Mroczny kopciuszek

corbeau corbeau
18.02.2020
Okładka książki Szklany tron Sarah J. Maas

Celaena Sardothien, siedemnastoletnia zabójczyni, cudem przeżyła pierwszy rok zesłania do niewolniczej pracy w kopalni soli Endovier. Zgodzi się na wszystko, aby opuścić swoje więzienie – przyjmie nawet propozycję udziału w turnieju organizowanym dla rozrywki znienawidzonego władcy. Walka z największymi przestępcami królestwa o tytuł Królewskiego Obrońcy (czy raczej: Królewskiego Zabójcy) to i tak lepsza alternatywa, niż przymieranie głodem przy pracy ponad siły. Dlatego Celaena prosto z kopalni trafia na królewski dwór, do szklanego zamku, gdzie jej życiu zagrażają nie tylko pozostali uczestnicy turnieju, ale też przywołane na nowo pradawne zło.

„Szklany tron” Sarah J. Maas doskonale wpisuje się w nurt fantastyki skierowany do starszej młodzieży (YA). Młoda, silna bohaterka, ogarnięta uczuciowymi rozterkami i stawiająca czoła kolejnym zagrożeniom, to postać, z którą wiele czytelniczek może się identyfikować. Celaena jest harda i waleczna, ale lubi też piękne stroje, dobre jedzenie i długie nocne lektury. Walczy o swoją wolność, stopniowo przekonując do siebie tych, na których jej zależy. A szybko zaczyna jej zależeć przede wszystkim na dwóch młodych mężczyznach: na przystojnym księciu i ponurym kapitanie straży.

Problem w tym, że to, co w tej powieści mogło być potencjalnie najciekawsze, szybko schodzi na drugi plan. Celaena jest słynną zabójczynią, ale nie wiadomo właściwie kogo i dlaczego zabiła. Spotykamy ją w kopalniach soli, ale warunki życia w Endovier zostają tylko pobieżnie opisane, głównie w retrospekcjach. W zamku bierze wprawdzie udział w morderczym turnieju (głęboki ukłon w stronę „Igrzysk śmierci”), ale więcej miejsca poświęca się jej strojom i flirtom niż kolejnym pojedynkom. Dojrzalszych czytelników może też razić pewna przewidywalność akcji, przerysowanie postaci i nienaturalność dialogów. Na szczęście sytuację ratują elementy mrocznej magii i związanych z nią brutalnych morderstw, które sprawiają, że akcja przyspiesza i nabiera charakteru. Intrygują też aluzje na temat przeszłości głównej bohaterki i tego, kim może być w rzeczywistości. Te odkrywane stopniowo tajemnice sprawiają, że mimo niedociągnięć z zainteresowaniem śledzimy losy bohaterów.

„Szklany tron” to pierwszy tom cyklu o tym samym tytule. Każda kolejna książka może się poszczycić wyższą oceną, co świadczy o tym, że młodym czytelnikom z pewnością przypadnie do gustu historia pięknej zabójczyni na służbie u znienawidzonego króla.

Agnieszka Kruk