Prawdodziejka

Okładka książki Prawdodziejka
Susan Dennard Wydawnictwo: Sine Qua Non Cykl: Czaroziemie (tom 1) Seria: Imaginatio [SQN] fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2016-10-12
Data 1. wydania:
2016-01-05
Maciej Pawlak, Regina Kołek
wiedźma fantasy fantastyka czarodziejka magia

Jestem naprawdę zaskoczony jak ta książka mnie wciągnęła i jak szybko ją przeczytałem. System magiczny jest naprawdę ciekawy i przemyślany, czytając nie uderzyły mnie żadne sprzeczności czy momenty, gdzie pojawiał się problem i bohaterowie szybko za pomocą magii go rozwiązywali, jak w niektórych książkach się zdarza. Świat był ciekawy i różnorodny. Bohaterowie też fajnie wykreowani, oczywiście nie byli to najwybitniej opisani, wielobarwni, ale nie byli też płascy jak niektórzy. Było sporo akcji, co chwilę się coś działo, ale autorka dawała też czas na oddech. Osobiście polecam, jest to dobra książka.

Na pdf mam z ebook.Rasy ,statki.Magia,ogień.Coś super.Czytałem szczęśliwy.

Na pdf mam z ebook.Rasy ,statki.Magia,ogień.Coś super.Czytałem szczęśliwy.

Prawdodziejka to książka bardzo fajna która miała bardzo duży potencjał lecz niestety autorka bardzo lubi opisy. Gdzie mnie to bardzo nudziło i jak działa się jakaś fajna akcja to autorka przeskakiwała gdzieś gdzie w ogóle akcji nie było. Dla mnie książka bardzo przeciętna ale jeśli ktoś lubi motyw podróży w dodatku z takimi mocami jak ma bohaterka to może mu się spodoba. Jednak mi się wydaje że ja po prostu miałam za duże oczekiwania co do niej.

jedna z moich ukochanych książek<33 głównie dlatego, że kocham taki klimat: miasta portowe, statki itp. a na dokładkę magia. myślę, że autorka wspaniale wykreowała świat a także bohaterów, do których niesamowicie się przywiązałam

Największy problem tej książki polega na tym, że prawdopodobnie przeczytałam ją w złym momencie. Nie uważam ją za złą, choć zdecydowanie się z nią męczyłam i musiałam walczyć o chęci na jej skończenie. Niesamowicie kojarzyła mi się z "Buntowniczką z Pustyni" i nie mogłam się za cholerę pozbyć tego porównania, a tamten tom cholernie mi się nie podobał. Liczę jednak na to, że skoro tak mocno mi się kojarzy, to sytuacja będzie podobna i okaże się, że kolejne tomy są milion razy lepsze.

Dostałam tak naprawdę fajnych bohaterów, choć ich potencjał nie został do końca rozwinięty, bardzo ciekawy system magiczny i dość wartką fabułę, dlatego tym bardziej dziwię się, że ta historia do mnie nie trafiła, ale na pewno została w mojej pamięci. Z drugiej strony myślę, że ostatnio utraciłam ta zdolność cieszeniem się magicznymi światami. Nie wiem.

Ale wracając do systemu magicznego - każdy czarodziej ma swoją własna umiejętność, są krwiodzieje, więziodzieje, wiatrodzieje, ziemiodzieje... Żaden z nich nie umie niczego poza tym, skupiają się tylko i wyłącznie na swoich umiejętnościach i zdecydowanie są nazwiska mniej i bardziej znane. Trochę ciężko mi to wytłumaczyć, próbowałam już z M, ale kompletnie się zakręciłam w swoich tłumaczeniach, ale to akurat bardzo przypadło mi do gustu.

Trochę denerwuje mnie ten wręcz oklepany motyw from zero to hero. Tutaj przynajmniej nasza bohaterka nie dowiaduje się nagle, że jest jedyną, która może uratować świat i zyskuje powera, o jakim nikomu się nie śniło. Nie. Ma tylko moc, której nie ma nikt inny. Rozumiecie już, o co mi chodzi?

Generalnie jestem na tak. Seria chodzi za mną od momentu, w którym wyszedł pierwszy tom, chcę się dowiedzieć więcej. Chcę się dowiedzieć, co to za tajemnicze moce Iseult i czy Safi dotrzyma swoich obietnic. Chcę zobaczyć, więcej tego świata i dać mu kolejną szansę.

