Szczury Wrocławia. Szpital

Okładka książki Szczury Wrocławia. Szpital Robert J. Szmidt Patronat LC
Okładka książki Szczury Wrocławia. Szpital
Robert J. Szmidt Wydawnictwo: Insignis Cykl: Szczury Wrocławia (tom 3) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Szczury Wrocławia (tom 3)
Insignis
2019-07-31
2019-07-31
epidemia lata 60. XX w. literatura polska niebezpieczeństwo postapokalipsa strach śmierć walka o życie Wrocław zombi

więcej Więcej

Oficjalne recenzje i

Powrót do piekła

Link do recenzji

Świetna książka, bardzo sugestywna, z niesamowitym klimatem lat 60. Brak tu zapadających w pamięć bohaterów (no, może poza pacjentem, któremu wydaje się, że pochodzi z przyszłości: wisienka na torcie), ale nie o nich tu chodzi, a o wszechogarniającą zarazę, strach przed nieznanym, gasnący z każdą kolejną chwilą płomyk nadziei.

Szpital to raczej "dodatek" do całej serii, skupia się na wydarzeniach w szpitalu psychiatrycznym, który jest parę razy wspomniany w Kratach. Trzyma poziom poprzedników, a to co się dzieje w kostnicy rozwala na puzzle.

Na osłodę czekania autor wydał nowelę o szpitalu psychiatrycznym wspomnianym w "Kratach"

Wieczorem 9 sierpnia lekarz z jedną z pacjentek organizują sobie potajemną schadzkę w kostnicy do której tego samego dnia trafił samobójca bredzący o ludziach wstających z martwych i... każdy może już się domyślić czym to się skończy. A to dopiero początek zmagań personelu szpitala...

Mam sentyment do tej części, bo jak powiedziałem przy Chaosie to od niej zaczęła się moja przygoda ze Szczurami Wrocławia.
Kiedy przyjaciółka powiedziała, że chcę mi dać książkę o zombie w Polsce kompletnie zgłupiałem. Nie spodziewałem się, że coś takiego w ogóle istnieje. W każdym razie kiedy tylko trafiła w moje ręce zacząłem zapoznawać się z tym co przygotował...

Książka czytana jako 2 w kolejności przed "Kratami".

Na starcie należy pochwalić za zazębiające się wątki i prowadzenie akcji równoległe z pierwszą częścią.

Zamknięci większości akcji w budynku kliniki zamiast w mieście Wrocław daje chwile wytchnienia i ukazuje dramat dziejący się w bardziej kameralnych zakamarkach miasta.
Bardzo urzekł mnie opisy przypadków chorych...

Ostatni i chyba w moim odczuciu najlepszy tom trylogii. Mimo iż znacznie chudszy od poprzedników to niczego w nim nie brakowało. Dobra historia i bohaterowie, którym można naprawdę współczuć. Poza tym zakończenie naprawdę smutne i w jakiś sposób chwytające za serce. Jeżeli zaś chodzi o głównych antagonistów to naprawdę szacunek dla Pana Szmidta, że w tak oklepanym temacie...

Najnowsza część zmagań Wrocławian z epidemia zombie oczami Roberta Szmidta w książce Szczury Wrocławia Szpital to dobry dreszczowiec, który w niczym nie odbiega od swych poprzedników dzięki czemu szybko i sprawnie wprowadza nas do świata opanowanego przez te krwiożercze bestie.
Akcja dzieje się w klinice psychiatrycznej gdzie trafia obłąkany pacjent wykrzykujący na pozór...

Do książki przekonała mnie moja wewnętrzna okładkowa sroka, gdyż sama grafika okładki jest wręcz 10/10.
Historia i realia szpitala, żeby było ciekawiej psychiatrycznego, nękanego przez nieznaną zarazę, jest przedstawiona tutaj wyjątkowo realistycznie. Organizacja oddziałów, opisy chorób i w końcu wszechobecny strach przed nieznanym.
Autor wszystko dokładnie opisuje (tak...

Trzyma poziom. Zdarzania rozgrywają się równolegle do wydarzeń z części ,,Chaos" i ,,Kraty", postaci i zdarzenia zazębiają. Genialne

Po pierwsze genialne jest to że nie trzeba czytać od pierwszego tomu bo i tak się wszystko zrozumie. Książka genialnie przedstawia epidemię zombie. Na końcu książki są rozdziały z następnych tomów i z tego co zauważyłam sytuacje są powiązane ze sobą. Polecam warto przeczytać.

• 2020
  • 2020