Mroczne sekrety Sabden

10.12.2019
Okładka książki Truciciel Sharon Bolton Patronat LC
Średnia ocen:
Czytelnicy: 353 Opinie: 22

Wiedźmy, cała trzynastka, wszystkie były kobietami. (…) Dwanaście z nich trzymało się za ręce i tworząc wielkie koło, wyginały się i wykonywały ruchy niemożliwe do naśladowania. Ich włosy powiewały na wietrze, ogień obsypywał je iskrami. Trzynasta obchodziła krąg, wolno i samotnie, bo jej zadaniem było bicie w bęben. (...) We mnie zaczęło narastać jakieś podniecenie, i choć stałam na obrzeżu, czułam się częścią czegoś o wielkie mocy.

O wiedźmach z Sabden mieliśmy okazję poczytać w „Mistrzu ceremonii”, pierwszej części serii o tym samym tytule. Teraz Sharon Bolton oddała nam do rąk drugą część, zatytułowaną „Truciciel”. Niech was jednak nie zwiedzie owa kolejność, bo jak przystało na tajemnicze przenikanie, owa pozycja nie jest typowym drugim tomem. Historia tu opisana wiąże się i przeplata z pierwszą częścią, obie uzupełniają się, wprowadzając nas w mroczny świat wykreowany przez autorkę. Jak możecie się domyślić, lepiej czytać po kolei, ale jak akurat macie pod ręką tylko „Truciciela”, to nie opierajcie się za długo, poczęstujcie się nim już teraz. Nie zdradzi za wiele z poprzedniczki, a wręcz zachęci, by jeszcze szybciej sięgnąć po wcześniejszą część.

„Truciciel” podzielony jest na trzy części. Pierwsza z nich dzieje się w 1999 roku, a prowadzą nas przez nią Florence Lovelady, szanowana komisarz, i Cassie, córka Larry’ego Glassbrooka, mordercy. Trzydzieści lat wcześniej pierwsza z nich doprowadziła do schwytania go i osadzenia. Teraz żywot Larry’ego dobiega końca. To wydarzenie sprowadza obie panie do Sabden, ale to tylko pretekst, bo tak naprawdę przyciąga je coś innego. Jedna chce wyjaśnić tajemnice czterech ciał dzieci znalezionych niedawno w pobliżu domu dziecka, druga wraca po to, co zabrano jej trzy dekady temu, i zdeterminowana nie cofnie się przed niczym. Druga część przenosi nas do roku 1969 i tu za rękę prowadzą nas Sally, matka Cassie, a także żona Larry’ego, oraz ponownie Florence, która dopiero co stawia kroki w policji. Tym razem bierze udział w śledztwie w sprawie domu dziecka Black Moss Manor, który mimo dobrej opinii skrywa mroczne tajemnice. W ostatniej części wracamy z powrotem do 1999 roku, by powiązać to, co było głęboko skryte, z tym, co wyszło na jaw. Jeśli to was jeszcze nie przekonuje, to dodam do tego przebiegłą trucicielkę, która może was skusi bardziej.

Sharon Bolton to brytyjska pisarka, która pochodzi z Lancashire i – jak sama napisała w ”Mistrzu ceremonii” – jest kobietą z Pendle, dlatego zawsze chciała stworzyć powieść o wiedźmach z tego regionu. Osobiście cieszę się, że mam możliwość ponownie zanurzyć się w ten mroczny klimat, którym autorka otula czytającego. Prowadzeni słowami głównych bohaterek wkraczamy w ten świat, świat tajemnic skrzętnie chowanych, mrocznie szumiących wrzosowisk i ciemnych sił, które zbierają się nad miastem. Gdy dodamy do tego odrobinę niewyjaśnionych zdolności, otrzymamy całość, która wciągnie nas od pierwszej strony. Z zapartym tchem będziecie podążać za bohaterami, prowadzić śledztwo, wyjaśniać tajemnice i brać udział w sabacie. Pamiętajcie tylko, że gdzieś tam czai się trucicielka, a na plecach możecie czuć oddech mistrzów…

„Truciciel” to powieść, która porwie was na mroczne wrzosowiska, otuli ponurymi tajemnicami i ugości smakiem trucizny. Gdy już z utęsknieniem będziecie czekać na koniec, to utuli was w torfowisku, byście na zawsze zostawili cząstkę siebie w tym świecie. Wciągnie was w tylko sobie znany rytm, za którym będziecie podążać, chcąc więcej i więcej. Zaskoczy was i zadziwi. Polecam wszystkim, którzy chcą zanurzyć się w mrocznej mieszance thrillera i powieści obyczajowej.

Agnieszka Zwolska-Szydłowska