Anonimowa dziewczyna

Okładka książki Anonimowa dziewczyna Greer Hendricks, Sarah Pekkanen
Okładka książki Anonimowa dziewczyna
Greer HendricksSarah Pekkanen Wydawnictwo: Zysk i S-ka kryminał, sensacja, thriller
An Anonymous Girl
Zysk i S-ka
2019-10-23
2019-10-23
2019-02-07
Marta Faber

Okładka książki Doskonała para Greer Hendricks, Sarah Pekkanen
Doskonała para Greer Hendricks, Sa...
Okładka książki You Are Not Alone Greer Hendricks, Sarah Pekkanen
You Are Not Alone Greer Hendricks, Sa...
Okładka książki Żona między nami Greer Hendricks, Sarah Pekkanen
Żona między nami Greer Hendricks, Sa...

Moralność i etyka

Trzeba cierpliwie czytać, gdyż akcja narasta powoli, ale napięcie jak już się pojawia, nie spada ani na chwilę. Znakomita!

"Anonimowa dziewczyna" to thriller psychologiczny napisany przez duet autorski Greer Hendricks i Sarah Pekkanen. Książka przedstawia historię Jessiki Farris, która zgłasza się do tajemniczego badania psychologicznego prowadzonego przez enigmatyczną doktor Shields. Z początku Jessica zakładała, że to tylko kilka pytań, a potem wróci do swojego życia. Jednak z biegiem czasu badanie zaczyna przybierać coraz bardziej niespodziewany i niepokojący obrót.

Po przeczytaniu innej powieści tych autorek miałam duże oczekiwania, dotyczące tej książki. Niestety nie w pełni je spełniły. Fabuła wydaje się zagmatwana i zbyt mało wiarygodna, co mocno dezorientuje. Powieść trafia w głąb psychologicznych mechanizmów, ale nie zawsze udaje się utrzymać napięcie czy zainteresowanie akcją.

Jednym z głównych problemów leżących u podstaw tej lektury jest tempo akcji, które jest powolne i mało ciekawe. To może wpłynąć na czytelniczą cierpliwość i utratę zainteresowania książką. Czytelnikom, którzy oczekują dynamicznej i wciągającej opowieści, może zabraknąć elementów, które by ich zainteresowały i trzymały w napięciu. Jednak w drugiej połowie książki fabuła nabiera tempa i wydaje się bardziej przemyślana. Zdecydowanie warto dotrwać do tych momentów, ponieważ to wtedy historia staje się bardziej intrygująca i nieco bardziej wciągająca.

Warto docenić twórczy pomysł na wykorzystanie psychologicznych aspektów w fabule. Koncepcja badania psychologicznego i manipulacji, które prowadzą do rozwijającej się paranoi, jest interesująca i może wciągnąć czytelnika w pewnym momencie lektury. Jednakże, mimo obiecującej idei, jej wykonanie może nieco zawodzić.

Pomimo pewnych wad, warto docenić kilka pozytywnych aspektów, które książka oferuje. Twórcy zgrabnie eksplorują temat manipulacji i zniekształcania rzeczywistości, co może zmusić do zastanowienia się nad swoimi własnymi odczuciami i myślami. Charakteryzacja głównej bohaterki, Jessiki, jest dobrze rozwinięta, a jej stopniowa transformacja wskutek wpływu badania i styczności z doktor Shields może budzić empatię.

Dodatkowo narracja opowiedziana jest z różnych perspektyw, co wzbogaca historię i pozwala nam zrozumieć, jak różne postacie wpływają na bieg wydarzeń. Zręczne układanie wątków daje lepszy obraz całości, a odkrywanie kolejnych tajemnic prowadzi przez intrygującą układankę.

Podsumowując, "Anonimowa dziewczyna" to powieść, która nie bez wad, ale wciąż warta uwagi. Mimo że początek może sprawiać wrażenie zagmatwania i małej wiarygodności, warto dać tej książce szansę. Koncepcja psychologicznego thrillera, który eksploruje granice percepcji i manipulacji, jest interesująca i potrafi wciągnąć w pętlę intrygi. Charakteryzacja głównej bohaterki, rozwijające się tajemnice oraz zaskakujące zwroty akcji tworzą solidne podstawy dla historii, która w drugiej części nabiera tempa. Dlatego też, mimo pewnych niedoskonałości, moja ocena dla "Anonimowej dziewczyny" to 6,5/10.

