Międzyrzecze. Cena przetrwania

kryminał, sensacja, thriller
Warbook
2019-11-27
2019-11-27

Całkiem na czasie... Dobrze się czytało. Zostawia lekki niedosyt, jest trochę za krótka.

Największa wada książki to, że nie sposób jej odłożyć aż do ostatniej strony. Niesamowicie wciąga. Autor w bardzo przekonujący sposób opisuje swoją wizję realizacji bardzo czarnego scenariusza rosyjskiej agresji na kraje nadbałtyckie oraz Polskę przy bierności zachodnich sojuszników. Widać, że włożył mnóstwo pracy w przemyślenie możliwego przebiegu wydarzeń, nie tylko militarnych, ale też włączając sferę polityczną, dyplomatyczną, informacyjną i wywiadowczą. Całość byłaby po prostu suchym raportem, a jednak autorowi udało się zawiązać to wszystko w trzymającą w napięciu fabułę. Czasami miałem wrażenie, że trochę zbyt wiele dzieje się po myśli "naszych", a już na następnej stronie wszystko brało w łeb i kolejne miasta padały pod naporem rosyjskich dywizji. Bardzo wnikliwa, inteligentna analiza przepleciona potężną dawką akcji. Świetne nawiązania do rzeczywistej sytuacji politycznej kraju. Wielkie brawa. Biorąc pod uwagę jak realistycznie opisany jest mroczny scenariusz takiej wojny, pozostaje tylko przerażenie na myśl, co nasi umiłowani zrobili z naszymi relacjami z każdym krajem, który próbował być nam przyjazny i byłby skłonny przyjść z pomocą.

Zdecydowanie za krótka - powinno być więcej akcji militarnych - co do istoty dobra analiza, co do szczegółów - za mało realna.

Dla mnie to jest szkic i podstawa do dobrej powieści. Wydana w takiej postaci to zmarnowanie tematu. Może innych zadowala książka do przeczytania w jedno popołudnie ale ja nie takiej lektury szukam.

Bardzo ciekawa historia. Wielce prawdopodobna. Zakończenie niestety już bardziej życzeniowe.

Dla fanów political fiction - myślałem że będzie gorzej, że to będzie pseudopatriotyczne pitolenie, a okazało się świetnie napisaną, wciągającą opowieścią wojenną, dziejącą się w niedalekiej przyszłości. Sprawnie opisany konflikt, przebieg walk i całkiem prawdopodobnie wyglądający scenariusz działań. Nie mogłem się oderwać.

Szczerze mówiąc - mogłoby być dwa lub trzy razy dłuższe, ale autorowi chyba chodziło bardziej o nakreślenie głównej idei ksiązki, dodatkowo wzmocnionej posłowiem, które niestety wciąż jest aktualne.

Ocena może powinna być bardziej 8, ale daję pełne 9 gwiazdek z szacunku dla autora i jako podziw dla umiejętności napisania książki i dla fachowców i dla zwykłych cywili.

Polecam bardzo mocno, czyta się bardzo sprawnie, można ogarnąć w jeden dzień.

Szczerze mówiąc - mogłoby być dwa lub trzy razy...

Cóż, i tak jestem miło zaskoczony ponieważ po wcześniejszym zetknięciu się z tym autorem spodziewałem się ciągłego napierniczania w polityczny bębenek co nie szczególnie mnie interesuje w tym gatunku. Na szczęście autor sobie darował. Sama książka jednak dość płytka, słabo napisana, mało wciągająca.
Może to dziwne ale najbardziej wartościowe w całej książce jest posłowie z którym się w pełni zgadzam.

Może to dziwne ale najbardziej wartościowe w całej książce jest posłowie z...

jak dla mnie rewelacja warbook nie zawiódł i w tym wypadku potraktowanie niektórych rzeczy z dystansem i mamy świetny militarny thiller

Trafna ocena obecnych sojuszy.

Trafna ocena obecnych sojuszy.

Na półkach: , , , ,

"Międzyrzecze. Cena przetrwania" to kolejna ciekawa pozycja z wydawnictwa Warbook. Marcin Ogdowski stworzył interesujący scenariusz, w którym Rosja realizuje swoje mocarstwowe zapędy i rozpoczyna wojnę na pełną skalę przekraczając naszą wschodnią granicę na całej długości. Wcześniejsze zapowiedzi i działania Rosji, przechodzą w Europie i na świecie bez większego echa, a konflikt bardzo szybko się zaostrza. Realizacja założeń planu Międzyrzecze jest teraz najważniejsza.

Książkę czytało się bardzo dobrze. Szybka akcja, dobra narracja, ciekawi bohaterowie po obu stronach. Przedstawienie wojny zarówno na pierwszej linii jak i od strony planistycznej oraz dowódczej na plus. Cały scenariusz opiera się na aktualnym stanie naszego kraju jak i armii. W trakcie całej lektury znajdziemy sporo odniesień do dzisiejszej polityki. Autor próbuje przewidzieć w jaki sposób decyzje polityczne, które miały miejsce, mogą wpłynąć na przebieg konfliktu z Rosją. Każdy czytelnik również sam to oceni. Według mnie sporo nawiązań jest bardzo celnie trafionych.

Marcin Ogdowski w swoich książkach dużą uwagę zwraca na rolę mediów we współczesnych konfliktach. Nie inaczej jest tutaj. Wojna propagandowa prowadzona w Internecie i portalach społecznościowych jest równie ważna. Tak samo jak obrona przed cyberatakami. Autor bardzo mocno stawia na realizm. Dlatego nie miałem wrażenia przerysowania czy przesycenia. Nie było zbędnego patosu i poświęcenia. Wszystko dobrze wyważone i przedstawione, sprawia bardzo prawdopodobne wrażenie.

Kluczowy wątek mający wpływ na przebieg konfliktu przypomniał mi opowiadanie Jacka Dukaja i jego rozważania nad tym, jak cienka może być granica między terroryzmem a walką zbrojną czy partyzancką. O tym, jak daleko można (należy) się posunąć, ile poświęcić, aby zwyciężyć i jak faktycznie się zachować.

Duży plus również za posłowie, które jest jakby podsumowaniem fabuły i omówieniem aktualnej sytuacji geopolitycznej na świecie. Okładka również zasługuje na pochwałę.

"Międzyrzecze" jest bardzo ciekawą pozycją political fiction, po którą warto siegnąć. Na tle wydarzeń sprzed kilku lat na Ukrainie, warto się chwilę zastanowić czy taki konflikt jest dzisiaj w ogóle możliwy.

Dodaj cytat z książki Międzyrzecze. Cena przetrwania