Gambit Wielopolskiego

Adam Przechrzta Wydawnictwo: Fabryka Słów fantasy, science fiction
Fabryka Słów
2019-08-14
2013-01-20
historia alternatywna science fiction literatura polska

Ebook

Ebook

Przyznam się bez bicia, że książki Przechrzty, uznawanego przez co niektórych za rusofila, lubię i doceniam. Właśnie za takie a nie inne podejście do Rosji. Lubię historię tego kraju (stanowi olbrzymie źródło wiedzy) a już czasy carskiej Rosji i rodu Romanowów po prostu mnie interesują. I takie są książki Przechrzty. W nich w jakiś sposób Rosję się po prostu lubi albo przynajmniej za bardzo nie narzeka.
Książka ma dobry klimat, akcja nie tylko płynie, ale wręcz bierze udział w wyścigu - nie sposób się nudzić.
Dla osób, które lubią książki spod znaku "co by było gdyby..." pozycja na pewno zalecana.
Ciekawe jak wyglądałby świat, gdyby powstanie styczniowe w ogóle nie wybuchło? Gdyby Wielopolski nie zarządził "branki"? Dla autora sprawa jest prosta: Polacy żyliby w Rosji, ale stanowiliby ważną część jej społeczeństwa...
Dla fanów gdybania o naszych zrywach niepodległościowych.

Książka absolutnie nie jest arcydziełem, ale tak jak pisze Adam Przechrzta to ze świecą szukać. Dzieje się od pierwszej do ostatniej strony, nie ma zamulania. Pisane w jego stylu, swietne naprawde swietne. Jeżeli myślałeś sobie kiedyś a co by było gdyby to Adam odpowie Ci co by było. Jadka by była :)

Jeśli ktoś interesuję się tematyką carskiej Rosji i/albo "polskiej historii alternatywnej" to jest szansa że będzie się dobrze bawił. Akcja jest wartka, szybka, może nieco zbyt szybka. Nie jest to literackie arcydzieło, ale miło spędziłam przy niej czas i nie żałuję, że ją przeczytałam.

Tradycyjny przechrzta, rusofil większy od Korwina.

Tradycyjny przechrzta, rusofil większy od Korwina.

Trzymajca w napięciu SF,alternatywa .Jest moc .

Trzymajca w napięciu SF,alternatywa .Jest moc .

Historia się dzieje w przyszłości w świecie gdzie carska Rosja przetrwała, więc Polska się nie odrodziła. W której główny bohater Czachowski były terrorysta, a obecnie żołnierz armii carskiej jest praktycznie nieśmiertelną machiną do zabijania. W samej opowieści da się wyczuć, że autor faworyzuje sowich krajowców i realizuje marzenia co drugiego licealisty m.in. o tym kto powinien rządzić Rosją.

Do tej pory z książek Adama Przechrzty czytałem tylko „Wilczy Legion”, ale na nim i „Gambicie Wielopolskiego” na pewno się nie skończy – odpowiada mi jego styl i na pewno sięgnę jeszcze po książki z cyklu „Demony”, a na półce czeka trylogia „Materia Prima”.

Adam Przechrzta jest historykiem, doktorem nauk humanistycznych (praca doktorska „Antypaństwowa działalność komunistów w oczach polskich służb specjalnych 1918-1939”). Jest laureatem Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, w 2014 roku otrzymał Srebrne Wyróżnienie za „Gambit Wielopolskiego”.

