Czynnik diabła

- Kategoria:
- kryminał, sensacja, thriller
- Tytuł oryginału:
- The Devil Aspect
- Wydawnictwo:
- Prószyński i S-ka
- Data wydania:
- 2019-10-02
- Data 1. wyd. pol.:
- 2019-10-02
- Liczba stron:
- 584
- Czas czytania
- 9 godz. 44 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788381691642
- Tłumacz:
- Alina Siewior-Kuś
- Tagi:
- Alina Siewior-Kuś
Praga, rok 1935. Młody psychiatra Viktor Kosárek, były student Carla Gustava Junga, przybywa do otoczonego mroczną sławą zakładu dla obłąkanych Hrad Orlu. Wyposażona w nowoczesny sprzęt placówka znajduje się w zamku przez wieki obrosłym ponurymi legendami. Zamknięto tam sześcioro najokrutniejszych morderców w kraju: Drwala, Klauna, Kolekcjonera Szkła, Wegetariankę, Skiomantę i Demona. Kosárek zamierza wykorzystać najnowsze osiągnięcia techniki, aby wyizolować u nich archetypiczny składnik osobowości odpowiedzialny za czynienie zła - tak zwany czynnik diabła. Gdy tylko zaczyna odkrywać ich zdumiewające tajemnice, natrafia na łączący całą szóstkę zatrważający wspólny element.
W tym samym czasie mieszkańców Pragi ogarnia przerażenie - w jej ciemnych zaułkach grasuje bowiem nieuchwytny morderca. Policyjny śledczy Lukáš Smolák, desperacko usiłujący złapać sprawcę, przez gazety nazwanego Skórzanym Fartuchem, zauważa podobieństwo między nim a działającym przed półwieczem w Londynie Kubą Rozpruwaczem. Smolák zwraca się po pomoc do lekarzy w Hradzie Orlu, mających doświadczenie z psychotycznymi kryminalnymi umysłami. Zachodzi obawa, że Skórzany Fartuch może mieć jakieś związek z szóstką zamkniętych w zakładzie pacjentów.
Zanurzona w międzywojennej rzeczywistości Europy Środkowej i osadzona w cieniu gęstniejącego za czeską granicą nazistowskiego mroku, stylowo napisana, doskonale skonstruowana, bogato zobrazowana powieść jest wspaniałą rozrywką. Nie sposób się od niej oderwać.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Zło drzemie pod maską z ludzkiego oblicza
Cóż można powiedzieć o książce, która zasługuje na miano dobrego thrillera? Z pewnością podstawą jest w tej kwestii napięcie, które utrzymuje się w odpowiednim natężeniu od pierwszej aż po ostatnią stronę. Wiele osób twierdzi, że źle jest również, kiedy w fabule ciągle coś się dzieje i to w zatrważającym tempie, ponieważ nie sposób wtedy utrzymać jakości opowiadanej historii, a i z wiarygodnością nie bywa wówczas najlepiej. Wiele w tym prawdy, ale autorzy muszą być równocześnie niezwykle ostrożni, kiedy próbują uniknąć przeładowania swoich dzieł zbyt wieloma nagłymi zwrotami. Zdarza się bowiem nierzadko, że błądzą w zupełnie przeciwnym kierunku i wypuszczają na rynek coś, co kolokwialnie nazywane bywa „flakami z olejem”. Gdzie leży zatem recepta na sukces?
Craig Russell przygotował się do pisania „Czynnika diabła” perfekcyjnie, zgłębił tajniki mitologii słowiańskiej, poznał kulturę środkowoeuropejską, historię ostatnich lat przed wybuchem drugiej wojny światowej oraz podstawy psychologii jungowskiej. Czy to wystarczyło, by jego książka stała się wybitna? Otóż nie. Jest jedynie poprawna, a takich nie zapamiętuje się na lata.