Dałam radę. Była naprawdę w porządku.

Dałam radę. Była naprawdę w porządku.

Nie dałam rady...

Nie dałam rady...

Pomysł na książkę mocno mnie zainteresował. (ekonomiczne) Badania eksperymentalne to coś czym w jakiś tam sposób się kiedyś zajmowałem. Tutaj co prawda, akcja kręci się wokół eksperymentów psychologicznych, a nie ekonomicznych, ale pomysł i tak oceniam jako bardzo ciekawy.

Wokół wspomnianych badań książka koncentruje się głównie na początku, niemniej jednak później autorki zaserwowały moim zdaniem bardzo dobry thriller, w którym nie do końca wiadomo kto jest kim i jakie kto ma zamiary. Ostatecznie, moim zdaniem akcja poszła w fajna i niebanalną stronę, a przy tym poruszony został ważny temat.

Myślę, że "Anonimowa dziewczyna" to bardzo dobry thriller (psychologiczny! - dużo tutaj można analizować zachowania trójki głównych bohaterów),po który warto sięgnąć. Czyta się to na tyle dobrze, że ciężko się oderwać.

Świetna książka.

Świetna książka.

“Anonimowa dziewczyna” to thriller, w którym główna bohaterka, Jessica Farris, decyduje się wziąć udział w badaniu psychologicznym prowadzonym przez tajemniczą doktor Shields. Z pozoru proste pytania przeradzają się w coraz bardziej natarczywe wnikanie w życie osobiste Jess. Dziewczyna powoli znajduje się w pułapce bez wyjścia, a doktor Shields okazuje się postacią, której nie można ufać.

To kolejna książka (thriller) w tym roku, co do której miałam ogromne oczekiwania. Średnia 7,1 na lubimyczytac i to, że została okrzyknięta “najbardziej wyczekiwanym thrillerem 2019 roku” ogromnie mnie zachęciły. I przyznam szczerze, że początek mi się podobał. Bohaterka od początku jest bardzo tajemnicza i poważna. Od pierwszych stron da się wyczuć, że skrywa jakąś mroczną tajemnicę i dzięki temu, chce się czytać dalej. Niestety im dalej, tym gorzej. Fabuła podążyła ścieżką, która mnie zupełnie nie porwała, a cały sens badań psychologicznych prowadzonych przez doktor Shields na Jess jest moim zdaniem... głupi. Liczyłam na zagłębianie się w otchłań ludzkiej psychiki, na wydarzenia z dreszczykiem, które wprawią mnie w niepokój. Niestety nic takiego w tej książce nie doświadczyłam.

Nie polecam.

Nie chciałabym trafić na takiego psychologa. Okazuje się, że to bardzo niebezpieczny zawód. W końcu pacjent powierza swoje sekrety, bolączki, nadzieje i tajemnice drugiej osobie. A jak wiadomo ludzie są różni i bywają przewrotni.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jessika, jedna z głównych bohaterek tejże opowieści, decyduje się na szybki i łatwy zarobek. Postanawia wziąć udział w badaniu nad moralnością. Jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, jaki wielki wpływ na jej przyszłość będą miały zadane jej pytania. Albo raczej osoba, która je zada...

Biorąc do ręki tę książkę, liczyłam się z tym, że była ona mocno wyczekiwana, było o niej głośno. Wysoko ją oceniano, jednak moja ocena nie jest aż tak wysoka. Lubię książki psychologiczne, thrillery, jednak ten wybór mnie nie porwał. Powieść ta miała lepsze i gorsze momenty, natomiast sama fabuła jest dość ciekawa.

Powolny wstęp do powieści sprawił, że moje początkowe wrażenie było raczej średnie. W momencie gdy pacjentka dostaję się na badanie akcja dzieję się powoli, w miarę jak odbywają się pierwsze sesje. W pewnym momencie jednak schemat badanie jak i relacja między pacjentką a panią doktor zaczynają się zmieniać. Z czasem gdy coraz to więcej sekretów zostaje odkrywanych, powieść pochłania. Czytelnik pragnie dowiedzieć się co wydarzy się dalej i do jakich zachowań posuną się bohaterowie. Przyjemne doświadczenie czytelnicze, interesująca pozycja.

• Egzemplarz recenzencki