Czy psychodeliki uratują świat?

Okładka książki Czy psychodeliki uratują świat? Maciej Lorenc
Okładka książki Czy psychodeliki uratują świat?
Maciej Lorenc Wydawnictwo: Krytyka Polityczna popularnonaukowa
popularnonaukowa
Krytyka Polityczna
2019-05-17
2019-05-17

Okładka książki Znak nr 815 (04/2023) Diana Dąbrowska, Olga Gitkiewicz, Dominika Kozłowska, Maciej Lorenc, Dorota Masłowska, Janusz Poniewierski, Rebecca Solnit, Filip Springer, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Marta Żakowska, Frans de Waal
Znak nr 815 (0... Diana Dąbrowska, Ol...
Okładka książki Trans/wizje nr 4 Carl Abrahamsson, Patryk Balawender, Stephan V. Beyer, Dariusz Brzostek, Olga Drenda, Krzysztof Grudnik, Maciej Kaczmarski, Filip Kozłowski, Rafał Księżyk, Zbigniew Łagosz, Maciej Lorenc, Dariusz Misiuna, Redakcja pisma Trans/wizje, John Myrdhin Reynolds, Konrad Szlendak, Aldo Vargas-Tetmajer, Adrian Zieniewicz
Trans/wizje nr 4 Carl Abrahamsson, P...

Sromotnie (jak muchomor sromotnikowy) się rozczarowałam. Spodziewałam się meytorycznej naukowej wiedzy o mechanizmach działania psychodelików, podłożu chemicznym i biologicznym, psychofarmakologii, a dostałam zbiór wywiadów, z których mniej więcej każdy można podsumować tak:
- o tak, psychodeliki działają, kiedyś nie można było ich jeść, bo walka z nakrotykami w USA, ale teraz otwierają się kliniki, tylko pamiętać należy aby zażywać je pod okiem profesjonalistów.

Poziom reklamy produktu, żadna książka naukowa.

Jedyną ciekawostką, którą wycięgnęłam to z fragmentu wywiadu, że ego konstruuje się za pomocą słownika już od najmłodyszych lat. Ale czytać całą książkę tylko dla tego jednego ciekawego twierdzenia o zdecydowanie za dużo.

Zostawiłam w połowie bo masło maślane i nihil novi sub sole jak bum cyk cyk.

Jest spora rozbieżność pomiędzy tym co oczekiwałem po tej książce a co otrzymałem. Jestem zwolennikiem obiektywizmu w tego typu pozycjach, natomiast dostajemy zbiór wywiadów i opinii na temat środku psychoaktywnych o właściwościach "psychodeliczny". Środki syntezowane jak i występujące naturalnie, omawiane w tej pozycji z czym się zgodzę są niesłusznie wrzucone do jednego zbioru o nazwie narkotyki. W zachodniej kulturze ten zbiór o ironio nie zawiera np. alkoholu lub beznodiazepin. Wracając do samej książki muszę stwierdzić, że kilka wywiadów jest naprawdę ciekawych, głównie te pochodzące od badacze związanych z medycyną lub chemią. Natomiast całe dygresji o duchowości i innych wymysłach nie mających żadnych podstaw to altmed i płaskoziemstwo czystej wody. Cytat" Odmienne stany świadomości...za sprawą głodówek... Za ich sprawą niektórzy ludzie wychodzą z ciał.." Pozytywem tej pozycji jest utrzymanie dyskursu na temat potencjału "psychodelików" w medycynie, martwi tylko, czy nieuprawnione osoby wypowiadające się na te tematy całkowicie nie pogrzebią tego potencjału.

Ciekawy zbiór wywiadów ze specjalistami z całego świata, którzy w dość prosty i przystępny sposób przedstawiają potencjał wykorzystania substancji psychodelicznych w różnych terapiach, które zagłębiają się w najczęściej niedostępne dla nas zakamarki naszej świadomości. Krótka i bardzo ciekawa, a zarazem przykra historia delegalizacji tych środków w konsekwencji czego badania zostały wstrzymane na wiele lat uniemożliwiając dalszy rozwój przede wszystkim medycyny. W tej chwili świat przeżywa psychodeliczny renesans i coraz bardziej przekonuje się do możliwości jakie ze sobą niosą, co potwierdzają przedstawione wyniki współczesnych badań. Na duży plus podkreślenie w paru rozdziałach możliwych skutków negatywnych przy niewłaściwym stosowaniu rekreacyjnym tak potężnych narzędzi, bo mimo tych wszystkich zalet bardzo ważne jest, żeby nie popaść w skrajności. Ciekawa była również wysnuta teoria ewolucji naszej świadomości w której prawdopodobnie duży udział miały właśnie te substancje. Bardzo polecam tę pozycję, choć przyznaję, że pod koniec niektóre tematy w rozdziałach troszkę się powtarzały i były lekko męczące

Bardzo dobre wprowadzenie w świat roślin i substancji psychodelicznych dla każdego zainteresowanego tematem poszerzania swojej świadomości i wykorzystania psychodelików jako wsparcia czy to w terapii czy w leczeniu stresu pourazowego czy chociażby w pracy nad sobą. Bardzo potrzebna i wartościowa pozycja na rynku czytelnicznym. Polecam.

