Błogosławieństwo ziemi

Okładka książki Błogosławieństwo ziemi Knut Hamsun
Okładka książki Błogosławieństwo ziemi
Knut Hamsun Wydawnictwo: Czuły Barbarzyńca literatura piękna
478 str. 7 godz. 58 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Markens Grøde
Wydawnictwo:
Czuły Barbarzyńca
Data wydania:
2019-10-19
Data 1. wyd. pol.:
1957-01-01
Liczba stron:
478
Czas czytania
7 godz. 58 min.
Język:
polski
ISBN:
9788395383922
Tłumacz:
Anna Marciniakówna
Tagi:
literatura norweska natura przyroda ziemia noblista nagroda Nobla
Średnia ocen

7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
477 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
99
99

Na półkach:

\/ \/ \/

\/ \/ \/

Pokaż mimo tovideo - opinia

avatar
1064
271

Na półkach:

Bardzo ciekawa powieść. Nie ma sensu powielać inne opisy, napiszę o moich subiektywnych odczuciach w trakcie czytania. Po pierwsze co właściwie jest potrzebne abym czuł się szczęśliwy. Po drugie na ile ważna jest społeczność, a na ile można siłować się z życiem samemu. Kolejna myśl chociaż może nie po kolei, to czym jest miłość małżeńska, jak się rodzi, co ją utrwala, co ją osłabia. Odrębne problemy które zostały poruszone w tej powieści, to kwestia dzieciobójstwa i odpowiedzialności za te czyny. Można byłoby wymieniać jeszcze wiele innych wątków, ale lepiej odkrywać je samemu. Moim zdaniem warto przeczytać tę książkę, bo w 1920 roku literacka Nagroda Nobla jeszcze coś oznaczała.

Bardzo ciekawa powieść. Nie ma sensu powielać inne opisy, napiszę o moich subiektywnych odczuciach w trakcie czytania. Po pierwsze co właściwie jest potrzebne abym czuł się szczęśliwy. Po drugie na ile ważna jest społeczność, a na ile można siłować się z życiem samemu. Kolejna myśl chociaż może nie po kolei, to czym jest miłość małżeńska, jak się rodzi, co ją utrwala, co ją...

więcej Pokaż mimo to

avatar
32
12

Na półkach:

Powieść o pracy, o ludziach pracy. Rózne postawy życiowe mieszkańców wsi. Główny bohater jakby odniesieniem. Nie wiadomo jaką miał przeszłość, skąd przybył, ale wiadomo jakim był, na czym mu zależało. Genialne przedstawienie postaci, ich charakterów. Ale jednak autor nie poddawał ich jednostronnej ocenie. Czasem podsuwał jakieś przypuszczenia i oceny, ale zaraz poddawał je w wątpliwość. Mimo że akcja toczy sie powoli, monotonnie, jednak dobrze sie czulem czytajac tą powieść. Autor raczej koncentrowal sie na ludziach roli. Jedynym wyjatkiem byl soltys. Raczej negatywne przedstawienie tych, którzy żyli w miescie, utrzymywali sie z handlu. może to bylo zamierzone, by zwrócić uwagę na ludzi wsi. Moze jednak autor byl uprzedzony do tych, co szybko chcieli sie wzbogacić. Autor też jasno ukazal, że dla ludzi wsi pieniądze to nie wszystko. ich dobytkiem są budynki, ziemia, lasy, rzeka, zwierzęta. Główny bohater niemal cale pieniadze wydal na jednego syna, który stronil od pracy na wsi, az w końcu... a tego to nie zdradzę ;). Autor też chciał pokazać, że mozna coś dokonać, jeśli trwa sie na jednym miejscu i ciężko się pracuje.

Powieść o pracy, o ludziach pracy. Rózne postawy życiowe mieszkańców wsi. Główny bohater jakby odniesieniem. Nie wiadomo jaką miał przeszłość, skąd przybył, ale wiadomo jakim był, na czym mu zależało. Genialne przedstawienie postaci, ich charakterów. Ale jednak autor nie poddawał ich jednostronnej ocenie. Czasem podsuwał jakieś przypuszczenia i oceny, ale zaraz poddawał je...

więcej Pokaż mimo to

avatar
16
16

Na półkach: ,

W tej ponad 100-letniej książce można odnaleźć wiele współczesnych wątków np. relacja człowieka do natury, krytyka nowoczesności, krytyka kapitalizmu, prawa kobiet i inne. Oś fabuły stanowią wydarzenia na stopniowo kolonizowanym przez człowieka pustkowiu. Brak tutaj gwałtownych zwrotów akcji, ogólnie nie ma tutaj porywającej akcji, poruszane są wątki bardzo, nomen omen, prozaiczne. Nie mniej jednak czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Książka ma swój rytm i klimat. Zafascynowała mnie narracja. Niby klasyczna 3-cioosobowa, ale bardzo mocno psychologizująca. Ciekawy styl.

