Netflix. To się nigdy nie uda

Okładka książki Netflix. To się nigdy nie uda
2020-05-20
Data 1. wydania:
2019-09-17
Agnieszka Brodzik
netflix biznes firma przedsiębiorstwo rozwój ceo filmy

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Wciągająca, choć momentami przydługa relacja współzałożyciela Netflixa. W stylu autora wybrzmiewa mądry dystans, do tego, jak potoczyła się historia firmy, którą kształtował przez długie lata, a jednak potrafił w pewnym momencie odpuścić.
Inspiruje i pobudza do działania.

Inspiruje i pobudza do działania.

Powiem krótko świetnie się czyta, czujemy jakbyśmy uczestniczyli w procesie powstawania tej firmy i udziela nam się ta atmosfera która serwuje autor wraz z rozwojem jego przedsięwziecia :)

Książkę czyta się bardzo szybko i bardzo przyjemnie. Autor wyjaśnia jak powstał Netflix, z jakimi przeciwnościami zmagał się zespół, jak sobie radzili i jak poszczególne decyzje miały wpływ na całokształt projektu. Książka należy do swego rodzaju motywatorów, autor podkreśla, iż warto walczyć o marzenia, ciężko pracować, bo nigdy „nic nie wiadomo.” Ze swojej strony polecam.

Zgrabnie napisany pamiętnik, można się dowiedzieć wielu ciekawych historii z początkow firmy, która stała się kulturowym fenomenem.

Całkiem sympatyczna pozycja, pokazująca kulisy powstania jednej z najbardziej wizjonerskich firm obecnego show biznesu.

Całkiem niezła książka. Początek był trochę ciężki, ale bardzo szybko autor się rozkręcił, styl pisania i opowiadania jest bardzo zachęcający i angażujący. Można się dowiedzieć naprawdę sporo nie tylko na temat Netflixa, ale również tego jak wyglądały start-upy w latach 90-tych i na początku tysiąclecia, jak wygląda historia kaset VHS i płyt DVD, w jaki sposób pracowali inżynierowie oprogramowania w tym okresie i masy innych rzeczy.

Autor bardzo umiejętnie nie stawia siebie w centrum wszystkiego, bardzo podkreśla wkład współpracowników w sukces i potrafi chłodno spojrzeć na to jakie popełnił błędy. Jednocześnie nie traci przy tym pewności siebie i nie popada w fałszywą skromność.

Jedyne co mi w tej książce przeszkadzało, to że nie ma tu nic o późniejszej fazie rozwoju firmy. Jest to zrozumiałe ze względu na historię autora, jednak wydaje mi się, że książka nie komunikuje wystarczająco wyraźnie, że nie będzie opowiadała o Netflixie jaki znamy obecnie. Niemniej polecam, ciekawa lektrura.

Nie gwiazdkuję reportarzy.
Momentami dłuża mi się, ale momentami również była wciągająca. Napewno daje dużo do myślenia. Osoba chcąca stworzyć swoją firmę, może znaleźć tutaj pożyteczne rady. Zwłaszcza ta zawarta w epilogu jest najważniejsza. Ale również osoba chcąca po prostu poznać historię Netflixa, znajdzie tutaj coś dla siebie.

Nie gwiazdkuję reportarzy.

Historia początków netflixa od pomysłu internetowej wypożyczalni dvd i zakończona na 2003 r. W książce nie znajdziemy informacji, jak doszło do powstania platformy streamingowej, a szkoda.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dla mnie wciągająca, inspirująca i dobrze napisana historia. Mylnym wnioskiem może być, że jeśli nie masz kumpla, który ma znajomości i wyłoży 2 mln $ to nic nie osiągniesz - autor opisuje historię sukcesu start-upu, który wypalił, ale wspomina, że za każdym sukcesem stoi rząd porażek, że gdy widzimy człowieka, który odniósł sukces, musimy sobie wyobrazić masę porażek, które poniósł. Mnie ta historia zainspirowała, naładowała pozytywną energią i jest wiatrem w żagle. Tego oczekiwałam, to dostałam, ja to kupuję.

Według mnie świetna książka. Czy momentami przydługa? Pewnie tak. Mało inspirujaca? Może. Ale świetnie pokazująca proces spełniania marzenia, realizacji go i spoglądania przez ramie gdy już to marzenie (w niesamowitym stylu) uda się zrealizować. Każdy z nas ma marzenia, pewnie większość chciałaby osiągnąć w swoim życiu takie spełnienie jakie osiągnął Marc, a ta książka pokazuje jak to naprawdę jest i co się czuje. Polecam :)