W treści zawarto z jednej strony zbyt dużo detali psychologicznych, oszczędzając czytelnikom krwawych opisów zbrodni z piekła rodem (niestety). Tytuł sugeruje jednak, że z takimiż będziemy mieli do czynienia, a kiedy w połowie książki orientujemy się, że chyba nic się w niej nie wydarzy, dalsza lektura staje się pasmem udręki. Nawet jedyna prawdziwa konfrontacja mordercy z ofiarą, na jaką autor sobie pozwolił, szybko zostaje zepsuta. Jest zbyt grzecznie, merytorycznie i w gruncie rzeczy przewidywalnie. Całe zapowiadane zło, które miało się chować pod ludzkim obliczem, okazało się jedynie dobrym chwytem marketingowym.
Czy mogę zatem pochwalić „Czynnik diabła”? Z pewnością nie, jeśli mam tę książkę postrzegać jako thriller. Nie domyśliłam się co prawda, kto okaże się ostatecznie zabójcą, a właściwie obstawiałam zupełnie kogoś innego i to przez większość książki. Nie zaprzeczę również, że przez pierwsze sto stron czułam wielkie podekscytowanie i pragnęłam wracać do lektury w każdej wolnej chwili, ale te emocje szybko zastąpiły irytacja i znużenie. Nie otrzymałam prawdziwych opisów zbrodni, na które czekałam, nie czułam czającego się za mną zagrożenia ani tym bardziej za bohaterami. Wszystko było pod zbyt dużą kontrolą, każdy niepoczytalny pacjent szpitala dla obłąkanych był dobrze unieruchomiony i chętny do współpracy. Po prostu psychiatryczna utopia, nie thriller.
Zabrakło mi emocji, które przeżywały ofiary. Wszystko poznajemy z opisów policyjnych oględzin albo relacji morderców zamkniętych w szpitalu psychiatrycznym. Autor zrezygnował natomiast z najlepszej w mojej opinii okazji do zagrania na emocjach czytelników, jaką jest strach osaczanej przez napastnika ofiary – obserwowanej, słyszącej skradanie się nieznajomego, w końcu napadanej i przeżywającej potworności, o których w „Czynniku diabła” dowiadujemy się niestety od osób trzecich (z niewielkimi wyjątkami). Szkoda.
Jeśli więc istnieje przepis na dobry thriller, to Craig Russell wcale go nie zna albo po prostu nie potrafił zastosować. Zawiódł mnie zupełnie. Mimo że bardzo lubię książki podejmujące tematykę słowiańskich wierzeń i przesądów, to ta forma nie sprawiała mi żadnej frajdy.
Izabela Straszewska
Oceny
Książka na półkach
- 345
- 311
- 48
- 10
- 8
- 7
- 6
- 6
- 5
- 3
OPINIE i DYSKUSJE
Zło, jakże proste w swoim założeniu. Jakże piękne w swojej naturze. Jednak, czy jeśli człowiek go dotyka to paradoksalnie nie psuje go? To tutaj Craig Russell pokaże nam nasze wewnętrzne zło oczami i czynami innych - trzeba tylko słuchać.
Książka jest połączeniem klimatu mrocznego, złego z nutą polityki przedwojennej i zdecydowanym przytłoczeniem czytelnika za pomocą miejsc - szczególnie szpitalu psychiatrycznego umieszczonego w zamku. Fabuła ciekawa, wielowątkowa, ciężka, brutalna. Mamy tutaj pokazany obłęd na wiele różnych sposobów. Czy nazwałbym to horrorem - nie, bardziej dramatem psychologicznym. Wręcz freudowskim. Jeśli ktoś lubi zagłębiać się w meandry ludzkiej psychiki rozchylając kolejne płaty mózgu - tutaj znajdzie swoje miejsce.
Okładka od początku obiecuje coś mrocznego, oko widocznie wystraszone, patrzące na śmierć zasiewa poczucie lęku, ale też ekscytacji. Chcemy wejść przez źrenicę do samego sedna książki. Wydanie bardzo pozytywne, ładnie oraz schludnie wydane. Do niczego nie można się przyczepić.
Ósemka, może i osiem i pół. Warto sięgnąć po tą książkę. Osoby które ją wybiorą po prostu wiedzą co biorą do ręki - mrok, szaleństwo, Freud - tak opisałbym tą książkę. Zachęcam do przeczytania. Obok świeczki, z lampką wina i burzą za oknem. Jak przystało na lata 30'ste
Zło, jakże proste w swoim założeniu. Jakże piękne w swojej naturze. Jednak, czy jeśli człowiek go dotyka to paradoksalnie nie psuje go? To tutaj Craig Russell pokaże nam nasze wewnętrzne zło oczami i czynami innych - trzeba tylko słuchać.
więcej Pokaż mimo toKsiążka jest połączeniem klimatu mrocznego, złego z nutą polityki przedwojennej i zdecydowanym przytłoczeniem czytelnika za pomocą miejsc...
Książka łączy elementy psychozy, napięcia politycznego lat 30 -tych, wierzeń pogańskich. Pojawił się nawet wątek miłosny plus klimat zamku.
Dobra mieszanka trzymająca w specyficznej atmosferze.
Prawdą jest że traumy z dzieciństwa zostają z nami na zawsze. Sześcioro zamkniętych w zamku pełniący rolę ośrodka potępionych ma wspólna rzecz. Przemawia przez nich diabeł oraz mają trudną przeszłość.
Viktor chce to wyjaśnić bo sądzi że CZYNNIK DIABŁA jest w każdym z nich. Wykorzystuje narkohipnozę. Na końcu okazuje się że to on jest hibbsem.
Książka łączy elementy psychozy, napięcia politycznego lat 30 -tych, wierzeń pogańskich. Pojawił się nawet wątek miłosny plus klimat zamku.
więcej Pokaż mimo toDobra mieszanka trzymająca w specyficznej atmosferze.
Prawdą jest że traumy z dzieciństwa zostają z nami na zawsze. Sześcioro zamkniętych w zamku pełniący rolę ośrodka potępionych ma wspólna rzecz. Przemawia przez nich diabeł oraz mają...
Dobrnęłam do połowy i uważam, że należy mi się medal za wytrwałość ;) Nie wiem co za diabeł mnie podkusił, żeby po to sięgnąć. Może to, że rzecz dzieje się w szpitalu psychiatrycznym, a ja takie książki lubię. W tym przypadku nie lubię. Dłużyło mi się, nudziłam się (a to zdarza mi się nieczęsto),chwilami obrzydzało, chwilami dziwił banał. Mało ciekawa to lektura, płaska i nijaka, z momentami wzbudzania sensacji obrzydliwościami. Nieee, to nie dla mnie. I nawet fakt, że ta powieść jest nieźle napisana, nie uratował lektury. Oceniam ją jako słabą.
Dobrnęłam do połowy i uważam, że należy mi się medal za wytrwałość ;) Nie wiem co za diabeł mnie podkusił, żeby po to sięgnąć. Może to, że rzecz dzieje się w szpitalu psychiatrycznym, a ja takie książki lubię. W tym przypadku nie lubię. Dłużyło mi się, nudziłam się (a to zdarza mi się nieczęsto),chwilami obrzydzało, chwilami dziwił banał. Mało ciekawa to lektura, płaska i...
więcej Pokaż mimo toŚwietna i mocna książka z niesamowitym zakończeniem. Przy tej książce nie można się nudzić. Atmosfera grozy niemalże na każdej stronie. Polecam osobom o mocnych nerwach.
Świetna i mocna książka z niesamowitym zakończeniem. Przy tej książce nie można się nudzić. Atmosfera grozy niemalże na każdej stronie. Polecam osobom o mocnych nerwach.
Pokaż mimo toNie jest źle, choć spodziewałem się czegoś innego - bardziej gotyckiego. Czyta się różnie, raz dobrze, raz gorzej. Książka jest bardzo nierówna, momentami naiwna i przewidywalna, choć sam pomysł bardzo ciekawy. De facto "Czynnika diabła" to lektura na jeden długi weekend.
Nie jest źle, choć spodziewałem się czegoś innego - bardziej gotyckiego. Czyta się różnie, raz dobrze, raz gorzej. Książka jest bardzo nierówna, momentami naiwna i przewidywalna, choć sam pomysł bardzo ciekawy. De facto "Czynnika diabła" to lektura na jeden długi weekend.
