Międzyrzecze. Cena przetrwania

Marcin Ogdowski Wydawnictwo: Warbook kryminał, sensacja, thriller
Warbook
2019-11-27
2019-11-27

Bardzo dobry jest pomysł ale niestety zdecydowanie gorzej z wykonaniem i to pomimo tego, że autor dysponuje całkiem niezłym piórem. Mieszane uczucia rekompensuje udane posłowie.

Jeszcze na żadnej książce Marcina Ogdowskiego nie zawiodłem się. Tak jest i tym razem. Świetna powieść z pogranicza political fiction. Jest treściwie i zwięźle. Bez jakichś dłużyzn czy zapychaczy nic nie wnoszących do fabuły. Jeśli chodzi o intrygę, to autor o kilka lat wyprzedził to, co aktualnie dzieje się na Ukrainie. Jednak to Polska jest tym razem atakowana i dzielnie stawia opór. Mamy tu działania na pierwszej linii frontu, narady sztabu, rozgrywki polityczne. I tylko rozwiązanie całej akcji trochę z pogranicza fikcji. Chyba autor lekko przeszarżował, aczkolwiek w powieści sensacyjnej jest to jak najbardziej do przyjęcia.
Polecam, tak samo jak wszystkie pozostałe powieści Ogdowskiego.

Książka bardzo ciekawa względem aktualnych wydarzeń na wschodzie, pokazuje jak wyglądało ogólnie zawyżone mniemanie o wojskach Rosji przed wojną. Większy minus to zbyt dynamiczne przeskakiwanie między wątkami bez głębszego wprowadzenia.

Zaskakująco aktualna książka. Podczas jej czytania kilkukrotnie sprawdzałem datę wydania, bo tak trudno uwierzyć, że Autorowi tak trafnie udało się przewidzieć z kilkuletnim wyprzedzeniem to, co aktualnie dzieje się w/na Ukrainie: przekonanie Putlera o błyskawicznym i skutecznym ataku, ogromne okrucieństwo, dezinformacja ze wszystkich stron, propaganda na potrzeby wewnętrzne Rosji, a nawet próby destabilizacji Europy za pomocą specjalnie w tym celu sprowadzanych migrantów z krajów arabskich i wykorzystywanie przez Rosję środowisk nacjonalistyczno-patriotycznych w Polsce (i nie tylko) do swoich celów. Za walory czysto literackie powinienem dać punkt lub dwa niżej, ale ta trafność analiz Autora zdecydowanie uzasadnia tak wysoką ocenę. Mam nadzieję, że nasza Ojczyzna zrozumie lekcję, która dzieje się na naszych oczach, a przed którą przestrzega Autor, także w aż za bardzo aktualnym posłowiu... Smutne jest tylko to, że przerażająca rzeczywistość przerosła nawet tak ogromną przenikliwość Autora, który nie spodziewał się takiego bestialstwa, barbarzyństwa i okrucieństwa wobec ludności cywilnej i niemilitarnych zabudowań...

Całkiem na czasie... Dobrze się czytało. Zostawia lekki niedosyt, jest trochę za krótka.

Największa wada książki to, że nie sposób jej odłożyć aż do ostatniej strony. Niesamowicie wciąga. Autor w bardzo przekonujący sposób opisuje swoją wizję realizacji bardzo czarnego scenariusza rosyjskiej agresji na kraje nadbałtyckie oraz Polskę przy bierności zachodnich sojuszników. Widać, że włożył mnóstwo pracy w przemyślenie możliwego przebiegu wydarzeń, nie tylko militarnych, ale też włączając sferę polityczną, dyplomatyczną, informacyjną i wywiadowczą. Całość byłaby po prostu suchym raportem, a jednak autorowi udało się zawiązać to wszystko w trzymającą w napięciu fabułę. Czasami miałem wrażenie, że trochę zbyt wiele dzieje się po myśli "naszych", a już na następnej stronie wszystko brało w łeb i kolejne miasta padały pod naporem rosyjskich dywizji. Bardzo wnikliwa, inteligentna analiza przepleciona potężną dawką akcji. Świetne nawiązania do rzeczywistej sytuacji politycznej kraju. Wielkie brawa. Biorąc pod uwagę jak realistycznie opisany jest mroczny scenariusz takiej wojny, pozostaje tylko przerażenie na myśl, co nasi umiłowani zrobili z naszymi relacjami z każdym krajem, który próbował być nam przyjazny i byłby skłonny przyjść z pomocą.

Zdecydowanie za krótka - powinno być więcej akcji militarnych - co do istoty dobra analiza, co do szczegółów - za mało realna.

Bardzo ciekawa historia. Wielce prawdopodobna. Zakończenie niestety już bardziej życzeniowe.

Dla fanów political fiction - myślałem że będzie gorzej, że to będzie pseudopatriotyczne pitolenie, a okazało się świetnie napisaną, wciągającą opowieścią wojenną, dziejącą się w niedalekiej przyszłości. Sprawnie opisany konflikt, przebieg walk i całkiem prawdopodobnie wyglądający scenariusz działań. Nie mogłem się oderwać.

Szczerze mówiąc - mogłoby być dwa lub trzy razy dłuższe, ale autorowi chyba chodziło bardziej o nakreślenie głównej idei ksiązki, dodatkowo wzmocnionej posłowiem, które niestety wciąż jest aktualne.

Ocena może powinna być bardziej 8, ale daję pełne 9 gwiazdek z szacunku dla autora i jako podziw dla umiejętności napisania książki i dla fachowców i dla zwykłych cywili.

Polecam bardzo mocno, czyta się bardzo sprawnie, można ogarnąć w jeden dzień.

Szczerze mówiąc - mogłoby być dwa lub trzy razy...

Dla mnie to jest szkic i podstawa do dobrej powieści. Wydana w takiej postaci to zmarnowanie tematu. Może innych zadowala książka do przeczytania w jedno popołudnie ale ja nie takiej lektury szukam.

• WarBook
  • Spisek, geopolityka