Krwawy las

Okładka książki Krwawy las Geraint Jones
Nominacja w plebiscycie 2019
Okładka książki Krwawy las
Geraint Jones Wydawnictwo: Rebis Cykl: Feliks Corvus (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Feliks Corvus (tom 1)
Blood Forest
Rebis
2019-02-12
2019-02-12
Mirosław P. Jabłoński
cesarstwo rzymskie debiut literacki Germanie klęska niebezpieczeństwo odmiana losu okrucieństwo powieść historyczna samotność śmierć wojna żołnierz
Inne

Czytałem lepsze debiuty, ale nie jest źle, bo autor ma swój specyficzny styl pisania.
Były zawodowy żołnierz i to czuć. Jak się zachowują i co myślą wojownicy podczas takich wypraw (oczywiście co innego - gdy wygrywają, a co innego - gdy przegrywają), znakomity opis tego, od środka Legionu, drużyny. Mamy przedstawioną historię największej pojedynczej klęski wojsk Cesarstwa Rzymskiego, spowodowanej zdradą i zasadzką księcia germańskiego Arminiusza (po latach sam został zdradzony), ale też nieudolnością dowódcy legionów Warusa.
Krwawy, surowy opis, nie tylko dla chłopców.

Gdy krew leje się strumieniami...

Las Teutoburski, 9 r. n. e. Miejsce, o którym długo będą pamiętać ludzie. Napiszą o tym wydarzeniu podręczniki historii dwadzieścia wieków później. Totalna masakra. Wycięte w pień 3 legiony rzymskie, jednej z najlepszych armii jakie widział ten świat, w fabularyzowanej książce widzianej i opowiedzianej z perspektywy zwykłego żołnierza. Germańska puszcza, a wśród stratowanych legionistów człowiek wyglądający jak zjawa. Nadano mu imię Feliks. Unosi się nad nim chmura tajemnicy i zagadki. Machinna wojenna zostaje powoli obnażona aż do wielkiego finału, który wgniota w fotel. Mimo brutalności i strumienia krwi ta książka długo mnie nie opuści. Pytania pozostaną. W imię czego prowadzi się wojny? Dlaczego muszą ginąć niewinni ludzie? Choć akcja Krwawego lasu rozgrywa się w starożytności te pytania pozostają uniwersalne i aktualne także w naszych czasach. Temat przyjaźni, braterstwa i całego uniwersum zła.

Gdy krew leje się strumieniami...

Ta powieść mogłaby mieć akcję w innym czasie , innym kraju i w innej armii . Autor wybrał legiony , Germanie i czasy Cesarstwa Rzymskiego . Widać , że autor to były żołnierz , stąd taka a nie inna naracja i taki żołnierski język . Krwawy las to powieść , która odnosi się do autentycznej bitwy , sama fabuła to już fikcja autora . Bitwa i to co ja poprzedziło widzimy z perspektywy legionisty , który znalazł się tam przypadkowo . Jak na debiut literacki nieźle , ale autor musi się skupić bardziej nad formą by przeciągnąć na swoją stronę czytelnika bardziej niż w tej powieści .

Arcydzieło. Prawdziwa żołnierska historia w najlepszy stylu. Ktoś kto lubi starożytny Rzym musi ją przeczytać, bo trudno będzie na rynku dopaść coś lepszego. Od razu kupuję kolejne tomy.

