Jak kominiarzy śmierć w proch zmieni

Okładka książki Jak kominiarzy śmierć w proch zmieni
Alan Bradley Wydawnictwo: Vesper Cykl: Flawia de Luce (tom 7) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Flawia de Luce (tom 7)
As Chimney Sweepers Come to Dust
Vesper
2017-10-01
2017-10-01
Data 1. wydania:
2015-01-06

Ta cześć wypada baaardzo słabo na tle wcześniejszych. Nudą wiado od początku a tłumaczenie znów zawiodło i to bardzo. Szczerze, to w każdym tomie Flawii, wciąż odsyła się czytelnika do stópki, aby zapoznał się z mało istotną informacją i stracił wątek w czytaniu. W tej części odnośniki zdają się być na każdej stronie, a ich tłumaczenie momentami woła o pomstę do nieba. Przywykliśmy, że Flawia to brytyjska bohaterka, nie ma potrzeby w siódmym tomie na siłę wymyślać określeń typu : " od myszy do łoszy" - wystarczyło wyjaśnić, że słowa mysz i łoś w języku angielskim pisze się podobnie "mouse" i "moose". Nie było również potrzeby na siłę "spolszczać" niektórych spostrzeżeń Flawii względem kanadyjskich tradycji, bo umieszczanie w ustach Flawii tego typu stwierdzeń jak " tu nie chodzi się w pole a na podwórko" wręcz wywoływało odruch wymiotny. A jeśli już chce się wyjaśniać jakieś słownictwo to warto albo zasięgać głębszej wiedzy, albo zapytać specjalistów, bo podłoże makadamowe to nie są kamienie o różnej gradacji spojone lepiszczem.
Co do samych przygód Flawii to chyba też można by się było przyczepić, nudą w sumie wiało przez całą książkę, ale kto pokochał niesforną chemiczkę w poprzednich częściach, przetrawi o niej wszystko :)

Kolejna część przygód Flawii De Luce. Tak jak poprzednie książki tą również pochłonęłam w jeden dzień. Historia toczy się w szkole z internatem Bodycote w Kandzie. Początek przyjazdu do szkoły zaskakujący - ciało wypadło z komina. Byłam bardzo ciekawa jak nasza bohaterka poradzi sobie w nieznanym jej otoczeniu i jak rozwiąże zagadkę. Nie mogę się doczekać kolejnego tomu. Polecam.

Ten tom najmniej mi się podobał ze wszystkich i stąd bodajże najniższa ocena wśród całego cyklu. Kanada jest pokręcona i przygody Flawii w Żeńskiej Akademii Bodycote równie pokręcone. Bardzo dużo tu dylematów i wątpliwości - chyba w żadnym innym tomie wcześniej nasza nastolatka nie miała tak "wisielczego" nastroju, zapewne wynikającego z wygnania i mętnych tropów dotyczących "kanapek z bażantem". Tytułowe morderstwo przekombinowane chyba ździebko dla mnie, ale oczywiście jadę z koksem, tj. Flawią dalej.

Flawia de Luce jak zwykle nie zawiodła - każda książka z serii na wysokim poziomie. Fabuła siódmej części rozgrywa się w Kanadzie, dzięki czemu napłynął wiatr świeżości. Sama Flawia jest cudowna, dojrzewa, jednak te cechy, które w niej uwielbiam (dociekliwość, ciekawość świata itd.) nie zmieniają się. Bohaterka jest co raz lepszym młodym człowiekiem.
"Jak kominiarzy śmierć w proch zmieni" czyta się z wielką przyjemnością i z taką samą przyjemnością polecam lekturę ;)

"Jak kominiarzy śmierć...

