rozwińzwiń

O Rosji inaczej

Okładka książki O Rosji inaczej Andrzej Walicki
Okładka książki O Rosji inaczej
Andrzej Walicki Wydawnictwo: Fundacja Oratio Recta Seria: Historia bez IPN historia
366 str. 6 godz. 6 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Historia bez IPN
Wydawnictwo:
Fundacja Oratio Recta
Data wydania:
2019-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2019-01-01
Liczba stron:
366
Czas czytania
6 godz. 6 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364407451
Tagi:
Walicki profesor Rosja Polska tygodnik
Średnia ocen

8,5 8,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,5 / 10
11 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
16
5

Na półkach:

„O Rosji inaczej” - to najnowsza książka prof. Andrzeja Walickiego wydana przez Fundację Oratio Recta, wydawcę Przeglądu. I wokół jej zawartości oraz poglądów autora toczyła się dyskusja w Warszawie, której przysłuchiwało ponad 60 osób.

Dyskutanci mówili o narzucanym odgórnie przez polityków i większość mediów wymogu mówienia o Rosji tylko jako o imperium zła, które zaraz napadnie na Polskę. O braku zgody na rusofobię. Na zrównywanie obecnej Rosji z ZSRR, a nawet traktowanie jej gorzej. Mamy teraz sytuację, w której powiedzenie czegoś obiektywnego, już nie mówiąc pozytywnego, na temat Rosji naraża na uznanie za agenta Kremla, „V Rosyjską Kolumnę”, a w najlepszym wypadku za pożytecznego idiotę Putina.

A przecież głupotą jest niedostrzeganie pozytywnych zjawisk, które zachodzą w Rosji. Warto też zastanowić się, czy Putin dobrze robi, zbliżając się do cerkwi prawosławnej. I dlaczego szuka porozumienia z eurosceptykami? Właśnie takiego chłodnego oglądu Rosji bardzo dziś brakuje. A lukę tę znakomicie wypełnia dzieło prof. Walickiego.

Na pytania komentatora agencji Sputnik Leonida Swiridowa odpowiada znany polski publicysta, Pierwszy zastępca Redaktora naczelnego polskiego Tygodnika opinii Przegląd Paweł Dybicz.


Polska chora na Rosję
© SPUTNIK . WŁADIMIR TREFIŁOW
Polska chora na Rosję
— Dowiedziałem się, że w Polsce wyszła książka Andrzeja Walickiego „O Rosji inaczej”. Jeżeli dobrze zrozumiałem, to „Przegląd” wystąpił o wydanie tej książki. Czyj to był pomysł?
— To się zgadza. Pomysł wydawniczy był mój. Ja prowadziłem rozmowy z profesorem Walickim.

To było zainspirowane również poprzednią książką tylko innego autora, naszego stałego felietonisty profesora Bronisława Łagowskiego pod tytułem „Polska chora na Rosję”. I to jest pewnego rodzaju kontynuacja tematyki rosyjskiej z książek, wydawanych przez „Przegląd”, a dokładniej przez fundację Oratio Recta, która jest wydawcą „Przeglądu”. Pomysł zrodził się mniej więcej rok temu i tyle trwały prace nad książką.

— Co w tej książce jest? To są teksty, artykuły, które były napisane przez profesora Walickiego, czy to po prostu książka o Rosji?

— To jest jedno i drugie. Na książkę składają się teksty profesora Walickiego, napisane dawniej, ale one mają aktualia albo w postaci wstępu, albo komentarza, albo postscriptum. Ale są też i teksty nowe, napisane przez prof. Walickiego.

Początek książki - to jest bardzo obszerny wywiad z profesorem Walickim, który przeprowadził jego uczeń, również wybitny rosjoznawca profesor Janusz Dobieszewski. To jest rozmowa na temat dorobku profesora, jego poglądów i jego miejsca w świecie. Przecież w Polsce mało kto wie, że profesor Andrzej Walicki jest laureatem humanistycznego Nobla, bo tak się nazywa nagroda przyznawana przez prezydenta Włoch nagroda imienia Eugenio Balzana. Ponieważ, Szwedzka Akademia Nauk i nie przyznaje nagrody w naukach humanistycznych, Włosi w tę lukę weszli i przyznają nagrodę, która w świecie nauki funkcjonuje jako „humanistyczny Nobel”.

