Ona i on. Rozmyślania

poezja
Wydawnictwo Poligraf
2019-06-18
2019-06-18

Przebojowe myśli przewodnie, ich wykorzystanie w praktyce buduje autorytet, zachęcam do zastosowania – sami zobaczycie, że to działa. Pogodny nastrój utworu, odrobinę sentymentalny, konstruktywny, działa kojąco na rozgrzane emocje.

Fenomenalna! Od samego początku czytasz z uwagą i ze skupieniem. Dla psychologa, aby pomógł klientowi nawiązać relacje, do budowania więzi. Nakłania do dialogu, refleksji, ekspresji uczuć i ich zrozumienia. Wspiera w interpretacji zachowania.

Dobre do praktycznego zastanowienia, czasami dla opamiętania, autorefleksji. Wypowiedzi są starannie dobrane, posegregowane, a spostrzeżenia osobiście uważam za bardzo wnikliwe. Zachęcam do przeczytania książki.

Tomik zawiera zebrane aforyzmy i myśli autora, będące wynikiem obserwacji otaczającego nas świata, a przede wszystkim relacji międzyludzkich i naszych zachowań, które bywają jednocześnie komiczne i tragiczne. Autor stanowczo, a czasem bezkompromisowo, ale zawsze odważnie, żywo i plastycznie rozprawia się z przywarami i przymiotami ludzkiego charakteru. Trafność spostrzeżeń i refleksja nad kondycją współczesnego człowieka jest pierwszorzędna. Autor przygląda się codziennemu postępowaniu człowieka z oddali, jakby z perspektywy kosmosu i próbuje odgadnąć co w duszy ludzkiej gra. Dzięki przyjęciu roli obserwatora "z zewnątrz" autor ukazuje nam bez uprzedzeń obraz człowieka tragikomicznego w swej naturze. Jednocześnie czujemy jakbyśmy czytali autoparodię człowieczeństwa. Mimo wszystko, autor nie przyjął pozycji totalnego krytyka, a raczej dobrotliwego przyjaciela rozbawionego ludzkim postępowaniem. Dzięki temu sami mamy okazję do rozmyślania i zadumania się nad naszymi skłonnościami, o co jak sądzę autorowi chodziło. Uwagę zwraca również to na jak wielu poziomach możemy czytać poszczególne myśli autora, od naszej wrażliwości zależy czy będzie to tylko powierzchowna zabawa i śmiech czy głębsza i dłuższa refleksja nad naszym życiem.
Mądra lektura. Polecam!

Mało co czytało mi się tak dobrze. Jest dość krótka, więc raczej na jedno posiedzenie, ale zdecydowanie warto, ponieważ daje sporo nadziei.

• Przeczytane w 2019
  • Samodzielne