie jak do tej pory jest to jedna z najlepszych serii, jakie czytałem. Wszystkie trzy części (czwartej jeszcze nie posiadam) trzymają poziom i nie pozwalają się nudzić. Dialogi są wartkie i nie przesadzone, nie uświadczymy wiele przestojów, postacie są bardzo barwnie napisane, a świat jest naprawdę oryginalny.

No niestety, brakuje mi w tak długiej trylogii pogłebionej psychiki bohaterów, większej soczystości opisów. Znudziła mnie przewidywalnością.

Moim zdaniem , najsłabsza książka w serii (przeczytałem trzy pierwsze). Poza interesującą końcówką, było za dużo dialogów , za dużo rozważań, za mało akcji.

Po drugiej części miałem nadzieję na całkiem ciekawe zwieńczenie niewykwintnej serii zbudowanej na ciekawym podłożu i interesującym spojrzeniu na wyświechtany motyw wampirów.

Ponownie zostałem zasypany ciekawą akcją, niestety tylko tym, rozterki moralne głównego bohatera wciąż wołają o pomstę do nieba, intrygi osiągają i przekraczają wszelkie granice absurdu.
Zakończenie także pozostawia trochę do życzenia, mimo wszystko jednak czytało się całkiem przyjemnie.

Zakończenie...

Przeczytałem, czuję syndrom odstawienia, gdzie kolejna torebka z k.. siażką?

Przeczytałem, czuję syndrom odstawienia, gdzie kolejna torebka z k.. siażką?

• Mistrzowie Polskiej Fantastyki