Czarna owca medycyny. Nieopowiedziana historia psychiatrii

Okładka książki Czarna owca medycyny. Nieopowiedziana historia psychiatrii
Jeffrey Alan Lieberman Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: ZROZUM popularnonaukowa
popularnonaukowa
2020-06-03
Data 1. wydania:
2015-03-12
Maciej Miłkowski
Literatura amerykańska psychiatria choroby psychiczne historia medycyny historia psychiatrii popularnonaukowa popularnonaukowe

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Ciekawa ksiazka z wieloma interesującymi informacjami. Powtarzająca się historia w różnych rozdzialach- Powrót w opisywanych latach, mi nie odpowiada. Dodatkowo widać osobiste podejście do tematu, co buduje wrażenie, że historia nie jest przedstawiona mimo wszystko obiektywnie.

Książka mnie porwała, ale mogę być nieobiektywna, bo psychiatria bardzo mnie interesuje. Świetnie czytało si te pozycje, naprawdę, nie jest to jedna z tych książek, które mają jeden pomysł na siebie i 300 stron zbędnego tekstu. W każdym rozdziale każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie (każdy kto interesuje się tą tematyką. Nie lubię historii, ale tutaj wstęp historyczny zrobil na mnie duże wrażenie i czytałam go z zaciekawieniem. Polecam

Świetnie napisana, choć miejscami nierówna, ale może moja opinia wynika z tego, że przeczytałem ją tuż po lekturze "Co nas nie zabije".

Po przeczytaniu książki widać, że autor chce nam przekazać jak najwięcej o świecie psychiatrii ile wiemy, a ile jeszcze nie, jak bardzo psychiatria jest „ odrzucona” od świata medycyny. Treść jest ciekawa i przyjemna, jednak w niektórych momentach się męczyłam i tylko przeczytałam tę część, nie została we mnie jak inne rozdziały tej książki. Po mimo trudności uważam, że książka jest warta przeczytania i zagłębienia się w świat psychiatrii.

Oceniam na dobrą, ponieważ jest nierówna.
Pierwsza część, dotycząca historii psychiatrii ciekawa, wzbogacająca, pożyteczna.
Druga część dotycząca historii tworzenia DSM - dość przyziemna i szybko się deaktualizująca. Ale generalnie też zajmująca.
Trzecia cześć - osobiste wynurzenia Autora na temat jego zdania co do przyszłości psychiatrii i osobistych doświadczeń w leczeniu różnych przypadków (te przykłady mają przekonać czytelnika jak bardzo psychiatria jest obecnie skuteczna i pożądana, w odróżnieniu do czasów minionych) nudna, ciężka i niepotrzebna.

Warto więc przeczytać tę książkę do 2/3 jej długości.

Oceniam na dobrą, ponieważ jest nierówna.

Fenomenalnie napisana książka. Polecam

Fenomenalnie napisana książka. Polecam

Dużo ciekawostek o psychiatrii

Dużo ciekawostek o psychiatrii

Mimo, iż jestem psychologiem i mam dużą wiedzę na temat chorób psychicznych oraz sposobów ich leczenia, lektura ta znacznie poszerzyła moje informacje na ten temat. Przy okazji z książką tą może się zapoznać największy laik, który znacznie poszerzy swoje obeznanie z psychiatrią. Książka bardzo na czasie!

10/10 bo to pierwsza taka książka którą przeczytałem.
Nie mam porównania do innych, ale wiem że Liberman i tłumacz zrobili naprawdę konkretną robotę. Podróż przez 200lat wypełnionych różnego rodzaju chorymi pomysłami na leczenie chorób psychicznych. Ciekawe przypadki chorób, ciekawe przypadki ludzi i w ogóle to cała książka jest jak najbardziej godna polecenia każdemu kto lubi tematy związane z mózgiem, chorobami psychicznymi albo dla ludzi którzy demonizują rolę psychiatry w dzisiejszej medycynie jako chorego psychola jak z amerykańskiego filmu.
No i oczywiście dla ludzi, którzy czują że coś im jest, ale boją się podjąć decyzję o leczeniu.

10/10 bo to pierwsza taka książka którą przeczytałem.

Najlepsza non-fiction jaką przeczytałem w tym roku (nie żeby było ich jakoś specjalnie dużo :) IMHO nie nudna

Jeffrey Alan Lieberman Czarna owca medycyny. Nieopowiedziana historia psychiatrii Zobacz więcej

Ciekawostki historyczne