Nie przebrnęłam

Nie przebrnęłam

Książka mi się podobała choć nie było fajerwerków. Urzekła mnie głęboka przyjaźń jaką darzyły się nawzajem główne bohaterki i ich przygody. Akcja była ciekawa jednak nie wciągnęłam się aż tak jak w inne książki.

W bliżej nieokreślonej przeszłości, do szaleństwa zakochana w twórczości Maas poszukiwałam książek podobnych gatunkowo, stylistycznie, w skrócie – szukałam kolejnego Szklanego Tronu. Tym sposobem natknęłam się na Prawdodziejkę, którą to sama wyżej wymieniona poleca. Od tamtej pory mój gust mocno się zmienił, dlatego też książka chwilę przeleżała w oczekiwaniu na swoją kolej, ale przeczytania jej nie żałuję.

Susan Dennard stworzyła powieść, przez którą sunie się lekko i przyjemnie. Mamy tu dobrze zarysowane główne bohaterki połączone przyjaźnią na zasadzie przeciwieństw, zarówno w wyglądzie jak i charakterze – lekkomyślną Safiyę i racjonalną Iseult. Mamy ciekawy pomysł na magię opierający się na wykorzystaniu materii wszelakiej, zarówno tej ożywionej jak i nieożywionej. Mamy szeroko rozbudowany świat i dołączoną do niego mapkę Czaroziemii, mnóstwo akcji, której liczne wątki rozgrywają się na morzu, mamy religię, politykę, całe zaplecze intryg i lekki romans, który, całe szczęście nie przytłacza fabuły. Ja to kupuję.

Narracja prowadzona jest z perspektywy czterech postaci, dzięki czemu każdego poznajemy z osobna, widzimy jak poszczególne losy się splatają, a akcja nabiera przede wszystkim rozpędu, ale też sensu. W ciągłej wędrówce, na bohaterów spada przygoda za przygodą, na każdym zakręcie czyha intryga. Choć polubiłam wszystkich, zarówno ze względu na charakter jak i rodzaj magii, którą dysponują, nie jest tajemnicą, że moim faworytem jest Krwiodziej i to wątków z jego udziałem najbardziej wyczekiwałam.

W tej książce najbardziej podobała mi się świeżość, jaką ze sobą przyniosła. Choć momentami była przewidywalna i schematyczna, to sposób w jaki autorka poprowadziła fabułę i przedstawiła miejsce akcji wyróżnia ją spośród innych książek tego gatunku. Można by się do kilku kwestii przyczepić, do niektórych wątków wprowadzonych niepotrzebnie, albo znów do braku informacji, szczególnie na początku, ale suma sumarum jest to młodzieżówka, więc jestem w stanie na te drobne nieścisłości przymknąć oko.

Dla mnie bardzo fajny początek ciekawej serii i na pewno przeczytam ciąg dalszy.

Jakoś mi ta książka nie leży.
Bardzo długo nic nie jest wyjaśniane w tej książce i to mnie mączyło.
Nie wiedziałam dlaczego Iseult i Safi są więzisiostrami- dopiero gdzieś w połowie książki zostało to napomknięte. Dalej nie wiem co oznacza ta więź i skąd się bierze.
Płaskie postacie. Nikogo nie polubiłam w tej książce.
Młodszemu czytelnikowi może się spodobać ale mi nie.

Jakoś mi ta książka nie leży.
Bardzo długo nic nie jest wyjaśniane w tej książce i to mnie mączyło.
Płaskie postacie. Nikogo nie polubiłam w tej książce.
Młodszemu czytelnikowi może się spodobać ale mi nie.

Początkowo nie przekonywała mnie ta książka. Głównym minusem jak dla mnie było to, że nie czułam się dobrze wprowadzona w świat. Pojęcia typu więziodziejka, pływodziej, wiatrodziej itd nie wyjaśniały mi zbyt wiele. Osobiście wolę, gdy sam świat i zasady w nim panujące są dogłębniej przedstawione. Druga część była zdecydowanie bardziej wciągająca ale może mam takie odczucie, ze względu na lepsze rozumienie świata.