Czerwona zemsta

Novae Res
2019-05-30
2019-05-30
#partyzanci #żołnierzeAK #NKWD #UB #amnestia #walka #terror

"Czerwona zemsta" Krzysztofa Golucha jest kolejną powieścią, której autor zabiera czytelnika do ostatnich miesięcy II wojny światowej oraz lat tuż po jej zakończeniu, kiedy w wyniku porozumienia Wielkiej Trójki w Jałcie, ziemie polskie dostały się w strefę wpływów Związku Radzieckiego i jego komunistycznych rządów. Nie wszyscy uznawali ten nowy ład, nie wszystkim się ta nowa Polska podobała; miała być wolna, sprawiedliwa i niepodległa, tymczasem znowu dostała się pod panowanie kolejnego okupanta.

Przeciwko tej nowej rzeczywistości podjęły walkę dobrze zorganizowane grupy partyzanckie, działające na obszarze niemal całego kraju. Na terenie Lubelszczyzny w rejonie Puław, Końskowoli, Ryk, Dęblina, Bobrowników, Żyrzyna, Nieciecza partyzancką walkę z Urzędem Bezpieczeństwa, wojskami NKWD czy żołnierzami WP toczyły grupy Kazimierza Garbacza - "Orlika", Józefa Kurasia - "Ognia" czy Wacława Kuchnio -"Spokojnego", stanowiące niełatwy cel dla komunistycznych władz, które - mimo wielu akcji i zasadzek - nie były w stanie dopaść partyzantów. W zemście i odwecie terroryzowali miejscową ludność, dewastując dorobek ich życia, mordując najbliższych lub zamykając ich w ubeckich więzieniach, gdzie byli bestialsko torturowani. Akcje odwetowe były obustronne, bowiem partyzanci nie pozostawali obojętni na krzywdę miejscowej ludności, równie bezwzględnie, jak komunistyczne władze dopuszczały się gwałtów i przemocy na cywilach, tak oni napadali na posterunki milicji, UB, donosicieli czy zdrajców ojczyzny, podejmowali bezpardonową walkę z licznymi oddziałami wojska.

Dużo się dzieje, wiele ciekawych opisów ciężkich, krwawych partyzanckich akcji, starć z przeciwnikiem, trudnego życia w lesie z dala od rodziny, bliskich, pojawiających się wątpliwości, tęsknoty za normalnym życiem, ale też determinacji i ogromnego poświęcenia, na ołtarzu których warto położyć własne życie.
Książka mnie wciągnęła i mocno zainteresowała, jakkolwiek czasami trochę się w niej gubiłam; nie jest to jednak tak ciekawa powieść, jak czytany przeze mnie jakiś czas temu "Legion" Elżbiety Cherezińskiej. Niemniej z chęcią poznam dalsze losy bohaterów w drugiej części książki.

To jest książka dla 10-15 latków. Historia może i ma potencjał ale jest napisana infantylnie. Utarte schematy. Autor buduje napięcie a czytelnik już wie gdzie zaraz zacznie zmierzać fabuła. Do tego nadprzyrodzone zdolności bohaterów i ciągłe skróty...
Nie polecam

Nie polecam

Ja wiem że żyjemy w czasach gloryfikacji żołnierzy wyklętych, ale nie działa to tak że wszystko co o nich traktuje automatycznie staje się wartościowym dziełem. Pomysł na książkę był może i dobry ale wykonanie... Język koszmarny, czyta się jak za karę. W życiu żadna książka tak mnie nie zmęczyła i nie rzuciłem jej w połowie tylko dlatego żeby sprawdzić czy będę miał dostatecznie silną wolę aby przebrnąć przez drugi tom. Postacie rysunkowe, stworzone za pomocą topornej kreski przy której rysownik z Lascaux był wirtuozem rylca. Dobrym bohaterom sprzyja los i chyba bogowie całej ludzkości. Z każdej
sytuacji wychodzą szybciej i lepiej niż James Bond, takiego mają farta i zdolności. Wątek z Emilką zapowiadał się nawet względnie, niestety tylko zapowiadał. Sama Emilka zresztą też posiada nadludzkie moce i farta i to do tego stopnia że przy niej geraltowa Ciri to gówniara zbierająca pokemony. Dialogi kanciaste jak ruski telewizor Rubin więc i tu próżno czytelnikowi szukać ratunku. Nawet tytułu za cholerę nie potrafię w żaden sposób powiązać z treścią. Generalnie to wszystko ledwie trzyma się kupy i sensu. Jeśli lubicie cierpieć podczas czytania to polecam. Daję dwie gwiazdki - tylko dlatego że przynajmniej na początku ta książka udaje że ma jakąś zaplanowaną przez autora fabułę. Poza tym druga część jest jeszcze gorsza i żeby być sprawiedliwym musiałbym dać ćwierć gwiazdki a tego nie da się zrobić.

Doskonała pozycja i tak jak 'Syberiadę", każdy Polak powinien przeczytać tą książkę. Rosjanie wymordowali znaczną cześć inteligencji i na ich miejsce wstawili bandytów i ludzi bez wykształcenia, którzy dla władzy robili to co wschodni bracia im kazali. Polak stawał przeciwko Polakowi, trudne to były czasy i ciężko sobie wyobrazić jak to wyglądało.
POLECAM.

