Czy psychodeliki uratują świat?

Okładka książki Czy psychodeliki uratują świat? Maciej Lorenc
Okładka książki Czy psychodeliki uratują świat?
Maciej Lorenc Wydawnictwo: Krytyka Polityczna popularnonaukowa
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
Data wydania:
2019-05-17
Data 1. wyd. pol.:
2019-05-17
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366232174
Tagi:
psychodeliki
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 815 (04/2023) Diana Dąbrowska, Olga Gitkiewicz, Dominika Kozłowska, Maciej Lorenc, Dorota Masłowska, Janusz Poniewierski, Rebecca Solnit, Filip Springer, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Marta Żakowska, Frans de Waal
Ocena 8,3
Znak nr 815 (0... Diana Dąbrowska, Ol...
Okładka książki Trans/wizje nr 4 Carl Abrahamsson, Patryk Balawender, Stephan V. Beyer, Dariusz Brzostek, Olga Drenda, Krzysztof Grudnik, Maciej Kaczmarski, Filip Kozłowski, Rafał Księżyk, Zbigniew Łagosz, Maciej Lorenc, Dariusz Misiuna, Redakcja pisma Trans/wizje, John Myrdhin Reynolds, Konrad Szlendak, Aldo Vargas-Tetmajer, Adrian Zieniewicz
Ocena 7,5
Trans/wizje nr 4 Carl Abrahamsson, P...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
420 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
435
30

Na półkach: ,

Jak na kaliber nazwisk, które udało się zaprosić, rozmówcy zbyt często udzielają odpowiedzi ogólnikowych, lakonicznych bądź wymijających. Niepotrzebne są też powtórzenia tych samych stwierdzeń, które padają w więcej niż jednym wywiadzie – nie sądzę, żeby autorowi brakowało ciekawych pytań. Doceniam pracę Lorenca, jednak przeciętna osoba zainteresowana tematem nie wyciągnie z niej wiele nowego.

(Okładka wspaniała, ale brak justowania tekstu wzbudza w mojej świadomości nieprzyjemne doznania).

Jak na kaliber nazwisk, które udało się zaprosić, rozmówcy zbyt często udzielają odpowiedzi ogólnikowych, lakonicznych bądź wymijających. Niepotrzebne są też powtórzenia tych samych stwierdzeń, które padają w więcej niż jednym wywiadzie – nie sądzę, żeby autorowi brakowało ciekawych pytań. Doceniam pracę Lorenca, jednak przeciętna osoba zainteresowana tematem nie wyciągnie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
127
83

Na półkach:

Książka jest zbiorem wywiadów z naukowcami, osobami zajmującymi się badaniem działania psychodelików. Rozdziały są osobnymi rozmowami i poruszają różne aspekty działania konkretnych środków. Przewijają się tutaj m.in. ayahuasca, MDMA, DMT, psylocybina.
Początek książki jest przeznaczony na krótki rys historyczny jako wprowadzenie. Kolejne już to wywiady wokół specjalizacji rozmówcy. Dużo czasu jest tutaj poświęcone jaki jest stan aktualny stan wiedzy naukowej na dane środki. Osoby prowadzące rozmowę przytaczają też role psychodelików w różnych kulturach/wierzeniach. Wspominane jest też, ile złego dla nauki zrobiła blokada na badanie tych środków przez wiele lat, wprowadzona jako polityka antynarkotykowa. Trochę szkoda tego zmarnowanego czasu bo dopiero teraz okazuje się jak mogą pomagać takie środki w różnych schorzeniach podawane pod opieką lekarzy. Jedyne czego mi brakowało to pociągnięcia dalej części tematów i niektóre rozmowy są za krótkie.
Lektura dobra poszerzająca wiedzę na temat badań psychodelików a osoby z którymi prowadzone są rozmowy są dobrze dobrane.

Książka jest zbiorem wywiadów z naukowcami, osobami zajmującymi się badaniem działania psychodelików. Rozdziały są osobnymi rozmowami i poruszają różne aspekty działania konkretnych środków. Przewijają się tutaj m.in. ayahuasca, MDMA, DMT, psylocybina.
Początek książki jest przeznaczony na krótki rys historyczny jako wprowadzenie. Kolejne już to wywiady wokół specjalizacji...

więcej Pokaż mimo to

avatar
618
263

Na półkach: ,

Z początku byłam sceptycznie nastawiona, ponieważ po przybliżeniu czytelnikom, czym są psychodeliki, autor zaczął przeprowadzać rozmowy z osobami bardzo entuzjastycznie do nich nastawionymi. A ja jestem osobą przeciwną wszelkim środkom odurzającym (choć z tej książki dowiedziałam się, że nie powinno się wrzucać psychodelików do jednego wora z narkotykami).
Podczas dalszej lektury, okazało się jednak, że autor bardzo mądrze i rozsądnie zaprosił wiele osób pracujących od kilkudziesięciu lat z tymi substancjami, by się wypowiedziały o swoich początkach i badaniach. I mimo, że wielu z tych naukowców twierdzi, że psychodeliki mogą nam pomóc m.in. podawane podczas terapii, wielu zaleca także ostrożność w stosowaniu (zwłaszcza samodzielnym).
Muszę przyznać, że po raz pierwszy od dawna przeczytałam tak wyczerpującą temat pozycję z literatury popularno-naukowej. Maciej Lorenc naprawdę wykonał kawał dobrej roboty!

Z początku byłam sceptycznie nastawiona, ponieważ po przybliżeniu czytelnikom, czym są psychodeliki, autor zaczął przeprowadzać rozmowy z osobami bardzo entuzjastycznie do nich nastawionymi. A ja jestem osobą przeciwną wszelkim środkom odurzającym (choć z tej książki dowiedziałam się, że nie powinno się wrzucać psychodelików do jednego wora z narkotykami).
Podczas dalszej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
147
38

Na półkach:

Z jednej strony ta książka wydaje mi się bardzo potrzebna biorąc pod uwagę jakie mamy obecnie w Polsce nastawienie do psychodelików (choć na szczęście powoli zmieniające się na bardziej pozytywne). Natomiast z drugiej i tak ciężko nie oprzeć się wrażeniu, że przeczytają ją i tak głównie ci już uprzednio pozytywnie nastawieni. Trudno zaś nie być do nich pozytywnie nastawionym nie wiedząc o ich potencjale medycznym do leczenia PTSD, depresji, różnych uzależnień, a może nawet demencji i przede wszystkim o ich pozytywnym wpływie na ogólny stan świadomości. Gdy doda się do tego to, że wiele informacji powtarza się i w różnych wywiadach te same rzeczy są przekazywane tylko w lekko zmienionej formie, kończymy z czymś potencjalnie nudnym — cały czas powtarzającym podstawowe fakty tak jakby były one rewolucyjne (dla pewnych ludzi z pewnością takie są)

Ta książka jest podzielona na cztery części. Pierwszy dotyczy biologicznego wpływu różnych psychodelików na organizm ludzki, dość mocno łączy się z drugą częścią traktującą o wykorzystaniu psychodelików w medycynie, zwłaszcza co do chorób psychicznych. Część trzecia lekko zmienia klimat, skupiając się bardziej na ogólnym wpływie psychodelików na ludzką świadomość, w kontekście wywoływanych przez nie stanów mistycznych, konsekwencji mikrodawkowania, ale też bardziej społecznych perspektyw na dalszą legalizację. Ostatnia część czwarta skupia się na psychodelii w społeczeństwie, jak kontrkultura lat sześćdziesiątych, psytrance, Burning Man czy turystyka ayahuaskowa. Zdecydowana większość książki dotyczy więc tych ścisłych, naukowych kwestii. Z PR-owego punktu widzenia to nawet dobrze, psychodelia i tak kojarzy się wystarczająco mocno z undergroundem społecznym, żeby trzeba było jeszcze bardziej wzmacniać tą kolokację. Warto zwrócić tu uwagę na przystępny język mimo tego naukowego potraktowania tematu, jest to duży plus

Jeśli chodzi o wydanie trochę denerwował mnie brak justowania tekstu. Srawia to dla mnie wrażenie braku profesjonalizmu, jeśli tak prosta rzecz nie jest zrobiona poprawnie, ale przynajmniej okładka jest ładna

Z jednej strony ta książka wydaje mi się bardzo potrzebna biorąc pod uwagę jakie mamy obecnie w Polsce nastawienie do psychodelików (choć na szczęście powoli zmieniające się na bardziej pozytywne). Natomiast z drugiej i tak ciężko nie oprzeć się wrażeniu, że przeczytają ją i tak głównie ci już uprzednio pozytywnie nastawieni. Trudno zaś nie być do nich pozytywnie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
87
7

Na półkach:

Ksiazka jest po prostu dobra. Wtorna w swoim wlasnym przebiegu. - mialem wrazenie, ze czytajac kolejne rozdzialy "kiedys to juz czytalem"

Ksiazka jest po prostu dobra. Wtorna w swoim wlasnym przebiegu. - mialem wrazenie, ze czytajac kolejne rozdzialy "kiedys to juz czytalem"