Całość składa się z dość krótkich wywiadów z naprawdę dużą ilością osób. Daje to poczucie powtarzalności i braku zagłębienia się w temat. Z jednej strony autor wykonuje dużą pracę by dotrzeć do osób z różnych środowisk i przedstawić nam różne głosy w temacie psychodelików (choć zadziwiająco mało głosów przeciw. Tzn. w ogóle. Czy osiągnęliśmy już naukowy konsensus w tym temacie?),ale przez to brakuje w tym głębi. Zwłaszcza w kontekście zagrożeń (trudno mi uwierzyć, że jedynym zagrożeniem miałoby być ryzyko epizodów psychotycznych u ludzi podatnych. Może się mylę, ale to jest jedyny minus, jaki wybrzmiewa mi z tej książki). Na plus wybija się tutaj ostatni wywiad, chyba najbardziej wyważony.

Nie zmienia to jednak faktu, że pokazuje to ogrom pracy naukowej (zazwyczaj) stojącej za tym, żeby przybliżyć ludziom temat psychodelików, zmienić podejście publiki do tego tematu i oceny zagrożenia. Bo nie wątpię że zagrożenie jest dużo mniejsze niż ludzie będący na wojnie z narkotykami odmalowywali. Dostałam też wytłumaczenie w jakim mechanizmie psychodeliki mogą pomagać w chorobach psychicznych i to jest niesamowite. Choćby dlatego jest to ciekawa i wartościowa książka.

Niemniej jednak oczekiwałam czegoś innego, więc zmęczyła mnie ta książka. Była dość wtórna i nudna.

Ciekawa pozycja. Dobre wyjaśnienia wpływu psychodelików. Można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy - polecam zaglądać w książki czy nazwiska wymieniane przez rozmówców, to jest jeszcze większą moc :)

W swojej książce Lorenc oddaje głos rozmówcom, sam ograniczając się do zadawania trafnych pytań, moderowania i systematyzowania treści. Zapoznajemy się z doświadczeniem naukowców i biznesmanów, którzy wielowymiarowo przedstawiają zagadnienie psychodelików. Wszyscy są wobec nich optymistyczni, przy czym w części przypadków jest to optymizm niemal niepohamowany, inni natomiast podchodzą do tematu z większym dystansem.
Dobrze, że ta książka powstała. W Polsce wiedza o psychodelikach jest nadal marna i często pochodzi z foliarskich źródeł. Lorenc zaprosił jednak nie mistyków i domorosłych szamanów, ale głównie przedstawicieli świata nauki, którzy są w stanie podeprzeć swoje wywody konkretnymi badaniami, przeprowadzanymi na najlepszych uczelniach Europy i USA.
W kraju, w którym za posiadanie 1g konopi idzie się do więzienia, nie spodziewałabym się dynamicznych zmian w polityce antynarkotykowej, ale jednak od czegoś trzeba zacząć - i książka Lorenca może być tym początkiem.

Rzeczowe i przystępne wprowadzenie do współczesnych badań nad potencjałem psychodelików. Książka skłąda się z wywiadów z ogólnoświatową czołówką ekspertów zajmujących się tą tematyką, ukazując różne punkty widzenia i wiedzę z różnych dziedzin. Przed lekturą słyszałam, że niektóre treści się powtarzają, ale mnie osobiście to nie przeszkadzało - przecież autor nie miał wpływu na odpowiedzi swoich rozmówców. Okładka przepiękna.

Nie uratują. Akurat jestem zwolennikiem dostępności marihuany dla celów terapeutycznych, ale stosowanie "twardych" i mocnych substancji psychoaktywnych, poza szpitalami (i to raczej klinicznymi) uważam za duży błąd. A tezy przedstawione w książce, tak entuzjastyczne, za mało wiarygodne i szkodliwe. Prawie 50 lat temu, przeprowadzono i (w ówczesnej) Czechosłowacji i w Polsce pewne próby w terapeutycznym stosowaniu LSD i wyszedł z tego (delikatnie mówiąc) duży kłopot.

Książka utwierdziła mnie w przekonaniu że psychodeliki powinny jednak nie być ogólnodostępne i z dużą uwagą należy patrzeć na ludzi, którzy domagają się ich legalizacji. Wielu bohaterów z tej książki jest związanych z uniwersytetem Hopkinsa, który kształci globalistyczne elity. A tym elitom wolność i ludzka swoboda nie jest na rękę dlatego słowa Huxleya wydają się jeszcze bardziej aktualne:

'W następnej generacji lub później powstanie farmakologiczna metoda na to, aby ludzie kochali swoje zniewolenie i będzie to taki pewien rodzaj dyktatury bez łez. Stworzony zostanie bezbolesny obóz koncentracyjny dla całych społeczeństw, tak, że ludziom zostaną odebrane wszelkie swobody obywatelskie, ale będą raczej z tego zadowoleni, ponieważ ich uwaga będzie odwracana od jakiejkolwiek chęci do buntu przez propagandę lub pranie mózgu, lub pranie mózgu wsparte metodami farmakologicznymi. I taka wydaje się być ostateczna rewolucja.'

• Popularnonaukowe