Szalony mag

Okładka książki Szalony mag Rafał Dębski
Okładka książki Szalony mag
Rafał Dębski Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Żelazny Kruk (tom 2) fantasy, science fiction
Żelazny Kruk (tom 2)
Jaguar
2019-04-24
2019-04-24

Okładka książki Nawia. Szamanki, szeptuchy, demony Rafał Dębski, Marta Krajewska, Katarzyna Berenika Miszczuk, Marcin Mortka, Marcin Podlewski, Martyna Raduchowska, Jagna Rolska, Anna Szumacher
Nawia. Szamank... Rafał Dębski, Marta...
Okładka książki Mars. Antologia polskiej fantastyki Leszek Błaszkiewicz, Eugeniusz Dębski, Rafał Dębski, Mirosław Piotr Jabłoński, Krzysztof Kochański, Kacper Kotulak, Paweł Majka, Jan Maszczyszyn, Tadeusz Meszko, Andrzej Miszczak, Marek Oramus, Tadeusz Oszubski, Romuald Pawlak, Anna Sikorska, Wojciech Szyda, Marek Żelkowski, Andrzej Zimniak
Mars. Antologi... Leszek Błaszkiewicz...
Okładka książki Tarnowskie Góry Kryminalnie Iwona Banach, Dariusz Barczewski, Agnieszka Chodkowska-Gyurics, Rafał Dębski, Piotr Górski, Dawid Kain, Kazimierz Kyrcz jr, Bożena Mazalik, Piotr Rogoża, Arkady Saulski, Andrzej W. Sawicki, Jacek Sobota, Robert Ziębiński
Tarnowskie Gór... Iwona Banach, Dariu...

Cudowne książka, zamierzam wrócić do niej nie jeden raz.

Cudowne książka, zamierzam wrócić do niej nie jeden raz.

Polubiłam głównego bohatera Evaha od pierwszych stron, fajny nastolatek, dobrze wychowany, ale i niedający sobie w kaszę dmuchać, podbite oko to nic strasznego ;) Niestety pomimo tragedii jaka go spotkała i przysiędze zemsty na bestii z biegiem lektury stał się ideałem, uczynny, życzliwy, dający sobie radę w każdej sytuacji, mocno przerysowany. Na szczęście pojawiający się kolejni bohaterowie są różni i razem tworzą niezłą mieszankę.
Książka krótka, dość szybko się czyta, młodszej młodzieży powinna się spodobać ale i starsza jak i dorośli znajdą w niej coś dla siebie.
Polecam sięgając po trzeci tom tom.

Evah pod koniec pierwszego tomu zostaje schwytany i uwięziony. Nie wiem czy jego misja właśnie została stracona, a król będzie w stanie mu coś pomóc. Grzywa stara się jak może by pomóc przyjacielowi. Jednak coś tam nie wychodzi i razem stają przed obliczem władcy. O dziwo zyskują od niego pomoc i kompanów, którzy mogą okazać się niezbędni podczas podróży. Czeka ich wiele niebezpieczeństw i niepewność, czy osoby której tak szukają będzie chciał im pomóc dokonać zemsty. Co czeka ich po drodze? Kogo tam spotkają? Czy uda im się odnaleźć Szalonego maga?

Powiem tak, nie czytajcie opisu tej książki, ponieważ on zdradza prawie połowę najważniejszych zwrotów akcji. To co ja Wam napisałam to może 50 stron książki i w sumie tyle powinno wystarczyć.

Ogólnie jak pamiętacie, pierwszy tom zbierał bardzo pozytywne opinie, a mi wyjątkowo nie przypadła ona aż tak bardzo do gustu. Miała problemy z opisami i "płaskimi" postaciami. Jednak dałam szansę kontynuacji i okazało się, że była trochę lepsza od poprzednika.