Pokaż mimo to

avatar
1243
386

Na półkach: , , , ,

Jestem praktykującym psychiatrą i temat psychoz wszelakich nie jest mi obcy. Niedawno na rynek wyszła doustna forma es-ketaminy do leczenia depresji opornej na leczenie. Więc jakby to już się dzieje. Substancje uznane za narkotyki wkraczają do farmakologii i psychiatrii. Jeżeli psychodeliki byłyby skuteczne w leczeniu ciężkiego PTSD czy agorafobii, to jestem dwoma rękami na tak. Mimo ,że zgrzytał mi w uszach termin psychoterapia psycholityczna.
Druga część ksiązki to jednak wyprawa jak dla mnie za daleko - w mitologizowanie stanów zmienionej świadomości , entuzjastyczne opinie badaczy- konsumentów ...
zobaczymy co przyszłość nam przyniesie

Jestem praktykującym psychiatrą i temat psychoz wszelakich nie jest mi obcy. Niedawno na rynek wyszła doustna forma es-ketaminy do leczenia depresji opornej na leczenie. Więc jakby to już się dzieje. Substancje uznane za narkotyki wkraczają do farmakologii i psychiatrii. Jeżeli psychodeliki byłyby skuteczne w leczeniu ciężkiego PTSD czy agorafobii, to jestem dwoma rękami na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
115
71

Na półkach:

Bardzo ciekawa książka, polecam na dobry początek podróży z psychodelikami. Wyjaśnia wiele ciekawych kwestii i zostawia niedosyt - przynajmniej u mnie. Taką potrzebę zgłębienia tematu bardziej. Miło wspominam i myślę, że będę do niej z sentymentem wracać.

Bardzo ciekawa książka, polecam na dobry początek podróży z psychodelikami. Wyjaśnia wiele ciekawych kwestii i zostawia niedosyt - przynajmniej u mnie. Taką potrzebę zgłębienia tematu bardziej. Miło wspominam i myślę, że będę do niej z sentymentem wracać.

Pokaż mimo to

avatar
111
34

Na półkach:

Dobre wprowadzenie do tematu. Dla początkujących +1 do oceny, weterani mogą 1 punkt odjąć.

Dobre wprowadzenie do tematu. Dla początkujących +1 do oceny, weterani mogą 1 punkt odjąć.

Pokaż mimo to

avatar
232
112

Na półkach:

Ciekawe przemyślenia, dość rozsądnie poparte argumentami. Niestety, kierowana jest pewnie głównie do osób sceptycznie nastawionych do wszelkiej maści substancji pobudzających, ale prawdopodobnie nigdy przez takowe nie zostanie przeczytana.

Ciekawe przemyślenia, dość rozsądnie poparte argumentami. Niestety, kierowana jest pewnie głównie do osób sceptycznie nastawionych do wszelkiej maści substancji pobudzających, ale prawdopodobnie nigdy przez takowe nie zostanie przeczytana.

Pokaż mimo to

avatar
232
230

Na półkach:

"Badania pokazują, że psychodeliki mogą pomagać w leczeniu depresji, stresu pourazowego, uzależnień i lęku związanego z chorobami terminalnymi, ale również poprawiać jakość życia u osób, które nie mają żadnych dolegliwości. Doświadczenia mistyczne wywołane za pomocą tych substancji sprawiają, że z większym zrozumieniem podchodzimy do własnej osoby, innych ludzi i ekologii naszej planety. W odpowiednich warunkach prawie każdy może przeżyć tego rodzaju stany.

Maciej Lorenc rozmawia z czołowymi ekspertami odpowiedzialnymi za renesans psychodeliczny i zgłębia wraz z nimi zagadnienia z różnych dziedzin - między innymi neuronauki, psychofarmakologii, psychologii, antropologii, religioznawstwa i polityki narkotykowej. Dzięki tej książce poszerzysz swoją perspektywę prawie jak po zażyciu LSD" - opis pochodzi od Wydawcy.

🪴Książka zdecydowanie poszerza horyzonty w zakresie psychodelików.
🪴Jeżeli ktoś jest zainteresowany tematem, to będzie zadowolony.
🪴Jeśli szukacie ciekawie przedstawionego tematu - warto po nią sięgnąć.

🌿 Przez jakiś czas mialam wrażenie, że książka trochę przegadana o tym samym, ale trzeba wziąć pod uwagę to, że były to rozmowy z ekspertami, każdy przedstawiał swoje zdanie itd.

"Badania pokazują, że psychodeliki mogą pomagać w leczeniu depresji, stresu pourazowego, uzależnień i lęku związanego z chorobami terminalnymi, ale również poprawiać jakość życia u osób, które nie mają żadnych dolegliwości. Doświadczenia mistyczne wywołane za pomocą tych substancji sprawiają, że z większym zrozumieniem podchodzimy do własnej osoby, innych ludzi i ekologii...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 160
  • Przeczytane
    521
  • Posiadam
    113
  • Teraz czytam
    51
  • 2020
    16
  • 2022
    12
  • 2020
    11
  • 2021
    9
  • Chcę w prezencie
    9
  • Popularnonaukowe
    8

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Czy psychodeliki uratują świat?


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne