American Tabloid

Okładka książki American Tabloid James Ellroy
Okładka książki American Tabloid
James Ellroy Wydawnictwo: Windmill Books Cykl: Underworld USA (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Underworld USA (tom 1)
American Tabloid
Windmill Books
2019-06-03
2019-06-03
James Ellroy JFK J Edgar Hoover Howard Hughes Political Fiction USA

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Świetna książka, gorąco polecam!

Świetna książka, gorąco polecam!

Czuć kunszt autora w budowaniu intrygi, charakterystyczny styl, niesamowita dbałość o detale, kilka ciekawych zabiegów stylistycznych (stenogramy, listy, podsłuchy),jest jeden problem...z jakiegoś powodu ciężko się to momentami czyta. Słabsze od cyklu "LA Quartet".

Mam mieszane uczucia, ponieważ z jednej strony książka zawiera dużo ciekawych informacji i ukłony dla autora za research, z drugiej - pod względem literackim książka niemal dotyka dna, podobnie kreacja bohaterów. Dużo się dzieje, ale niestety akcja prowadzona jest tak, że mimo znacznego ciężaru gatunkowego książka staje się zaledwie niezobowiązującą lekturką. Szkoda, bo potencjał był.

Rzadko mi się zdarza, żeby coś, co miało być przyjemnością stało się dla mnie katorgą. "Amerykański spisek" jest niestety taką książką. Opis był ciekawy. Jest 20 listopada 1958 roku. Howard Hughes, zdeprawowany milioner, poszukuje brudów mogących zaszkodzić klanowi Kennedych.Tylko to może mu pomóc w pozbyciu się prześladujących go wezwań sądowych w sprawie antymonopolowego podziału TWA. Taką kartę przetargową ma dostarczyć Pete Bondurant. Były gliniarz jest specjalistą od brudnej roboty, który swoimi dokonaniami stworzył legendę brutalnego zabójcy. Nie zawaha się przed niczym, nawet gdy na drodze stanie mu dawny znajomy: Kemper Boyd. Ten niebezpieczny i ambitny agent pracuje na trzech etatach w FBI, CIA i dla samego Edgara Hoovera. Jego zadaniem jest infiltrowanie Kennedych z ramienia FBI na wypadek, gdyby JFK wygrał wybory i zasiadł w Białym Domu. Jedocześnie wraz z gorliwym prawnikiem, Robertem Kennedym, zwalcza mafię..
Niestety z resztą było gorzej. Miałam wrażenie jakbym przebijała się przez tomy tekstów źródłowych, stenogramy rozmów, itp. Pisarz postarał się aż za bardzo. Przez co ostatnią stronę przewróciłam z olbrzymią ulgą. Potencjał był ale gorzej z wykonaniem. Nie polecam.

Próbowałam, naprawdę próbowałam dotrzeć do końca tej zgmatawanej historii ale nie dałam rady, po czym na 232 stronie rzuciłam książkę i nie, nie ma mowy, żebym dalej traciła na nią czas.
Pierwsza styczność z nowym autorem i od dłuższego czasu z gatunkiem political- fiction, niestety, bardzo rozczarowująca. I nie chodzi mi w tym momencie o pomysł na fabułę, bo ten jest całkiem do rzeczy (kulisy nieudanego zamachu na JFK) ale o samo wykonanie i formę. Nagromadzenie w tekście mnóstwa krótkich i stricte telegraficznie prostych zdań, czyni tę powieść totalnie beznamiętną, pozbawioną jakiegokolwiek klimatu, której czytanie było dla mnie prawdziwą męczarnią. Nie znam innych powieści autora więc nie wiem jak ta pozycja wypada na tle innych ale jeśli wszystkie są w takim samym wydaniu jak ta, to już wiem, że na pewno nie będę ich czytać. Dla mnie to zbyt ciężkostrawna lektura.

Oj trudno się czytało. Wiele bardzo krótkich zdań, długo się schodziło. Tło historyczne, faktycznie ciekawe, ale czytać, to nie ma co.

Dla mnie (i to już kolejna książka tego autora) po prostu średnia. Po przeczytaniu kilku książek Jamesa Ellroy'a śmiało mogę stwierdzić iż zdecydowanie najbardziej do gustu przypadła mi "Tajemnice Los Angeles" ...i to raczej w wersji filmowej. W mojej opinii to ten (nieliczny) przypadek gdzie ekranizacja jest lepsza od książki.

Powieść warta docenienia. Wydarzenia przedstawione w niej są raczej tłem dla trzech głównych bohaterów. Sam spisek polityczny jest raczej mało spektakularny
Autor przez cały czas w sposób brawurowy kreśli swoich bohaterów. A im więcej polityki,gangsterki tym dla książki było gorzej.

Największą zaletą są zdecydowanie trzej głowni bohaterowie i to, że potrafią w trakcie lektury ewoluować.

Najlepsza książka Ellroya.
Doskonałe połączenie standardowego dla Autora brudnego i perwersyjnego noir’u z political fiction.
Przez wielu krytykowana zmiana stylu, polegająca na stosowaniu minimalistycznych równoważników zdań jest strzałem w dziesiątkę. Suchy przekaz pozwala jeszcze bardziej zaangażować wyobraźnię czytelników.
Czytelnicy znający książki Ellroya znajdą tu jego wszystkie, najlepsze znaki charakterystyczne. Wielowątkowa fabuła oparta jest na trzech głównych bohaterach o zdecydowanie różnych historiach i motywacjach, którzy na swojej drodze napotykają całą rzeszę mniej i bardziej znanych postaci historycznych. Standardowo dla Autora, nie ma ludzi przezroczystych. Wszyscy są w jakiś sposób spaczeni przez popychające ich do działania żądzę, chciwość, nienawiść lub strach. Wszechobecne zepsucie nadaje w pewnych momentach historii groteskowy charakter, jednak ja to w pełni kupuję.
Zaznaczam, że w mojej ocenie pomijam realność teorii związanych z zabójstwem JFK. Wydaje mi się, że celem autora nie było sprzedanie swojej wizji świata, a wykorzystanie tego wydarzenia dla nadania szerszego kontekstu opowieści. Czytelnikom chcącym bardziej zagłębić się w samą historię zamachu na pewno bardziej przypadną do gustu inne opracowania – jak np. Libra Dona DeLillo.
Mimo wszystko Autor doskonale wykorzystuje realia polityczne i historyczne do stworzenia pasojonującej i realistycznej historii zbrodni.
Moim zdaniem Amerykański spisek wybija się na tle konkurencji w ramach gatunku. Jest to lektura obowiązkowa dla wszystkich fanów i znawców powieści kryminalnych, sensacyjnych i policyjnych.

Zdecydowanie polecam!

Najlepsza książka Ellroya.
Czytelnicy znający książki Ellroya znajdą tu...

• James Ellroy
  • Sensacja