Tutaj fabuła krążę przede wszystkim na aspekcie podróży. Evah próbuje dotrzymać obietnicy danej zmarłemu ojcu. Wiele osób, których spotyka na swojej drodze, słuchając dlaczego to robi jednak postanawia mu jakoś pomóc, jednak nie każdy. Poszukiwanie osoby, która jako jedyna może mu podpowiedzieć, nie jest proste i przyjemne. Co chwila bohaterowie napotykają na przeszkody.

Jeżeli chodzi właśnie o postacie to jest już lepiej niż w pierwszym tomie. Nadal Evah musi być we wszystkim dobry i wszystko mu się udaje. Jednak zrozumiał, że jego zachowanie nie zawsze musi mieć pozytywny odbiór i czasami musi przystosować. Grzywa zaś od momentu gdy poznał pewną osobę, zachowywał się zabawnie. Zrozumiał, że to już nie zabawa i musi sprostać wyzwaniom. Poznajemy także pewnego kata i księcia, ale o nich nie chce opowiadać, bo oni nie raz zaskakują i mają bardzo ciekawą historię, dlatego chciałabym byście sami to odkryli. Jednak na pewno przypadli mi do gustu.

Książkę czytało mi się o wiele lepiej niż pierwszy tom. Tutaj akcji było więcej, bohaterowie więcej rozmawiali i opowiadali. Dlatego wszystko zlatywało o wiele szybciej. Łatwiej było mi się wkręcić w akcję i szybciej się ją czytało. Poznajemy także dzięki temu bardziej postacie ich przeszłość i plany.

Dlatego podsumowując, naprawdę cieszy mnie to, że dałam szansę tej serii i przeczytałam kontynuację. Była o wiele lepsza niż pierwszy tom (a rzadko się zdarza by drugi tom był lepszy od pierwszego). Dlatego jeżeli tak jak ja, mieliście mieszane odczucia co do Wyprawy, to spróbujcie z drugą częścią, może zaskoczy Was tak jak mnie i będziecie chcieli kontynuować tą serię.

„Szalony Mag” to druga część trylogii o „Żelaznym Kruku”. Jeżeli ktoś narzekał na poprzedniczkę, że jest tam niewiele akcji, to nie powinien narzekać na brak nudy. Historia zaczyna się od pobytu Evaha w więzieniu z którego koniec końców wydostaje i od tego momentu jego przygoda ulega dynamizmowi.
Dzieje się sporo, a drużyna złożona z Evaha oraz Grzywy powiększa się o trzech nowych bohaterów, a są to: kat Serim, brat księcia Berwen oraz tajemnicza dziewczyna imieniem Rovilla zdaje się nie być do końca szczera z pozostałymi uczestnikami podróży.
Powtórzę raz jeszcze; tu nie znajdziecie powodów do nudy. Autor ciągle rzuca różne kłody pod nogi swoim postaciom, mało tego jeśli jesteście zainteresowani historią Przodków to powinniście być zaskoczeni, bo nie są do końca tymi za kogo ich weźmiecie.
Na sam koniec powiem krótko, tak jak poprzedniczkę czyta się szybko i przyjemnie!
Polecam każdemu kto chciałby rozpocząć przygodę z fantasy. :)

Darrien Therran

Dzieje się sporo, a drużyna złożona z Evaha oraz Grzywy powiększa się o...

Drugi tom trylogii Rafała Dębskiego okazał się równie dobry co pierwszy. Postacie są naprawdę ciekawe i nietuzinkowe. Choćby Jakub, chodząca tajemnica. Na pewno nie jest to zbyt wymagająca literatura. Książka jest napisana prostym językiem z lekko przewidywalną fabułą. Mimo tego śmiało mogę napisać, że z miłą chęcią sięgnę po tom trzeci.

WYPRAWA PO ZEMSTĘ

Nie jestem fanem prozy Dębskiego – ani Rafała, ani Eugeniusza by być konkretnym. Przeczytałem kilka opowiadań jednego i drugiego, jakieś książki też przewinęły się przez moje ręce, zapomniałem o nich i to tyle. „Żelazny kruk” trafił w moje dłonie przypadkiem, oczekiwań wielkich nie miałem, ale o dziwo trylogia okazała się naprawdę przyjemną rozrywką. Co ważniejsze, wyjątkowo udaną jak na dzieło przeznaczone dla młodzieży – udaną do tego stopnia, że z czystym sercem można polecić ją także dorosłym odbiorcom.

Poznajcie Evah, nastolatka, który w życiu co prawda lekko nie ma, bo i pieniędzy brak, i nie każdy pała do niego sympatią, ale jakoś sobie radzi. Przynajmniej do dnia, kiedy wioska zostaje zaatakowana przez ludzi Żelaznego Kruka. Straciwszy wszystko, co było mu drogie, z ojcem włącznie, chłopak wyrusza w podróż mając tylko jeden cel: zemstę. Problem w tym, że wroga nie będzie wcale tak łatwo odnaleźć, o ile w ogóle będzie to możliwe. Wyprawa jednak, w trakcie której Evah spotka życzliwych mu ludzi i zdecydowanie więcej problemów i niebezpieczeństw, stanie się też rytuałem przejścia ku dorosłości. Ale czy chłopak jest na to gotowy? Co takiego odkryje w trakcie? I czym skończy się dla niego ta przygoda?

Całość recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2020/03/zelazny-kruk-wyprawa-szalony-mag.html

WYPRAWA PO ZEMSTĘ

Szalony Mag spełnił moje oczekiwania.Kolejna wartościowe fantasty w moim życiu.
Uwaga,czytać należy po kolej.Bo innaczej nie da się ,kto był kim.

Tym razem w tle kat,ale taki dziwny.Bardzo dziwny.
Nie lubię wieszać ani ścinać.

Doskonałe opisy jaskiń i mgieł nad wzgórzami.Oraz pewnej trującej sosny.I dzikich zwierząt.Które mogą istnieć tylko w książce.

Do wad należy,Grzywa.Stał się coś lękliwy.Może tylko ja to widzę.

Szalony Mag spełnił moje oczekiwania.Kolejna wartościowe fantasty w moim życiu.
Uwaga,czytać należy po kolej.Bo innaczej nie da się ,kto był kim.

Tym razem w tle kat,ale taki dziwny.Bardzo dziwny.
Nie lubię wieszać ani ścinać.

Do wad...

Czytając pierwszy tom cyklu Żelazny kruk miałam wrażenie, że gdzieś już widziałam podobny schemat. I w końcu mnie naszło, że jest to bardzo podobna książka do powieści Christophera Paolini pt. "Eragon". Nie wiem czy czytaliście, ale jak dla mnie to genialne pozycje. Uwielbiam wręcz każdą część z cyklu Dziedzictwo. I tak czytając sobie "Wyprawę" byłam dobrej myśli. Niestety gdzieś tam po drodze coś nie poszło, ale końcówka sprawiła, że z ciekawością sięgnęłam po "Szalonego maga". I na ciekawości niestety się zakończyło. Z bólem serca muszę powiedzieć, że nie podobało mi się. Jak dla mnie za mało akcji, mało napięcia, żadnych ciekawych przygód, a spodziewałam się ich wielu podczas wyprawy Evaha w poszukiwaniu żelaznego kruka. Przez cała książkę nasz bohater razem z kompanami szli i szli i szli i to by było na tyle. Jak doszli do wyznaczonego przez siebie miejsca, byłam pewna, że zaczną się jakieś wyzwania, przeszkody, ale niczego takiego się nie doczekałam.
No nie zaiskrzyło między nami i nie sięgnę po kolejny tom.

