Czy psychodeliki uratują świat?
- Kategoria:
- popularnonaukowa
- Wydawnictwo:
- Krytyka Polityczna
- Data wydania:
- 2019-05-17
- Data 1. wyd. pol.:
- 2019-05-17
- Liczba stron:
- 320
- Czas czytania
- 5 godz. 20 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788366232174
- Tagi:
- psychodeliki
Po niemal pięciu dekadach wojny z narkotykami ugruntowane przekonanie o szkodliwości wszelkich substancji psychoaktywnych zaczyna rozpadać się pod naporem kolejnych dowodów naukowych.
Badania pokazują, że psychodeliki mogą pomagać w leczeniu depresji, stresu pourazowego, uzależnień i lęku związanego z chorobami terminalnymi, ale również poprawiać jakość życia u osób, które nie mają żadnych dolegliwości. Doświadczenia mistyczne wywołane za pomocą tych substancji sprawiają, że z większym zrozumieniem podchodzimy do własnej osoby, innych ludzi i ekologii naszej planety. W odpowiednich warunkach prawie każdy może przeżyć tego rodzaju stany.
Maciej Lorenc rozmawia z czołowymi ekspertami odpowiedzialnymi za renesans psychodeliczny i zgłębia wraz z nimi zagadnienia z różnych dziedzin - między innymi neuronauki, psychofarmakologii, psychologii, antropologii, religioznawstwa i polityki narkotykowej. Dzięki tej książce poszerzysz swoją perspektywę prawie jak po zażyciu LSD.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 1 341
- 636
- 135
- 61
- 16
- 12
- 11
- 9
- 9
- 9
OPINIE i DYSKUSJE
Ciekawe rozmowy ze współczesnymi badaczami i popularyzatorami psychodelików. Niektóre wątki powtarzają się w kilku wywiadach, ale jestem pod wrażeniem, że autorowi udało się dotrzeć do tych wszystkich osób.
Ciekawe rozmowy ze współczesnymi badaczami i popularyzatorami psychodelików. Niektóre wątki powtarzają się w kilku wywiadach, ale jestem pod wrażeniem, że autorowi udało się dotrzeć do tych wszystkich osób.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toTak nudziarską książkę mozna napisać o tak ciekawym temacie.
Tak nudziarską książkę mozna napisać o tak ciekawym temacie.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPomysł na książkę autor zerżnął z wydanej 2 lata wcześniej „Psychedelic Medicine: The Healing Powers of LSD, MDMA, Psilocybin, and Ayahuasca”
Richarda Louisa Millera - podobieństwo książek jest uderzające.
Co gorsze, obie książki są tak samo nudne, pełne powtórzeń, ogólników i źle ustrukturyzowane. Zamiast wyciągnąć jakąś syntezę z wywiadów, autor zadaje podobne pytania i dostaje identyczne odpowiedzi...
Dalej nie znalazłem ciekawej, merytorycznej, naukowej książki o psychodelikach, której autor zajmowałby neutralne stanowisko. Ta do takich NIE należy.
Pomysł na książkę autor zerżnął z wydanej 2 lata wcześniej „Psychedelic Medicine: The Healing Powers of LSD, MDMA, Psilocybin, and Ayahuasca”
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toRicharda Louisa Millera - podobieństwo książek jest uderzające.
Co gorsze, obie książki są tak samo nudne, pełne powtórzeń, ogólników i źle ustrukturyzowane. Zamiast wyciągnąć jakąś syntezę z wywiadów, autor zadaje podobne pytania i...
Sromotnie (jak muchomor sromotnikowy) się rozczarowałam. Spodziewałam się meytorycznej naukowej wiedzy o mechanizmach działania psychodelików, podłożu chemicznym i biologicznym, psychofarmakologii, a dostałam zbiór wywiadów, z których mniej więcej każdy można podsumować tak:
- o tak, psychodeliki działają, kiedyś nie można było ich jeść, bo walka z nakrotykami w USA, ale teraz otwierają się kliniki, tylko pamiętać należy aby zażywać je pod okiem profesjonalistów.
Poziom reklamy produktu, żadna książka naukowa.
Jedyną ciekawostką, którą wycięgnęłam to z fragmentu wywiadu, że ego konstruuje się za pomocą słownika już od najmłodyszych lat. Ale czytać całą książkę tylko dla tego jednego ciekawego twierdzenia o zdecydowanie za dużo.
