Bestia

2019-03-13
Data 1. wydania:
2017-02-28
Paweł Łopatka
groza horror literatura amerykańska nadprzyrodzona moc niebezpieczeństwo strach śmierć zemsta

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Oficjalne recenzje i

Pożeraczki dusz

353 29 123

Książka w konwencji mrocznej baśni. Lubię takie klimaty, ale ta konkretna pozycja niezbyt mnie porwała. Przeczytanie jej zajęło mi prawie miesiąc. Miałam wrażenie, że fabuła za bardzo się wlecze. Mało mi było też samej Bestii. Powieść miała potencjał, który gdzieś po drodze się rozmył.

Nie jestem fanką fantastyki, ale przeczytało się lekko,

Nie jestem fanką fantastyki, ale przeczytało się lekko,

Opis super. Pierwsze 3 rozdziały też. A potem nudne, ciągnące się w nieskończoność zdania. Utknęłam na 156 stronie (17 rozdział) i nie jestem w stanie ruszyć dalej. Pomysł na fabułę super, ale mam wrażenie że autorka nie wiedziała za bardzo jak ma poprowadzić całą akcję i momentami pisała cokolwiek, byle tylko zapchać jakoś strony

Zapowiadała się świetnie, a zakończyła tym że się zawiodłam

Zapowiadała się świetnie, a zakończyła tym że się zawiodłam

Tytułowa Bestia to tak naprawdę mogłaby nie istnieć. Nic tak naprawdę nie było wytłumaczone porządnie co i dlaczego, oprócz pożeraczek dusz. Główna bohaterka nijaka. Ale za to klimat był świetny naprawdę. Myślę, że film na podstawie książki mógłby być naprawdę dobry, ale sama książka dosyć nudna.

Pomimo, że spora część moich opinii mogłaby się zawrzeć w jednym zdaniu: "spodziewałam się czegoś więcej i inaczej", to nie cierpię pisać, że spodziewałam się po książce czegoś więcej i inaczej.
Ale spodziewałam się czegoś więcej i inaczej.
Opis mnie zanęcił, zatem zaczęłam czytać. I początek też był nader zachęcający. Jedynie później, w miarę trwania lektury, pojawiały się rozwiązania fabularne przyprawiające o ból nawet nie głowy, a zębów. (Genialny pomysł z postawieniem na warcie gromady dzieci).
Rozwiązanie również takie sobie.
Zatem reasumując: spodziewałam się czegoś więcej i inaczej.

Ale spodziewałam się czegoś więcej i inaczej.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

spodziewałam się czegoś.. o wiele lepszego. pierwsze 100 stron było dla mnie męką, fabuła była do przewidzenia, a koniec mnie po prostu zawiódł.

Ogólnie fajny pomysł , jedynie do czego mógłbym się przyczepić to końcówka.

Ogólnie fajny pomysł , jedynie do czego mógłbym się przyczepić to końcówka.

"Bestia" autorstwa Peternelle van Arsdale zapowiadała się na baśniową i magiczną oraz klimatyczną opowieść, dlatego postanowiłam po nią sięgnąć. Czy faktycznie się taka okazała? Zaraz do tego dojdziemy, ale najpierw fabuła. Główną bohaterką lektury jest Alys, mała dziewczynka o dziwnych zdolnościach. Alys jest bardzo nietypowa, dlatego wszyscy uważają ją za złą. A że cała historia dzieje się w czasach jakby średniowiecznych, to możecie się domyślić, jakie wtedy ludzie mieli poglądy na coś, co chociaż trochę odbiegało od normy. W książce znajdziemy czarownice, magię i dość mroczny klimat. I niby wszystko powinno grać, ale nie do końca tak jest. Przynajmniej w moim odczuciu. Książce czegoś brakuje, jednak nie potrafię jednoznacznie powiedzieć czego. Trochę za mało jest tu akcji, przez co lektura może nieco nużyć. Postacie są trochę bezpłciowe. Mam tu na myśli, że autorka nie przedstawiła ich w dostatecznie dokładny sposób. Nie możemy ich poznać, nie wiemy o nich nic istotnego, nie możemy zgłębić się w ich charaktery. Dla mnie byli po prostu nijacy. Świat przestawiony w książce również jakoś mnie nie zaintrygował, choć przecież mogło być zupełnie inaczej. Arsdale nie dała jednak za bardzo rady z jego wykreowaniem. Wszystkie te aspekty sprawiły, że lekturze czegoś brakowało i nie porwała mnie za bardzo. I choć pomysł na fabułę był świetny, to jednak wyszło jak wyszło. Ja niestety oceniam tę książkę jako średnią, ale to tylko moje zdanie. Możliwe, że Wam przypadnie do gustu ta historia. Sprawdźcie sami.

2097

Specyficzny styl, wolno spleciona akcja, baśniowość i mrok - ciekawa podróż!

Specyficzny styl, wolno spleciona akcja, baśniowość i mrok - ciekawa podróż!