Moskwa. Kreml. Ogród Aleksandrowski.
© SPUTNIK . LEONID SWIRIDOW
Rosja leżała u moich stóp, wielka i niezniszczalna
Książka jest niezwykle aktualna , bo ostatnie fragmenty weszły do druku 12 kwietnia. Książka składa się z tekstów, które są w sferze zainteresowań profesora: Rosja, marksizm, i Polska. To trzy zainteresowania. To jest tylko o Rosji.
Teksty, a nawet głównie ten wywiad - to tylko teksty dwudziestopierwszowieczne. To jest najciekawsze, bo Andrzej Walicki prezentuje poglądy, zupełnie inne, niż większość polskich rosjoznawców, sowietologów. To są zupełnie odmienne poglądy i dlatego jest taki tytuł, wskazujący na to, że „O Rosji inaczej”.

Inaczej, niż mówią główne polskie gazety, główne media, i … polityka historyczna państwa. W książce też jest o polskiej polityce wschodniej, którą autor bardzo krytycznie, bardzo negatywnie ocenia.

— Ta książka już ukazała się w księgarniach, czy będzie i kiedy?

— Książka jest głównie do kupienia w „Przeglądzie”. Po prostu trzeba wejść na stronę internetową „Przeglądu” i tam zamówić w dziale „Książki”.

— Można zamawiać tylko na terenie Polski czy możecie wysłać, na przykład, do Rosji?

— Jeżeli ktoś płaci, to wyślemy to.

— A jakim nakładem ukazuje się ta książka?

— Pierwszy nakład - 1200 egzemplarzy. Jest to książka bardzo solidna, to nie jest tuzinkowe wydanie. Książka liczy prawie 400 stron, wydanie zeszytowe. Takiego, jak są miesięczniki naukowe. Jest to do czytania. Przede wszystkim – treść. To jest książka nawet dla rusofobów. Po lekturze będzie im nie w smak.

Mieliśmy też spotkanie, można powiedzieć, autorskie, ale, niestety, bez autora, ponieważ w dniu, w jakim miało to być, Andrzej Walicki przewrócił się i uszkodził sobie kręgosłup. Leży w tej chwili unieruchomiony. Może, za 6 tygodni będzie lepiej.
Co naprawdę nas dzieli?
W dyskusji na temat książki wzięło udział bardzo wiele osób. Najpierw były słowa wprowadzające autora, który przeprowadzał wywiad, czyli profesora Dobieszewskiego. Inny jego uczeń, doktor Jarosław Dobrzański, który wiele lat spędził razem z profesorem w Stanach, i profesor Paweł Kozłowski, który mówił na temat tego, co Andrzej Walicki ma do powiedzenia na temat współczesnej Rosji.
Potem odbyła się bardzo długa, ponad dwugodzinna dyskusja, w której wzięło udział wiele osób, w tym, profesorów: Andrzej Wierblan, Jerzy Wiatr, Stanisław Bieleń, Andrzej de Lazari, Stanisław Obirek, Tadeusz Iwiński oraz Mirosław Karwat.

Mówiliśmy o dorobku Walickiego, który jest w Polsce niezauważany i przemilczany. Bo po prostu niezgodny z oficjalną polityką państwa. Mówiliśmy trochę na temat samej Rosji.

— Mówiliście o współczesnej Rosji, o Putinie?

— Tak. Była też dyskusja o tym, czy Putin dobrze robi, naiwązując kontakty z eurosceptykami? Czy to jest w interesie samej Rosji i silnej Europy? Także to spotkanie nie było takim bezwolnym peanem na temat Rosji, ale wniosek był taki: o Rosji trzeba rozmawiać w sposób rozsądny, zgodny z polskim interesem stanu. A on jest taki, że powinniśmy mieć przynajmniej poprawne stosunki z Rosją, a nie lokować się w pierwszym szeregu jego nieprzyjaciół, żeby nie powiedzieć wrogów. Że mamy wiele wspólnych korzeni. Że mamy wiele wspólnych spraw do załatwienia.

— Bardzo dziękuję za rozmowę.

„O Rosji inaczej” - to najnowsza książka prof. Andrzeja Walickiego wydana przez Fundację Oratio Recta, wydawcę Przeglądu. I wokół jej zawartości oraz poglądów autora toczyła się dyskusja w Warszawie, której przysłuchiwało ponad 60 osób.

Dyskutanci mówili o narzucanym odgórnie przez polityków i większość mediów wymogu mówienia o Rosji tylko jako o imperium zła, które zaraz...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    66
  • Przeczytane
    15
  • Posiadam
    4
  • Historia
    4
  • Polityka
    2
  • History
    1
  • Do kupienia
    1
  • Nieseriowe
    1
  • Ulubione
    1
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki O Rosji inaczej


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne