Cień nocy

Deborah Harkness Wydawnictwo: Mag Cykl: Księga wszystkich dusz (tom 2) fantastyka, fantasy, science fiction
Shadow of Night
Data 1. wydania:
2012-07-10
Anna Reszka
Mag
Shadow of Night
Księga wszystkich dusz (tom 2)
fantastyka, fantasy, science fiction
Anna Reszka

Bohaterowie 7/10
Akcja 7/10
Sposob pisania autorki:8/10
okładka: 9/10
kreatywność:7/10

No więc jest pierwsza książka, przeczytana w roku 2021! (Szczęśliwego Nowego Roku wszystkim! ♥)

"Cień Nocy" to drugi tom Cyklu "Księga Wszystkich Dusz" autorstwa Deborah Harkness. Książka jest dosyć obszerna, liczy mniej więcej 710 stron.
Muszę przyznać, że po drugi tom sięgnęłam...

O ile pierwsza część naprawdę wciągnęła, o tyle z drugą miałam dosyć spory problem. Długo zajęło mi wciągnięcie się w historię, raz nawet odłożyłam ją na dłużej, bo nie potrafiłam jakoś mocniej przysiąść. w końcu jednak przemęczyłam się i pod konic faktycznie historia rozkręciła się na tyle mocno, że dokończyłam ją za jednym posiedzeniem.
To trochę wina przeniesienia...

Pierwsza połowa książki utrzymuje się na poziomie pierwszego tomu, nowe informacje, wątki, teraz nie zawsze może do końca ciekawe – co sprawia, że książka nieco się rozwleka i staje się nudnawa. Druga połowa nabiera tempa. Mimo mało udanego początku nadal nurtuje mnie rozwój sytuacji i sięgnę po tom numer trzy 😊.

Pierwsza połowa - lekko nudna, zbyt dużo wątków historycznych. Ciekawie zaczęło się dopiero robić, gdy Diana zaczęła poznawać swoje magiczne umiejętności,

To właściwie powieść historyczna, ale przez to dla mnie ciekawsza niż "zwykły paranormal romance"

Autorka Deborah Harkness w tej księdze Trylogii wszystkich dusz wyraźnie rozwinęła akcje poprzez przeniesienie swoich bohaterów w czasie. Świetnie poradziła sobie z opisem XVI wiecznych miast i zwyczajów. Wampir i czarownica mają możliwość spotkania się z ważnymi historycznymi postaciami takimi jak np. królowa angielska. Relacje, w szczególności wampira z owymi postaciami...

Czasami gdy już zmęczę umysł literaturą cięższego kalibru, sięgam po coś lżejszego.
Trylogię Harkness traktuję jako tę z kategorii lekkiej i dającej rozrywkę.
Sięgnęłam po nią po obejrzeniu pierwszych odcinków serialu , który powstał na podstawie powieści.
Zdecydowanie było warto.
Wielowątkowa opowieść o świecie wampirów, czarownic i demonów zapewniła mi rozrywkę w czasie...

Druga część cyklu Księga Wszystkich dusz. Pierwsza część z wielu powodów rozczarowała mnie wielokrotnie, jednakże jako niepoprawna czytoholiczka i wielbicielka fantazy, a szczególnie wiedźm, wampirów i Bytów wszelakich brnę dalej. Diana i Matthew udają się do 1590r. W poszukiwaniu Ashmole'a nr 782. Matthew odzyskuje dawną tożsamość szpiega królowej i poety, i wraz z grupą...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wartościowe jest w tym cyklu tło. Bardzo zgrabnie i ciekawie przedstawione postacie i czasy, w których żyli. To powoduje, że cykl jest interesujący. Niezła też jest fabuła książki.
Natomiast to co temu towarzyszy, czyli ta joga dla istot ..., czy 1/5 tomu poświęcona piciu herbaty ..., czy rozmemłana i niby idealna główna bohaterka. Przeintelektualizowane i niepotrzebnie.

Cała seria super ciekawa, ale tłumaczenie woła o pomstę do nieba ;) i te błędy....masakra.

Dyskusje

• 2020