Wiedziałam, że ta książka mi się spodoba, jeszcze zanim przeczytałam choćby pierwszą stronę. Powieść historyczna, do tego dotycząca czasów starożytnych, opowiadająca o bitwie w Lesie Teoutoburskim. To tam w 9 r. plemiona germańskie właściwie wycięły w pień trzy rzymskie legiony. Nie znałam szczegółów tego ataku, bardziej znane mi były przeprowadzone kilka lat później akcje Germanika mające na celu odzyskanie utraconych terenów. Zatem miałam okazję uzupełnić wiedzę historyczną i przeczytać wciągającą powieść - nie trzeba mnie było do tego namawiać ;).
Głównym bohaterem i narratorem "Krwawego lasu" jest żołnierz Feliks, który udaje, że nie pamięta swojej przeszłości i zostaje przyłączony do jednego z legionów walczących z Germanami. Rzymianie chcą zmusić przeciwników do walnej bitwy w otwartym polu, podczas gdy wojownicy germańscy wolą wojnę partyzancką i szarpanie legionistów z ukrycia, gdy ci próbują przedrzeć się przez las. "Krwawy las" to opowieść o tym przemarszu, regularnych walkach, życiu rzymskiego legionisty. To opowieść o dojrzewaniu żołnierza i o śmierci, a także strachu przed nią. Opowieść wciągająca, dobrze opowiedziana, sprawiająca, że nie chce się przestać czytać (już wiem, skąd to moje niewyspanie... ;) ).
Zanim sięgnęłam po lekturę, przejrzałam parę recenzji, które w większości były pełne zachwytu. Sporo też było komentarzy o brutalnych, krwawych i naturalistycznych opisach. Obawiałam się tego trochę, bo nie lubię nadmiaru takich szczegółów, ale szybko się okazało, że nie ma się czym martwić. W "Krwawym lesie" nie ma bardziej brutalnych opisów niż w każdej przeciętnej książce, której akcja dzieje się podczas wojny. Jasne, że zdarzają się wzmianki w stylu "strażnikom poderżnięto gardła", czy "żołnierzowi obcięto uszy", ale zazwyczaj są to po prostu takie wzmianki - nie ma szczegółowych opisów, jak to wyglądało - trupy też są znajdowane "po fakcie", więc relacji z tortur również tu nie znajdziemy. Jeśli kogoś rusza fakt, że żołnierz podczas walki zabija drugiego żołnierza, to raczej nie będzie to książka dla niego. Ale naprawdę nie ma się co martwić o opisy, przed które ciężko przebrnąć - jeśli ktoś czytał chociażby "Grę o tron", musiał się zmierzyć z dużo gorszymi rzeczami ;). Za naturalistyczne można uznać dialogi między legionistami - często pełne wulgarnych wstawek, mnie to jednak nie drażniło. Wręcz przeciwnie, wydawało mi się to bardziej naturalne, niż gdyby ci żołnierze mieli rozmawiać ze sobą językiem Szekspira (albo Homera, biorąc pod uwagę czasy) - do tego autor sam był żołnierzem i wie najlepiej, że tak po prostu wygląda życie na wojnie.
"Krwawy las" przeczytałam szybko i bardzo mnie wciągnął - wiem już, że na pewno sięgnę po drugi tom ("Oblężenie"), bo ciekawią mnie dalsze losy głównego bohatera. Podboje Cesarstwa Rzymskiego to wdzięczny materiał na rozbudowane powieści historyczno-wojenne i Jones się bardzo dobrze sprawdza w tym gatunku.

Ciekawa, fabularyzowana opowieść o wydarzeniu historycznym mającym ogromne znaczenie w historii świata, a jednak nie miałam o tym pojęcia - myślałam, że to czysta fikcja. Bardzo dobrze napisana opowieść, bo mamy tu nie tylko żołnierski trud i znój, ale mamy i tajemnice, i intrygi i bohaterów, za których trzyma się kciuki. Fabuła mocno mnie wciągnęła, więc polecam!

Książka, która miała łączyć w sobie "Pluton" Stone'a i "Gladiatora"? No, to muszę ją przeczytać ;) I faktycznie: jest to z jednej strony epicka opowieść, z drugiej - brutalne przedstawienie wojny i jej niszczycielskiego wpływu na ludzką psychikę.

Może nieco momentami irytował mnie główny bohater - tym, że sam nie wiedział do końca, czego właściwie chce. Ale pozostałe postacie - przede wszystkim Tytus czy Kurczak - no, to już inna historia. Wcale się nie dziwię, że Feliks zdecydował się jednak pozostać w legionie...

Ma swój klimat, polecam.

W trochę schematycznym sposobie opowiadania powieść o wydarzeniach z pola bitwy i jednej z większych klęsk legionów rzymskich w lesie Teutoburskim z perspektywy "szeregowego" legionisty.

Bardzo realistyczna, pozycja obowiązkowa dla miłośników Starożytnego Rzymu

Bardzo realistyczna, pozycja obowiązkowa dla miłośników Starożytnego Rzymu

Język legionistów i dosadne opisy okropności wojny, sprawiają, że to ciężka lektura. Jednak wartka akcja i malowniczy bohaterowie pociągnęły mnie na tyle, że brnęłam do końca książki szybciej niż rzymska armia przez Teutoburski Las. ;) Obawiam się tylko czy nie nabyłam przy tym masochistycznych skłonności, czytając wciąż o odrąbanych kończynach, torturach i innych obrzydlistwach. Realizm realizmem, ale zastanawiam się czy taka literatura to jeszcze kultura?

Geraint Jones Krwawy las Zobacz więcej