rozwińzwiń

Krwawy las

Okładka książki Krwawy las Geraint Jones
Nominacja w plebiscycie 2019
Okładka książki Krwawy las
Geraint Jones Wydawnictwo: Rebis Cykl: Feliks Corvus (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Feliks Corvus (tom 1)
Blood Forest
Rebis
2019-02-12
2019-02-12
Mirosław P. Jabłoński
cesarstwo rzymskie debiut literacki Germanie klęska niebezpieczeństwo odmiana losu okrucieństwo powieść historyczna samotność śmierć wojna żołnierz
Inne

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

"Powieść historyczna" w stylu Hollywood.

"Powieść historyczna" w stylu Hollywood.

Całkiem przyjemnie się to czyta. Dla takiego miłośnika i pasjonata czasów rzymskich jak ja to niezła pozycja, choć to tylko beletrystyka, ale klimat wciąga :)

Opowieść solidna, twarda, soczysta i mokra - od deszczu, potu, krwi i innych wydzielin ludzkich, z wieloma świetnymi, w tym również rozdzierającymi serce scenami. Spodobał mi się męski, żołnierski styl autora i koszarowy, lekko uwspółcześniony język (który w wersji polskiej brzmi szczególnie... atrakcyjnie),jak też narracja w pierwszej osobie. Zakończenie bardzo satysfakcjonujące.

Książka ciekawa, chociaż autor nie wykorzystał w pełni jej potencjału. Opisy walk bardzo chaotyczne, ze sporymi przeskokami oraz bez jakiejś głębi - jesteśmy świadkami jakiegoś 'lekkiego' starcia, które nagle okazuje się pogromem całego oddziału.

Nie polubiłem się zbytnio z Feliksem, głównym bohaterem, cały czas miałem wrażenie, że myli się we własnych zeznaniach, raz zachowując się tak, jakby pamiętał wszystko i był wszystkiego świadomy, a drugi raz jest zagubiony i nie potrafi się odnaleźć w otoczeniu. Polubiłem za to gburowatego Tytusa, który w jakiś sposób był filarem drużyny nie tylko Feliksa, ale mam wrażenie, że całej książki. Pozostałych członków drużyny poznajemy pobieżnie, o części dowiemy się kilku ciekawostek, niektórzy opowiedzą o swojej przeszłości, ale nie jest to coś, co zapada w pamięci.

Co do języka - nie ma się do czego przyczepić. Geraint Jones stanął tu na wysokości zadania, sprawiając, że 'historia', jakkolwiek by nie była przedstawiona, staje się przystępna nawet dla osoby niezbyt obyłej w tej tematyce. Dlatego właśnie książkę można czytać nie jako powieść historyczną, ale jako całkiem przyjemną książkę przygodową. Dodatkowy plus za to, że udało mu się osiągnąć coś takiego w swoim debiucie!

Książkę polecam, ale nie radzę się nastawiać na fajerwerki. Mam nadzieję, że kolejne tomy przyniosą jeszcze więcej plusów.

Bardzo interesujące. Cho nie jest to "Gladiator", mogę poleci fanom dobrej książki.

Mówiąc oględnie: fajne to ;)
Jak widać po moich półkach, lubię czytać książki, których akcja rozgrywa się w starożytnym Rzymie. Nie jestem w stanie wytłumaczyć dlaczego, ale jest w nich coś przyciągającego, co idealnie trafia w mój gust. Podobnie było i tym razem.
Szczególnie podobały mi się niezwykle barwne wypowiedzi legionistów. Nie mam nic przeciwko wulgaryzmom jeśli są używane w odpowiednich dawkach, a tutaj - do szorstkich, umęczonych facetów, którym śmierć patrzy w oczy - pasowały idealnie. Nie przeszkadzały mi również krwawe opisy, których w książce jest całkiem sporo.
Minusem jest dla mnie pierwszoosobowa narracja. Nie jestem jej fanką i nie zanosi się, żeby coś się w tej kwestii zmieniło.
Całość oceniam jak najbardziej na plus i chciałabym poznać dalsze losy Feliksa.

Mówiąc oględnie: fajne to ;)

Świetna powieść historyczna. Brutalna prawda która niszczy kolejne Rzymskie Legiony i prowadzi ich do nieuchronnej klęski. Autor pokazał świetne brutalne sceny, krwiste postacie i świat który nie bierze jeńców. Gorąco polecam całą serię. Zapraszam też na swojego bloga https://okonapopkulture.blogspot.com/

Napisana skrótowo, z filmową fabułą i nieskomplikowanymi obrazami powieść. Technicznie dość naiwna, jak kinowy film. Zwłaszcza "szczegóły" walk w lesie tchną błazenadą i groteską, jak u kogoś kto w życiu lasu nie widział. A nawet nie był w stanie wyobrazić sobie takiej bitwy. Bardzo brutalna, tak jak by autor chciał zamaskować niedoskonałości warsztatu ilością wylanej krwi. Nie zachwyca. Można przeczytać ale nie obiecujcie sobie zbyt wiele.

Czytałem lepsze debiuty, ale nie jest źle, bo autor ma swój specyficzny styl pisania.
Były zawodowy żołnierz i to czuć. Jak się zachowują i co myślą wojownicy podczas takich wypraw (oczywiście co innego - gdy wygrywają, a co innego - gdy przegrywają),znakomity opis tego, od środka Legionu, drużyny. Mamy przedstawioną historię największej pojedynczej klęski wojsk Cesarstwa Rzymskiego, spowodowanej zdradą i zasadzką księcia germańskiego Arminiusza (po latach sam został zdradzony),ale też nieudolnością dowódcy legionów Warusa.
Krwawy, surowy opis, nie tylko dla chłopców.

Ta powieść mogłaby mieć akcję w innym czasie , innym kraju i w innej armii . Autor wybrał legiony , Germanie i czasy Cesarstwa Rzymskiego . Widać , że autor to były żołnierz , stąd taka a nie inna naracja i taki żołnierski język . Krwawy las to powieść , która odnosi się do autentycznej bitwy , sama fabuła to już fikcja autora . Bitwa i to co ja poprzedziło widzimy z perspektywy legionisty , który znalazł się tam przypadkowo . Jak na debiut literacki nieźle , ale autor musi się skupić bardziej nad formą by przeciągnąć na swoją stronę czytelnika bardziej niż w tej powieści .

• Powieść historyczna
  • 2019