ROZWIŃ ZWIŃ

2020-07-22
2020-07-22
9788381910484
Tatarzy Polska mniejszości narodowe muzułmanie

Okładka książki HERITO nr 39 Renata Lis, Bartosz Panek, Redakcja kwartalnika HERITO, Janusz Sepioł, Miłosz Waligórski, Urszula Zajączkowska
Ocena 9,3
HERITO nr 39 Renata Lis, Bartosz...

więcej Więcej

Oficjalne recenzje i

Tatarskie historie

Link do recenzji

393 67 298

(2020)

„Wiele osób, z którymi rozmawiałem, szukając bohaterów, dokumentów i innych źródeł, nosiło cudze historie. Zostały z nich pourywane obrazy, których nikt nie zapisał ani nie wysłuchał” (str. 7).

„Wybrałem te, które najbardziej mnie poruszyły” (str. 8).

Treść książki stanowią losy rodzin pochodzenia tatarskiego na przestrzeni całego XX stulecia. Na początku...

Tatarzy – mniejszość w Polsce prawie nieznana. Bartosz Panek w książce „U nas każdy jest prorokiem. O Tatarach w Polsce” przedstawia ich historię na polskich ziemiach i doniosły wkład poszczególnych przedstawicieli w dzieje Rzeczpospolitej.

Polska w oczach wielu to dalej „przedmurze chrześcijaństwa”, gdzie dzielny Polak-katolik broni najświętszych wartości przed zakusami...

Temat ciekawy, ale potraktowany zbyt pobieżnie.

Odwlekałam lekturę, bo bałąm się że książka nie sprosta moim oczekiwaniom. temat świetny, zasługujący na rztelne i podsycające ciekawośc czytelnika opracowanie. Warto pamiętać o wielokulturowej przesżłości Polski, o wielowyznaniowości. Panek niestety wybiórczo i chaotycznie zajmuje się tematem. Nigdy nie wiadomo w danym momencie o jakiej epoce i miejscu opowiada. Wiele...

Sprawnie napisana książka o historii Tatarów polskich. Opowiedziana na przykładzie pojedynczych osób. Osób znacznych dla społeczności Tatarów polskich. Historia tych osób pozytywnie zaskakująca. Książka rozszerza skromną naszą wiedzę o tym narodzie żyjącym w Polsce. Warto tą wiedzę poznać. Książka napisana przez młodego autora. SUPER.

Tytuł zapowiada generalizację, a opowieść jest o pojedynczych przypadkach - co nie powinno prowadzić do uogólnień. Ciekawa opowieść o zacieraniu się tożsamości, choć chciałoby się głębszej analizy.

Od lat czekałam na reportaż o Polskich Tatarach, którzy najprawdopodobniej są częścią mojego drzewa genealogicznego.
Niestety radość czytania została zakłócona chaotyczną narracją. Książka ma potencjał, ale powinna zostać przeredagowana.

Na półkach: , , , ,

Na każdą tego typu publikację wyczekuję z ogromną niecierpliwością, każda jest bowiem na wagę złota-z kolejnym rokiem ubywa bezpośrednich świadków pierwszej połowy 'trudnego wieku XX', a bez nich zostają już tylko kalekie źródła historyczne i dokumenty, z których można lepiej lub gorzej rekonstruować przeszłość. O Tatarach polskich w kontekście współczesnej historii...

Bardzo chaotyczna książka.
Chciałoby się więcej na tak ciekawy temat.

Książka bardzo dobra. Choć nierówna. Wesoło i smutno. Otwiera oczy na fakt, że ciężko się żyje w naszym kraju, kiedy jest się odrobinę innym niż większość. Tutaj mowa o Tatarach, ale można to przenieść na wiele różnych grup.

• 2020
  • Reportaż