Lekcja historii Jacka Kaczmarskiego

Okładka książki Lekcja historii Jacka Kaczmarskiego Iwona Grabska, Diana Wasilewska
Okładka książki Lekcja historii Jacka Kaczmarskiego
Iwona GrabskaDiana Wasilewska Wydawnictwo: Demart albumy
albumy
Demart
2019-01-01
2019-01-01
Kaczmarski malarstwo

Lekcja histori... Iwona Grabska, Dian...

Bardzo fajna książka dla fanów twórczości Jacka Kaczmarskiego. Wiesze zestawione z obrazami, którymi się inspirował. Ładnie wydana i bogato ilustrowana.

Kaczmarskiego słucham "od zawsze". Często wracam do jego utworów, odnajdując w nich coraz to nowe warstwy i znaczenia. Książka mnie pozytywnie zaskoczyła, kupiłam ją właściwie "w ciemno", przez internet i spodziewałam się zestawienia reprodukcji obrazów i tekstów, być może z krótką analizą. Otrzymałam album, wydany na dość porządnym papierze, oprócz reprodukcji obrazów tekstom analiz towarzyszą powiększenia wybranych fragmentów tychże. Pochłonęłam w jeden wieczór, ale będę wracać.

Kompetentnie i przystępnie napisana analiza tekstów Jacka Kaczmarskiego, wraz z reprodukcjami. Przybliżyła mi okoliczności powstania niektórych utworów i ich pierwowzorów.
Na szczególną uwagę zasługują teksty dotyczące Malczewskiego i Linke, rozjaśniły mi trochę postaci tych tajemniczych malarzy.
Jak dla mnie, czasami brakuje lepszych powiększeń obrazów, w "Tysiącletnim królestwie" i "Wojnie postu z karnawałem" aż się o to prosi!
Muszę przyznać, że dzięki tej książce zainteresowałam się bardziej sztuką, a także zrozumiałam lepiej twórczość Kaczmarskiego.
Książka godna polecenia, choć irytowało mnie, że na omówienie każdego utworu poświęcone było tyle samo miejsca! Nie oszukujmy się, interpretacja "Czerwonego autobusu", czy tryptyku Boscha zasługuje na więcej uwagi niż "Martwa natura".
Polecam.

Jak dla mnie, czasami brakuje lepszych powiększeń obrazów, w "Tysiącletnim...

Kaczmarski miał w głowie wszechświat. To jest pozycja obowiązkowa dla człowieka myślącego. I nie tylko Polaka, nie tylko miłośnika sztuki czy historii - człowieka po prostu, bo uniwersalność przekazywanych przez poetę treści oszałamia. Do tego dochodzą solidne i szczegółowe opracowania obrazów, dobrej jakości reprodukcje.
Ta książka wzbogaca.

Ta książka wzbogaca.

Jacek Kaczmarski był dla mnie do tej pory przede wszystkim bardem "Solidarności". W latach 80-tych słuchałam jego pieśni , traktując je jako komentarz do aktualnych wydarzeń. Przypadkowo natrafiłam na album, który przemówił do mnie słowem, obrazem i muzyką (dzięki dołączonej płytce CD). Kompletny "odlot"(ba , nawet hardkorowy majndfak). Uzmysłowiłam sobie jak bardzo uniwersalne są jego teksty, niektóre,jak chociażby sztandarowe "Mury", wręcz profetyczne. Dla mnie to ponowne odkrycie Kaczmarskiego. Pozazdrościć wrażliwości, przenikliwości, mistrzostwa w operowaniu słowem i muzyką, no i takiej umiejętności patrzenia na obrazy. Dla mnie po prostu mistrzostwo. Chapeau bas!

Jedyny minus tej publikacji to jakość reprodukcji i trochę powierzchowne analizy tekstów Kaczmarskiego (ale dociekliwi mogą zajrzeć chociażby na stronę www.kaczmarski.art.pl)

Uczta dla oka i dla duszy! Pokarm dla spragnionych Sztuki!

Niesamowity album, w którym znajdują się reprodukcje wielkich dzieł malarstwa oraz inspirowane nimi wiersze Jacka Kaczmarskiego. Zarówno do obrazu, jak i do poezji dołączony został komentarz (analiza).

Jest to pozycja, którą czytelnik się delektuje, wiele można dowiedzieć się dzięki interpretacjom autorek, rzucają one niekiedy nowe światło na nasze wyrobione wcześniej poglądy. Komentarze rzetelne, kompetentne, interesujące. Są tam również informacje dotyczące losów obrazów, historii ich powstawania czy ciekawostki z życia malarzy.

Wśród dzieł malarskich znajdziemy takich mistrzów pędzla, jak np.: Vermeer, Holbein, Hals, Bruegel, Bosch, Matejko, Gierymski, Michałowski, Malczewski, Witkiewicz, Linke i in. Obrazy są znane, świetne, nic więc dziwnego, że stały się inspiracją dla słynnego barda.

Jacek Kaczmarski - postać kultowa, legenda, człowiek wrażliwy, inteligentny, z poczuciem humoru i jakąś tajemnicą. Poeta niezwykły, czytać jego twórczość to czysta przyjemność. Zaskoczyło mnie to, jak wiele może dostrzec człowiek, Kaczmarski miał tę umiejętność obserwacji, wychwytywania szczegółów oraz nazywania widzianej rzeczywistości w sposób mistrzowski.

Poezja Kaczmarskiego to poezja dla każdego. Nie stroni od potoczności, ale bywa i wzniosła, z każdej strony bije potężny ładunek emocjonalny. Poeta trafnie odgaduje symbole ukryte na płótnach, pisze o nich ubierając je w metafory, związki frazeologiczne, słowem: daje szansę czytelnikowi odgadnięcia znaczenia owych symboli. Widać, że Kaczmarskiego interesuje przede wszystkim człowiek, życie i jego sens. Snuje poetyckie opowieści, będące nie tylko ekfrazami - wydaje się, że poprzez poezję autor próbuje zrozumieć siebie, zrozumieć człowieka w ogóle i pojąć to, co bywa niepojęte.

"Lekcja..." to swoisty przewodnik po ścieżkach sztuki. Ale nie tylko. Czytając i oglądając ten album odbędziemy podróż w głąb siebie, a po powrocie z pewnością będziemy bogatsi w niesamowite wrażenia i nowe spostrzeżenia.

Uczta dla oka i dla duszy! Pokarm dla spragnionych Sztuki!

Bardzo ładnie i fajnie wydana wiersze Jacka a obok opisy i zdjęcie obrazu

Bardzo ładnie i fajnie wydana wiersze Jacka a obok opisy i zdjęcie obrazu

bardzo przyjemna lekcja historii i sztuki :) i mówię to jako antysympatyk historii :)

• Poezja
  • Jacek Kaczmarski