W tej ponad 100-letniej książce można odnaleźć wiele współczesnych wątków np. relacja człowieka do natury, krytyka nowoczesności, krytyka kapitalizmu, prawa kobiet i inne. Oś fabuły stanowią wydarzenia na stopniowo kolonizowanym przez człowieka pustkowiu. Brak tutaj gwałtownych zwrotów akcji, ogólnie nie ma tutaj porywającej akcji, poruszane są wątki bardzo, nomen omen,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
25
7

Na półkach:

Trochę jak mantra, treść jakby zataczała kolo.

Trochę jak mantra, treść jakby zataczała kolo.

Pokaż mimo to

avatar
507
345

Na półkach: ,

Zgodnie z Wyzwaniem Czytelniczym października - zaczynam czytać noblistów literackich. Wielu z nich zapewne warto poznać bliżej, a nie zawsze jest po temu okazja, więc te tu pretekst przyjmuję z radością i zaczynam z grubej rury. Knut Hamsun.
Literatura to twarda jak skała norweskiego fiordu, ale i nie mniej piękna. Opowieść o prostym życiu ubogiego norweskiego ludu sprzed naftowej prosperity (ale i upadku) odmalowanego ostatnio w “NOrWAY”. Wielka epopeja chłopska, czy ziemska - można by rzec. Choć mamy tu już przedsmak współczesnego naftowego boomu Norwegii - tu jeszcze wprawdzie w postaci kopalni rud metalu, która to pozwala na szybki rozwój okolicznych wsi a i indywidualnych fortun również. Nie mamy wątpliwości jednak, że to nie po stronie owej kroczącej nowoczesności, owych Szwedów staje Knut Hamsun.
To ziemia karmi, daje siły życiowe i ubiera. Chłopi dzięki ciężkiej swej pracy mogą żyć z niej całkiem godnie. Odcięcie zaś od korzeni, jakimi są ziemia, praca na niej i rodzina psuje człowieka i sprowadza na złą drogę oraz zgubę ostatecznie, czego przykładem jest los Elizeusza - jednego z synów głównego bohatera i nestora rodu Izaka. Bardzo pozytywistyczne w duchu dzieło.
Z racji czasu powstania i tematyki nieodmiennie musi kojarzyć się z Reymontem. No i noblista lgnie do noblisty. O ile “Chłopi” - jedno z dwóch moich ukochanych dzieł jednego z ukochanych pisarzy (a owo drugie - “Ziemia obiecana” - to ta książka, którą jako jedyną zabrałbym ze sobą do neverland) - to epopeja z rozmachem opisująca człowieka osadzonego w “tu i teraz” (symbolizowanym przez zmienność pór roku) i z obrzędowością zeń wynikającą, to u Hamsuna mamy głównie surowość: twarde życie, ciężką pracę, wymagającą przyrodę. Ale i szczęście, urodzaj, w który przekuwa się znojny trud, szacunek wszystkich bohaterów do siebie wzajem. Jest i zawiść, podłość, lenistwo, ale wszystko to takie nieostateczne, takie akurat, by dopełnić świat, by umacniać w nim równowagę i spójność.
Doskonałe tłumaczenie, to dodatkowy atut dzieła; wspaniałe neologizmy i archaizmy językowe - od razu czujemy, że obcujemy ze światem, którego już nie ma.
Po pierwszym spotkaniu z pisarzem już wiem, że Knut Hamsun odnajduje we mnie swojego czytelnika i odkrywcę… Sporo jeszcze do poznania.