Przygodę z Flawią rozpoczęłam już jako młoda dziewczyna, więc miałam z nią ogromnie dobre wspomnienia. Na kilka lat zupełnie zapomniałam o tej serii, a tu zdążyły wyjść już kolejne części, więc nie było innej możliwości jak trafiłam na nią na wyprzedaży. Ciężko mi powiedzieć co poszło nie tak. Oczywiście, książka wciąż jest dobra, mimo tego, że naprawdę chciałabym żeby zostało nam powiedziane jako czytelnikom więcej na temat akademii w jakiej znalazła się Flawia i jej tajemnic.
Być może moje wspomnienia są wyolbrzymione, ale mam wrażenie, że we wcześniejszych częściach Flawia miała w sobie więcej uroku.
Mimo wszystko dla fanów tej serii gorąco polecam, wciąż jest to dobra przygoda z naszą ulubioną buntowniczką.

Wciąż ciekawa i fascynująca Flawia, choć nieco straciła wartkość akcji. Dobre tłumaczenie. Przez pierwszą część książki czytałam innym na głos i cytowałam rewelacyjnie napisane fragmenty. Lekkości pióra i tłumaczenia większość książek naprawdę może pozazdrościć.

Niestety to już nie jest ta sama Flawia co w tomach 1-5, mam wrażenie że autor na siłę wrzuca mnóstwo tajemniczych wątków i żadnego z nich nie wyjaśnia... Do tego ten koszmarny tłumacz, poprzednie części czytało się lepiej, no i nie rozumiem sensu zmiany imion bohaterów na polskie, kiedy w poprzednich częściach były zostawione w oryginale, jak i na siłę przerabiania wielu rzeczy na język polski ("żegnaj Gienia"? serio?...)

Flawia w szkole dla dziewcząt. Już samo w sobie to jest intrygujące, a przecież szkoła, uczennice i grono pedagogiczne skrywają sporo sekretów. No i trup, wylatujący z kominka, zaraz po przyjeździe naszej bohaterki, to się nazywa mocne wejście ;) Intrygujące i trudno mi było się oderwać.

Banitka! Oto jak czuje się Flawia, kiedy zostaje wysłana za ocean do Kanady, do Żeńskiej Akademii panny Bodycote - szkoły z internatem, do której uczęszczała niegdyś jej mama. Jednak tuż przed pierwszym porankiem niewoli, u jej stóp ląduje dar od losu. Ponieważ Flawia de Luce to Flawia de Luce - świetnie zapowiadająca się chemiczka i detektyw - tym darem jest okopcone ciało owinięte we flagę, które wypadło z komina jej sypialni. Od teraz będzie uczestniczyć w lekcjach, oceniać nauczycieli ( wśród nich znajduje się uniewinniona morderczyni) oraz dyrektorkę, a także zdobywać przyjaciół ( oraz wrogów). W międzyczasie będzie musiała rozwiązać zagadkę, czyli odkryć : kim była ofiara, kiedy zginęła, kto ją zabił i jak? To nie wszystko, gdyż krążą pogłoski, że szkoła jest nawiedzona, a trzy uczennice zniknęły stąd w tajemniczych okolicznościach. Uważam, że książka jest super. Jej akcja po raz pierwszy dzieje się w nowym miejscu, a rozwój wydarzeń potrafi być zaskakujący. Myślę, że Wam również się spodoba. Czekam już na następną część. Polecam i zapraszam do śledzenia mojego bloga https://zaczytanamary.blogspot.com/ oraz

Seria o Flawii to jedna z niewielu serii książkowych, gdzie czekam na każdy kolejny tom z niecierpliwością. Początkowo wydawało mi się, że to powieści adresowane do młodszego czytelnika, jednak z czasem przekonałam się, że wcale tak nie jest. Zagadki, które rozwiązuje młoda adeptka chemii są iście 'sherlockowo-holmesowe' i trafią w gust zarówno starszego, jak i młodego czytelnika. Jeśli ktoś lubi klimat a la Agatha Christie, z dozą czarnego humoru to coś w sam raz dla niego. Do tego te okładki...wydawnictwo Vesper zilustrowało Flawię de Luce lepiej niż jej zagraniczni wydawcy.

Alan Bradley Jak kominiarzy śmierć w proch zmieni Zobacz więcej
Alan Bradley Jak kominiarzy śmierć w proch zmieni Zobacz więcej