Księżniczka i fangirl

Okładka książki Księżniczka i fangirl
Ashley Poston Wydawnictwo: We need YA Cykl: Once Upon a Con (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
2019-09-18
Data 1. wydania:
2019-04-02
Agnieszka Brodzik

Niedawno skończyłam czytać 3 młodzieżowe historie od @heyashposton Ashley Poston. Mam bardzo różnorodne zachcianki czytelnicze, ale tym razem wakacyjny klimat przechylił szalę zwycięstwa dla tych ciepłych i ciekawych historii. Dodam, że jestem bardzo wymagająca w stosunku do wszelkich retellingów znanych baśni i ciężko mnie czymś zadowolić w tej materii. Te trzy historie mnie bardzo pozytywnie zaskoczyły, a każdy kolejny tom nie był gorszy od poprzedniego - wszystkie 3 trzymały zaskakująco podobny poziom 😊
O dziwo pozostaję w klimatach kosmicznych, ponieważ wszystkie trzy historie "kręcą" się wokół kosmicznej serii filmowej "Starfield" oraz związanych z nim fandomu serialu, konwentu ExelsiCon, miłości do cospleyu i wszelkich nerdowskich hobby. A że zawsze mi takie klimaty odpowiadały, czytało mi się tę serię wyśmienicie 😊 (zawsze byłam fanką Sailor Moon, a potem Star Treka) 😁

Po więcej recenzji zapraszam na moje konto na instagramie pod tym samym nickiem:

Sama fabuła była w porządku, jednak nie przypadło mi trochę do gustu pióro autorki. Za to bardzo się cieszę, że - chociaż nie ma tego w opisie książki - pojawił się wątek LGBTQ+. Ogółem postacie zostały dobrze wykreowane, zakończenie jest po części przewidywalne, a po części zaskakuje, więc jak dla mnie książka całkowicie w porządku, choć nie jestem pewna, czy sięgnę po następne powieści z tej serii :)

Przyjemna książka, miła odskocznia od mocno angażujących lektur.

Przyjemna książka, miła odskocznia od mocno angażujących lektur.

Na półkach: , , , , , ,

Fajna i przyjemna młodzieżówka, którą szybko się czyta.

Fajna i przyjemna młodzieżówka, którą szybko się czyta.

"Spójrz w gwiazdy. Obierz kurs. Leć."

Muszę przyznać, że nie znam serii, którą by się czytało tak szybko jak serię "Dawno temu na konwencie" autorstwa Ashley Poston, tak więc po przeczytaniu "Geekerelli" sięgnęłom po "Księżniczkę i fangirl" będącej retellingiem historii o księciu i żebraku. Tak samo jak w pierwszej części serii akcja książki rozgrywa się w świecie fanowskim, na konwencie, wśród fanów serialu Starfield.

Książka opisuje losy dwójki dziewczyn. Pierwszą z nich jest Imogen, fanka z prawdziwego zdarzenia, która za swoją misję uznała uratowanie filmowej księżniczki Amary, która ma zostać uśmiercona. Drugą bohaterką jest Jessica, którą poznaliśmy już w pierwszej części serii. Dziewczyna jest aktorką, która odgrywa rolę ulubionej bohaterki Imogen, aktorką, która popełnia błąd. Na jego naprawienie ma czas do końca konwentu i udać jej się to może tylko wtedy, gdy przekona Imogen do współpracy.

Tak jak już pisałom, książkę się czyta bardzo szybko, żeby nie mówić, że się ją pochłania. Fabuła książki jest dosyć przewidywalna, ale przyjemna w odbiorze. Nie mam też żadnego problemu z bohaterami- mają swoje charaktery i każdy z nich coś wnosi do fabuły. Książkę oceniam bardzo dobrze, ale troszkę gorzej niż część pierwszą.

Na koniec chciałobym jeszcze dodać, że rzeczą, która zaskoczyła mnie w "Księżniczce i fangirl" było to, że jedna z bohaterek zakochuje się w innej dziewczynie. Było to oczywiście zaskoczenie pozytywne.

