Gambit Wielopolskiego

Fabryka Słów
2019-08-14
2013-01-20

Na półkach: , , , ,

"Gambit Wielopolskiego" to niezwykłe połączenie historycznej fikcji (znanej też jako historia alternatywna) oraz science fiction.
Książka trzyma w napięciu do końca. Akcja w niej nie "idzie", lecz "płynie", dlatego też dzieło to nie zawiera jakichś długich, nużących momentów.
Dodatkowym materiałem przemawiającym za rewelacyjnością tej pozycji jest fakt, że nie jest to...

Nie przepadam za SF, ale dla książek Przechrzty zawsze zrobię wyjątek. No i nie zawiodłem się, trzyma w napięciu.

Jedna z najlepszych historical fiction, jakie czytałam. Genialny mix analiz polityczno-społeczno-wojskowych, dotyczących polskich stosunków międzynarodowych na przestrzeni wielu, wielu dekad - z akcją o zakończeniu wybitnie nieoczywistym. Majstersztyk.

Przeczytałem do końca, ale wymęczyłem się przy tym bardzo. Trudno uwierzyć , że to ten sam autor wspaniałych cykli o Razumowskim i Rudnickim.

Dwudziesty drugi wiek, Cesarstwo rosyjskie jest potężne. Nie było powstania styczniowego ani dwóch wojen światowych. Polacy żyją na terenie Imperium, należą do klasy pierwszej uprzywilejowanej, raczej są zamożni. Sztabskapitan Czachowski to były buntownik i terrorysta. Wyrzekł się dawanych poglądów i zalicza się do Konwoju, wojsk wiernych cesarstwu. Przeciwnicy imperium to...

„Boże zachowaj Cara
Silny, potężny,
Panuj ku chwale, ku chwale nam!”
Hymn Imperium Rosyjskiego w latach 1833 – 1917.

Czy my, Polacy, moglibyśmy śpiewać hymn Imperium Rosyjskiego? Na chwałę domu Romanowów i chwałę Imperium? Co można by było poświęcić, jak w gambicie, by zyskać znacznie więcej?

W roku 2009 Narodowe Centrum Kultury rozpisało konkurs literacki pt. „Zwrotnice...

Tak jak zakochałem się szybko w Przechrzcie bardzo szybko, na zabój, tak Gambitowi mogę wystawić co najwyżej ocenę dobrą.
Chorągiew, Białe Noce, Cały Cykl o Razumowskim i Materia Prima- jak jeden mąż dobre i wysoko u mnie notowane.
Być może to przez to, że wiekszosc jego książek to część serii, a Gambit jak na razie nie ma kontynuacji.
Być może wina leży w czytaniu na...

Książka ma ogromny potencjał, ale troszeczkę zmarnowany przez swoją długość.
Odnosi się wrażenie, że autor musiał zmieścić się w tych 350 stronach przez co rozdziały dają odczucie okrojonych do minimum.
Mimo wszystko książka jest przyjemna w odbiorze, bardzo szybko się ją czyta, a alternatywna wizja rozbudza ciekawość czytelnika.

Bardzo ciekawa. Super pomysł na książkę, przeczytana bardzo szybko. Polecam

Książka moim zdaniem jest z potencjałem. Niestety chyba niewykorzystanym. Początek bardzo dobry. Środek złożony z niespójnie poskładanych urywków, co powoduje że czytelnik nie wie w którą stronę to pójdzie. A zakończenie jest kiczowate i sztuczne. Przesłanie i posłowie moim zdaniem wątpliwe. To raczej słaba książka. A szkoda.

• Fantastyka
  • 2019