Zgodnie z Wyzwaniem Czytelniczym października - zaczynam czytać noblistów literackich. Wielu z nich zapewne warto poznać bliżej, a nie zawsze jest po temu okazja, więc te tu pretekst przyjmuję z radością i zaczynam z grubej rury. Knut Hamsun.
Literatura to twarda jak skała norweskiego fiordu, ale i nie mniej piękna. Opowieść o prostym życiu ubogiego norweskiego ludu sprzed...

więcej Pokaż mimo to

avatar
675
645

Na półkach:

Trudno odmówić autorowi wybitnego talentu. Język współgra z minimalistyczną fabułą i naturalizmem. Dla mnie był to rodzaj opowiadanej sagi , narrator sam nieraz zadawał pytania i na nie odpowiadał albo próbował jakoś rozumieć i wyjaśniać opisywane czyny czy zachowania. Słowa Hamsuna maja w sobie jakąś magię pochłaniania i przytrzymywania, płynie się z nimi jak z nutem rzeki. Może ułatwia to klarowność wymagań trudnego życia , proste potrzeby i emocje, wartości zależne od obowiązków i konieczności.? Cały czas przebija też wizja zgodności z naturalnym rytmem życia i poprzestawania na tym, co najważniejsze. Ale jednak odczuwam dysharmonię między ideologiczna tęsknotą za tzw naturalnym, pracowitym życiem odrzucającym karierę, kulturę i indywidualną kreację a spełnianiem się pisarza właśnie w tym, co umniejsza , a co jest zagłębianiem się w tajniki ludzkiej duszy i artystycznym opisem jej bogactwa.

Trudno odmówić autorowi wybitnego talentu. Język współgra z minimalistyczną fabułą i naturalizmem. Dla mnie był to rodzaj opowiadanej sagi , narrator sam nieraz zadawał pytania i na nie odpowiadał albo próbował jakoś rozumieć i wyjaśniać opisywane czyny czy zachowania. Słowa Hamsuna maja w sobie jakąś magię pochłaniania i przytrzymywania, płynie się z nimi jak z nutem...

więcej Pokaż mimo to

avatar
921
530

Na półkach:

Książka napisana sto lat temu, ale jakie aktualne przesłania zawiera. Dzisiaj ekologia,"powrót do natury" jest w modzie, a Hamsun już wiek temu promował i opiewał związek człowieka z naturą.

Książka napisana sto lat temu, ale jakie aktualne przesłania zawiera. Dzisiaj ekologia,"powrót do natury" jest w modzie, a Hamsun już wiek temu promował i opiewał związek człowieka z naturą.

Pokaż mimo to

avatar
36
29

Na półkach:

Arycydzieło.Powieść, która jest atrakcyjna również dla współczesnego odbiorcy. Wprowadza w surowy klimat Norwegii. Nadto ciekawe prawne zagadnienia np. dot. Reformy prawa karnego norweskiego.

Arycydzieło.Powieść, która jest atrakcyjna również dla współczesnego odbiorcy. Wprowadza w surowy klimat Norwegii. Nadto ciekawe prawne zagadnienia np. dot. Reformy prawa karnego norweskiego.

Pokaż mimo to

avatar
2579
1489

Na półkach:

Nordycki odpowiednik Chłopów z nutą znaną z początków Nad Niemnem. Doskonale oddaje skandynawską surowość charakteru i obyczajów, chłodem dostosowaną do tamtejszego klimatu. Nie tyle walka człowieka z dziką przyrodą, co próba jej obłaskawienia. Zmagania z przeciwnościami losu, a częściej z wrogością i zawistnych ludzi.
W ogólnym wydźwięku porywająca epicka pochwała pozytywistycznych ideałów pracowitości, wytrwałości i minimalizmu potrzeb. Napisana stylizowanym, a jednak przystępnym językiem, od pierwszych stron wciągająca w nurt akcji utkanej w serialowym stylu. Współczesnego czytelnika może natomiast irytować skrajnie konserwatywne podejście do roli kobiety, liberalne podejście do męskiej przemocy i rasistowski stosunek do mniejszości etnicznej Lapończyków.

Nordycki odpowiednik Chłopów z nutą znaną z początków Nad Niemnem. Doskonale oddaje skandynawską surowość charakteru i obyczajów, chłodem dostosowaną do tamtejszego klimatu. Nie tyle walka człowieka z dziką przyrodą, co próba jej obłaskawienia. Zmagania z przeciwnościami losu, a częściej z wrogością i zawistnych ludzi.
W ogólnym wydźwięku porywająca epicka pochwała...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  952
 • Przeczytane
  582
 • Posiadam
  126
 • Ulubione
  30
 • Teraz czytam
  15
 • Nobliści
  14
 • Literatura skandynawska
  12
 • Chcę w prezencie
  11
 • Literatura norweska
  9
 • Klasyka
  7

Cytaty

Więcej
Knut Hamsun Błogosławieństwo ziemi Zobacz więcej
Knut Hamsun Błogosławieństwo ziemi Zobacz więcej
Knut Hamsun Błogosławieństwo ziemi Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także