Książkę polecam zarówno młodszym jak i dorosłym czytelnikom. Można po nią sięgnąć, mając ochotę na coś lekkiego, pozytywnego i przyjemnego do czytania. Polecam też miłośnikom historii z wątkami osób nieheteronormatywnych i wszystkim tym, którzy kiedykolwiek byli w jakimś fandomie. Mam nadzieję, że książka was nie rozczaruje.

"Spójrz w gwiazdy. Obierz kurs. Leć."

Na półkach: , , , ,

„Księżniczka i fan girl” to urocza, lekka i przyjemna historia. Czyta się bardzo szybko, jest dobrą rozrywką, choć nieco gorszą w moim odczuciu od „Geekerelli”. Do fabuły, czy jej realności nie mam zamiaru absolutnie kiedykolwiek się przyczepić, ponieważ sięgając zarówno po tę część, jak i pierwszą wiedziałam czego się spodziewać. I sama fabuła tutaj jest ciekawa, dużo się dzieje, mamy różne zwroty akcji i to wciąga. Ale słabo wypadają tutaj wątki romantyczne.
Wątek Imogen i Ethan’a do mnie nie przemówił. Cieszę się, że nie padły tu żadne głębsze deklaracje (bo pewnie bym rzuciła telefonem), ale zdecydowanie bohaterowie za mało o sobie wiedzieli, a spięcia między nimi i wybuchy gwałtownych emocji były prostu niewiarygodne i na wyrost. Z kolei wątek Jess i Harper jest absolutnie niepotrzebny i wciśnięty na siłę. Czy wątek Jess straciłby na wartości, gdyby opierał się tylko na próbie odnalezienia i zrozumienia siebie? Absolutnie nie, to porostu wydaje się niepotrzebne.
Trochę szkoda, bo oczekiwałam więcej, ale i tak bawiłam się nie najgorzej.

Zabawna i urocza książka o odnajdywaniu siebie i tego, co naprawdę nas uszczęśliwia. Retelling "Księcia i żebraka". Jessica Stone, aktorka grająca księżniczkę Amarę i Imogen Lovelace, fanka Starfield, która zapoczątkowała #SaveAmara zamieniają się miejscami. Czy ktoś to odkryje? Dlaczego się zamieniają? Czego doświadczą i co zrozumieją, dzięki tym wyjątkowym doświadczeniom?

Na półkach: , , , ,

Chyba miałam zbyt duże oczekiwania po pierwszym tomie z tej serii. Pierwsza połowa strasznie mnie wynudziła, przez co nie za bardzo miałam ochotę do niej wracać. Druga część zdecydowanie lepsza.

Po przeczytaniu lekkiej i niezobowiązującej “Geekerelli” postanowiłam kontynuować serię z retellingiem znanych baśni. W „Księżniczce i Fan girl” jest opowiedziana na nowo historia znana z „Księcia i żebraka” i mimo, że zbiera ona mniej przychylne recenzje niż część pierwsza trylogii to mi totalnie skradła serce. Może wynika to z faktu, że Kopciuszek jest dla mnie już mocno zajechaną interpretacją, a tutaj poczułam powiew czegoś świeżego, a sama historia totalnie mnie wciągnęła. O ile fabuła wciąż osadzona jest w świecie konwentu poświęcanego znanej i lubianej serii Starfield, to na pierwszy plan wychodzi tutaj postać serialowej Amary oraz jej oddanej fanki – Imogen. Splot wydarzeń sprawia, że dziewczyny muszą ze sobą współpracować by odkręcić błąd popełniony przez aktorkę, którego konsekwencje mogą rzutować na przyszłości całej produkcji.

Wszystkie części tego cyklu oceniam na 8/10 bo uważam, że w stu procentach spełniają swoją funkcję -są lekkie, młodzieżowe, czyta się je bardzo szybko i idealnie nadają się na niewymagający poprawiacz humoru. To nie jest literatura wysokich lotów, a zabawna młodzieżówka czyli dokładnie to co autorka miała zamiar stworzyć. Polecam wszystkim, kto lubi współczesne odnośniki do baśni i ma ochotę na chwilę oddechu.

8,5/10

8,5/10