Autor przenosi nas do interesującego świata – poznajemy historię alternatywną, w której w Polsce nigdy nie wybuchło Powstanie Styczniowe, nie było wojen światowych, Lenina, Stalina, komunizmu, a Imperium Rosyjskie nadal istnieje i ma się świetnie. Nadal, czyli w XXII wieku. Polska jest częścią Imperium – dość istotną, bo Polacy są najliczniejszą mniejszością (ok. 8%),duża część wojsk carskich składa się z Polaków (bodajże ok. 20%),polskie elity mają spore wpływy, a polskie ziemie są istotne dla gospodarki i przemysłu Imperium. W książce historia przeplata się z science fiction i cyberpunkiem (różnego rodzaju implanty są dość powszechne),autor sporo miejsca poświęca historii polskich XIX-wiecznych powstań. Oprócz Imperium Rosyjskiego istotną rolę odgrywają komunistyczne Chiny oraz Euroland, z którymi oczywiście Rosja nie jest w dobrych stosunkach – konflikty pomiędzy tymi frakcjami są znaczące dla fabuły. Głównym bohaterem jest kapitan Czachowski, dawniej buntownik i terrorysta, a obecnie członek osobistej gwardii cara (Konwoja). Poznajemy go, gdy udaje się wypełnić kolejną misję – w pobliżu granicy z Chinami ma odnaleźć tzw. jokera. Joker to ktoś mogący zmienić bieg historii – superkomputery Imperium analizują wszelkie możliwe biegi historii i „wyłapują” takie jednostki. Fabuła „Gambitu” jest ciekawa – lubię rozważania „co by było gdyby…” i historie alternatywne, a ta jest naprawdę udana. Przedstawiony w książce świat jest naprawdę interesujący – technologia poszła do przodu (zaawansowany sprzęt wojskowy, implanty itd.),a mimo to tradycje XIX-wiecznej Rosji są bardzo wyraźne, szczególnie wśród elit i wojska. W społeczeństwie widać tęsknotę za tamtym okresem – np. ludzie są w stanie płacić dużo więcej za przejazd pociągami stylizowanymi na te z XIX wieku, ciekawy jest też wątek dotyczący Kozaków. No właśnie, pociągi – są one tu chyba głównym środkiem transportu, nie zapadły mi w pamięć informacje na temat np. samolotów rejsowych/pasażerskich, choć postęp technologiczny wskazywałby na to, że i pod tym względem transport poszedł do przodu (są np. wertikoptery). Nie ma też nawiązań do kwestii pozaziemskich, zakładam więc, że ludzkość skupiła się na swoim podwórku – ale to akurat dobrze, dzięki temu ta wizja przyszłości jest chyba bardziej spójna.

Mimo, że wersja historii, w której Polska nigdy nie odzyskała niepodległości jest dość bolesna, to jednak ta książka jest naprawdę dobra – to bardzo udany mix wspomnianych wcześniej gatunków, ciekawa fabuła, nietuzinkowi bohaterowie i ciekawe zakończenie. Ja z pewnością nie zawiodłem się lekturą i walcząc z chronicznym brakiem czasu starałem się siadać do tej książki chociaż na kilkanaście minut, kiedy tylko nadarzyła się ku temu okazja. Daję mocne 7/10. I planuję niebawem sięgnąć po inne książki Adama Przechrzty. Książka wydana została pierwotnie w 2013 przez Narodowe Centrum Kultury, ale na szczęście w 2019 Fabryka Słów wydała wznowienie (na szczęście, ponieważ trudno było zdobyć tą książkę, a ceny poszczególnych egzemplarzy były zawrotne).

"Gambit Wielopolskiego" to niezwykłe połączenie historycznej fikcji (znanej też jako historia alternatywna) oraz science fiction.
Książka trzyma w napięciu do końca. Akcja w niej nie "idzie", lecz "płynie", dlatego też dzieło to nie zawiera jakichś długich, nużących momentów.
Dodatkowym materiałem przemawiającym za rewelacyjnością tej pozycji jest fakt, że nie jest to tylko opowieść. W tej książce możemy znaleźć coś więcej - na przykład refleksje autora nt. polskich powstań narodowych, które z kolei nas mogą zmusić do rozważań nad tym zagadnieniem.

Polecam wszystkim gorąco.

Wysoka ocena... bo książka dobra.

Wysoka ocena... bo książka dobra.

• Historia alternatywna

Adam Przechrzta Gambit Wielopolskiego Zobacz więcej