POLECAM.

Czerwona Zemsta nasiąknięta jest historycznymi elementami, które urzeczywistniają życie w 1945 roku. Akcja w dużej mierze odbywa się na Kresach Wschodnich. Lubelszczyzna staje się centrum dowodzenia, gdzie poznajemy się kolejno z losami głównych bohaterów. Przedstawiono trzy różne koncepcje postrzegania świata. W ten sposób trzej główni bohaterowie książki stali się historią bez tajemnic.

Obejść się bez wątku romantycznego? Autor dość śmiało podchodzi do tej części powieści. Głównymi zainteresowanymi są Janek oraz Małgorzata, połączeni nadzieją na lepszą przyszłość. Emocje pomiędzy tą dwójką głównie maja wydźwięk sympatii, życzliwości oraz zachwytu. Jednak całość obrazuje się całkiem dobrze.

Język zastosowany w powieści jest potoczny. Wojskowi zazwyczaj są "na luzie" okazując sobie szacunek na swój chłopski rozum. Czasem brakuje powagi sytuacji lub jest zbyt infantylnie, jednakże jako całość prezentuje się dobrze.

Odbiór powieści zależny jest od oczekiwań Czytelnika.

ladydevi

Bardzo dobra, prawdziwa. Wywołuje we mnie wiele emocji. Książka ukazuje jak trudne czasy nastały dla Polski po okrucieństwach wojny. Jak trudne życie wiedli Ci, którzy broni nie złożyli, którzy nie zrezygnowali z walki o naszą wolność. Można tu naprawdę odczuć jak ciężkich wyborów trzeba było dokonywać i nie było przed nimi ucieczki. Nie tylko wśród partyzantów, ale zwykłej ludności. Z każdej strony można było zostać zdradzonym. Każdy ruch mógł narazić na konsekwencje nie tylko wobec siebie, ale też i bliskich... I nic nie jest czarnobiałe...
Momentami gubiłam się w mnogości nazwisk. Musiałam wracać, żeby sobie przypomnieć kim była dana postać. Myślę, że dobrze by było gdyby autor wspominając konkretną osobę, o której już coś było wcześniej, delikatnie przypomniał kim ona była.
Natomiast Emilka... Co za dziewczynka! Pokochałam ją od pierwszych chwil!
Są tu sytuacje naciągane, tak jak uzdrowienie jednego z bohaterów. Jednak uważam, że książka mimo takich "wpadek" i tak jest wartościowa.
Z chęcią sięgnę po drugi tom, choć cieniem na sercu kładzie się świadomość, że opisywane przez autora czasy nie są fikcją literacką i to co wyczyniało UB i NKWD z ludźmi to nie wymysły chorego psychopaty, a wspomnienia z naszej bolesnej historii.

Pierwsza część "Czerwonej Zemsty" to początek historii o losach żołnierzy AK walczących na Lubelszczyźnie.
Śledzimy w niej losy "Spokojnego", "Orlika" i Janka. II wojna światowa zbliża się ku końcowi. Jednak to nie koniec walki Polaków
"Czerwona Zemsta" to opowieść o walce, codzienności żołnierzy, o miłości, bólu, poświęceniu i oddaniu dla Ojczyzny.
Tą i II część koniecznie trzeba przeczytać! Te książki to dobra lekcja historii.
Serdecznie polecam!
Dziękuję wydawnictwu @wydawnictwo_novaeres
za udostępnienie egzemplarza.

Tą i II część koniecznie...

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Porusza ważny temat Żołnierzy Wyklętych i ich walki z komunistami. Autor stara się odtworzyć tamte mroczne czasy i sytuacje w jakiej się ci ludzie znajdowali. Nie mogli się poddać bo pomimo "obietnic" nowej władzy najczęściej kończyło się to dla nich torturami i śmiercią (często też dla ich rodzin).
Autor trochę próbuje tą sytuację "normalizować" pokazując też "sielskie" życie chłopów co to pogwizdując sobie prowadzą pracę na polach ale trochę przesadził z uzdrowieniem jednego z bohaterów po jednej wizycie u zielarki (wyleczony z postępującego paraliżu).
Książkę czyta się w miarę przyjemnie pomimo trudnego tematu i czytelnik zaczyna po cichu kibicować bohaterom chociaż jeżeli choć trochę zna historię to wie, że w tym przypadku nie ma szczęśliwego zakończenia.
Czas na tom drugi.

Autor trochę próbuje tą sytuację...

Myślałem, że ciężko będzie przebić Legion pani Cherezinskiej czy Hubala Pana Komudy, jednak da się, książka, oba tomy, fantastyczne, jestem na świeżo po skończeniu i jestem pod mega wrażeniem, na ten czas numer jedne ever mój a trochę ich przeczytałem :)

Histora godna opowiedzenia, bohaterowie upamiętnienia ale ten łopatologiczny (ktoś w opiniach użył nawet całkiem słusznego w tym przypadku określenia infantylny) styl pisania autora jest co najmniej drażniący. Szkoda zmarnowanego tematu.

• Historyczne
  • 2019 chcę przeczytać