Zostawiłam w połowie bo masło maślane i nihil novi sub sole jak bum cyk cyk.
Sromotnie (jak muchomor sromotnikowy) się rozczarowałam. Spodziewałam się meytorycznej naukowej wiedzy o mechanizmach działania psychodelików, podłożu chemicznym i biologicznym, psychofarmakologii, a dostałam zbiór wywiadów, z których mniej więcej każdy można podsumować tak:
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to- o tak, psychodeliki działają, kiedyś nie można było ich jeść, bo walka z nakrotykami w USA, ale...
Jest spora rozbieżność pomiędzy tym co oczekiwałem po tej książce a co otrzymałem. Jestem zwolennikiem obiektywizmu w tego typu pozycjach, natomiast dostajemy zbiór wywiadów i opinii na temat środku psychoaktywnych o właściwościach "psychodeliczny". Środki syntezowane jak i występujące naturalnie, omawiane w tej pozycji z czym się zgodzę są niesłusznie wrzucone do jednego zbioru o nazwie narkotyki. W zachodniej kulturze ten zbiór o ironio nie zawiera np. alkoholu lub beznodiazepin. Wracając do samej książki muszę stwierdzić, że kilka wywiadów jest naprawdę ciekawych, głównie te pochodzące od badacze związanych z medycyną lub chemią. Natomiast całe dygresji o duchowości i innych wymysłach nie mających żadnych podstaw to altmed i płaskoziemstwo czystej wody. Cytat" Odmienne stany świadomości...za sprawą głodówek... Za ich sprawą niektórzy ludzie wychodzą z ciał.." Pozytywem tej pozycji jest utrzymanie dyskursu na temat potencjału "psychodelików" w medycynie, martwi tylko, czy nieuprawnione osoby wypowiadające się na te tematy całkowicie nie pogrzebią tego potencjału.
Jest spora rozbieżność pomiędzy tym co oczekiwałem po tej książce a co otrzymałem. Jestem zwolennikiem obiektywizmu w tego typu pozycjach, natomiast dostajemy zbiór wywiadów i opinii na temat środku psychoaktywnych o właściwościach "psychodeliczny". Środki syntezowane jak i występujące naturalnie, omawiane w tej pozycji z czym się zgodzę są niesłusznie wrzucone do jednego...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toCiekawy zbiór wywiadów ze specjalistami z całego świata, którzy w dość prosty i przystępny sposób przedstawiają potencjał wykorzystania substancji psychodelicznych w różnych terapiach, które zagłębiają się w najczęściej niedostępne dla nas zakamarki naszej świadomości. Krótka i bardzo ciekawa, a zarazem przykra historia delegalizacji tych środków w konsekwencji czego badania zostały wstrzymane na wiele lat uniemożliwiając dalszy rozwój przede wszystkim medycyny. W tej chwili świat przeżywa psychodeliczny renesans i coraz bardziej przekonuje się do możliwości jakie ze sobą niosą, co potwierdzają przedstawione wyniki współczesnych badań. Na duży plus podkreślenie w paru rozdziałach możliwych skutków negatywnych przy niewłaściwym stosowaniu rekreacyjnym tak potężnych narzędzi, bo mimo tych wszystkich zalet bardzo ważne jest, żeby nie popaść w skrajności. Ciekawa była również wysnuta teoria ewolucji naszej świadomości w której prawdopodobnie duży udział miały właśnie te substancje. Bardzo polecam tę pozycję, choć przyznaję, że pod koniec niektóre tematy w rozdziałach troszkę się powtarzały i były lekko męczące
Ciekawy zbiór wywiadów ze specjalistami z całego świata, którzy w dość prosty i przystępny sposób przedstawiają potencjał wykorzystania substancji psychodelicznych w różnych terapiach, które zagłębiają się w najczęściej niedostępne dla nas zakamarki naszej świadomości. Krótka i bardzo ciekawa, a zarazem przykra historia delegalizacji tych środków w konsekwencji czego...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toBardzo dobre wprowadzenie w świat roślin i substancji psychodelicznych dla każdego zainteresowanego tematem poszerzania swojej świadomości i wykorzystania psychodelików jako wsparcia czy to w terapii czy w leczeniu stresu pourazowego czy chociażby w pracy nad sobą. Bardzo potrzebna i wartościowa pozycja na rynku czytelnicznym. Polecam.
