Okładka książki Wszyscy kłamią. Big data, nowe dane i wszystko, co Internet może nam powiedzieć o tym, kim naprawdę jesteśmy
Seth Stephens-Davidowitz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie popularnonaukowa
popularnonaukowa
Everybody Lies: Big Data, New Data, and What the Internet Can Tell Us About Who We Really Are
Wydawnictwo Literackie
2019-10-30
2019-10-30
Data 1. wydania:
2017-05-09
Maciej Świerkocki
Internet google dane analiza danych statystyka literatura popularnonaukowa profilowanie bezpieczeństwo w sieci big data kłamstwo

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Statystyka jest prawdą

1953 14 299

"Wszyscy kłamią" to świetny obraz współczesnych ludzi, którego nie bylibyśmy w stanie pozyskać z żadnych badań czy ankiet. Z jednej strony trochę smutny, bo dający potwierdzenie wielu stereotypom, a z drugiej niesamowicie odkrywczy i intrygujący. No i sporo daje do myślenia na temat tego, co sami wpisujemy i poszukujemy w Internecie ;)

Dobrze napisane wyjaśnienie dlaczego tak ważne są statystyki i big data. Dużo rozwianych mitów, sporo ciekawych historii.

Na półkach: , , , ,

Z jednej strony autor nie odkrywa nowego kontynentu, jednak z drugiej w przystępnej formie ukazuje jak bardzo jesteśmy zakłamani oraz to, że Big Data jest przyszłością analiz i statystyk. A w zasadzie to już się dzieje. Lecę googlować kolejne głupoty.

Jakze nie adekwatny tytul do tresci. Siegnelam po ta pozycje, ze wzgledu wlasnie na tytul i ops. Niestety ani jedno ani druge nie ma za wiele wsplneg z trescia.

Oczekiwalam tutaj czegos odkrwyczego, ukazania jak ludzie klamia w internecie, jak w prawdziwym zyciu przyjmuja maske, zeby byc soba w inetrenecie. Ksiazka nie
stety mowi o BIG DATA i analizach internetu, ktore nie maja nic wspolnego z klamstwem. Nie za bardzo mnie zainteresowaly poruszane watki: dlaczego demokraci maja szanse wygrac wybory a nie repulbikanie, gdzie panuje wiekszy rasizm albo jaka szkole w stanach wybrac, zeby zapewnic sobie kariere.

Czy polecam? Jezeli jestescie zainetrosowani statystykami i jak dziala reklama za zamknietymi drzwiami to tak. Jednak jezel ozekujecie dowiedziec sie jak i gdzie ludzie KLAMIA (jak sugerowalby tytul) zdecydowanie odradzam.

stety mowi o BIG DATA i analizach internetu, ktore...

Ciekawy temat opisany nie raz w dość nudny sposób.

Ciekawy temat opisany nie raz w dość nudny sposób.

W kilku słowach: czekam na kolejną książkę autora. Ta była zdecydowanie pełna ciekawostek. Uwielbiam.

Bardzo fajnie się czyta i zmienia spojrzenie na ogół zjawisk wystepujących w śród ludzi.

Bekowa książka, przepełniona żałosnych forsowaniem sprawiedliwości społecznej. Nie mniej jednak posiada kilka ciekawych wątków dlatego ocena 3/10 a nie 1/10.

Jaki przedmiot w Waszej edukacyjnej historii wspominacie #najgorzej ?
Dla mnie to, już w okresie studiów, była statystyka (to też jedyne zajęcia, które musiałam poprawiać)...

Dlatego z pewną dozą niepokoju podeszłam do książki "Wszyscy kłamią. Big data, nowe dane i wszystko, co Internet może nam powiedzieć o tym, kim naprawdę jesteśmy".

Ale kiedy ktoś obiecuje mi, że dzięki lekturze dowiem się z naukową precyzją jakie fantazje seksualne nie dają spać Hindusom albo co należy mówić na pierwszej randce, żeby nie stracić szans na drugą, to moja wyobraźnia szaleje a palce same wrzucają książkę na półkę @legimi.

Od wieków mądre głowy starają się poznać prawdę o ludzkości i żadne tam ankiety, wykrywacze kłamstw czy spowiedzi nie stały się bezbłędnym do tego narzędziem. Ludzie po prostu kłamią- okłamują nawet samych siebie.
Czy big data staną się najlepszym antidotum prawdy?
Ciekawi?

Dzięki badaniom które prowadzi od kilku lat amerykański ekonomista i filozof Seth Stephens-Davidowitz, możemy poślizgać się na powierzchni mętnego basenu jakim jest internet i ponurkować w tzw. big data. Jak się okazuje sprawny data-nurek jest w stanie wywlec na powierzchnię ciekawe socjologiczne prawdy...
Każdy z nas zostawia w sieci niewyobrażalne ilości danych- pytamy wujka Google o wszystko a on tego nie zapomina. Wtedy, cały na biało, wchodzi Davidowitz, składa te nasze tajne "pytania" w kupkę, aby w swobodny i zabawny sposób odpowiedzieć między innymi na pytania, które przytoczyłam na wstępie. Oczywiście nie zaspojleruje odpowiedzi - a są barrrrdzo ciekawe.

"Wszyscy kłamią...." jest w gruncie rzeczy popularno- naukowym składaczkiem socjologicznych anegdotek i choć zawiera typowo statystyczne elementy to nie odbierają one przyjemności z lektury.
Jeśli masz ochotę na dawkę niebanalnie podanej historii o danych statystycznych i chcesz się dowiedzieć czy algorytmy znają Cię lepiej niż Ty sam- zachęcam do przeczytania lub przesłuchania / świetna wersja audio dostępna na Legimi/ "Wszyscy kłamią. Big data, nowe dane i wszystko, co Internet może nam powiedzieć o tym, kim naprawdę jesteśmy."

Jaki przedmiot w Waszej edukacyjnej historii wspominacie #najgorzej ?

Ale kiedy ktoś obiecuje mi, że...

Mam mieszane uczucia co do pozycji. Narrator mocno mnie irytował, nie zgadzam się też z tym, że ludzie są suma wyszukiwań w Google, jednak książka daje do myślenia, zwłaszcza, że autor skupił się tylko na pozytywnych stronach działalność korporacji zbierających nasze dane, co może świadczyć, że jest od nich bardzooo zależny. A przecież takie analizy służą w 99% wyzyskiwaniu ludzi, a nie ich ochronie przed samobójstwem, czy diagnozą raka! Zresztą obecna pandemia pokazała, że postęp jest, owszem, ale polega głownie na tym, że możemy szybciej przesyłać zdjęcia, a w obliczu wirusa stosujemy metody znane ze średniowiecza.

Seth Stephens-Davidowitz Wszyscy kłamią. Big data, nowe dane i wszystko, co Internet może nam powiedzieć o tym, kim naprawdę jesteśmy Zobacz więcej

Video

Video