Truciciel

Okładka książki Truciciel Sharon Bolton Patronat LC
Okładka książki Truciciel
Sharon Bolton Wydawnictwo: Amber Cykl: Mistrz ceremonii (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller

Oficjalne recenzje i

Mroczne sekrety Sabden

Link do recenzji

716 368 41

Drugi tom z serii nieco rozczarowuje. Ciekawa jest forma prowadzenia narracji przeplatana z wydarzeniami z poprzedniej powieści (chociaż to trochę podważa moim zdaniem poczynania bohaterki z 1. tomu). W głównym nurcie znowu dzieci (Bolton chyba je lubi, częsty motyw) - niestety ten wątek po rozbudowaniu trochę tutaj traci na znaczeniu, bo służy zarysowaniu pewnych spraw, które autorka zapewne zacznie rozwijać w 3. tomie. Ostateczna historia Marigold i jej dziecka mnie nie satysfakcjonuje, a wplatanie do fabuły psychokinezy powoduje wypadanie z gatunku i w sumie sprawia, że wkraczamy na grunt, na którym szkoda by mi było zmarnowanego kryminalnego potencjału autorki.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Sharon Bolton to jedna z moich ulubionych autorek thrillerów i kryminałów (pomimo dwóch słabszych pozycji). Jej książki trzymają w napięciu a tematyka jest zróżnicowana.
"Truciciel" to druga odsłona "Mistrza ceremonii". Nie jest to typowy drugi tom, ponieważ wydarzenia przeplatają się ze sobą. Ta książka jest też mniej kryminalna a bardziej thrillerowa i nadprzyrodzona.
Florence wraca do Sabden na prośbę Larrego. Seryjny morderca upiera się, że zwłoki, które zostały odkryte mogą nie być tak stare jak twierdzi policja. Do miasta wracają też córki Larrego, by wyprawić ojcu pogrzeb.
Ta książka to tajemnice. Dużo tajemnic. Czytelnik poznaje przeszłość rodziny Glassbrooków, tajemniczy dom dziecka oraz niebezpieczeństwa teraźniejszości. Czy Florence uda się rozwiązać zagadki? A zagadek jest tu dużo.
Przyznaję, że pierwszy tom czytałam dawno temu i na początku trudno było mi się odnaleźć. Nie pamiętałam kto jest kim. Na szczęście autorka subtelnie przypomnia czytelnikowi wydarzenia z poprzedniej części. Przepadłam w tym niepokoju, lęku i tajemnicy. Bolton potrafi wciągnąć nas w sieć intryg i niepewności, co bardzo sobie cenię. Ten tom jednak nie utrzymał poziomu Mistrza ceremonii. Widać znaczną różnicę pomiędzy książkami. Ten cykl powinien się spodobać miłośnikom rytuałów, wrzosowisk, wiedźm, tajemnic rodzinnych i tajnych stowarzyszeń.

Widzę tu dużo negatywnych opini, z którymi nie do końca się zgodzę. Czytałam lepsze książki Bolton, ale czytałam też dużo gorsze od tej. Zabrakło mi na półce pierwszej części tego cyklu, ale to w niczym nie przeszkadza. Mroczny klimat, miejscowość, w której każdy jest dziwny i podejrzany, a do tego sabaty wiedźm przy pełni księżyca. Tylko to nazwisko głównej bohaterki... Zostawię bez komentarza :D

Stanowczo mówię NIE Sharon Bolton kombinującej ze stylem. „Truciciel” to druga część cyklu „Mistrz ceremonii”, które odbiegają od genialnych kryminałów wychodzących spod pióra autorki. Serio, kryminały polecam, natomiast co do tej serii, to jestem na nie. Pierwsza część była całkiem przyjemna, jednak przy tej drugiej nie mogłam się pozbierać, żeby skończyć, a rozwlekałam 3 tygodnie.

Akcja kręci się wokół dawnych spraw i podejrzanego domu dziecka, przy którym węszy policjantka Florence Lovelady (nazwisko 🤦🏼‍♀️), ta sama, która usadziła do więzienia seryjnego mordercę Larry’ego Glassbrooka 30 lat wcześniej. Ogólnie nie będę się rozpisywać, bo po przeczytaniu książki nie mam żadnych emocji, żeby coś z siebie wykrzesać. A niestety emocji w książce też nie znajdziecie.

To druga część serii Mistrz ceremonii. Nie czytałam pierwszej części ale zupełnie mi to nie przeszkadzało w lekturze. Akcja toczy się w dwóch wymiarach czasowych, w dodatku z perspektywy kilku osób.Jest klimat, jest mrok i skrywane tajemnice. Wisienką na torcie są elementy czarnej magii i zjawisk paranormalnych. A to jest to co "tygryski" lubią najbardziej 😉
Uwielbiam też głębokie "portrety" psychologiczne, które czasami przerażają a czasami intrygująco doskonale rozumiemy bohaterki. Współczujemy traum rodzinnych a w ich myślach odnajdujemy również nasze niespełnione marzenia i uczucia.
Oczywiście jest też zagadka kryminalna która wyjaśnia się krok po kroku a przynajmniej tak nam się wydaje bo jednak do końca autorka trzyma nas w napięciu i nie każdy szybko domyśli się zakończenia.
Czytajcie z przyjemnością👍

podtrzymuję swoją opinię....
Sharon Bolton niestety nie porwała mnie swoim cyklem o Florence Lovelady :/

podtrzymuję swoją opinię....
Sharon Bolton niestety nie porwała mnie swoim cyklem o Florence Lovelady :/

Niestety przepaść między pierwszą, a drugą częścią jest bardzo zauważalna. W przeciwieństwie do "Mistrza Ceremonii" - "Truciciel" jest po prostu nudny. Nie wiem czy to wina powielania wątków czy ślamazarnej akcji, ale niestety dla mnie to najgorsza książka autorstwa Sharon Bolton.

Kolejne spotkanie z Florence Lovelady, przeszłość przeplata się z teraźniejszością. Bohaterowie znani z poprzedniej części, kolejny raz świetnie się czyta, fajny klimat magii i tajemnic.

Zaczynało się tak dobrze... I nawet do połowy miałam nadzieję, że będzie lepiej. Ciekawa fabuła (uwielbiam rozwikłać zagadki z przeszłości ), ale w momencie, gdy w thrillerze pojawia się wątek magii i czarów (rytuałów ku ścisłości), to mój entuzjazm co do powieści uderzył o podłogę.
Ostatnie 3/4 książki sobie darowałam. Pomimo ogromnej ciekawości, by poznać zakończenie historii, nie dałam rady.

Książka intryguje i zaciekawia od pierwszego akapitu. Gęsta atmosfera podejrzeń, napięcie trzyma do ostatniej strony. Gorąco polecam.

Dodaj cytat z książki Truciciel