Bardzo dobre wprowadzenie w świat roślin i substancji psychodelicznych dla każdego zainteresowanego tematem poszerzania swojej świadomości i wykorzystania psychodelików jako wsparcia czy to w terapii czy w leczeniu stresu pourazowego czy chociażby w pracy nad sobą. Bardzo potrzebna i wartościowa pozycja na rynku czytelnicznym. Polecam.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toCałość składa się z dość krótkich wywiadów z naprawdę dużą ilością osób. Daje to poczucie powtarzalności i braku zagłębienia się w temat. Z jednej strony autor wykonuje dużą pracę by dotrzeć do osób z różnych środowisk i przedstawić nam różne głosy w temacie psychodelików (choć zadziwiająco mało głosów przeciw. Tzn. w ogóle. Czy osiągnęliśmy już naukowy konsensus w tym temacie?),ale przez to brakuje w tym głębi. Zwłaszcza w kontekście zagrożeń (trudno mi uwierzyć, że jedynym zagrożeniem miałoby być ryzyko epizodów psychotycznych u ludzi podatnych. Może się mylę, ale to jest jedyny minus, jaki wybrzmiewa mi z tej książki). Na plus wybija się tutaj ostatni wywiad, chyba najbardziej wyważony.
Nie zmienia to jednak faktu, że pokazuje to ogrom pracy naukowej (zazwyczaj) stojącej za tym, żeby przybliżyć ludziom temat psychodelików, zmienić podejście publiki do tego tematu i oceny zagrożenia. Bo nie wątpię że zagrożenie jest dużo mniejsze niż ludzie będący na wojnie z narkotykami odmalowywali. Dostałam też wytłumaczenie w jakim mechanizmie psychodeliki mogą pomagać w chorobach psychicznych i to jest niesamowite. Choćby dlatego jest to ciekawa i wartościowa książka.
Niemniej jednak oczekiwałam czegoś innego, więc zmęczyła mnie ta książka. Była dość wtórna i nudna.
Całość składa się z dość krótkich wywiadów z naprawdę dużą ilością osób. Daje to poczucie powtarzalności i braku zagłębienia się w temat. Z jednej strony autor wykonuje dużą pracę by dotrzeć do osób z różnych środowisk i przedstawić nam różne głosy w temacie psychodelików (choć zadziwiająco mało głosów przeciw. Tzn. w ogóle. Czy osiągnęliśmy już naukowy konsensus w tym...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toCiekawa pozycja. Dobre wyjaśnienia wpływu psychodelików. Można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy - polecam zaglądać w książki czy nazwiska wymieniane przez rozmówców, to jest jeszcze większą moc :)
Ciekawa pozycja. Dobre wyjaśnienia wpływu psychodelików. Można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy - polecam zaglądać w książki czy nazwiska wymieniane przez rozmówców, to jest jeszcze większą moc :)
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toW swojej książce Lorenc oddaje głos rozmówcom, sam ograniczając się do zadawania trafnych pytań, moderowania i systematyzowania treści. Zapoznajemy się z doświadczeniem naukowców i biznesmanów, którzy wielowymiarowo przedstawiają zagadnienie psychodelików. Wszyscy są wobec nich optymistyczni, przy czym w części przypadków jest to optymizm niemal niepohamowany, inni natomiast podchodzą do tematu z większym dystansem.
Dobrze, że ta książka powstała. W Polsce wiedza o psychodelikach jest nadal marna i często pochodzi z foliarskich źródeł. Lorenc zaprosił jednak nie mistyków i domorosłych szamanów, ale głównie przedstawicieli świata nauki, którzy są w stanie podeprzeć swoje wywody konkretnymi badaniami, przeprowadzanymi na najlepszych uczelniach Europy i USA.
W kraju, w którym za posiadanie 1g konopi idzie się do więzienia, nie spodziewałabym się dynamicznych zmian w polityce antynarkotykowej, ale jednak od czegoś trzeba zacząć - i książka Lorenca może być tym początkiem.
W swojej książce Lorenc oddaje głos rozmówcom, sam ograniczając się do zadawania trafnych pytań, moderowania i systematyzowania treści. Zapoznajemy się z doświadczeniem naukowców i biznesmanów, którzy wielowymiarowo przedstawiają zagadnienie psychodelików. Wszyscy są wobec nich optymistyczni, przy czym w części przypadków jest to optymizm niemal niepohamowany, inni...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to