Pokaż mimo toPo opisie książki spodziewałam się czegoś lepszego . Czytając strasznie się wynudziłam , końcówka świetna .
Po opisie książki spodziewałam się czegoś lepszego . Czytając strasznie się wynudziłam , końcówka świetna .
Pokaż mimo toNic dodać nic ująć... klimatyczny "Czynnik Diabła" Craig'a Russell'a wpisuje się bez wątpienia doskonale w obecnie panujący - pełen melancholii sezon jesienny. Bezsprzecznie wciągająca, a przy tym nieoczywista lektura. Serdecznie polecam - jak znalazł na mroczną połowę roku!
Nic dodać nic ująć... klimatyczny "Czynnik Diabła" Craig'a Russell'a wpisuje się bez wątpienia doskonale w obecnie panujący - pełen melancholii sezon jesienny. Bezsprzecznie wciągająca, a przy tym nieoczywista lektura. Serdecznie polecam - jak znalazł na mroczną połowę roku!
Pokaż mimo toSzkocki pisarz zgłębia świat przedwojennych Czech. I czyni to w epickim stylu. Średniowieczny zamek który powstał by uwięzić zło, jest domem dla "szóstki diabła". Czy najgorsi mordercy Czechosłowacji mają ze sobą aż tyle wspólnego? Czy zostali opętani przez tego samego diabła? Młody psychiatra chce spróbować nowej metody aby uleczyć chorych, ale czy zdoła on pokonać najczarniejszy mrok w ludzkiej psychice?
Bardzo nastrojowa książka i nie będę ukrywać że dało się odczuć dreszczyk czytając ją w nocy. Świetne tło historyczne, ciekawie przedstawiony świat. Polecam nie tylko dla miłośników horroru ale psychiatrii i historii również.
Szkocki pisarz zgłębia świat przedwojennych Czech. I czyni to w epickim stylu. Średniowieczny zamek który powstał by uwięzić zło, jest domem dla "szóstki diabła". Czy najgorsi mordercy Czechosłowacji mają ze sobą aż tyle wspólnego? Czy zostali opętani przez tego samego diabła? Młody psychiatra chce spróbować nowej metody aby uleczyć chorych, ale czy zdoła on pokonać...
więcej Pokaż mimo toBardzo ciekawa i pełna napięcia książka. Ma w sobie wszystko czego po niej oczekiwałem - odczucie grozy i napięcia. Zawiłe poszukiwania seryjnego mordercy i niespodziewane zakończenie poszukiwań. Polecam z całego serducha!
Bardzo ciekawa i pełna napięcia książka. Ma w sobie wszystko czego po niej oczekiwałem - odczucie grozy i napięcia. Zawiłe poszukiwania seryjnego mordercy i niespodziewane zakończenie poszukiwań. Polecam z całego serducha!
Pokaż mimo toJestem z siebie dumny, bo kiedy dostałem na okrągłe urodziny czytnik chciałem zainaugurować jego działanie ciekawą lekturą. Udało się.
Po blisko dwugodzinnych poszukiwaniach znalazłem ją - "Czynnik diabła". Jako, że jestem wielkim fanem literatury grozy i horroru z niepewnością zacząłem czytanie. Z niepewnością dlatego, że nie znałem wcześniej autora, nie znałem tytułu. Okazało się, że moje wątpliwości były niepotrzebne.
"Czynnik diabła" to powieść mroczna, klimatyczna. Przenosi w miejsce akcji i z wyczuciem opowiada historię. Zakończenie może nie odwraca głowy na drugą stronę i jest nawet trochę przewidywalne, ale styl i sposób przedstawienia historii rekompensuje wszystko.
Polecam. Robalski.
Jestem z siebie dumny, bo kiedy dostałem na okrągłe urodziny czytnik chciałem zainaugurować jego działanie ciekawą lekturą. Udało się.
więcej Pokaż mimo toPo blisko dwugodzinnych poszukiwaniach znalazłem ją - "Czynnik diabła". Jako, że jestem wielkim fanem literatury grozy i horroru z niepewnością zacząłem czytanie. Z niepewnością dlatego, że nie znałem wcześniej autora, nie znałem tytułu....