Reflection

Disney Hyperion
2018-03-27
2018-03-27
disney young adult fantasy

Schemat, schemat, schemat! Strasznie nie chciało mi się czytać tej książki, choć tak właściwie nie ma tu wielu rzeczy, do których możnaby się przyczepić. Wartka akcja, solidne rusztowanie historii, nawet kilka fajnych żartów - gotowy materiał świetny na film familijny, ale do czytania - tylko dobre.

Na początku myślałam, że jest to historia "wtrącona" w film; że można byłoby ją dodać do filmu bez zmiany w fabule. Okazało się jednak, że jest to nowe zakończenie. Nie jestem zła ze względu, że została zmieniona tylko końcówka. Sama historia jest w stylu Disneya, pasuje do Mulan. Jako, że jestem wielką fanką Mulan i Shanga to mi się podobało. Na minus - znikoma obecność Mushu ;)

Pomysł na książkę- świetny. Chyba za bardzo się napaliłam, żeby ją przeczytać i dla tego troszeczkę się zawiodłam. Powiem tak, książka jest w porządku, czy bym do niej wróciła, nie wydaje mi się.

Jedna z tych książek od których ciężko się oderwać. Myślę, że jakby ta baśń poszła w innym kierunku, niż ukazano ją w rzeczywistości, to ta historia byłaby idealna. Elizabeth Lim jak zwykle nie zawodzi. Styl autorki bardzo przypadł mi do gustu, książka praktycznie sama się czyta. Główni bohaterowie nie stracili „osobowości”, jak zostali wykreowani w oryginalnej wersji, a sama historia jest bardzo dobrze przedstawiona. Na pewno nie można narzekać na nudę. Jeśli ktoś jest fanem oryginalnej wersji, to myślę, że ta również przypadnie mu do gustu. Bardzo dobra książka, zdecydowanie polecam :)

Wielka gratka dla fanów Disneya a w szczególności perypetii szalonej dziewczyny Mulan i jej ukochanego Shanga...bardzo dobrze lekko mroczna opowieść, zaswiaty, magia tak to mogę nazwać, bardzo polubiłam tą nową mroczną serię

Takie dosyć mocne meh. Miała to być mroczna baśń, a była to historyjka o tym jak Mulan łazi sobie po zaświatach, które nie miały w sobie nic mrocznego czy klimatycznego. Rozczarowałam się bo liczyłam na coś nowego, co wstrząśnie mną albo chociaż wystraszy, a dostałam to co zwykle. Nawet zakończyło się sztampowo. Zdecydowanie nie jest to tym czego oczekiwałam po okładce i opisie.

W świecie iluzji to alternatywna wersja wydarzeń, które można poznać w Mulan. Podczas decydującej bitwy z Hunami ciosu nie otrzymuje Ping, żołnierz, którego postać przybrała Mulan, a kapitan Shang, cesarski dowódca.

Sięgnąłem po tę książkę, kupiony sloganem reklamowym o mrocznej wersji klasycznej baśni Disneya. Dla mnie, doroslego czytelnika, nie była to może tak mroczna historia jakiej oczekiwałem, jednak porównując ją do animacji, z pewnością była bardziej poważna. Myślę, że ta seria będzie to bardzo dobrym wyborem dla nastolatków, którzy wyrastali na tych opowieściach.

Historia jako całość podobała mi się, jednak miała pewne mankamenty. Przede wszystkim często miałem problem z językiem i dość koślawymi zdaniami i wyrażeniami jakimi określani są bohaterowie. Nie mam jednak możliwości sprawdzenia czy jest to jedynie wina tłumaczenia, czy wierne oddanie oryginału. Gdyby nie to, książkę pewnie oceniłbym nieco wyżej.

Pomysł na zaświaty, inspirowany hinduizmem bardzo mi się podobał. Ciekawe zbudowane zostały nie tylko poszczególne „poziomy”, ale i sam Jama, który został obarczony zadaniem czuwania nad rejestrem zmarłych i osądzania ich. Pomysł na podróż przez zaświaty z ich charakterystyką to zdecydowanie najmocniejsze elementy tej książki.

Podobało mi się też przedstawienie postaci Mulan i stereotypów z jakimi musiała przez całą książkę walczyć. Raz po raz dziewczyna musi udowadniać swoją wartość, nie tylko innym, ale i samej sobie. Zawsze ciekawią mnie wątki związane z taką przymuszoną rolą kobiety w kulturze, co autorka podejmuje też w swojej drugiej serii - Krew gwiazd, której jeszcze nie czytałem.

Czy żałuję tej lektury? Bynajmniej! Z pewnością nie będzie to jeden z tegorocznych ulubieńców, książkę będę jednak dobrze wspominał i cieszę się, że ją przeczytałem.