Rafał Dębski już w pierwszej części tego cyklu potrafił udowodnić, że potrafi pisać, a kolejna odsłona serii tylko to potwierdza i upewnia mnie w przekonaniu, że warto czytać książki tego autora. Ponownie zabiera nas w masę różnych przychód, niebezpiecznych zwrotów akcji, gdzie nasz bohater wraz ze swoją kompanią będzie musiał się zmierzyć z nowym wyzwaniem. W celu odnalezienia kryjówki Żelaznego Kruka, Evah będzie musiał najpierw wyruszyć w poszukiwanie Szalonego Maga, który może wiedzieć prawdę o obecnym miejscu pobytu osoby, której Evah tak zażarcie szuka. Nie jest to jednak tak łatwe, gdyż wraz z całą historią narasta wątpliwość czy Żelazny Kruk będzie współpracować? Podoba mi się styl, w jakim pisze Pan Rafał, mimo że od samego początku mam wrażenie, że „Żelazny Kruk” jest skierowany do młodszego odbiorcy, można dobrze się bawić, czytając tę powieść. Mimo że łatwo widać rozgraniczenie między dobrem a złem, nic w tym nie ma, co by sprawiło, że lektura staje się oczywista. Każda z tych postaci prezentuje swoje powody, dla których jest taka, trzyma się swoich zasad. Za to mroczne charaktery mają swoje podłoże psychologiczne, w których wszystko się zrodziło, spowodowało, że nie mają już w sobie za grosz dobrych intencji wobec drugiej osoby. Pełna przygód i pięknego świata seria na nowo zabrała mnie do swojego wnętrza. Czyta się to dobrze, nie ma z nią problemu, a sposób, w jaki jest prowadzona akcja, w żaden sposób nie odpycha!

Życie potrafi zaskoczyć wielokrotnie. Przykładem jest Evah, który przez swoją szczerość i prostotę trafił do więzienia. Chociaż nie brakło mu wody oraz jedzenia, postanowił zrezygnować z rozmowy Księciem. Grzywa, jego druh, nie zostawia go samego. Zadbał aby przyjaciel prędko uciekł z zamknięcia. Jak się okazuje złodziejem jest wyśmienity, tylko uciekać przed strażnikami jeszcze nie potrafi. W ten oto sposób chłopcy trafiają przed oblicze Księcia. To właśnie ten nieznajomy zadecyduje o dalszych losach bohaterów. Czy uda im się przezwyciężyć strach przed nieznanym? Czy będą potrafili wykorzystać swój spryt i rozwagę w trakcie rozmowy z Księciem? Może jednak to zwinność przyda się tym hultajom?

Prosta historia potrafiąca wciągnąć na kilka godzin. Pomimo wielu starszych wyrazów pozwalających nieco wzbogacić swój słownik, trudno było odczuć zmęczenie materiałem. Natomiast wartka akcja nie pozwala na znudzenie czytelnika. Podobało mi się to, że przechodziłam z jednego wydarzenia do drugiego. Nawet marsz nie wydawał się być nudny, gdy otoczenie zmieniało się w dość szybkim tempie. Ponadto to wesoła gromada tworząca prawdziwą drużynę, stała się moim must have. Bohaterowie stworzyli ciekawy zlepek osób, z których każdy ma swoje własne zdanie i na swój sposób potrafi zaleźć za skórę.

Prostota umożliwia czytelnikowi skupić się na akcji, zrozumieć fabułę, polubić bohaterów oraz poznać niesamowite istoty i nadnaturalne wyczyny bliźnich. I chociaż Evaha postanawia dokonać zemsty, to w trakcie poznaje czym jest prawdziwa przyjaźń, przynależność oraz wsparcie. Podejmuje trudne decyzje i uczy się jak być niezależny. Jest to zaledwie wierzchołek góry lodowej zwanej fantastyką, to zdecydowanie można Szalonego Maga nazwać idealnym wstępem do przygód z tym gatunkiem.

recenzjedevi

• Młodzieżowa