Obelisk kładzie się cieniem

Okładka książki Obelisk kładzie się cieniem
Alan Bradley Wydawnictwo: Vesper Cykl: Flawia de Luce (tom 6) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Magdalena Moltzan-Małkowska
Flawia de Luce Alan Bradley

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Uwielbiam Flawię, przeczytałam, z zachwytem, 5 poprzednich części, ale "obelisk" jest przeciętny. Brakuje w nim uroku i lekkości poprzednich opowieści.

Ta historia jest przyciężkawa, czasem coś zaiskrzy, ale rzadko. Zachowanie Flawii nie jest już absurdalnie makabryczne, ale raczej idiotyczne. Wprowadzenie wątków narodowych i szpiegowskiej do lekkiej, baśniowej historii - niszczy całą baśniowość; niszczy urok i niejednoznaczność bohaterów. Zostaje dziwny tekst patriotyczno - moralizatorski dla dzieci. Oraz patologiczna rodzina uwikłana w sprawy narodowe.

I nie wiem dlaczego wciąż na okładce opowieści o Flawii jest diaboliczna dziewczyna z czarnymi włosami i czarnymi oczami, skoro Flawia miała niewinnie niebieskie oczy i myszowarte włosy. I wcale nie ubierała się na czarno, raczej na biało czy szaro.

Tę cześć trzeba przeczytać jednym duszkiem z poprzednią. Tom 5 kończy się słowami wypowiedzianymi przez ojca do córek " odnaleziono waszą matkę", tom 6 opowiada o odnalezionej Harriet, sprawy osobiste rodziny De Luce tak mocno wyłaniają się na pierwszy plan, że nawet umyślne morderstwo nie może ich przyćmić.

właściwie nie było fabuły, ale to nadal była jedna z najlepszych części, pełna historii wielu postaci i zwrotów akcji

1975

Ta część cyklu mnie absolutnie zauroczyla. Chyba jeszcze się nie spotkałam z takim podejściem do żałoby, straty ukochanej osoby, żalu... Autor ma niebywały talent, subtelność, wrażliwość w opisywaniu delikatnej natury rzeczy...
Naprawdę polecam. Jest w tej powieści i humor, i celność, i powaga, smutek, a wszystko w odpowiednich proporcjach.

Bardzo mi się podoba, jak z każdym kolejnym tomem, Bradley w inteligentny sposób łączy wątki i epizody zaledwie wspomniane we wcześniejszych tomach i nagle wszystko układa się w fantastyczną całość. W "Obelisku" dodano bardzo dużo o rodzinie de Luce i przeszłości seniorów rodu. Flawia bardzo dojrzewa w tym tomie, a przed nią kolejne wyzwanie. I wcale nie mam na myśli intrygi kryminalnej - ta tutaj jest wyjątkowo potraktowana poboczniei nieco po macoszemu, bo nie jest najważniejsze: kto zabił, ale dlaczego.
A styl pisania Bradleya - albo się kocha albo się nienawidzi. Ja pokochałam, stąd od lutego powoli zapoznaję się z każdą kolejną częścią przygód niesfornej dziewczynki myślącej ciut za dużo o śmierci i truciznach :)

Mam wrażenie że autor postanowił zmienić koncepcję serii. Poprzednie części były po prostu sympatycznymi historiami kryminalnymi, gdzie Flawia rozwiązuje zagadki wioskowych morderstw. Tutaj nagle okazuje się, że jej rodzina odegrała superważną rolę w historii Anglii, a może i świata. Trochę nie trzyma mi się to kupy i nie jestem pewna, czy ten kierunek ewolucji powieści będzie mi odpowiadał, niemniej z tym większą ciekawością sięgnę po kolejny tom.

,, Odnaleziono waszą matkę". Nastał ten oczekiwany dzień powrotu Harriet. Cała rodzina i mieszkańcy miasteczka stoją na stacji w oczekiwaniu. Ale na chwilę przed przyjazdem pociągu do dziewczynki podchodzi nieznajomy mężczyzna w długim płaszczu i wypowiada niezrozumiałe słowa. Zaraz później jest martwy. Kim był, co oznaczała jego wiadomość? Flawia będzie musiała rozwikłać tę zagadkę. Lecz to nie wszystko, ponieważ do Buckshaw zawitały również jej kuzynki - Lena, wraz ze swoją córką Undine. Młodą chemiczkę czeka nie tylko śledztwo, ale także odkrycie sekretnej przeszłości swojej rodziny. Uważam, że to jedna z najciekawszych części z serii. Wyróżnia ją przede wszystkim to, że akcja jest nieco odmienna niż w poprzednich częściach. W tej ,w małej mierze jest skupiona na śledztwie, za to większa uwaga jest poświęcona wydarzeniom z życia głównej bohaterki. Polecam i zapraszam do śledzenia mojego bloga https://zaczytanamary.blogspot.com/ oraz https://www.facebook.com/zaczytanamary/