Podczas bitwy z Hunami, która może ocalić lub zaprzepaścić los Chin, Mulan wywołuje lawinę, tak jak być powinno. Jednak to nie ona zostaje ranna, podczas starcia z wrogiem. To jej dowódca przyjmuje na siebie cios, osłaniając ją. Dla Shanga otrzymana rana prawdopodobnie będzie śmiertelna, przez co chłopak umrze. Jest jednak nadzieja. Duch ojca kapitana daje Mulan szansę, by ocaliła Shanga. Razem ze strażnikiem rodziny Li, odbywa ona podróż do Zaświatów, by sprowadzić ducha swojego dowódcy z powrotem do jego konającego ciała. Ale przecież, gdyby ratowanie zmarłych było takie proste, to nikt by nie umierał, prawda? Układ z władcą Zaświatów jest jasny: jeśli Ping, o którym nikt nie słyszał, i kapitan Li nie wydostaną się na zewnątrz przed wschodem słońca, oboje zostaną uwięzieni w Diyu na zawsze. Mulan będzie musiała nie tylko wykazać się odwagą, by stawić czoła niebezpieczeństwu, ale też, by wyznać prawdę Shangowi. A także, by dowiedzieć się, kim naprawdę jest ta osoba pod drugiej stronie lustra.

Jest to przedstawienie alternatywnego biegu wydarzeń, w którym nie zwycięża bajkowy złoczyńca, ale następuje nagła zamiana ról. Shang przyjmuje na siebie cios, który w bajce otrzymała Mulan, co doprowadziło do ujawnienia jej sekretu. I choć mogły być setki innych alternatywnych wydarzeń, takich jak to, że Mulan nie została bohaterką, bo nie uratowała cesarza, bo na przykład nikt jej już nie zaufał albo nie wiedziała nic o żyjących Hunach, to autorka wybrała taką opcję. Książka bardzo mi się podobała. Może jest to spowodowane tym, że kocham Mulan: za historię, za muzykę, za postacie, za humor, za wszystko. A przynajmniej animację. To był też główny powód, dla którego czekałam na premierę ''W świecie iluzji''. Przez całą książkę głównie towarzyszą nam właśnie Mulan, Shang i strażnik jego rodziny, którego charakter trochę przypomina Mushu. Niestety smok nie dostał tutaj wielkiej roli, ponieważ nie brał udziału w przygodzie. W książce możemy lepiej niż w filmie zobaczyć, jak wyglądała przyjaźń, a potem zakochanie się w sobie Shanga i Mulan. Podczas wędrówki przez poziomy świata Diyu zbliżają się do siebie, poznają. Na światło dzienne (chociaż nie mają w Zaświatach słońca) wychodzi również sekret Mulan. Nie jest to jednak aż tak dramatyczne, co nie zmienia faktu, że kapitan czuje się zdradzony i wściekły. To wydarzenie prawdopodobnie sprawi, że ratowanie cesarza w przyszłości pójdzie sprawniej niż w bajce.

W książce również mamy wgląd na wewnętrzne rozterki Mulan. Widzimy, jak powoli próbuje zrozumieć, kim tak naprawdę jest. Ja jestem bardzo, bardzo zadowolona z tej mrocznej baśni i mogę ją polecić wszystkim, którzy lubią Mulan.

~ Jednorozec_czyta

Mam trochę mieszane uczucia. Z jednej strony liczyłem jednak na coś bardziej mrocznego. Z drugiej to ciągle dobra książka. Największym mankamentem był dla mnie zdecydowanie język, niestety nie mam możliwości zweryfikowania, czy to wynika ze stylu oryginału, czy jakość uciekła przy tłumaczeniu. Ale po kolei.

Jeżeli ktoś nastawia się na Mulan odcinającą głowy setkom przeciwników, latające kończyny i tego typu sprawy, to nie ten adres. To ciągle Disney. Czy jest bardziej mrocznie niż w "Mulan"? Owszem, jest. Ale to bardziej detale i scenografia (posługując się przykładem, trochę tak jak z Cmentarzyskiem Słoni w "Królu Lwie"). Co nie zmienia faktu, że jeżeli Wasze dziecko uważa, że na bajki Disneya jest już za stare, to ta pozycja może to zmienić.

Ja zresztą też bawiłem się w sumie całkiem przyzwoicie. Tzn. nie kupiłbym innych pozycji z tej serii, ale jako ciekawostka i sprawdzenie z czym to się je, wyszło całkiem znośnie. Fabuła jest całkiem pomysłowa a w poczynania bohaterów nie wkrada się monotonia. Do tego dostajemy naprawdę ciekawą wizję zaświatów.

Najbardziej męczyło mnie chyba to, że autorka (albo tłumaczka),aż za bardzo dba o to, żeby czytelnik nie pogubił się w tym, co kto robi. Efekt jest taki, że np. główna bohaterka wymieniana jest z imienia tyle razy, że to po prostu irytujące. Domyślam się, że to może być ukłon w stronę młodszych czytelników, ale wg mnie całkiem zbędny. Problem ten występuje właściwie z większością bohaterów, momentami miałem wrażenie, że na niektórych stronach jest więcej imion niż pozostałych słów.

Jeżeli ktoś nastawia się na Mulan odcinającą głowy setkom...

Uważam, że autor wykonał świetną robotę tworząc całkiem nową historię, która tak idealnie wpasowałaby się w trwanie historii Mulan ukazanej w filmie animowanym Disneya. Teraz z ogromną radością sięgnę po kolejne pozycje z cyklu "Mroczna Baśń"

• Nie posiadam

Elizabeth Lim W świecie iluzji. Mroczna baśń Zobacz więcej