Żniwiarz u bram

Okładka książki Żniwiarz u bram
Sabaa Tahir Wydawnictwo: Akurat Cykl: An Ember in the Ashes (tom 3) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
An Ember in the Ashes (tom 3)
A Reaper at the Gates
Akurat
2020-03-25
2018-06-14
Data 1. wydania:
2018-06-12
Jerzy J. Malinowski

Okładka książki A Thief Among the trees Nicole Andelfinger, Sonia Liao, Sabaa Tahir
Ocena 4,0
A Thief Among ... Nicole Andelfinger,...
Okładka książki Star Wars: From a Certain Point of View Ben Acker, Tom Angleberger, Ben Blacker, Meg Cabot, Rae Carson, Adam Christopher, Delilah S. Dawson, Paul Dini, Alexander Freed, Jason Fry, Christie Golden, Claudia Gray, E.K. Johnston, Paul S. Kemp, Ken Liu, John Jackson Miller, Nnedi Okorafor, Daniel José Older, Madeleine Roux, Gary D. Schmidt, Cavan Scott, Sabaa Tahir, Chuck Wendig
Ocena 6,8
Star Wars: Fro... Ben Acker, Tom Angl...

Kolejna część trylogii! Świetna, zaskakująca i niebanalna. W tej części znów mamy podział rozdziałów na życie z perspektywy Eliasa, Laili oraz Kruka Krwi, co uważam za naprawdę świetne rozwiązanie. W tej części... wszystko się sypie. Tak to można podsumować. Kruk Krwi próbuje bezskutecznie walczyć z Komendantką, ale ta jest bardziej przebiegła... Zwiastun Nocy marzy tylko o zemście i zrobi wszystko, by zgładzić Scholarów, a Laia i Darin walczą o wolność swojego ludu. Bardzo dużo się działo i chyba czuję, że muszę odpocząć od tej serii, bo mam w żyłach dosyć fantastyki na tę chwilę!

Jeszcze więcej akcji, jeszcze więcej krwi i jeszcze więcej brutalności.

W tym tomie przyglądamy się jak Kruk Krwi za wszelką cenę próbuje ocalić mieszkańców Imperium oraz swoją siostrę, Imperatorową. Widzimy jak Elias Veturius zmienia się pod wpływem magii oraz jak Laja z Serry stała się jedną z najbardziej odważnych postaci jakie do tej pory poznałam. Jesteśmy świadkami jak Keris Veturia rośnie w siłę i władze, ale też poznajemy część jej przeszłości.

Polecam.

Jeszcze więcej akcji, jeszcze więcej krwi i jeszcze więcej brutalności.

Oj jak ja długo czekałam na kontynuację tej serii i pewnie jeszcze poczekam na kolejny tom, na szczęście historia jest na tyle dobra, że zapada w pamięci i po przeczytaniu 50 stron przypomniałam sobie wszystko.

Brutalna, mroczna historia trójki osób, którzy muszą uratować Imperium przed upadkiem. Jest tu magia, dżiny, duchy, wojna, walki na morzu i na lądzie. Barwni mieszkańcy, lud którego nikt nie chce i płaci za zbrodnie z przeszłości. Tyran na tronie i drugi, który postanawia go obalić. Intrygi, zagadki, tajemnice, odrobinę magii tej pięknej jak i tej niszczącej. A ponoć już ludzie w nią nie wierzą? Przepowiednie, które trzeba zrozumieć i uratować świat przed zniszczeniem. Jest też trochę miłości w tym spalonym świecie i wielka odpowiedzialność.

Wiele się w tym tomie dzieje. Postacie w ciągu kilku stron potrafią przemieścić się na dalekie odległości aby wykonać kolejną trudną misję. Na dodatek wszyscy działają w "stresowym czasie" ponieważ magicznym deadline istnienia dotychczasowego świata wyznacza Święto Księżyca. Powoduje to, że świat staje się jeszcze mniej prawdopodobny.
Trzeci tom cyklu odsłania wiele dotychczasowych sekretów, w tym ten największy - pobudki działania Zwiastuna Nocy. Losy poszczególnych postaci, nawet jeśli pochodzą z różnych sfer - splatają się ze sobą w zadziwiający sposób, który na pewno będzie miał znaczenie dla przyszłości przedstawionego świata. Tym bardziej, że o ile aktualny tom przesuwa akcję całości o kilka dobrych pól, to nie kończy historii. Wydaje się, że jeszcze więcej wydarzy się w kolejnej książce.

Ciężko mi ocenić "Żniwiarza..." ponieważ jak na część cyklu - wywiązuje się ze swojej roli znakomicie. Naprawdę dobrze pcha akcję do przodu, nie powodując zapychania stron nic nie znaczącą treścią. Z drugiej strony - znajdziemy w nim trochę rzeczy, w które nawet w fantastycznym świecie trudno wytłumaczyć czymś innym niż niedociągnięciami autorki.

Trzeci tom cyklu odsłania wiele...

Na półkach: , , , ,

Tygodniowy maraton z "Ember In The Ashes" mogę uznać za zakończony. To była wspaniała przygoda, do której jeszcze na pewno niejednokrotnie będę chciała wracać, a teraz pozostanie w moich myślach do czasu, aż wreszcie w swoje ręce dostanę czwarty, finałowy tom tej pasjonującej sagi opowiadającej o najwyższym poświęceniu, zdradzie i miłości, choć nie tak oczywistej, jak mogłoby się wydawać.