Pierwsze strony książki i już trup (jak w Sandomierzu). Do domu wraca w trumnie mama Flawii, zaginiona dziesięć lat wcześniej, a na peronie pod pociąg zostaje wepchnięty mężczyzna. W życiu dziewczynki pojawiają się osoby związane z Hariett de Luce. Flawia będzie próbowała rozwiązać zagadki związane z jej rodziną, ale także przywrócić matkę do życia.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Cykl o Flawii de Luce wydawnictwa Vesper znam już długo; teraz przyszła kolej na piąty, szósty i siódmy tom: "Gdzie się cis nad grobem schyla", "Obelisk kładzie się cieniem" i "Jak kominiarzy śmierć w proch zmieni" (skojarzenia z poezją nieprzypadkowe). I mimo, że to było w sumie prawie tysiąc stron, odłożyłam na półkę po przeczytaniu z westchnieniem żalu; chciałoby się więcej. Na szczęście, za granicą jest już kolejny tom, więc pozostaje czekać.

Niby to powieści dla dzieci, a niby nie. „Kroniki Buckshaw” (nazwa serii) Alana Bradleya mają najlepszą możliwą cechę literatury dziecięcej: czytane przez dorosłych, nabierają drugiego dna. W skrócie: Flawia jest jedenastoletnią dziewczynką wychowaną przez ojca na dalekiej angielskiej wsi lat 40. i 50. Ojciec jest arystokratą; po tajemniczym zaginięciu młodej żony w Himalajach, całkowicie zamyka się w sobie i spędza czas zamknięty w gabinecie. Flawia ma dwie siostry: Ofelię i Dafne. Ofelia spędza czas na gapieniu się w lustro i graniu na fortepianie, Dafne – nad klasykami w bibliotece. Obydwie, z niewiadomych powodów, odnoszą się do siostry z niechęcią; Flawia nie znosi ich po dziecięcemu, oskarżając o próżność i złośliwość ale czytelnik z łatwością wyczuje, że sprawa nie jest aż tak prosta: dziewczęta również nie wyglądają na szczęśliwe. W posiadłości rodzinnej mieszka także „człowiek do wszystkiego”: tajemniczy Dogger, cichy, skromny i niesamowicie inteligentny człowiek o niejasnej przyszłości, całkowicie oddany rodzinie. Dodatkowo, dom codziennie nawiedza jowialna pani Mullet, gospodyni najęta ze wsi.

Flawia cały swój czas poświęca laboratorium chemicznemu, znajdującemu się w domu. W wieku jedenastu lat jest chemicznym geniuszem, choć nikt w domu nie zdaje sobie z tego sprawy. Jej analityczny umysł przydaje się podczas rozwiązywania zagadek: w każdym tomie pojawia się bowiem trup. Tak, seria jest na pozór kryminałem, choć zagadki są proste, a ich przewidywalność raczej nastawiona na młodszych czytelników; Flawia również bez trudu znajduje winnych, wyręczając lokalną policję.

Jednak w książkach ciekawszy jest wątek psychologiczny i niesamowite portrety osobowości bohaterów. Nad domem wisi tajemnica: to jest pewne. I należy do mrocznych. Wiele wyjaśnia się w szóstym tomie, najsmutniejszym, najcięższym i chyba jednak nie dla dzieci. To powieść o godzeniu się z odchodzeniem, z niemożnością odwrócenia losu, o próbie redukcji poczucia winy. A to wszystko podane w bardzo turpistycznym sosie: naturalizm książek jest porażający. Jedenastoletnia dziewczynka, geniusz intelektualny, jest jednak ciągle dzieckiem i Alan Bradley doskonale to oddał. I to dziecko opowiada swym dziecięcym językiem o tym co widzi, nie unikając szczegółów. Martwe ciało, jego wydzieliny, jego zapach, jego powolny rozkład – małą chemiczkę niesamowicie to fascynuje, gdzieś na pograniczu chłodnej analizy naukowca i zdjętego lękiem dziecka. A to wszystko dla psychiki rozwijającej się dziewczynki jest niezwykle trudne.

Książki należy zacząć czytać w odpowiedniej kolejności, czyli od tomu pierwszego. Pierwsze są jeszcze stosunkowo pogodne; w okolicach szóstej jest już bardzo mrocznie. Choć powieść osadzona jest w czasach powojennych (i oddech tej wojny jeszcze czuć), jest bardzo wiktoriańska. A trochę kojarzy mi się, nie wiedzieć czemu, z zakurzonym barem w „Allo allo”. Bo mimo wszystko, nie brakuje w niej swoistego humoru. Najczęściej czarnego.

Ogromnie polecam serię, bo według mnie, to najlepsze, co napisano dla nieco starszych dzieci w ostatnich latach. Po prostu, piękne i mądre, choć niekiedy przerażająco smutne książki.

Flawia wkracza w dorosłość, a wraz z nią cała narracja. Brakuje tej świeżości z poprzednich tomów, ale opowieść może wkroczyć na nowy, całkiem ciekawy poziom.

Alan Bradley Obelisk kładzie się cieniem Zobacz więcej
Alan Bradley Obelisk kładzie się cieniem Zobacz więcej