Przytulnym miejscem jest mogiła

Okładka książki Przytulnym miejscem jest mogiła
Alan Bradley Wydawnictwo: Vesper Cykl: Flawia de Luce (tom 9) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
2019-10-15
Data 1. wydania:
2018-02-08
Marek Król

Z 9 tomem opowiadającym historię Flawii zetknęłam się bez wiedzy, że jest to część większej serii - szukałam lekkiej, niezobowiązującej młodzieżówki, a opis i okładka tej książki zaciekawiły mnie.

Podczas czytania nie miałam odczucia, że brakuje mi wiedzy z pozostałych tomów, nie znałam wcześniej serii o Flawii, ale w tej części przedstawiona historia jest osobną przygodą bohaterki oraz jej towarzyszy, odetchnięciem po ostatnich, smutnych wydarzeniach. Tu należy zaznaczyć, że sytuacje mające miejsce wcześniej są przywoływane, ale przy tym od razu tłumaczone w sposób zadowalający, pozbawiający myśli, że coś tu się może nie składać w jedną całość. Sama Flawia również jest przedstawiona tak, że podczas lektury nie miałam poczucia, że jej nie znam, że muszę doczytać inne tomy, by wiedzieć kim ona jest i co nią kieruje, za co należy się duży plus autorowi.

Styl pisania jest lekki, książkę łatwo się więc czyta, a fabuła prowadzona jest tak, że nie ma przestojów, nie jest również w żaden sposób irytująca, historia nie jest przedłużana w sztuczny sposób, znalazło się w niej wszystko co powinno się znaleźć: wprowadzenie do sprawy, dążenie do jej rozwiązania i rozwiązanie. I tyle, co jest kolejnym dużym plusem.
Ostatecznie więc książka mi się podobała, jednak myślę, że lepszą rozrywkę stanowić będzie dla młodszej młodzieży, nie czuję się więc zachęcona do zaznajamiania się z pozostałymi tomami z serii o Flawii. Mimo to muszę przyznać, że pozycja spełniła swoje zadanie - była przyjemnym "zabiciem czasu", z ciekawym wątkiem kryminalnym, nieco mroczną otoczką, napisana lekkim, przystępnym językiem.

Jest to jedna z bardzo niewielu serii książkowych, które czytam i zamierzam czytać dopóki tylko są wydawane. Alan Bradley stworzył świat Flawii de Luce nie tylko dla młodzieży, ale również dla starszego czytelnika. Mimo, że główna bohaterka jest 12 letnią dziewczynką, to książki te nie są infantylne, a zagadki, które Flawia rozwiązuje są godne Herculesa Poirot. A wszystko to w krajobrazie sielskiej, angielskiej wioski. Do tego świetne, klimatyczne okładki i intrygujące tytuły. Świetna rozrywka.

Kocham i kropka. Po każde kolejne przygody Flavii sięgam bez zastanowienia i z wielkim apetytem na przygodę. Po raz kolejny się nie zawiodłam. A i Dogger zaczyna zaskakiwać!

Stara dobra Flawia <3 Po dwóch poprzednich emocjonalnie cięższych tomach, pan Bradley pozwala fanom trochę odetchnąć. Mamy więc znów rozwiązywanie zagadki kryminalnej i kolejne przygody młodej chemiczki-detektywa. Wspaniały humor i naprawdę świetne tłumaczenie (to istotnie, ponieważ poprzednie tomy były rewelacyjnie przetłumaczone a język stanowi ogromny atut tej serii).
Znowu czekam niecierpliwie na kolejną część :D

" Lepiej oddać się śledzeniu tego, jak Flawia za pomocą dedukcji, błyskotliwości, umiejętności szybkiego łączenia faktów oraz wtykaniu nosa w nieswoje sprawy odkrywa, łącząc kolejne elementy układanki, jak i dlaczego zginął Orlando – w czym pomaga jej, poza Doggerem, pewien mały chłopiec, syn miejscowego grabarza. Malec akurat robił zdjęcia z lotu ptaka (za pomocą aparatu przymocowanego do latawca) nad rzeką, gdzie został znaleziony Orlando."

Reszta opinii pod adresem: https://tanayahczyta.wordpress.com/2020/01/28/przytulnym-miejscem-jest-mogila-a-bradley/ :)

Sentyment do bohaterki nie pozwala mi na mniejszą ilość gwiazdek, ale urok osobisty Flawii przesłonił niedostatki fabuły, powtarzalność motywów i postaci.

Nie wiem na ile przytulnym miejscem jest mogiła, za to w pełni zdaję sobie sprawę jak dobrymi książkami są historie o Flawii de Luce. Szkoda mi tylko tych wszystkich zmian, które autor wprowadził ostatnio do życia Flawii. Zmiany są niezbędne, ale wydaje mi się, że akurat w tym przypadku ta jedna była niepotrzebna.
Poza tym wszakże Flawia to wciąż stara dobra Flawia. Tym razem większą rolę przyjdzie natomiast odebrać Doggerowi, co mnie akurat bardzo cieszy, bowiem od początku polubiłam jego postać i zawsze mnie on ciekawił.

Poza tym wszakże Flawia to wciąż stara dobra Flawia. Tym...

Zasmuciło mnie zakończenie poprzedniego tomu, więc z radością czytałam może jeszcze nie o współpracy, ale o zakopaniu topora wojennego Flawii z siostrami. Naprawdę miła odmiana. Sama zbrodnia popełniona w miejscu oddalonym od Buckshaw, wśród nieznanych nam jeszcze osób też wydaje się być takim powiewem świeżości.
Przeczytałam z przyjemnością i czekam na kolejną część.

Przeczytałam z przyjemnością i czekam na kolejną część.

1950

Ciekawa i sympatyczna kryminalna seria trzymająca się swojej epoki. Z sympatycznymi postaciami postaciami. Ja bardzo lubię.

Alan Bradley Przytulnym miejscem jest mogiła Zobacz więcej