W tym tomie ponownie historię poznajemy z perspektywy trojga bohaterów - Eliasa, Lai i Heleny, choć tym razem przez zdecydowaną większość książki wszyscy oni przebywają w różnych miejscach. Laia wraz ze swoim bratem przybywa do Kraju Morzan, by u ich władcy szukać pomocy, jak uchronić Scholarów przed zagładą i jak powstrzymać Zwiastuna Nocy przez uwolnieniem dżinnów. Elias uczy się swojej nowej roli jako Łowca Dusz, ale to zadanie zdaje się go przerastać, wciąż jest bowiem mocno przywiązany do ludzi, których kocha i na których mu zależy. Helena, po tym co spotkało jej rodzinę, wreszcie stała się takim Krukiem Krwi, jakim chciał widzieć ją imperator - jest bezwzględna i krwiożercza. Ścieżki tej trójki połączą się raz jeszcze, choć miejsce i okoliczności będą co najmniej mało sprzyjające ku takim spotkaniom.

Sabaa Tahir już w poprzednich tomach cyklu udowodniła mi, że potrafi zaskakiwać swoich czytelników. Ponownie bowiem udało jej się wpleść w fabułę takie wydarzenia, po których musiałam odkładać książkę na bok, odetchnąć, raz jeszcze przeczytać to, co zgotowała swoim bohaterom, a potem iść do kuchni i zrobić kolejną herbatę trzęsącymi się rękoma. Pisałam już o tym w poprzednich recenzjach, a teraz powtórzę - ta autorka naprawdę jest świetna w kreowaniu świata i wydarzeń. Co więcej, te wszystkie plot-twisty nie biorą się znikąd. Autorka daje nam pewne podpowiedzi, które jednak znaczenia nabierają dopiero wówczas, gdy bum - dane wydarzenie nadchodzi. Jestem naprawdę pod wielkim wrażeniem tego, jak udało jej się przemyśleć cały cykl i jak skrupulatnie wrzucała nam w poszczególne tomy te okruszki, z których teraz buduje przed nami okazały zamek.

Ten tom podobał mi się chyba najbardziej. Głównie dlatego, że wątek romansowy odszedł na jakiś piętnasty plan i tak bardzo nie kuje mnie on już w oczy. Co więcej, z tego nierealnego miłosnego trójkąta - czy też kwadratu, biorąc pod uwagę, co działo się przez większą część drugiego tomu - wypadł nam jeden z elementów. Wiem, że mówię enigmatycznie, ale bardzo chcę ustrzec się przed jakimikolwiek spoilerami, choć wydaje mi się, że jeśli zabieracie się za "Żniwiarza u bram" mając wciąż w pamięci wydarzenia z "Pochodni w mroku" to dobrze wiecie, kogo mogę mieć na myśli.

Podobało mi się też to, jak rozwijały się kobiecie postacie. Helena i Laia to już tutaj pełnoprawne, waleczne heroiny, a takich bohaterek ciągle jest za mało w literaturze, a kiedy już są, to raczej nie budzą sympatii czytelników. Tu jest inaczej, dlatego z wielką przyjemnością czytało mi się rozdziały z ich perspektywy. Co więcej, końcówka pokazuje nam, że te dwie, tak różne od siebie kobiety, które mają kompletnie inne doświadczenia i charaktery, są tak naprawdę do siebie podobne i bliskie są im te same wartości. Kompletnie natomiast nie kupiła mnie tutaj postać Eliasa, który z groźnego wojownika, hardego mężczyzny, Maski przez duże M stał się trochę rozgotowaną kluską, a pod koniec zmienił się w starego kotleta. Mam nadzieję, że jego postać zostanie naprawiona w finałowym tomie, bo nie podoba mi się ten "nowy" Elias, który jest zaprzeczeniem samego siebie z pierwszego tomu. I ja wiem - jego nowa rola wymogła na nim tę zmianę, ale przez większą część książki naprawdę jest on bohaterem wyłącznie irytującym i dopiero sam koniuszek pozwala znów go lubić (choć Laia i Helena uważają pewnie zgoła inaczej, no ale...).

Z niecierpliwością czekam na czwarty tom tej historii. Fabuła kupiła mnie kompletnie i liczę na to, że końcówka nie zostanie zepsuta. Niech i mi autorka złamie serce i wypruje flaki - nieważne!

Zdecydowanie najgorsza z wszystkich 3 przeczytanych. Wiele zwrotów akcji wydawało mi się naciąganych. Niemniej, czekam na zakończenie tetralogii.

Wymiata tyle w temacie czekam na kolejną część

Wymiata tyle w temacie czekam na kolejną część

Bardzo mi się podobała ta część. Dużo się działo, świetne zwroty akcji. Mam nadzieję, że kolejna i ostatnia zarazem część zostanie wydana w Polsce.

Świetna. Jak dla mnie za mało scen Eliasa z Laią, których razem uwielbiam, ale poza tym książka świetna. Dużo zwrotów akcji, które zaskakują czytelnika i sprawiają, że chce się czytać dalej.

Dużo ciekawych zwrotów akcji które nie pozwalają czytelnikowi oderwać się od książki. Zakończenie również bardzo dobre choć szkoda że ta część skończyła się tak szybko.